Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u

[es] :: Linux hardware :: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u

[ Pregleda: 4095 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

GarnichaKO
Student

Član broj: 220030
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u21.04.2009. u 01:12 - pre 181 meseci
E ovako, imam Fujitsu Siemens Amilo L1310G laptop i pre par dana sam po prvi put instalirao Ubuntu 8.10. Problem je sto kuler ne radi, procesor mi se pregreje i... E sad nasao sam dosta sajtova sa dosta komplikovanih resenja. To jest meni su komplikovana posto sam nov na linuxu pa molim za malo pomoci. Evo na primer ovaj sajt nudi resenje ali ja ne znam kako to da uradim http://www.nabble.com/-PATCH-0...at-kernel-load-td20774423.html . Takodje postoji i zvanican patch na https://bugs.launchpad.net/ubuntu/hardy/+source/linux/+bug/69925 ali ni tu ne mogu bas da se snadjem. E sad imam jos jedan problem. Posto kuler ponekad i radi i sve je kao ok posto pratim temperaturu procesora, laptop mi je i dalje uzasno spor. Nije da je neka masina ali mislim da sa celeron m na 1.7 i 1gb rama ne bi trebalo da tako sporo radi pod Linuxom. Eto tako, pa ako ima neko ko bi mogao da mi da instrukcije kako da sprovedem resenja sa gore navedenih sajtova, hvala unapred. Stvarno bih zeleo da predjem na Linux i svidja mi se kao sistem ali ovo je postalo jako zamorno.
 
Odgovor na temu

IT_DooX
19º 51' | 45º 20'

Član broj: 66890
Poruke: 434

Jabber: IT_DooX@elitesecurity.org
ICQ: 274101221


+32 Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u21.04.2009. u 01:20 - pre 181 meseci
Nema resenja sem da ti nabacimo novi kernel...To nije tako ni komplikovano,a ne znam sad trenutno koji kernel postoji na Ubuntu,ali mozda mozes i da ga updatujes direktno iz Ubuntu repo-a... Trebalo bi pored sata da imas zvezdicu koja kaze da postoji update za tvoj sistem,proveri da li u listi tog update-a postoji neka druga verzija kernela od tvoje,a tvoju mozes proveriti tako sto odes u konzolu pa ukucas uname -r

Ako ne postoji neka verzija kernela druga preko Ubuntu repo-a direktno kao update mozemo ti ispisati kako se radi promena kernela,doduse ja znam samo kako ide novija verzija,ne znam kako se vraca na stariju....
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic.
Computers also eliminate spare time.
There were computers in Biblical times. Eve had an Apple.
Koristite Jabber
 
Odgovor na temu

GarnichaKO
Student

Član broj: 220030
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u21.04.2009. u 02:10 - pre 181 meseci
E hvala na odgovoru, pa znas kako updateovo sam sve sto je moglo pomocu apt-get update i upgrade, tako da za sad nema vise sta. Jedino kernel da zamenim nekim novijim samo mi objasnite kako. Ovaj moj je 2.6.27-11-generic. To bi mi bilo i najlakse pod uslovom da resi problem.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u21.04.2009. u 06:41 - pre 181 meseci
Otvori terminal i kucaj "sudo gedit /boot/grub/menu.lst" daj mu password i na liniji gde ti pise "kernel /boot/...... ro splash silent" pod sekcijom Ubuntu linux dodaj sledeci string: acpi.power_nocheck=1 pa probaj onda. A i ubuntu 9.04 izlazi za dva dana mada mozes i da probas sa RC verzijom koju vec mozes skinuti sa www.ubuntu.com, noviji je kernel pa mozda proradi i sam od sebe...
make love - !war
 
Odgovor na temu

GarnichaKO
Student

Član broj: 220030
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u21.04.2009. u 18:27 - pre 181 meseci
Ubacio sam acpi.power_nocheck=1 i ne pomaze. Ustvari kuler radi ako se laptop ukljuci sa vec zagrejanim procesorom. Ali cim temperatura padne ispod 50 stepeni on se ugasi i vise se ne pali. E sad na onom sajtu sto sam ostavio u postu pise da treba da se uradi i neki DMI check i da se upgradeuje ACPI ili vec sta. To ne znam kako da uradim. Nasao sa sajt sa updateom za acpi ali ne znam kako da ga instaliram. A i ovaj DMI check ne znam kako da namestim. Uglavnom sacekacu do prekosutra novi Ubuntu ali pokusacu svejedno da popravim ovaj kuler do tada. Bas mi se svideo OS. Pozdrav
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u22.04.2009. u 02:56 - pre 181 meseci
Ta kontrola ventilatora zavisi od samog racunara (BIOS) a ne od OS-a, meni se tako cini. Primetices verovatno da se isto desava i na Windowsu.
Barem je tako na mom FSC Pi 3525, a dok ovo kucam kuler se vrti i to dobro... :) Ubuntu 8.10, sa svim raspolozivim patch-evima i upgrade-ovanim kernelom.
Probaj dakle sa update-om BIOS-a, ako postoji update za tvoj model.
sta ti javlja
cat /proc/cpuinfo

