Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:

[es] :: Access :: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:

[ Pregleda: 5392 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jacalazo
student
Srb

Član broj: 216850
Poruke: 9
*.ptt.yu.



Profil

icon [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:20.03.2009. u 14:19 - pre 183 meseci



Pozdrav svima!
Potrebna mi je pomoć oko izrade seminarskog rada, tačnije treba da uradim bazu podataka u Ms-Access-u 2003, za jedno preduzeće koje se bavi proizvodnjom nameštaja. U datom preduzeću se odvijaju sledeći procesi:
Nabavka repromaterijala, skladištenje repromaterijala, priprema proizvodnje, trebovanje, proizvodno izvršenje i skladištenje gotovih proizvoda.
Poslovanje posmatranog realnog sistema prati i odgovarajuća dokumentacija. Relevantni dokumenti su:
1. Narudzbenica;
2. Prijemni list;
3. Skladišni list ulaznih proizvoda;
4. Radni nalog;
5. Zaduženje proizvodnje repromaterijalom i građom;
6. Dostavnica gotovih proizvoda;
7. Skladišni list finalnog proizvoda
Ja sam započela nešto da radim oko ovog seminarskog rada prateći vaše upustvo i mnoga druga, ali mi nikako neide od ruke jer nikada nisam ovako nešto radila .
Profesor mi je rekao da se baziram na radni nalog, proizvodno izvršenje i skladištenje gotovih proizvoda. Dakle moja baza treba da se sastoji iz tabela, upita, formi, izveštaja kao i switchboarda.
Ako neko može i želi da mi pomogne neka se javi, hitno mi je, jer ovaj seminarski rad treba da branim sledeće nedelje naravno da pomoć neočekujem za džabe!
Evo i fajla sa mojim pokušajem!

J M
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.isp.krstarica.net.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:20.03.2009. u 18:08 - pre 183 meseci
Ovo je previše ozbiljno da bi bilo tema seminarskog rada. Pozdravi puno tog profesora, i prenesi mu preporuku da se drži dobre stare "biblioteke" ili "telefonskog imenika", a ne da gnjavi učenike/studente ovakvim zadacima. Ovo napravi kako valja - i eto ti proizvoda koji lagano možeš da prodaš.

U svakom slučaju, imaš jako lijepo ime (sad će moderatori da me linčuju ) i zato možeš računati na moju pomoć. Tebi treba, kako sam ja shvatio, baza koja podržava magacinsko poslovanje (ulaz/izlaz) a toga imaš na ovom forumu sasvim dovoljno. Tako, uz neke male izmjene, već imaš gotov seminarski. pogledaj u top temi "Gotovi programi članova foruma".
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
 
Odgovor na temu

jacalazo
student
Srb

Član broj: 216850
Poruke: 9
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:20.03.2009. u 20:53 - pre 183 meseci
Sama sam kriva, sama sam izabrala proizvodnju i sada se zlopatim sa njom već duže vreme i ne znam kako ću je dovršiti, zato sam se i obratila na ovaj forum.
Meni treba baza za proizvodnju, a kako bi istu pojednostavila jer je previše obimno, bazirala sam se na radni nalog, proizvodnju i skladištenje proizvoda!Okačila sam fajl u kome se može sve videti šta sam ja uradila. Možeš li mi reći da li su ove tabele u redu, da li bi nešto još dodao, i ako možeš da mi kažeš nešto oko upita?
Unapred hvala!


J M
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:20.03.2009. u 21:12 - pre 183 meseci
To što ti treba je knjigovodstvo proizvodnog preduzeća. Zakačiću ti model podataka tek da vidiš kako bi izgledao rasterećeni deo samo za zahteve koje si definisala. Inače skidanje robe iz magacina repromaterjala i evidentiranje gotovih proizvoda preko nečeg što se zove specifikacija, sastavnica, receptura ili kako već hoćeš nije ni malo naivna stvar za početnika i seminarski zadatak. Najbolje je da se izviniš profesoru i promeniš temu. Scelle je u pravu. Nedelju dana ti nije dovoljno ni da isčitaš neku knjigu iz Access-a.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.isp.krstarica.net.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:20.03.2009. u 22:09 - pre 183 meseci
Ako nisam indiskretan, reci mi šta učiš/studiraš i na kojoj si godini?
Getsbi ti je predstavio vrlo dobar model, iskoristi ga.
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
 
Odgovor na temu

jacalazo
student
Srb

Član broj: 216850
Poruke: 9
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:21.03.2009. u 09:12 - pre 183 meseci
Da promenim temu nemogu, jer sam je uzela još u januaru mesecu, par puta sam išla kod profesora na konsultacije, i na poslednjoj mi je i rekao da je ova baza obimna, i da se baziram na izradu proizvoda i skladištenje tog proizvoda u magacin, a da izostavim nabavku repromaterijala, njegovo skladištenje kao i trebovanje proizvodnje repromaterijalom. Hvala na ovom modelu, ali ja ovo nerazumem jer sam zaista apsolutni početnik.
J M
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.isp.krstarica.net.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:21.03.2009. u 09:54 - pre 183 meseci
Pa ništa onda, da počnemo...

