Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Digitalni termostat par pitanja

[es] :: Elektronika :: Digitalni termostat par pitanja

[ Pregleda: 20543 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Digitalni termostat par pitanja09.02.2009. u 23:37 - pre 184 meseci
Pozdrav drustvo,
Odma da kazem da nisam neki profesionalac oko struje, ali se onako amaterksi zanimam i volim da baratam i uz par pitanja strucnjaka uspem da odradim posao.
Imam sobni digitalni termostat za grejanje euro-thermostat, koji je kod mene prikacen na protocni bojler novijeg datuma, znaci da mu elektronika radi na 24V, e sada takav isti termostat hocu da montiram kod prijatelja da ga zamenim sa starim manuelnim, a on ima protocni bojler starijeg datuma i kad sam premerio izlaz za termostat nije 24V nego 220V.

Na ovom termostatu lepo stoji nazad ispod seme max. switching voltage: 250VAC, max. switching curent 5A ( resistive load) i 3A (inductive load).

Po ovome znaci da moze da ide na 220V, ali kao i sto sam rekao amaterski se bavim, pa me je malo zabunilo to sto takav isti radi kod mene na 24V, pa sam se nesto utripovao da mi nece crci ili pregoreti ako ga povezem na 220V. Ja sam ga danas i povezao, radi OK, ali bi hteo potvrdu od ljudi koji se bolje razumenu da je to Ok i da nece pregoreti ili tako nesto.

I ako bi moglo da mi se pojasni, posto sam radoznao oko tih stvari, znam da moze da se max optereti sa 5A, to razumem, ali sta mu dodju ona 3A? Jos jedna stvar, kako bi mogao premeriti za ovo i za neke druge stvari, koliki je otpor nekog uredjaja, da ne bi kojim slucajem presao max. naznaceno opterecenje u ovom slucaju 5A, sto bi prouzrokovalo verovatno pregorevanje iako moze da ide na 220V. Verovatno da ovde nema ni blizu tih 5A opterecenja, ali nije na odmet da proverim i usput da naucim nesto.

Pozdrav !!!


[Ovu poruku je menjao bravosx1616 dana 10.02.2009. u 00:50 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja09.02.2009. u 23:50 - pre 184 meseci
Ako si ti prikljucio termostat koji radi na 24vdc na 230vac, i radi, nesto ti nisi u redu povezao, .. pre nego sto bilosta radis sa strujom, bolje kazi sta si povezao na sta, i gde
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja09.02.2009. u 23:59 - pre 184 meseci
Tvoj termostat radi na baterije, a ovo sto pise je samo koji najveci napon i struju moze da prekida.
5A ( resistive load) - max. 5 Ampera potrosaci kao sto su sijalice, grejalice i slicno
3A (inductive load) - max. 3 Ampera potrosaci kao sto su motori i slicno

U bojleru, termostat ukljucuje neki relej tako da je sigurno manja struja od ovih.

"koliki je otpor nekog uredjaja" - to ces malo teze da izmeris zato sto uredjaji nemaju "cist" otpor
vec mogu da imaju i onaj induktivni koji ce prevariti instrument.

Najjednostavnije je da izmeris struju pomocu unimera pa onda da vidis da li je u granicama.
Ako i tu treba pomoc onda reci.


Uputsvo za tvoj termostat
http://www.produktinfo.conrad....35-an-01-en-Eurothermostat.pdf
 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 00:07 - pre 184 meseci
Jel si pogledao sliku semu dole, lepo stoji na termostatu max 250VAC, znaci da moze da ide na 220V~, mene je bunilo kako taj isti kod mene radi na 24VDC, pa sam samo iz tog razloga bio malo u cudu, slika seme je sa mog termostata koji radi na 24VDC, od prijatelja je isti ,znaci ista sema, isto pise. Kada sam pronasao teh.karakteristike termostata na netu, isto pise max 250VAC 50Hz. Kada sam pogledao teh. karakteristike nekih drugih digitalnih termostata, kod napajanja stoji 24VDC, 24VAC - 250VAC, onda sam skontao da i ovaj ima takvu mogucnost, posto moj vec radi par godina na 24VDC, a na njemu pise max 250VAC.


Evo ja ogovaram mulaz a ono odgovori stizu brzinom svetlosti :))

Hvala PedjaZ, pojasnio si mi, da li mozes da mi kazes koja je razlika izmedju ( resistive load) i (inductive load) i kad se koji gleda? ako razumes sta pitam i kad si rekao "najjednostavnije je da izmeris struju pomocu unimera pa onda da vidis da li je u granicama", mislio si da vidim koliko ima VDC i VAC, ili nesto drugo?

