Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se pretvaraju pare u zlato

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako se pretvaraju pare u zlato

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62625 | Odgovora: 154 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:10 - pre 185 meseci
Citat:
Lesli Eldridz:
Mene interesuju normalni zakoni a nenormalni me ne interesuju. Nenormalan zakon je na primer da ja kao gradjananin ne mogu legalno da prodam zlatnik negde, nego mora da se muvam po tim tvojim crnim berzama. Ili da ja kao gradjanin ne mogu da imam racun u stranoj banci. To su sve budalastine koje me ne zanimaju. To sto ih neki kilavi Radovani nisu promenili pa zapisali na neke artije nije moj problem nego njihov.


...hehehehe...ovo sam morao da sacuvam od zaborava...zamisli kada bi svako birao koje zakone ce da postuje a koje ne...Diznilend, majke mi...

Zlatnike kupujes regularno, samo je njihova vrednost od ciste vrednosti zlata od kojega su napravljeni uvecana cenom umetnicke vrednosti tako da kada kupujes zlatnik u zlatari, ti platis vrednost zlata u gramima + umetnicku vrednost majstora zlatara.
Ono sto nije dozvoljeno gradjanima je upravo ono sto ti navodis da ti nije potrebno, tj, zlatne poluge. Trgovina zlatnim polugama je strogo kontrolisana i pojava zlatne poluge u privatnom vlasnistvu privlaci sumnju u poreklo iste.
Kada zlatarama prodajes zlatnike, oni NECE platiti onaj deo umetnickog dodatka koji inace naplacuju vec se zlato kupuje uvek kao "lomljeno zlato" koje je vrednosti tezine zlata bio to lancic, dukat, zlatnik ili bilo sta drugo. Princip je slican kao sa devizama...

...ali Diznilend, svega mi
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:13 - pre 185 meseci
Kupi ti alat, i to rucni, kvalitetan.
Kada sve izgubi vrednost, uvek ces moci da dobijes sta ti treba ako umes da napravis stvari.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

bventil
desp

Član broj: 67391
Poruke: 50
93.87.137.*

Sajt: www.geocities.com/bope999


+1 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:27 - pre 185 meseci
Zlato se nekad koristilo umesto novca.
Sve valute koje su nastajale, trebale su da zamene zlato,zbog lakseg koriscenja papira(transporta itd), a vrednost valute se uvek odredjivala u odnosu na zlato.
NPR: 1$=1g zlata, 1euro=0.5g zlata, pa se tek onda odobije odnos 2$=1euro.
Tek mnooooogo kasnije(ja mislim tek u proslom veku), drzave su odlucile da se novac ne izrazava vise preko zlata.
Tacno kad nemam pojma.

Zato je zlato vredno, ne zato sto je nekom lepo ili ne (ni ja se ne lozim na zlatni nakit, ali nesto razmisljam da kupim te zlatnike i da se otarasim papira :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:36 - pre 185 meseci
i mene zivo zanima zasto je "umetnicko zlato" potpuno legalno,a da to imas u jednom grumenu nije???

@chal... a dijamante ce taaakooo lako za punu cenu da utopi...

 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.214.*



+471 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:43 - pre 185 meseci
Lesli, to radiš putem berze. Možeš da kupiš zlato gde kupuješ vlasničke hartije koje se upisuju u registar, a možeš i fizički. Uglavno, ako je sitna lova u pitanju, mnogo zezanja.
Ja ne bih kupovao jer mislim da si zakasnio godinu do godinu i po dana. Billa je unca oko 370$, sada je oko 850. Verovatno će rasti, ali nije više to to. Zakasnio si. Ja bih terao kontru. Kupovao HOV. Samo je pitanje vremena kada će sve početi da skače.