Napisala si da je bitno sledeće: radni nalog, proizvodno izvršenje i skladištenje gotovih proizvoda.
Radni nalog je dokument? Koje podatke treba u sebi da sadrži? Da li ga prate neki dokumenti za trebovanje?
Proizvodno izvršenje je? Koji dokumenti ovo prate?
Skladištenje gotovih proizvoda? Koliko vidim iz tvoje baze, ulazni dokument za ovo je radni nalog? Znači da će svaki radni nalog biti u potpunosti realizovan (što ne mora uvijek da se desi, možda će od naručenih 70 stolica biti materijala samo za 67)?

Da vidim sad kako sam ja razumio tvoju bazu, a ti me ispravi:
-Preduzeće proizvodi elemente na osnovu radnog naloga (Je li potrebno voditi računa o zalihama ovih elemenata?);
-Od tih elemenata se sklapa namještaj na osnovu radnog naloga (Treba li da napraviš SASTAVNICU, u kojoj bi se vidjelo od kojih i koliko elemenata se sastoji neki komad namještaja?);
-Gotovi proizvodi (komadi namještaja, ali ne i elementi?) ulaze u magacin na osnovu rednog naloga;
-Nema saradnje sa eksternim subjektima, kao što su dobavljači ili kupci.

Sad mi ti reci, koji izvještaji su tebi potrebni iz ove baze? Odnosno, na koja pitanja treba baza da odgovori (npr. Kakvo je trenutno stanje u magacinu? Koliko imam fotelja F134Masager? Koliko imam pakni na raspolaganju?) Ili ti ne trebaju nikakvi izvještaji, nego samo treba da vodiš evidenciju?

Izvini ako sam zamoran, ali ne možemo da uradimo ništa ako dobro ne definišemo zadatak. Možda je tebi skroz jasno šta treba da uradiš, ali ja sam tek juče uključen u sve ovo, tako da su mi potrebna dodatna objašnjenja...
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
 
Odgovor na temu

jacalazo
student
Srb

Član broj: 216850
Poruke: 9
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:21.03.2009. u 12:01 - pre 183 meseci
Radni nalog je dokument za proizvodno izvršenje koji se izdaje preko proizvodne dokumentacije i kojim se povezuju svi učesnici u proizvodnji nekog proizvoda (nameštaj i njegovih elemenata) i sva mesta nastanka troškova i svi nastali troškovi koji se odnose na proizvodnju.Ovaj dokument sadrži: broj radnog naloga, rok realizacije, mesto troška realizacije, identifikacione podatke o proizvodu koji treba izraditi, količinu proizvoda, identifikacione podatke o strukturi tog proizvoda – elementima, njihovoj količini, potreban materijal za realizaciju proizvoda (šifru, naziv, dimenzije, količinu), datum lansiranja radnog naloga, datum završetka. Realizacija radnog naloga za proizvodne celine do završne montaže i pakovanja finalnih proizvoda prati se preko Radnog naloga i Međufazne dostavnice, a za pogon završne montaže i pakovanje finalnih proizvoda prati se preko Radnog naloga i Dostavnice gotovih proizvoda.Radnim nalogom se zadužuje proizvodnja repromaterijalom i građom.

Proizvodno izvršenje podrazumeva - prijem radnog naloga, trebovanje građe i repromaterijala, izvršenje proizvodnje i predaja proizvoda u skladište finalnih proizvoda.Dokumenti koji prate proizvodno izvršenje su : Radni nalog, Trebovanje, Međufazna dostavnica, Dostavnica gotovih proizvoda .

Skladištenje gotovog proizvoda - predstavlja njegov smeštaj u magacin finalnog proizvoda. Dokumenti koji prate skladištenje su Dostavnica gotovih proizvoda i Radni nalog.

