Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izjednacavanje potencijala ???

[es] :: Elektrotehnika :: Izjednacavanje potencijala ???

[ Pregleda: 12393 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.152.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Izjednacavanje potencijala ???25.02.2009. u 21:56 - pre 183 meseci
Ljudi stvar je ovakva. Sve je cesca ugradnja plasticne instalacije PVC cevi u kupatilu pa cak i kuhinji. Po meni jako ruzno ako je vidno ali OK....ko mene pita
Zanima me da li se i kako izjednacava potencijal na mestima gde se koristi PVC instalacija. Poznato je da se u kupatilu gde su cevi za vodovodnu instalaciju metalne izjednacavanje vrsi povezivanjem galvanskim putem svih metalnih delova ( slavine, baterije.....) za zilom za uzemljenje. E pitanje je da li ima efekta vrsiti izjednacavanje potencijala u prostorijama gde je koriscena PVC instalacija ? kako se vrsi ( konkretno....ruzno je vezati zicu za slavinu ) ?Ima li efekta ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.87.134.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???25.02.2009. u 22:32 - pre 183 meseci
Nema efekta i ne radi se ...

Konkretno , izjednačavanje potencijala (kako mu i sam naziv kaže) predstavlja povezivanje svih provodnih površina koje mogu doći na različite potencijale , na metalnu klemu ,tako da se eventualni kvar u drugom delu sistema ne bi metalnim cevima preneo u kupatilo , gde postoji mogućnost da se dodirivanjem dva različita metalna predmeta pojavi napon dodira opasan po život .

Uglavnom , treba ceo vodovodni sistem da bude metalni , pa ta česma ne može da dođe pod potencijal nikako , što znači da se ne treba vršiti izjednačavanje potencijala cevi (ali ne znači da bojlera i veš mašine ne treba ).

Dakle , ona obujmica oko plastične cevi pa na šinu za izjednačavanje potencijala ne treba .
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.152.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???25.02.2009. u 22:51 - pre 183 meseci
Ok hvala, ako neko ima neko slicno ili drugacije misljenje neka napise....
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-196-55.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???26.02.2009. u 09:01 - pre 183 meseci
Ovako,
JUS kaze da se metalni cjevovod ili dio cjevovoda mora galvanski povezati. Mak na konac metalna slavina je dio cjevovoda i po tom JUSu bi se morao povezati. U principu to se ne radi.
Ako je kada metalna mora se povezati, ako je plasticna kada ali odvodna cijev metalna ( olovo ) mora se povezati. Bojler mora.
Po tom JUS-u, ne sjecams e broja, od toga su izuzete samo metalne mase koje imaju dvodimenzionalni oblik ( resetka ) pod uslovom da im je povrsina manja od 2m2.
 
Odgovor na temu

ac1bd4
Stara Pazova

Član broj: 76735
Poruke: 437
93.86.190.*



+35 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???26.02.2009. u 21:47 - pre 183 meseci
Ja iskreno ne znam da li moraš povezati česmu sa ostatkom sistema i da li bi to imalo ikakvog efekta ali sam viđao da se metalne kade galvanski povezuju sa bojlerom. To po meni ima smisla jer ako dođe do proboja struje na šasiju bojlera, a ti se tuširaš verovatno ti ništa neće biti za kratko vreme koliko je potrebno da diferencijalna sklopka reaguje jer si ceo na istom potencijalu. Ako imaš plastičnu kadu ili nije povezana sa bojlerom verovatno bi kroz tebe protekla struja.

[Ovu poruku je menjao ac1bd4 dana 27.02.2009. u 16:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

loxy
Nadj Petar
Split

Član broj: 18069
Poruke: 31
*.st4.cable.xnet.hr.



Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???24.09.2012. u 17:56 - pre 140 meseci
Mislim da treba napraviti izjednacavanje potencijala radi vlastite sigurnosti. Voda u cijevima vodić/provodnik.
Ovdje možete pogledati izvedbu:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=202469&page=2
loxy
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???24.09.2012. u 19:08 - pre 140 meseci
Petre, podigao si temu koja ima više od 3 godine. Ako postavljač teme do sada nije rešio svoj problem, nikad ni neće
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???25.09.2012. u 07:43 - pre 140 meseci
Citat:
ZAS011:
Petre, podigao si temu koja ima više od 3 godine. Ako postavljač teme do sada nije rešio svoj problem, nikad ni neće :D


Pa šta? Ovo je stvar koja je uvek aktuelna i sigurno ima i drugih ljudi koje isto zanima.

Eto na primer, ja treba da radim renoviranje kupatila i preporučeno mi je da radim instalaciju plastičnim cevima ali sam poptuno smetnuo s uma i ovaj problem sa strujom i čovek me je odlilno podsetio na to samim tim što je izvukao temu iz naftalina.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???25.09.2012. u 12:10 - pre 140 meseci
Broker ne preteruj,nisi ti plavušica kojoj se iz slušalica čuje "udahni-------izdahni----..."
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???30.09.2012. u 17:38 - pre 139 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Pa šta? Ovo je stvar koja je uvek aktuelna i sigurno ima i drugih ljudi koje isto zanima.

Eto na primer, ja treba da radim renoviranje kupatila i preporučeno mi je da radim instalaciju plastičnim cevima ali sam poptuno smetnuo s uma i ovaj problem sa strujom i čovek me je odlilno podsetio na to samim tim što je izvukao temu iz naftalina.


Jel'??
A ti ne bi da vučeš žuto/zelenu žičku, i to još u kupatilu? Da nisi kojim slučajem pirke?

Nego. 'el si napravio antenu? PCB si dobio još poodavno.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Izjednacavanje potencijala ???30.09.2012. u 22:27 - pre 139 meseci
Citat:
ZAS011: Jel'??
A ti ne bi da vučeš žuto/zelenu žičku, i to još u kupatilu? Da nisi kojim slučajem pirke?


Ja planiram da sve uradim kako treba, samo sam smetnuo s uma problem uzemljenja sa plasticnim cevima.

Citat:
Nego. 'el si napravio antenu? PCB si dobio još poodavno.


Ne. Odavno sam stavio ključ na bavljenje elektronikom pa nemam uslove da časkom napravim antenu. Teba mi vreme da organizujem prsotor da bih to radio a nemam ga.


 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Izjednacavanje potencijala ???

[ Pregleda: 12393 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.