Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji

[es] :: Windows mreže :: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji

[ Pregleda: 3578 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nekodrugi999
Nebitno

Član broj: 129098
Poruke: 88
79.143.166.*



+1 Profil

icon Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji19.02.2009. u 23:07 - pre 184 meseci
Trebao bih da umrezim 4 racunara u kancelariji, tako da
-dele 1 disk na jednom od njih (a da ga nemogu poharati sa neta), koji bi morao da bude STALNO vidljiv
-dele stampace (2+) i
-dele internet konekciju (cable modem, 1 LAN), a da je nekima moguce ograniciti pristup netu

Kako je to najbolje izvesti a da ne bude skupo a da posle moguce prosiriti na 10 racunara?

Mozda bi dosla u obzir kupovina jednog slabijeg racunara na kom bi bio taj disk i koji bi mogao glumiti server.
Ako moze odmah preporuka "taj i taj ruter/switch/hub..."
 
Odgovor na temu

pavlakus
Beograd

Član broj: 84519
Poruke: 236
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji21.02.2009. u 10:46 - pre 184 meseci
Za ta 4 compa ti treba za pocetak 1 router i 1 switch (da bi mogli svi bili u mrezi i imali izlaz na net) i server (moj izbor isa a ti mozes i neko drugo resenje) gde bi mogao da odredjues brzinu protoka za svakog korisnika i jos mnogo drugih korisnih stvari i jos jedan comp (file server) na kojem bi ti se nalazili ti podaci. Stampace ako su mrezni mozes da kacis na switch ili da budu nakaceni na neka dva compa pa sherovani. sad sto se tice preporuka oko hardware-a vazi pravilo koliko para toliko muzike.
pavlakus grosus
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.dynamic.sbb.rs.



+10 Profil

icon Re: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji23.02.2009. u 14:52 - pre 184 meseci
@pavlakus

Uh, al' ga pretera. To je samo četiri računara... Šta bi stavio da ima 40 ili 400 računara. Ne daj bože 4000. Usput, ISA server ne može da dodeljuje brzinu po korisnicima. Na četiri korisnika možda i nije potrebno nikakvo ograničavanje Interneta (pogotovo ne protoka), sem Facebook-a, P2P i sličnog što svakako ne spada u poslovno korišćenje.

@nekodrugi999

Za sad ti je dovoljan samo jedan običan ruter od 30€ ili možeš odmah da staviš bežični ruter od 40€ (pojaviće se tu i neki laptop vrlo verovatno). Npr. TP-Link TL-WR541G/WR542G/WR641G/WR642G će u potpunosti zadovoljiti. U pomenutim uređajima, kao i u velikoj većini sličnih proizvoda, već postoji integrisan četvoroportni svič pa ti zasad poseban svič ni ne treba. Iako su i oni jeftini (8-portni svič TP-Link košta 20€) sada ti nije neophodan. Kada budeš video kako se razvija kancelarija onda OK. Druga priča je ako planirate neki orman u startu, onda ti treba neki svič odgovarajućih dimenzija u zavisnosti od ormana. Ako su računari iole savremeni (stari par godina) onda ti ne treba nikakav poseban računar za deljenje. Sve će to lepo obaviti i jedan korisnički računar.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji23.02.2009. u 15:00 - pre 184 meseci
ISA server za mrežu od 4 računara? Jedino ako bi ga dobio džabe, a ni onda.
 
Odgovor na temu

pavlakus
Beograd

Član broj: 84519
Poruke: 236
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji23.02.2009. u 16:04 - pre 184 meseci
ma isu sam onako bezveze lupio, priznajem da je nevidjeno glupo na 4 racunara. mada na 4 racunara najbitnije je ogranicavanje livestream-a koji ume da gusi protok, za ostalo nema problema
pavlakus grosus
 
Odgovor na temu

nekodrugi999
Nebitno

Član broj: 129098
Poruke: 88
79.143.162.*



+1 Profil

icon Re: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji24.02.2009. u 19:48 - pre 184 meseci
Hvala na savetima! Mislio sam da bi to puno skuplje izaslo... a kriza... :)

Ipak bi se odlucio za varijantu sa kablovima. Ne spominjete sigurnost fajlova od spoljnog sveta... Kako se stiti deljen disk, ili taj ruter vec ima firewall i ne trebaju mi dodatna osiguranja?

Znaci onda je sema

NET----Cable modem-----Ruter (on bira pppoe konekciju, right?)------Komp 1-4
Za prosirenje bi samo trebao umesto jednog kompa prikljuciti switch i ostale racunare na njega kopcati?

Na bilo kom onda samo share-ujem disk i stampace i bice vidljivi na svim racunarima u mrezi?

Da li je u toj varijanti moguce da se nekako spojim od kuce i da prevucem sebi fajl koji sam obavezno zaboravio u kancelariji?
Ranije sam koristion tinyVNC... je li to moguce setup-ovati, pozeljno je za pokrenuti render preko vikenda. Mislim da li mogu na tim ruterima dati pristup odredjenom portu uz pristupnu sifru?
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji24.02.2009. u 22:59 - pre 184 meseci
Citat:
nekodrugi999: Kako se stiti deljen disk, ili taj ruter vec ima firewall i ne trebaju mi dodatna osiguranja?
Ruter ima zaštitni zid i odlično će te štiti od spoljnih neprijatera. Što se tiče dodatne zaštite po tom pitanju Windowsov zaštitni zid će biti dovoljan. Naravno, AntiVirus je neophodan na svim računarima.
Citat:
nekodrugi999: NET----Cable modem-----Ruter (on bira pppoe konekciju, right?)------Komp 1-4
Za prosirenje bi samo trebao umesto jednog kompa prikljuciti switch i ostale racunare na njega kopcati?
Da li ti je potrebna PPPoE konekcija to zavisi od provajdera. Ako je potrebna na ruteru ćeš je konfigurisati. Što se tiče proširenja mreže, tako je.
Citat:
nekodrugi999: Na bilo kom onda samo share-ujem disk i stampace i bice vidljivi na svim racunarima u mrezi?
Da, ali možda malo zapneš oko dozvola i korisničkih naloga. Ako su u pitanju računari sa Windows XP Proffesional imaš dva načina deljenja fajlova. Prelistaj malo top teme u Home Networkingu.
Citat:
nekodrugi999: Da li je u toj varijanti moguce da se nekako spojim od kuce i da prevucem sebi fajl koji sam obavezno zaboravio u kancelariji?
Ranije sam koristion tinyVNC... je li to moguce setup-ovati, pozeljno je za pokrenuti render preko vikenda. Mislim da li mogu na tim ruterima dati pristup odredjenom portu uz pristupnu sifru?
Da. Svaki ruter ima opciju prosleđivanja portova. Negde se to zove Port Forwarding, negde Virtual Server, negde...
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Umrezavanje 4+ racunara u kancelariji

[ Pregleda: 3578 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.