Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Protočni i normalni bojler zajedno spojeni (u seriju)?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Protočni i normalni bojler zajedno spojeni (u seriju)?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16410 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VASSS
VASS JOZSEF
el./majstor

VASSS
Član broj: 198915
Poruke: 202
77.46.153.*



+1 Profil

icon Re: Protočni i normalni bojler zajedno spojeni (u seriju)?06.03.2009. u 23:54 - pre 184 meseci
I ja radim na tome,da iskoristim sunčevu toplotnu energiju sa što manja finansijska ulaganja.
Ovo je više karakteristično za seoske kuće i sl.,gde ima više prostora.
Crevo od 20-30m,od 1/2 ili3/4 cola smešten na krov -po mogućnosti na južnu stranu, smotano u krug.Svakih pola sata preko leta može da se istera 10-15l tople vode u jedan rezervoar(to je samo ideja što nameravam da uradim),pa da ima vode za tuširanje i ostalo.
A ako nije komplikovano,moglo bi se to crevo nekako prikopčati(što bi non-stop bio pod pritiskom)na bojler u kupatilo.Znači preko jednosmernog ventila da prolazi voda iz creva u bojler, ne hladna voda nego već delimično zagrejana,što bi smanjio tj.skratio vreme dogrevanja vode u bojleru.A naravno kad bi se još mogao prikopčati i veš mašina da uzima tu vodu za pranje,koliko bi tek onda bilo uštede.
Još kad bi se sve to iskombinovalo sa nekim starim rashodovanim(naravno-ispravnim)bojlerom tj. kazanom,da stoji u dvorište i puni sa toplom vodom iz creva pod pritiskom.A izlaz da ide na ulaz u bojler u kupatilo.
Ako neko ima ideju neku za dodati ili menjati pa da razradimo temu(teoretski)neka se javi.
Pozzz.
OBAD
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Protočni i normalni bojler zajedno spojeni (u seriju)?09.03.2009. u 08:23 - pre 184 meseci
Ok, ovo nije prvo razmišljanje na ovu temu ali je vrlo dobro - znači hladna voda iz vodovoda ide u smotano crevo na krovu, pa posle iz njega u bojler direktno. Time se postiže da kad ima sunca topla voda ulazi u bojler, pa on manje radi (ušteda), a kad nema sunca sve je kao i inače, bojler radi u standardnom režimu.

Ovo je odličan način jer nemaš pokretnih delova, pritisak mreže tera vodu kroz crevo (ne treba pumpa itd), jednostavno je za razvod itd

Tu postoji samo par začkoljica za realan sistem:

- treba napraviti "premošćenje" creva ventilima da bi se u zimskom periodu moglo isprazniti crevo i da ne bi voda napolju smrzavala

- treba staviti nekakav sistem za vrele letnje dane kad je temperatura ekstremno visoka, a potrošnja mala, zbog visoke temperature pritisak jako raste, tako da bi trebalo staviti neki sigurnosni ventil ili tako neku varijantu (ne znam kako ovo ide, valjda nešto slično kao za bojler), da ne bi voda u crevu "prokuvala" i crevo eksplodiralo ili nastao šok kad odvrneš slavinu predveče
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Protočni i normalni bojler zajedno spojeni (u seriju)?09.03.2009. u 22:38 - pre 184 meseci
Mislim da već ima tema o solarnim bojlerima ovde na forumu. Ja bih ovde da se zadržimo na spajanju protočnog bojlera iza standardnog, ako neko još ima nešto da kaže o tome.

Što se tiče solarnih bojlera, mislim da je mnogo bolje rešenje staviti zatvoren solarni kružni sistem sa pumpom koji greje običan bojler preko izmenjivača toplote (tj. zatvorena cev koja prolazi kroz bojler). Na isti način kao grejanje bojlera sa toplotnom pumpom (tj. klima uredjajem). Ali kao što rekoh, mislim da već postoje teme o tome na forumu.
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Protočni i normalni bojler zajedno spojeni (u seriju)?10.03.2009. u 13:23 - pre 184 meseci

- dakle što se mene tiče ono što sam već spomenuo - paziti gde je čija faza, da li je nulovano, i uopšte te električne stvari...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Protočni i normalni bojler zajedno spojeni (u seriju)?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16410 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.