Ja sam ovako predvidela ovu bazu pri čemu sam izostavila trebovanje tj. zaduženje proizvodnih pogona repromaterijalom i građom kako bi je uprostila:
Radnim nalogom se pokreće izrada elemenata koji će se koristiti za sklapanje u proizvod, takođe radnim nalogom se definiše i količina proizvoda koja će se izraditi i skladištiti u magacin.
Kako sam ja to zamislila, što uopšte neznači da je ovo ispravno, ova baza treba da odgovori na pitanja kao što su: Koliko je izrađeno elemenata određenog datuma?Koliko je proizvedeno recimo stolica određenog datuma, dakle za vođenje evidencije

J M
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.isp.krstarica.net.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:21.03.2009. u 18:20 - pre 183 meseci
U ovom slučaju jako je teško napraviti model koji neće biti komplikovan, ali ni banalan. Zato sam pitao šta studiraš - da znam dokle da idemo. Evo nečega što sam ja sklepao. Ne mogu reći da sam zadovoljan, ali pogledaj - pa mi reci kako ti se čini.

Suština modela je u tabeli tblSastavnica, koja treba da pokaže koji sve ELEMENTI (i u kojoj količini) ulaze u neki PROIZVOD. I elemente i proizvode sam strpao u jednu tabelu. Jeste, ovako neka polja uvijek ostaju nepopunjena, ali je lakše za manipulaciju. Koja je bila zamisao? Da ti u radnom nalogu uneseš da je potrebno napraviti 5 fotelja tipa "Massager007", a program da sam izračuna koji su mu elementi za to potrebni, kao i njihovu količinu. Naravno, nigdje neće u bazi biti eksplicitno upisani elementi koji su u tom procesu upisani, ali se to može upitima izračunati na osnovu tabele tblSastavnica i datuma realizacije radnog naloga.
Naravno, postoji i mogućnost da ti uneseš radni nalog u kom će se zahtjevati izrada nekih pjedinačnih elemenata, nikakav problem, ali trenutno od toga nema nikakve koristi.

Za skladištenje gotovih proizvoda sam upotrijebio tvoje rešenje, ali razmisli o ideji da modelujemo i dokument "Dostavnica gotovih proizvoda" pa da na osnovu njega vršimo skladištenje gotovih proizvoda.

1000 stvari bi još trebalo dodati, ali se plašim da se ne zapetljamo i da ne pretjeramo. Ipak je ovo samo seminarski rad...
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jacalazo
student
Srb

Član broj: 216850
Poruke: 9
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:22.03.2009. u 08:24 - pre 183 meseci
Razumela sam ulogu sastavnice u modelu, nisu mi jasna neka polja recimo ovo polje Verzija u tblSastavnica. Šta ono predstavlja?
Šta predstavlja ovo ID Zapisa u tabeli Skladištenje?
U tblRadniNalogStavke zašto mi se u polju ID Proizvoda javlja naziv proizvoda a ne šifra?
Možeš da mi objasniš ovo tblRadni NalogStavke i tblRadni NalogZaglavlje, zašto tu nemam samo jednu tabelu koja bi se zvala tblRadniNalog? Moja logika je po školskom, da je to zbog razbijanja veze više prema više!
Ja bi iskreno ostavila ovo skladištenje proizvoda preko naloga. Napravila sam tblDostavnica, pogledaj da li je dobro i može li se kako iskoristiti.
Meni je ovaj model OK, ovo ovako po meni izgleda dobro, mislim nebi nešto još komplikovala i ovo mi je previše, veruj mi.
Izvini ako postavljam glupa pitanja, za ovo sam skroz na skroz antitalenat.

J M
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.isp.krstarica.net.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:22.03.2009. u 10:21 - pre 183 meseci
Verzija: Mi nigdje u bazi ne bilježimo konkretno količinu i vrstu ELEMENATA proizvedenih da bi se sklopio neki komad namještaja naveden u radnom nalogu. To računamo posredno, iz tabele tblSastavnica. Vremenom, nekako mi je logično za očekivati da će se sastavnica mijenjati (moja pretpostavka - "nećemo više koristiti točkiće T265 nego točkiće T547"). Ali, pored nove koja se trenutno koristi, mi moramo u bazi čuvati i sve ranije sastavnice, kako bismo bili u stanju da ispravno izračunamo vrstu i količinu proizvedenih elemenata za one proizvode koji su izrađeni na osnovu tih starih sastavnica. A čim u bazi imam različite verzije iste stvari - ja instiktivno dodajem ovo polje. U ovom slučaju je možda suvišno, pa ga slobodno izbaci. U svakom slučaju, moja zamisao izgleda ovako: napraviti formu (prozor za prikaz podataka) na kojoj će biti prikazan proizvod (njegovi osnovni podaci) i ispod spisak svih elemenata koji u taj proizvod ulaze (sastavnica). Na toj istoj formi bi bilo i dugme sa nazivom "Napravi novu sastavnicu" koje bi pravilo novu sastavnicu za taj proizvod na osnovu poslednje važeće ukoliko postoji u bazi (bukvalno bi je iskopiralo), automatski povećavalo taj broj verzije za 1 i unosilo trenutni datum u polje VaziDo (i samim tim proglasilo staru sastavnicu nevažećom). Možda je trebalo ovo pojednostaviti, pa se ograničiti na samo jednu sastavnicu po proizvodu, ne znam. Vidi sama, tvoj je seminarski.

