Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zanimljiva kombinatorika, pomoc.....

[es] :: Matematika :: Zanimljiva kombinatorika, pomoc.....

[ Pregleda: 3494 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peca89bg
Beograd

Član broj: 202034
Poruke: 354
*.kbcnet.co.yu.



+6 Profil

icon Zanimljiva kombinatorika, pomoc.....04.03.2009. u 01:16 - pre 184 meseci
imam za domaci sledeci zadatak: "U tabli 4x4 postavite sto vise konja tako da svaki konj napada samo jednog konja. Koliko najvise konja moze da se postavi na tabli?' Ja sam dobio 8 a resenje je 9, nikako ne mogu da dodjem to tog resenja od 9 konja.... Moze pomoc?

Evo mog resenja...



Hvala unapred
 
Odgovor na temu

peca89bg
Beograd

Član broj: 202034
Poruke: 354
*.kbcnet.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Zanimljiva kombinatorika, pomoc.....05.03.2009. u 23:51 - pre 184 meseci
el moze neko da mi pomogneeeeeeee????????????????? plssssssssssssssssss
 
Odgovor na temu

kingakul

Član broj: 186948
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Zanimljiva kombinatorika, pomoc.....06.03.2009. u 01:06 - pre 184 meseci
Probaj da isprogramiras!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Zanimljiva kombinatorika, pomoc.....06.03.2009. u 21:18 - pre 184 meseci
Rešenje nikako ne može da bude , jer je to neparan broj, a lako se vidi da odgovor mora biti paran: pošto se konji napadaju uzajamno, a svaki napada po jednog drugog, posmatramo ih u parovima.

E sad, može li više od ? Ne može. Tablu možemo predstaviti kao graf — čvorovi su polja, grane povezuju ona polja između kojih može skakati konj. To izgleda ovako:

(Budući da je ovakav grafovski prilaz često veoma koristan, još odavno sam napisao program koji pravi ovakve grafike za zadatu veličinu table i figuru koja nam treba, pa sam ga sad samo iskopao i pokrenuo za skakače na tabli ).

Problem je sada sveden na traženje maksimalnog mečinga u gornjem grafu, i opet je dovoljna jedna kompjuterska komanda da ustanovimo kako maksimalni mečing ima grana.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Zanimljiva kombinatorika, pomoc.....

[ Pregleda: 3494 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.