Ajd da probam ja...
Kao pausalac, ti mozes da podizes novac koji si predao kao pazar i da ga trosis za sta hoceh, bez ikakvih ogranicenja, znaci tebi ne treba da pravdas novac koji si isplatio, je li tako?
Ono sto tebi treba, to je da imas poreklo dobara koje se nalaze u radnji, jer ce retko koji poreski inspektor da ti poveruje da nemas posla ako dodje i vidi 50 starih televizora u radnji. Otkup dobara od fizickih lica postoji kao delatnost, obavljaju ga uglavnom zemljoradnicke zadruge i firme koje vrse reciklazu sekundarnih sirovina. Problem sa ovim nacinom poslovanja je sto je veoma pogodan za "pranje novca", pa su firme koje se time bave podlozne redovnim kontrolama kojekakvih inspekcijskih organa. E, sad, ono sto nikom nisje jasno - zasto firma koja posteno radi treba da izbegava inspekciju? Pa jednostavno - oni ce da dodju i nece naci nikakvu nepravilnost u pogledu onoga za sta su dosli, ali kad su vec tu pogledace i sve ostalo, pa mozes popiti kaznu za neku glupost tipa nije ti cista radnja, nisi ocistio sneg ispred, nemas akt o bezbednosti... sta ja znam sta sve nemas a pojma nemas da treba da imas... To je ono sto ljude brine kad su takvi poslovi u pitanju i zato ce i knjigovodje i advokati pokusati da izbegnu odgovore na takva pitanja, znaju da mozes imati vise stete nego koristi od toga.
Kad se izuzme taj problem, ostalo je jednostavno - sacinis ugovor o otkupu dobara gde navedes sve podatke o tebi i onom od koga otkupljujes, kao i o uredjaju koji je predmet ugovora. Potpisi, pecat, datum, mesto i to je otprilike sve sto ti je potrebno. Novac ne uzimas iz pazara, vec pazar kompletan predajes, a novac za te potrebe naknadno podizes, mozes unapred odredjenu kolicinu da stoji u rezervi, a mozes da placas iz svog dzepa pa naknadno da podizes isplacene iznose. Ustvari, ti svakako ne pravdas troskove - onda podizes unapred.
O rashodovanju otkupljenih dobara trebalo bi saciniti zapisnik. Treba da ga potpisu jos 2 lica koja su bila prisutna, mogu i clanovi porodice. Visak delova se ne sme izbaciti ispred radnje, vec se mora predati firmi ovlascenoj za reciklazu elektronskog otpada. Takve firme naplacuju odnosenje elektronskog otpada po ceni reda velicine pola evra po kg. Ako radis suprotno tome, podlozan si drakonskim kaznama ekoloske inspekcije.
Citat:
...da uvede delove u knjige i omoguci da platim porez na zaradu.
Ovo nisam razumeo, kakve knjige - kao pausalac ne knjizis delove.