Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Predlog distroa za web-development s VM

[es] :: Linux :: Predlog distroa za web-development s VM

[ Pregleda: 1585 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.adsl.beotel.net.



+19 Profil

icon Predlog distroa za web-development s VM10.01.2009. u 17:22 - pre 186 meseci
Nekad davno sam radio na Madraku 9, i vratio se widnozi. Sad bih opet da se oprobam u linuxu (čitaj: legalizacija) pa mi treba vaš predlog.

Treba mi distro dovoljno lagan jer nemam mnogo iskustva s kompajliranjem.
Takođe poželjno je da sve što mi treba bude u samom ISO paketu.

Dakle, treba mi Apache, MySQL, PHP i ostala boranija za web development,
i treba mi vmware da kroz njega instaliram razne varijacije OSa da zbog testiranja.

Iako ja vmware besplatan, koliko sam pogledao u 2-3 ISO-a nije ubačen.
Od Mandrive sam odustao jer nije imala mysql u paketu.
Suse 11.1 nisam uspeo dovesti u red.

Dakle, pitam za preporuku koji distro ima ovo u osnovnom paketu.
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Predlog distroa za web-development s VM10.01.2009. u 19:05 - pre 186 meseci
Ne vjerujem da i jedan distro sve to ima u osnovnoj instalaciji (posebno ne wmware). Ali najlakse ces se snaci sa Ubuntu-om i to je generalna preporuka za svakog pocetnika.

Ali mislim da gresis sto trazis to u instalaciji zato sto mislim da bi svako, bez obzira za sta planira da koristi Linux, trebao da se upozna sa osnovnom administracijom i odrzavanjem samog sistema.
Nakon toga Linux je najobicnija zajebancija za odrzavanje i koriscenje, i mnogo je zahvalniji od Windowsa sto se toga tice.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Predlog distroa za web-development s VM10.01.2009. u 19:28 - pre 186 meseci
Skoro sve popularne distribucije koriste binarne (već kompajlirane) pakete, tako da je instalacija novog softvera iz skladišta distribucije zapravo lakša nego na Windowsu. http://www.psychocats.net/ubuntu/installingsoftware

Sve što si ti pobrojao nalazi se u skladištu pripremljeno za instalaciju, jedino se ne isporučuje na CD-u (ograničena veličina). Apache ćeš instalirati tako što instaliraš paket apache2 i ako želiš podesiš htaccess.conf (VirtualHost i ostalo). PHP tako što instaliraš paket php5 (on sam će da doda šta treba u htaccess.conf i poveže se sa Apache instalacijom), MySQL tako što instaliraš paket mysql-server (i php5-mysql za PHP podršku, i onda napraviš korisnike, baze, tabele,...).

Isprati https://help.ubuntu.com/community/ApacheMySQLPHP i ne daj se zbuniti što ima previše ako...onda u tom uputstvu, samo zanemari ono što se ne odnosi na tebe.

Nevezano za temu, preporučujem ti VirtualBox umesto VMware-a, mada naravno rade i jedan i drugi.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 10.01.2009. u 20:38 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.cable-3.sattrakt.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Predlog distroa za web-development s VM10.01.2009. u 19:59 - pre 186 meseci
+1 glas za Ubuntu :)

Code:

   1. sudo apt-get install apache2  
   2. sudo apt-get install php5 libapache2-mod-php5  
   3. sudo /etc/init.d/apache2 restart  
   4. sudo apt-get install mysql-server  
   5. sudo apt-get install libapache2-mod-auth-mysql php5-mysql phpmyadmin  
   6. sudo /etc/init.d/apache2 restart  
   7. sudo a2enmod rewrite  
   8. sudo /etc/init.d/apache2 restart  


To je sve sto ti treba (osnovno) za web-dev :) nabaci jos gvim i neki ide ako koristis, i milina :)

Sa VM-om se nisam igrao, ali zato jesam sa VBoxom (Win host, Linux guest). Odlican software.
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: Predlog distroa za web-development s VM10.01.2009. u 22:51 - pre 186 meseci
@Goran: nije nevezano, zanimaju me i druga resenja virtuelizacije. Samo se ne secam da sam video VirtualBox za linux. Imam lepo iskustvo sa VM iz vremena s Mandrakom.

Inace ne bezim od ucenja, umem ponesto da iskompajliram, samo ne mogu odvojiti vremena za detaljno ucenje jer proizvodnja trpi.
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Predlog distroa za web-development s VM11.01.2009. u 09:06 - pre 186 meseci
Naravno, nisam ni mislio da sve batališ i ostaviš mjesec dana na to kako se održava Ubuntu (posebno što ti svakako ne bi trebalo toliko ;). Niti ćeš imati šta da kompajliraš sa Ubuntuom, sve će ti završavati njegov paket menadžer.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.4.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Predlog distroa za web-development s VM11.01.2009. u 17:48 - pre 186 meseci
Citat:
Samo se ne secam da sam video VirtualBox za linux


sudo apt-get install virtualbox


to mu dodje to na Ubuntu :) Verzija koja je trenutno u repo-ima je 2.0.4_OSE i radi lepo.
Cuo sam da ima i novija verzija koja podrzava hardversku akceleraciju, ali samo
eksperimentalno, ne znam kako radi nisam probao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Predlog distroa za web-development s VM

[ Pregleda: 1585 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.