za CPU mhz?
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u22.04.2009. u 07:50 - pre 181 meseci
Da se ne bi zezao sa instalacijom novog kernela, itd. mozda ne bi bilo loše da odradiš upgrade sa 8.10 na 9.04. To se radi ovako:
- kada se uloguješ, pritisni Alt+F2. Otvoriće ti dialog-box i ti lepo tu ukucaj update-manager -d i pokreni komandu. Dalje ćeš se snaći sam, nije teško. Par problema koje sam imao na MSI Wind-u sa 8.10 i koje sam morao pešaka da sređujem, su u 9.04 otklonjeni. I da napomenem, boot time je značajno skraćen.
 
Odgovor na temu

GarnichaKO
Student

Član broj: 220030
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u22.04.2009. u 18:20 - pre 181 meseci
Instalirao sam 9.04 rc i jos uvek imam problema. Upravo isprobavam razne varijante. Malo mi je nezgodno posto do problema dolazi samo kad se racunar upali hladan, pa moram da cekam da se ohladi procesor da bih znao da li sam nesto uradio ili ne :( Do biosa nije sigurno posto je ovo vec jasno utvrdjen problem samo je jako konfuzno (bar meni) i ne mogu da se snadjem sa njihovim patchovima. A i u windowsu kuler radi odlicno tako da... Za cpuinfo kaze:
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 13
model name : Intel(R) Celeron(R) M processor 1.50GHz
stepping : 8
cpu MHz : 1499.924
cache size : 1024 KB
fdiv_bug : no
hlt_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 2
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss tm pbe nx up bts
bogomips : 2999.84
clflush size : 64
power management:

 
Odgovor na temu

GarnichaKO
Student

Član broj: 220030
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u22.04.2009. u 18:25 - pre 181 meseci
a da zaboravio sam da kazem da sam uradio i update biosa.
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u22.04.2009. u 22:39 - pre 181 meseci
Sad pronadjoh na netu u cemu je caka sa tim laptopom - dsdt tabela u biosu. Elem, evo kako se to resava:
1. skini dsdt.aml sa http://launchpadlibrarian.net/13974391/dsdt.aml i snimi ga u home direktorijum
2. prekopiraj ga u /etc/initramfs-tools/ direktorijum: startujes terminal i kucas
Code:
sudo cp dsdt.aml /etc/initramfs-tools/

3. u terminalu otkucas
Code:
sudo update-initramfs -u -k $(uname -r)

4. pa zatim izmenis sadrzaj menu.lst fajla. U terminalu kucas:
Code:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst

nadjes deo fajla koji otprilike izgleda ovako:
Code:
title        Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-11-generic
root        (hd0,1)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=UUID=6078e821-8fce-4f18-bb23-e87ab85175a1 ro quiet splash 
initrd        /boot/initrd.img-2.6.28-11-generic
quiet

na kraju linije kernel /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=UUID=6078e821-8fce-4f18-bb23-e87ab85175a1 ro quiet splash dodaj acpi_no_auto_ssdt. Nakon izmene linija ce izgledati ovako:
Code:
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=UUID=6078e821-8fce-4f18-bb23-e87ab85175a1 ro quiet splash acpi_no_auto_ssdt

Snimi ovaj fajl i to je to! Resetuj komp da proveris da li ventilator radi.
Napomena: kernel linija koju sam naveo se razlikuje od tvoje u ovom root=UUID=nesto. Nemoj to da te zbuni.
Javi kako je proslo.
 
Odgovor na temu

GarnichaKO
Student

Član broj: 220030
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u23.04.2009. u 15:06 - pre 181 meseci
E pa ovako, puno hvala svima na trudu izgleda da sam resio problem. Kuler radi od podizanja sistema, cini mi se da ni ne staje ali ovo je vec ok. Temperatura je dobra, kuler nije previse bucan i to mi je dovoljno. Ja sam i ranije probao ovo sto je Sir Oliver napisao ali tada nije bio bios updateovan, nije bio acpi.power=nocheck=1 ubacen i bio je 8.10 ubuntu a sad je 9.04. Takodje sam negde procitao da dsdt.aml treba da bude velikim slovima tako da sam sad i to uradio kad sam ubacivao u /etc/initrafms-tools/ . Pretpostavljam da je sve to trebalo da se uradi ili sta vec, bitno je da je problem resen. Hvala svima jos jedamput, pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux hardware :: Ne radi kuler na laptopu u ubuntu-u

[ Pregleda: 4095 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.