Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

piezo elemenat-objasnjenje

[es] :: Elektronika :: piezo elemenat-objasnjenje

[ Pregleda: 4031 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

GEAR1902

Član broj: 197794
Poruke: 26
212.200.207.*



Profil

icon piezo elemenat-objasnjenje30.12.2008. u 18:06 - pre 186 meseci
ovako:znam da se piezo koristi u mnogim kineskim igrackama i satovima kao zvucnik...e sada sam dobio neku kao...loptu koja kada se udari pocne da svira...otvorio sam je i u njoj nasao plocicu sa komponentama,standardan zvucnik sa opnom i elektromagnetom i piezo plocicu...mene je sada to bunilo zasto bi kinezi stavljali 2 elemenata koji pustaju zvuk kada nema potrebe za tim...posle nekog vremena sam provalio da taj piezo sluzi kao neki senzor za taj udarac koji treba da pokrene zvuk na lopti...malo sam potrazio na internetu i nasao da taj piezo ima mnogo drugih namena sem pustanja zvuka...e sada jer bi neko mogao da mi objasni STA JE TO USTVARI PIEZO PLOCICA I KAKVE SVE ONA NAMENE MOZE DA IMA????
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
79.101.93.*



+128 Profil

icon Re: piezo elemenat-objasnjenje30.12.2008. u 19:45 - pre 186 meseci
ta pločica je samo jedan vid piezo pretvarača , u pitanju je piezo keramika.
imaš piezo kristale kao oni što su u upaljačima, onda piezo folije itd..
ono što je kod piezo elemenata zanimljivo je da ako im dovedeš napon, dodje do deformacije a ako ih deformišeš,
onda generišu napon.
u prvoj primeni imaš buzzere ili piezo zvučnike, onda sonde dubinomera, pa recimo piezo pretvarače za ultrazvučne kadice..čak i neki inkdžet štampači koriste piezo pretvarače.
kada ih deformišeš a oni generišu napon, onda imaš piezo kristal u upaljačima, piezo mikrofone, piezo senzor kao taj tvoj što si opisao.
primena ima puno.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: piezo elemenat-objasnjenje30.12.2008. u 21:14 - pre 186 meseci
Bez losih namera,,,
GEAR1902:
Jesi li se Ti Pronasao u ovom Gujinom Odgovoru ( koji ne manjka informacijama)---???????
 
Odgovor na temu

GEAR1902

Član broj: 197794
Poruke: 26
212.200.207.*



Profil

icon Re: piezo elemenat-objasnjenje30.12.2008. u 21:42 - pre 186 meseci
Citat:
robert63: Bez losih namera,,,
GEAR1902:
Jesi li se Ti Pronasao u ovom Gujinom Odgovoru ( koji ne manjka informacijama)---???????

pa velikom vecinom jesam...razumeo sam ga da ima vise vrsta piezo-a da moze da deformisanjem stvaraju struju...verovatno tu osobinu i koriste kao prekidac u ovoj igracki...jos malo cu da pretrazim net cisto da vidim u cemu je razlika (u izgledu) izmedju piezo kristala i piezo folija...hvala na informacijama u svakom slucaju!!!
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: piezo elemenat-objasnjenje31.12.2008. u 09:02 - pre 186 meseci
Verovatno se i u toj lopti-igracki piezo ( koji je opremljen nekim tegom) koristi kao "senzor pokreta"
pa lopta detektuje kada je pipnuta,dodirnuta,,
i onda krece elektronika da "svira",,
to je jednostavna fora.
Naime Piezo pretvaraci se koriste za detektovanje pomaka,pomeranja,pokreta,jer deformisanjem
generisu napon na krajevima koji dalje aktivira elektroniku.

Dobar primer za ovo je i merac broja obrtaja motora-auta,,,
koji se samo polozi ili nasloni na motor ( na kuciste filtera vazduha ili negde gde je zgodno)
i preko vibracija koje dobija pokazuje broj obrtaja,,,,,,,tako reci bezzicno,

Naravno treba znati i racunicu tipa:
broj cilindara,pa 4 takta,----------da bi se pravilno procenilo sta instrument pokazuje.
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: piezo elemenat-objasnjenje31.12.2008. u 15:51 - pre 186 meseci
Jednom sam cuo da se piezo elementi koriste i za gramofonske igle, odnosno bolje reci koristo se.
Da li je to tacno?
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
91.148.84.*



+28 Profil

icon Re: piezo elemenat-objasnjenje31.12.2008. u 19:42 - pre 186 meseci
Citat:
nebko: Jednom sam cuo da se piezo elementi koriste i za gramofonske igle, odnosno bolje reci koristo se.
Da li je to tacno?


Nije bas za igle, ali vrlo si blizu, igle su vecinom od safira ili rubina, a bogami i od dijamanta

Elem, igla je nosacem spojena sa piezo elementom (kristalom) koji pod uticajem deformacija po mehanickoj osi generise napon po svojoj elektricnoj osi, odatle i naziv kristalna 'igla'
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: piezo elemenat-objasnjenje

[ Pregleda: 4031 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.