IDZapisa u tblSkladistenje: to polje sam postavio da mi bude primarni ključ (jednoznačno identifikuje svaki zapis/torku/red u tabeli). Ovo je bila greška, možda je trebalo za primarni ključ postaviti polje IDNaloga, kako bi se osigurali da proizvodi sa jednog naloga ne mogu dva puta da se skladište. Ali, kako ćemo praviti Dostavnicu, ovo postaje nebitno.

tblRadniNalogZaglavlje -> tblRadniNalogStavke: kako sam ja shvatio, na jednom radnom nalogu može se naći više proizvoda (ispravi me ako griješim, stvarno nisam siguran). Kako nismo sigurni da li će korisnik na radni nalog da stavi 1 ili 182 stavke, moramo razdvojiti osnovne podatke radnog naloga (datum izdavanja, ko ga je sastavio i sl.) i stavke tog naloga u posebne tabele. To je veza jedan prema više (u tblRadniNalogZaglavlje može se pojaviti samo jedan nalog sa šifrom 12/08, ali u tabeli tblRadniNalogStavke ta se šifra može ponavljati više puta, u zavisnosti od broja stavki na nalogu). Ako bismo sve stavili u jednu tabelu, morali bismo odrediti maksimalan broj stavki na jednom nalogu (dodavanjem kolona Stavka1, Stavka2, Stavka3 ..... StavkaN) - što se nikada ne preporučuje - jer ako staviš premalo korisnik će biti nezadovoljan, a ako staviš previše imaćeš nepotrebne praznine u tabeli. Nadam se da ćeš razumjeti ovo "objašnjenje". Evo, dodao sam u prethodni primjer i jednu formu, koja će ti najbolje razjasniti zašto mora da bude ovako. Otvori formu frmRadniNalog i pogledaj.

"U tblRadniNalogStavke zašto mi se u polju ID Proizvoda javlja naziv proizvoda a ne šifra?
To je optička varka , on u tom polju zaista čuva ID Proizvoda, ali prikazuje nazive proizvoda jer je (po mom mišljenju) korisniku mnogo lakše da zapamti naziv, nego šifru. To se može lako promijeniti ako smatraš da treba. Može on da prikazuje i naziv i šifru. Jednom ću ti ovo objasniti detaljno.


tblDostavnica je razmišljanje u pravom smjeru (usput, mnogo mi se dopada što si se uključila u rad - ne čekaš sve na gotovo kao 80% drugih), ali potrebne su joj male korekcije. Da počnemo od polja NazivProizvoda i JM. Misliš li da su ova dva polja stvarno neophodna u ovoj tabeli, budući da ih imamo i u tabeli tblProizvod (sa kojom je tblDostavnica povezana preko polja IDProizvoda, što znači da na osnovu polja IDProizvoda uvijek možemo iz tabele tblPorizvod da pročitamo naziv prizvoda i/ili jedinicu mjere)? Druga stvar se tiče priče koju sam gore ispričao: zaglavlje i stavke. Razmisli malo o razdvajanju zaglavlja dostavnice i stavki dostavnice u posebne tabele (ugledaj se na radni nalog). Još jedna stvar koju treba da riješimo je kako ćemo radni nalog prevoditi u dostavnicu gotovih proizvoda? Vidjela si da sam ja u tblRadniNalogStavke stavio i polje KolicinaRealizovana, koja treba da označi koliko je komada namještaja zaista izrađeno na osnovu tog radnog naloga. Možda da iskoristimo ovo polje, pa da ga automatski upisujemo u dostavnicu? Razmisli, a ja sam tu ako zatrebam i vrlo rado ću ti i dalje pomagati koliko mogu.

Uh, koliki post......