Zlato koje se kod nas prodaje se donosi kao gotov rad iz islamskih zemalja, najčešće Turska. Kod nas zlatari uopšte ne prave nakit već ga kao gotov švercuju. Ne isplati im se jer su mašine skupe a serije male.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:49 - pre 185 meseci
sad mi palo na pamet,kupuj talire [ako mozes da ih nadjes]
to nisu zlatnici,nego srebrnjaci,sa likom marije terezije
stancovani su 1700-1800ih,i ponovo za vreme vladavine Haille Selassie-a 1.,tj. za njega...i jos za nekog vladara u 1900-im,samo ne secam se za kojeg...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:52 - pre 185 meseci
Eh, da je 22E/kg bilo bi super, pre ce biti da je po gramu. Znaci svajcarska poluga od 1kg je 22KE, a ona spomenuta od 12kg je 264KE. E sada sto je zlato vredno.

Pa ako izuzmemo da je retko i da ima neke "plemenite" osobine. Retko je zato sto je neko spreman da plati toliko. Prosta ponuda i potraznja :). Sve vredi onoliko koliko je neko spreman da plati :).

A da li je zakon glup ili ne, sta se tu moze, takav je ...

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 27.01.2009. u 19:19 GMT+1]
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 15:56 - pre 185 meseci
Svrha zabrane togovanja zlatom je jasna kao i nemogucnost slanja novca iz zemlje, prepreke u koriscenju strane valute kao i jos mnogo toga. Oni koji pisu zakone ne smatraju da su nasa imovina samo nasa i da oni treba da se odreknu mogucnosti da sa njom manipulisu. No to je prezvakana tema koju malo ko ozbiljno shvata dok mu se ne obije o glavu.

Zlato jeste otislo malo predaleko, ali namece mi se pitanje da li se mozda zrtva jednog dela novca ipak isplati. Setim se mojih roditelja koji nisu hteli da podignu staru deviznu stednju u dinarima po kursu od 7:1 zato sto je crni vec otisao na 9. Posle toga nisu hteli po 9 jer je na crno bilo 13. Osamnaest godina kasnije je postalo jasno da sve pare za zivota nece ni podici.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.86.56.*



+558 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 16:43 - pre 185 meseci
Normalno da se isplati, posebno ako su u pitanju dolari. Ali evo, shvataju neki ozbiljno to sto kazes, samo na drugi nacin. Vidis da je ljudima nesto smesno. Nisam njih pitao da li cu za moje pare da kupujem zlato u polugama pa da ga cuvam u svojoj kuci ili gde vec ili necu, a oni smislili kako je posedovanje zlatne poluge sumnjivo i nema tu. Cim oni nesto kazu to mora da je istina. Cim si ti kupio polugu mora da si elemenat. Cakani su, mame mi. Mudre su to glave, ljubi ih cika sve do poslednjeg. Nego neka se igraju, nisu vazni oni, koga je briga za te smesne klovnove, za njih vazi ono sto je onaj pricao, ono "...pogledajte samo svu tu bagru na Wall Streetu, ili ono, sto izlazi iz univerziteta kao Yale i Harvard, oni jos nikada u svom zivotu nisu zaprljali ruke, nemaju pojma sta znaci zivjeti na ulici...bice sindrom 'skidajte im glave' ..." (sto moze da se shvati i da nemaju pojma sta znaci ziveti kao normalan covek koji nije izdrzavano lice kao oni sto sisisaju druzavnu sisu i sami sebi odredjuju tzv plate na osnovu tajanstvenih kriterijuma koji nisu za svakoga i koji ce otići ća čim se vrate prve laste, kad tzv dinar ode u jedno 200) , jer nije vise situacija da se uopste obraca paznja na njihova besmislena trabunjanja, proslo je vreme za to, i ovo se sad ozbiljne stvari desavaju, a posto se vidi da se to sa zlatom sad ne isplati ovde u zemlji nenormalnih (pitao sam, prodaju zlatnike po 27 evra gram a otkupljuju po manje od 20 evra) , a ne mogu da se kupe poluge po 22 evra gram (nisu poluge samo od 5 kila nego ih ima i od 100 grama itd) ima li onda bar neka banka koja direktno obradjuje kartice bez bankomata? Ono, da provuku karticu kroz nesto i da ti za sve pare koje imas na njoj daju evre ili drugo, bez da sto puta podizes odredjenu sumu sa bankomata pa onda kupujes evre?
Citat:
dmauka: ...hehehehe...ovo sam morao da sacuvam od zaborava...zamisli kada bi svako birao koje zakone ce da postuje a koje ne...

