Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?

elitemadzone.org :: MadZone :: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?

[ Pregleda: 8544 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-3.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 16:28 - pre 183 meseci
Vec mozda 3 meseca mi je tegla stajala u sobi na 25 stepeni. Nisam je ni otvorio. Danas sam se setio da je otvorim, a vec sam jednu ranije pojeo.
Medjutim kada sam otvorio izasao je neki gas, a i vide se dosta mehurica uz staklo.
Znam da obican med ne moze da se pokvari, ali ipak ajde da pitam sta mislite.
Nije mi bas stalo da pojedem ovo, nije ni neki ukus zbog dosta dodatog polena i propolisa. Pitam se da se nije neka bakterija tu razmnozila...mada nikada nisam cuo da se med pokvario.
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
91.148.76.*



+968 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 16:31 - pre 183 meseci
ako se nije uplesnivio - kusaj.
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-3.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 17:07 - pre 183 meseci
Ma jok, izgleda isto kao i ova prva tegla, nista ne smrdi, a nema bas ni sta da se usmrdi jer nema proteina da se pokvare.
Jedino taj gas sto je izasao, a i vide se mehurici sa strane.
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
91.148.76.*



+968 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 17:13 - pre 183 meseci
jedina fora sa kvarenjem meda je ukoliko ima puno vode.
e sad pošto je mešavina sa polenom, pitanje je u kakvom je stanju bio polen.

to što si video mehuriće ne mora da znači ništa, vazduh.
a ako je CO2 onda se ukiselilo.

ukoliko je sve organoleptički u redu trebalo bi da bude safe.

i još nešto, ne uzimaju li se te mešavine onako ograničeno - 1-2 kašičice dnevno?
propolis ume da pobije i korisne bakterije ukoliko se pretera.
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 765
*.dynamic.sbb.rs.



+109 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 18:44 - pre 183 meseci
Mozda je počeo da fermentira samo ?
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 20:52 - pre 183 meseci
Ovo me je zanimalo odavno, a tema se baš potrefila: može li med u plastičnim tubama, ako ga čuvamo na sobnoj temperaturi i u mraku, da traje 10 - 20 godina? I kolika je hranjiva vrednost meda? Može li da pomogne u vanrednim situacijama (prirodne katastrofe, preživljavanje...), daje li samo energiju ili zadovojava potrebe organizma i za drugim sastojcima?
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 765
*.opera-mini.net.



+109 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 21:15 - pre 183 meseci
Cuj 10-20 godina... Vadili su iz glinenih cupova med star par hiljada godina, samo ga zagrejali da dekristalise, i mazes ga na leba :)
Tako da, da, moze biti koristan za 'nedajboze' situacije.
Energetska je bomba, veoma kalorican, ali sastavljen skoro potpuno od ugljenih hidrata, pored enzima, minerala i vitamina, ali nema proteina i masti, a masti su u teskim situacijama najbolji izvor energije. Zato ovi nasi planinari visokogorci nose slaninicu :)
Cekaj, u kakvim plasticnim tubama? Za 20 godina ce taj med imati toliko plastike u sebi da ces moci sa njim da zagitujes prozore...
 
Odgovor na temu

_Maria_
Beograd

Član broj: 162085
Poruke: 93
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 21:42 - pre 183 meseci
Cak i kad se pretvori u cvrsto stanje tj. kristalise moze da se topljenjem vrati u predjasnje i jede :) Mada kazu da se gubi na kvalitetu :)
 
Odgovor na temu

axone
Beograd

Član broj: 25713
Poruke: 193
*.dynamic.sbb.rs.



+47 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?20.02.2009. u 22:57 - pre 183 meseci
Taj med treba cuvati u frizideru, t.j. pozeljno je, jer se na sobnoj temperaturi izdvaja alkohol na povrsini, pa kao nije lepo.
Takav med verovatno traje par godina(zadrzava korisna svojstva), 10-20 malo teze.
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-3.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?21.02.2009. u 09:21 - pre 183 meseci
Nesto sam razmisljao i izgleda da sam med nije dobra podloga za rast bakterija, narocito onih patogenih. A zasto? Verovatno da nema u sebi sve sto je potrebno za rast bakterija.
E sad, ako malo dete tj beba jede med, postoji verovatnoca da dobije botulizam novorodjencadi jer pcele mogu da pokupe spore ove bakterije i da se sve to nadje kasnije u tegli. A u debelom crevu se te spore razviju u baktrije koje luce toksin koji se apsorbuje... Medjutim nije opasno.
Opasno je recimo kada se unese gotov toksin. A to znaci da se u hrani nadju spore i da se steknu povoljni uslovi za njihov razvoj u bakterije i onda one izluce toksin. To su obicno konzerve, kobasice... E sad ta hrana jednostavno ima specifican miris, a konzerve imaju ispupcen poklopac zbog lucenja gasova.
To je mene malo zbunilo jer je ova tegla bila pod pritiskom. Jednino sto ne znam je koliko je ovaj med sa polenom i propolisom povoljna sredina za razvoj ovih bakterija.
Trovanje ovim toksinom je veoma ozbiljna stvar, gotovo da nema leka i cesto se zavrsava smrcu, tako da nije ni malo naivna stvar.
Da je konzerva ovako bila naduta ne bih ni otvarao, odmah u kantu. Da je cist med nema frke, ali ova mesavina me buni.
A zasto mislis da ako ima vode, da se onda kvari?
Doduse ja nikada nisam video da se med ukiselio, dok slatko i dzemove redovno bacamo. To je valjda zato sto je med cist secer... Tako da ne znam koliko godina moze da traje, ali sigurno da moze dugo. A sto se tice tih vanrednih situacija, ako neko jede samo med, nema tu proteina, masti i dr tako da bi se taj neko brzo razboleo.

[Ovu poruku je menjao Reggie dana 21.02.2009. u 10:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Med sa polenom i propolisom-da li moze da se pokvari?

[ Pregleda: 8544 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.