[Ovu poruku je menjao Scelle dana 22.03.2009. u 19:43 GMT+1]
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jacalazo
student
Srb

Član broj: 216850
Poruke: 9
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:23.03.2009. u 18:29 - pre 183 meseci
Evo, ja sam nešto pokušala da odradim. Možeš li mi reći da li je ovo u redu, ako nije daj mi smernice kako treba molim te!
Zahvaljujem ti se na dosadašnjoj pomoći, malo je takvih!

J M
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:23.03.2009. u 18:54 - pre 183 meseci
Citat:
Vremenom, nekako mi je logično za očekivati da će se sastavnica mijenjati (moja pretpostavka - "nećemo više koristiti točkiće T265 nego točkiće T547").

Posto je ovo ipak samo seminarski rad, i veme je ograniceno, predlazem da ignorisete promene sastavnice kroz vreme, bice vam mnogo lakse. Promene u vremenu nisu za pocetnika, samo ce da je zbune i da odvuku paznju od drugih vaznih stvari. Em cete izgubiti vreme, em Jaca nece nauciti nista. Uradite pojednostavljenu verziju, pa kasnije, na diplomskom moze mozda komplikovanija verzija.

Srecan rad
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.isp.krstarica.net.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:23.03.2009. u 20:31 - pre 183 meseci
Znaš, mudro zbori ovaj Zidar (on ti je za nas nešto kao Zevs za ostale grčke bogove)... Možda bismo trebali da isključimo ovo praćenje izmjena sastavnice kroz vrijeme? Ne znam, opet kažem, tvoj je diplomski - ti se pitaš...

BTW, kad ovo treba da predaš? Valjalo bi uraditi i neki grafički korisnički interfejs i možda par izvještaja...
Ovo što si uradila je odlično, stvarno je zadovoljstvo raditi sa tobom. :P Samo, nije mi jasna namjena polja KolicinaRealizovana u tblDostavnicaStavke. I druga stvar, možda nam polje KolicinaRealizovana više nije potrebno u tblRadniNalogStavke - sad kad imamo dostavnicu, koja je dokument koji govori koliko je stavki sa nekog radnog naloga realizovano? Nema potrebe da čuvamo identičan podatak na dva mjesta u bazi...
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
 
Odgovor na temu

jacalazo
student
Srb

Član broj: 216850
Poruke: 9
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:23.03.2009. u 22:04 - pre 183 meseci
Ovaj SEMINARSKI RAD treba da predam do petka najkasnije.
Možeš li mi reći kakve promene sad treba da izvršim u dostavnici, kakve upite treba da napravim i izveštaje?

J M
 
Odgovor na temu

Scelle
Slavko Šćekić
Student, Računarski fakultet
Beograd

Član broj: 151761
Poruke: 174
*.isp.krstarica.net.



Profil

icon Re: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:23.03.2009. u 23:30 - pre 183 meseci
Hahahahaha, stvarno nisam mislio ništa loše... Izvini ako sam te uvrijedio.
Ja bih iz dostavnice izbacio polje KolicinaRealizovana (zato što ne znam čemu služi). Takođe, i iz tabele tblRadniNalogStavke bih izbacio polje KolicinaRealizovana - zato što sad možemo da pratimo realizaciju naloga preko dostavnice.

Upiti će doći sami po sebi, onda kad odlučimo koje sve informacije treba da dobijemo iz baze - u vidu izvještaja. O upitima trenutno ne razmišljaj mnogo.

A što se tiče izvještaja, nekako je logično omogućiti korisniku da oštampa te silne radne naloge i dostavne liste koje je unio u bazu. Dakle, to su već dva. Dalje, prilikom štampanja radnog naloga, možda bi trebalo prikazati i sastavnicu (potrebne elemente i njihovu količinu) za svaki navedeni komad namještaja. Onda, trenutno stanje zaliha u magacinima, posebna sastavnica za neki komad namještaja.... Ima ih koliko hoćeš. E da, da ne zaboravimo ona tvoja pitanja: Koliko je izrađeno elemenata određenog datuma? Koliko je proizvedeno recimo stolica određenog datuma?.........

Razmisli još o ovim pitanjima - na osnovu njih ćemo napraviti i izvještaje i upite.
"Takozvani praktični ljudi bili bi korisni i zasluživali bi svaku pohvalu i poštovanje kad od te svoje praktičnosti ne bi hteli da naprave smisao života i razlog svoga opstanka, opravdanje za podjarmljivanje i terorisanje svih onih koji su lišeni toga praktičnog smisla, ali zato stvoreni za druge, možda više i bolje podvige."

Ivo Andric
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: [Pomoć oko seminarskog rada u Ms Access-u 2003]:

[ Pregleda: 5392 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.