Pa nece svako da bira, nego samo ja. Evo, ti neces na primer, samo ne znam sta se onda bunis sto drugi hoce a ne gledas svoja posla. Jel' bi ti to malo humano preselio, ko na primer ode u Sloveniju pa kupi mrsku polugu od 100 grama i donese je ovde u anusu da je takvi kao ti ne bi nasli? Bas me zanima.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 27.01.2009. u 17:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pitikovski

Član broj: 116407
Poruke: 263
*.adsl-2.sezampro.yu.



+19 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 17:02 - pre 185 meseci
Zlatarski lobi ili ne znam kako da ih nazovem,je kod nas mnogo jak(mogu da pretpostavim kako je tek napolju) i oduvek su bili bogati i drze se zajedno,ne daju konkurenciji da obara cene (kada ovo kazem mislim na maloprodju zlata).Njima nikada nije bilo u interesu da se trguje zlatom u obliku poluga,vec to mora biti neki nakit,neki ubaceni kamencic...itd.
Ne znam da li neko ovde na forumu ima iskustva sa otvaranjem zlatare,probajte da otvorite zlataru i da oborite cenu nakita npr. za 30% (verujete da ima mesta i za vise) doci ce vam neki ugladjeni likovi (jedan po jedan) koji ce na razne nacine pokusavati da vas ubede da to nije dobro ni za vas a ni za celokupnu "zajednicu zlatara".Imacete ucestale trzisne inspekcije koje po ceo dan sede u zlatari i traze dlaku u jajetu...itd. ma koliko radili legalno i po zakonu,jednostavno ne mozete da radite dok su vam oni u lokalu.

Leslijevo pitanje nije ni malo naivno,i ja nekada razmisljam na tu temu,kako da sacuvam nesto sto sam stekao(nasledio,ukrao,zaradio...nebitno je poreklo za ovu temu) a da to ne pojede neki trend ili ova nasa demokratska trzisna ekonomija.
Mozda je najbolje,sto bi rekao nas narod,sve sprcati u bulju i ne zamarati se ovakvim stvarima pa sta bude neka bude.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 17:14 - pre 185 meseci
posto je zlato ovde "zabranjeno",postoje drugi,preci nacini za ulaganje novca,a to je prehrana,jer kad god je kriza,to je ono sto se trazi,ne zlato...
tako da,kupiti dzak-2-10 soli,barem 3x toliko brasna [ostro i meko],secera,hrane u konzervi...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 17:17 - pre 185 meseci
Ne znam za Srbiju, ali u zapadnoj Evropi mozes otici u svaku banku i kupiti zlatnike na salteru. Obicno medju onim reklamnim brosurama o kreditima i sl. stoje i te za zlatnike. Mislim da se mogu i vratiti(prodati) banci bilo kad kasnije, ali ne znam po kojim uslovima, cini mi se da mi je neko rekao pod istim pod kojim si ih i kupio (dakle ne kao lomljeno zlato nego kolika mu je trzisna vrednost u tom momentu), ali to je bilo poodavno tako da se ne sjecam tacno. A vjerujem da je tako, jer sto bi neko kupovao zlatnike po 22E/g, a poslije ga prodavao po 8E/g kao lomljeno zlato.