Po tome sto si rekao znaci da je termostat bezbedan?

Pozdrav!!!

[Ovu poruku je menjao bravosx1616 dana 10.02.2009. u 01:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bravosx1616 dana 10.02.2009. u 01:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
79.101.186.*



+128 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 00:22 - pre 184 meseci
da si pogledao priloženi pdf, pročitao bi da termostat radi na 2 BATERIJE. LR6.
znači iz njega izlaze samo 3 kontakta od relejčeta.
takav mali, bistabilni relej nema preteranu snagu preklapanja ili držanja svejedno, i kao takav se ne koristi kao direktni prekidač nego preko sklopke (kontaktora) . stavi sklopku pa uključuj šta hoćeš.
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 00:30 - pre 184 meseci
Sve je u redu - tako se i povezuje.

inductive load = induktivno opterecenje
vec sam ti rekao
sve sto ima namotaje

A gde bi ti to jos spajao ovaj termostat?

Ovaj termostat je napravljen samo da upravlja nekim uredjajem a ne da ga on direktno vozi.

Ako hoces nesto da eksperimentises i da spajas svasta na njega,
onda to radi preko nekog jaceg releja i ne brini se za struju.

----------
Evo i Guja je isto napisao
Nesto smo aktivni u ovim nocnim satima :-)


 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 00:34 - pre 184 meseci
Procitao sam, samo se nisam dobro izrazio znam da radi na 2 kom 1.5v baterije ali sam rekao da radi na 220V, a ustvari on moze max da prekine 250VAC.
Ako je tako kao sto kazes, sto onda pise na njemu da moze da prekine MAX 250VAC i da je MAX ( resistive load) 5A???
Sad se ne podudara tvoj i odgovor PedjaZ, pa sam jos u vecoj nedoumici.
Pozdrav!!!

P.S. Rekao sam na pocetku da sam amater, pa jako lako mogu da zamenim izraz i da izgubi smisao pitanje, ali bitno je da ukapirate :).
 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 00:38 - pre 184 meseci
PedjaZ, nizasta drugo necu da koristim termostat, znaci samo za njegovu prvobitnu namenu.
Da pojednostavim pitanje, da li je ovaj termostat bezbedan ako prekida struju od kotla 220VAC? Posto od mog kotla prekida 24VDC, eto to samo hocu da znam.
Poz!!!
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 00:40 - pre 184 meseci
DA!

Poklapa se gujin i moj odgovor - samo da dodam
Relejce u termostatu je tako dimenzionisan da moze da upravlja jacim relejem u bojleru,
a ne da pali usisivač ili slicno.
 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 00:47 - pre 184 meseci
Ovo je neverovatno, mi kao da chatujemo, a ne da pisemo na forumu, sve pohvale ucesnicima u temi.
Hvala puno na brzim odgovorima, naravno ja nisam ni mislio da ga povezem npr. na kvarcu i da on prekida struju, nego na izlaz iz kotla koji je predvidjen za termostat, evo i seme, povezao sam ga na kontakt 3 i 4.
Hvala puno.

Jos samo jedno pitanje, verovatno cete se nasmejati, ali to me uvek kao amatera malo stavi u dilemu, da li je bitno gde se koja zica stavi, posto ovde nema + i -, prekida se samo faza, znam da nije ali .... :)))

Pozdrav i jos jednom hvala puno.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
79.101.80.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 09:14 - pre 184 meseci
Vidimo da je u pitanju mađarski . Verovatno ti je R faza a N neutral odnosno nula . Isto tako i kod motora .
U principu , nije bitno kako povežeš , tj. da se razumemo , možeš zameniti priključna mesta fazi i nuli (naravno o bojama provodnika vodi računa)
 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 10:13 - pre 184 meseci
Citat:
paga: Vidimo da je u pitanju mađarski . Verovatno ti je R faza a N neutral odnosno nula . Isto tako i kod motora .
U principu , nije bitno kako povežeš , tj. da se razumemo , možeš zameniti priključna mesta fazi i nuli (naravno o bojama provodnika vodi računa)


Nisam mislio na to, naravno znam kad stoji oznaka za nulu, fazu i uzemljenje, gde koja treba da dodje, po bojama a i premerim unimerom, jer se desava cesto da faza nije uvek postavljena na zicu crne boje, nego neki put bude i na plavu, koja je rezervisana za 0.
Mislio sam konkretno na konektore za termostat, da li bitno kako se stave, ali i napisao sam da nije, ali cisto jos kad mi to potvrdi neko ko se mnogo vise razume, onda sam i ja 100% siguran.
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 11:23 - pre 184 meseci
Nema razlike kako okrenes.
Eto sada mozes mirno da spavas.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 13:09 - pre 184 meseci
Sada stvarno mogu mirno da spavam :)), sta drugo reci, nego hvala i pozdrav do nekog novog pitanja.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 15:58 - pre 184 meseci
Moguce je da vise uopste nije bitno ali,,,

