Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je ustvari Dark Fiber?

[es] :: Enterprise Networking :: Sta je ustvari Dark Fiber?

[ Pregleda: 6795 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marjanski
student
novi sad

Član broj: 207413
Poruke: 6
93.86.62.*



Profil

icon Sta je ustvari Dark Fiber?18.04.2009. u 13:32 - pre 182 meseci
Interesuju me neki detalji oko Dark Fiber-a. Trazio sam neki materijal na net-u o ovoj temi posto cu se u nekom narednom periodu na poslu baviti time pa bih hteo da se malo vise informisem. Interesuju me konkretno njegove prednosti i mane u odnosu na neka druga resenja i povezivanja mreza? Ako neko moze da mi posalje par recenica o gore postavljenoj temi mnogo bi mi znacilo. Pozdrav...
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
*.dynamic.sbb.rs.



+164 Profil

icon Re: Sta je ustvari Dark Fiber?18.04.2009. u 14:50 - pre 182 meseci
Od toga sta treba da uradis zavisi koliko ce prednosti i mane nekog resenja uticati na svrsishodnost i isplativnost. Konkretno, ovde se radi o optickim vlaknima koje zakupljujes od nekog provajdera koji poseduje optical fiber infrastrukturu. To je vec prva prednost, jer da bi provukao opticki kabl treba puno para, dozvola, itd... Drugo je da povezivanjem dve tacke dark fiber-om, dobijas L2 konektivnost, tako da ako ti nije to potrebno onda ima i jeftinijih nacina za povezivanje dva sajta. Trece, brzina. Ne znam kolike su maksimalne brzine, ali sigurno su 10 - 100 Gb/s reda velicine... Opet, ako nam kazes sta ti je zadatak, mozda neko predlozi nesto drugo sto bi ti odgovaralo...

PZ
ID
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
212.200.65.*



+104 Profil

icon Re: Sta je ustvari Dark Fiber?18.04.2009. u 20:08 - pre 182 meseci
Dark Fiber ti je u osnovnom značenju samo neiskorišćeno vlakno koje je već položeno u okviru nekog kabla na nekoj trasi, tj. spremno za upotrebu. To i ništa više, mada su neki malko zakomplikovali tu definiciju na osnovu toga šta je ustvari dostupno (tipa, može se reći da je dark iako realno ide signal preko njega, ali ima mesta za proširenje, recimo preko druge talasne dužine).
 
Odgovor na temu

marjanski
student
novi sad

Član broj: 207413
Poruke: 6
93.86.119.*



Profil

icon Re: Sta je ustvari Dark Fiber?19.04.2009. u 11:19 - pre 182 meseci
Sve jasno , samo me interesuje kako omogucis da se prosiruju talasne duzine preko ta dva vlakna? Mislis preko nekog Mux-a i Demux-a pa da se radi multipleksiranje po talasnim duzinama ili....? Kada si rekao da se Dark Fiber-om omogucava L2 veza da li to znaci da su onda i brzine vece posto je to cisto opticka veza za razliku od L3 veze gde je kombinacija optike i koaksijale ( HFC mreze ) ? Hvala na odgovorima i pozdrav....
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
212.200.65.*



+104 Profil

icon Re: Sta je ustvari Dark Fiber?19.04.2009. u 21:26 - pre 182 meseci
Pogledaj šta ti je wavelength division multiplexing (WDM). U suštini, korišćenje više talasnih dužina kako bi po jednom vlaknu vršio predaju po više talasnih dužina, ili recimo obavljao i prijem i predaju po jednom vlaknu. Imaš coarse WDM ili dense WDM, u zavisnosti od razmaka upotrebljenih kanala. Tehnologija je relativno prosta, koriste se laseri na različitim talasnim dužinama i optički kapleri da se više signala kombinuje na jedno vlakno. Kod senzora je malo drugačije, fotodiode uglavnom nisu selektivne, te se koriste posebne pasivne optičke komponente za demultipleksiranje različitih signala.
I ja nisam rekao da se dark fiberom omogućava L2 veza, to je poprilična ... netačnost, da najblaže kažem. Preko vlakna ti možeš da pustiš i L1 servis kao što je SDH, kao i Ethernet, što ti je već L1/L2. Ostalo što si pomenuo ti je poprilično ... pa ... nemam blaži izraz nego glupo, sem ako si se pogrešno izrazio. Fizički nivo je fizički nivo, i posle toga te medijum prenosa više ne zanima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Sta je ustvari Dark Fiber?

[ Pregleda: 6795 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.