Sve svjetske banke/drzava moraju imati pokrice stampanog novca u zlatu (ili tako nekako :), tako da kad propadne zlato, propalo je sve, pa je svejedno u cemu neko cuvao svoj kapital - u tom trenutku je najbolje imati kakvu puscetinu pri ruci, i neki izvor pitke vode u blizini (Mad Max scenario).


 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 17:20 - pre 185 meseci
Citat:
Odin D.: Sve svjetske banke/drzava moraju imati pokrice stampanog novca u zlatu (ili tako nekako :), tako da kad propadne zlato, propalo je sve, pa je svejedno u cemu neko cuvao svoj kapital - u tom trenutku je najbolje imati kakvu puscetinu pri ruci, i neki izvor pitke vode u blizini (Mad Max scenario).


tako je bilo nekad...ali kako ovi sve vise samo stancuju lovu [pod raznim opravdanjima]sve vise sumnjam da svaka novcanica ima pokrice u zlatu ;) [pricam globalno]


@plitovski,bice da je samo kod nas taj zlatarski lobi tako jak,jer okolo po svetu mozes slobodno kupiti/prodati zlato...
edit:doduse,ako su proizvodjaci cigareta uspeli da izlobiraju visinu akciza,sta tek zlatari onda rade...
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 17:37 - pre 185 meseci
Citat:
...pitao sam, prodaju zlatnike po 27 evra gram a otkupljuju po manje od 20 evra) , a ne mogu da se kupe poluge po 22 evra gram (nisu poluge samo od 5 kila nego ih ima i od 100 grama itd)...


Ja bih na tvom mestu dao oglas da kupujem zlatan nakit i lomljeno zlato po ceni od 21-22 evra (dakle vishe od onoga sto daju zlatari, a dosta manje od njihove cene sa "umetnickim" dodacima). Jedini problem je kako znati sta kupujes (moze neko da ti uvali neku meshavinu losheg kvaliteta) :)
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
85.222.178.*



+2 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 17:42 - pre 185 meseci
Citat:
Lesli Eldridz
Pa nece svako da bira, nego samo ja. Evo, ti neces na primer, samo ne znam sta se onda bunis sto drugi hoce a ne gledas svoja posla. Jel' bi ti to malo humano preselio, ko na primer ode u Sloveniju pa kupi mrsku polugu od 100 grama i donese je ovde u anusu da je takvi kao ti ne bi nasli? Bas me zanima.


Vidi, gde ti tacno krijes svoje stogramske poluge zlata stvarno nije predmet rasprave i komentara. Ako to volis, ja licno smatram da imas potpuno pravo da stavis 100g zlata u anus. Da ne ispadne da te ne volimo. Ipak, kada legne parica od poreza, pa kada se dobije platica...ziv bio i veliki porastio...

Citat:
pitikovski
Leslijevo pitanje nije ni malo naivno,i ja nekada razmisljam na tu temu,kako da sacuvam nesto sto sam stekao(nasledio,ukrao,zaradio...nebitno je poreklo za ovu temu) a da to ne pojede neki trend ili ova nasa demokratska trzisna ekonomija.


Aha, vidi ti sad, druze Lesli. "Nebitno poreklo"!!! Fantazija na kvadrat.
Neko ukrade pa se brine kako da sacuva ukradeno! Pa ovo je kao da gledas Bunjuela...

Inace, stvarno, ko vam brani da postanete zlatari? Jedno 15 minuta zanata, 15 minuta prakse i otvoris zlataru. I sta te briga sto ces da prodajes zlato po istoj ceni kao i ostali clanovi esnafa?
Za pedesetak godina ionako vam svo zlato ovog sveta nece trebati...zivi bili pa videli
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

pitikovski

Član broj: 116407
Poruke: 263
*.adsl-2.sezampro.yu.