Na prilozenoj nalepnici za izvode pise:
-S,,,,,Glavni prekidac,
-BH,,,,Sobni tremostat,
-SR,,,,Kolo za Resetovanje,

Naravno da ce da radi i sa "ukrstenim napajanjem" ( zamena Faze i Nule) ali bi bilo koristno
da se ipak Faza dovede na R ( L ),,,a Nula na N.

bravosx1616:
Tvoj termostat ne radi ni na 24 ni na 230V,,,vec na 2 Baterije(tako moze skoro godinu dana),sto vec neko rece,,

Tvoj Termostat UPRAVLJA Krugom u kom je napon 24 ili 230V--a to nije isto!
uklj. ili isklj. grejanja je posao malog Relea u samom termostatu
koji NE moze da ukljucuje grejace direktno,vec mu treba pomoc "sklopke".

Poz
 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 16:40 - pre 184 meseci
Robert63, ne znam da li si procitao moj prethodni post, moje pitanje uopste nije bilo upuceno za obrnuto povezivanje faze i nule, koja napaja samu automatiku kotla i vodenu pumpu, nego samo da li je bitan raspored zica koje idu od termostata na kontaktor 3 i 4 na kotlu sto se vidi na semi da su za termostat.
Prethodni ucesnici u temi su mi razjasnili da slobodno moze da ide ovaj termostat na ovaj kotao, bez bojazni ostecenja, dok ti sada govoris citiram "uklj. ili isklj. grejanja je posao malog Relea u samom termostatu koji NE moze da ukljucuje grejace direktno,vec mu treba pomoc sklopke.", hocu da kazem da izmedju kontaktora 3 i 4 na kotlu i kontaktora na samom termostatu nisam stavio nikakvu sklopku, nego da sam direktno povezao termostat sa 2 zice na kont. 3 i 4, e sada da li u samoj elektonici kotla postoji neka sklopka koja stiti taj mali relej u termostatu ne znam.
Ovde je rec o kotlu na plin, a ne na struju, pa ovako laicki mislim da taj mali relej u termostatu sto kazes, ne trpi neko veliko opterecenje i da mu treba sklopka izmedju njega i kolta, jer on daje samo signal automatici da pusti plin. Ispravi me ako gresim.
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 17:01 - pre 184 meseci
NIJE mi bila namera da Ti unesem pometnju u tumacenju prethodnih postova,

-Raspored zica( boja) na kontaktina termostata nije bitan !
(( Ja sam rekao da Relejcic u samom termostatu NIJE sposoban da ukljuci grejace kotla)) sto NIJE tvoj primer !!!

-NE pravi paniku,,,,mislim da Si sve dobro povezao i ako "zidni termostat" upravlja grejanjem
tako sto prekida "malu struju" nema dileme da ce to da traje 50-Godina !

Kotlovi na plin " nemaju problem sa prevelikom strujom " !!!
I kod njih je sve neuporedivo lakse,

A taj "mali Rele" u termostatu ima da vozi kotao na plin bar jos do 2 Penzije !!!--Ne brini nista !!!


NE treba nikakva sklopka !---Samo spoji termostat direktno na kotao na plin,,,,sve je OK,,,ne brini,,,

Ima da radi,,da greje,,,i da odrzava temperaturu,,,NE brini se !
 
Odgovor na temu

bravosx1616

Član broj: 174269
Poruke: 52
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 17:11 - pre 184 meseci
Ok, taman skontam da je sve u redu i ti me malo pokolebas opet sa "sklopkom" i sa slabim relejom :)))).
Verovatno si to rekao onako uopsteno da taj mali relej term. NE moze da ukljucuje grejace direktno npr. kvarcne peci, a ne konkretno za ovaj moj slucaj.
Hvala u svakom slucaju.
Pozdrav !!!
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Digitalni termostat par pitanja10.02.2009. u 18:18 - pre 184 meseci
Upravo to,
Da Relej iz termostata NE moze ukljucivati Termo peci,,,i velike grejace,kvarcnu Pec,,i grejace 12 KW,,24KW,,ili neke druge,,

Moze on to da radi,,,ali preko sklopke,

Ali plinski kotao moze da "vozi " bez po-muke !

poz
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Digitalni termostat par pitanja

[ Pregleda: 20543 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.