+19 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 17:43 - pre 185 meseci
Citat:
Horvat: tako je bilo nekad...ali kako ovi sve vise samo stancuju lovu [pod raznim opravdanjima]sve vise sumnjam da svaka novcanica ima pokrice u zlatu ;) [pricam globalno]


@plitovski,bice da je samo kod nas taj zlatarski lobi tako jak,jer okolo po svetu mozes slobodno kupiti/prodati zlato...
edit:doduse,ako su proizvodjaci cigareta uspeli da izlobiraju visinu akciza,sta tek zlatari onda rade...

Za Srbiju sam i pisao,ne znam za preko.Ovo sam napisao jer mi je kum pre par godina otvorio zlataru pa znam kakve je "muke" imao kada je spustio cene.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 18:12 - pre 185 meseci
Citat:

Ljudi smisljaju nacin da sacuvaju crkavicu koju su teskom mukom zaradili da im je neodgovorna i korumpirana vlast ne sprca po ko zna koji put a ti zajebavas. Ako te zanima poreklo imovine imas ove zadrigle face koje se sepure na tv-u svaki dan pa istrazuj.
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
77.46.189.*



+3 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 18:17 - pre 185 meseci
ma kupis neki plac ...obradivi ,ima ih jeftino .....i za jedno 10god mozda ti se posreci da bas kroz tvoju parcelu propici autoput i onda su dosli mecki na rupu :D
a ako ne bude autoput ,treba ce nekom ta obradiva povrsina pa "cepni" cenu :)
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 18:30 - pre 185 meseci
Citat:
pantic68: Ljudi smisljaju nacin da sacuvaju crkavicu koju su teskom mukom zaradili da im je neodgovorna i korumpirana vlast ne sprca po ko zna koji put a ti zajebavas. Ako te zanima poreklo imovine imas ove zadrigle face koje se sepure na tv-u svaki dan pa istrazuj.

Njih nece i ne sme, oni mu tzv platu daju i gazduju mu. To su mu drugari. Okupljaju se petkom uvece pa svi duvaju u istu tikvu, i tzv nadlezni organi i gazde im. Njihova stvar, ali bas bih voleo da znam kad je ko u buretu.

Ma pusti ih, nego stvarno, jel ima neka banka da direktno na salteru obradjuje kartice, ili sve idu kroz bankomate?
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
85.222.178.*



+2 Profil

icon Re: Kako se pretvaraju pare u zlato27.01.2009. u 18:36 - pre 185 meseci
Citat:
pantic68: Ljudi smisljaju nacin da sacuvaju crkavicu koju su teskom mukom zaradili da im je neodgovorna i korumpirana vlast ne sprca po ko zna koji put a ti zajebavas. Ako te zanima poreklo imovine imas ove zadrigle face koje se sepure na tv-u svaki dan pa istrazuj.


Pod prvo, nemoj da obrces teze. Ako je ukrao, naravno da je bitno da li je ukrao jer se "crkavica" ne zaradjuje kradjom.
Pod sledece, kako i kakva "neodgovorna i korumpirana vlast" ?? Demokratsku vlast nazivas ovako?! E, svasta...
Pod razno.
Mene ne zanima poreklo imovine.
Zanimaju me dvostruki arsini.
Tako su devedesetih ti sa "crkavicama" zaglavljivali kod Jezde i Dafine ne bi li dobili 7934% kamate na svojih 100DEM. A kada su pukli (kao i u svakoj kockarnici) neko se setio da im vraca i od mojih para! E, vidis, takvi danas kupuju zlato a posle ce im djavo biti kriv kada cena zlata padne. Pa ce opet da traze od drzave da im plati njihovu glupost.
Uostalom, ja tvrdim da je drug Lesli u pravu i da sve koji ne zive od svog rada treba u polje kukuruza...da malo kopaju, da vide kako je to raditi. To je i Sicer pricao, zar ne?

A sto se tice toga da li se zahebavam ili ne, odgovori sebi na pitanje zasto je ovo MadZone a ne forum o ekonomiji... Lip pozdrau
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako se pretvaraju pare u zlato

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62625 | Odgovora: 154 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.