Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

realan kurs dinara?

elitemadzone.org :: MadZone :: realan kurs dinara?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12410 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.222.*



+1 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 12:27 - pre 182 meseci
Citat:
Hoce to tako kad popijes mnogo piva.


izuzetni argumenti - toliko poznajes ovu tematiku i vladas argumentima da u banci verovatno radis ili kao cistacica ili kao radnik obezbedjenja.

posle ovog mog posta niko od navedenih neznalica i trolova nije ni pokusao da argumentima pobije moje tvrdnje

cela diskusija im se svela na zatrpavanje ovog topica fekalijama sopstvenih gluposti...

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 15:12 - pre 182 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Podjednako kao sto cena goriva na srpskom trzistu zavisi od kursa ruske rublje, tako i cena srpskih sljiva na ruskom trzistu zavisi od kursa dinara.


Cenu proizvodnje sljive odredjuje vise cinilaca cije cene zavise direktno ili posredno od kursa dinara, zavisno da li su cinioci uvozni ili domaci.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.219.*



+558 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 15:46 - pre 182 meseci
Citat:
Sopocanac: MMF im je odobrio kredit od 3 milijarde evra za "jacanje kursa dinara" tako da mozemo da ocekujemo da ce ova igranka da se nastavi sve dotle dok vise niko ne bude hteo da nam da kredit a tada sledi argentinski scenario koji podrazumeva neverovatno visoku depresijaciju dinara , propast domaceg finansijskog sektora i srpske privrede .

Odlicno, to tako i treba.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 15:51 - pre 182 meseci
Nije bitno koliko dinara kosta 1e u jednom odredjenom trenutku. Moze biti da je i 1e=100din., pa opet da nam bude bolje i da su nam proizvodi pristupacniji :)

Vazno je sto se vrednost dinara smanjuje u odnosu na vreme kad je kurs uspostavljen na 80, a ako je sad 100. Znaci osiromasili smo za 25%.
Demokratija!
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.109.*



+1 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 16:41 - pre 182 meseci
ekonomska statistika i visina spoljnotrgovinskog deficita prosto demantuju sve zastuopnike politike zaduzivanja u inostranstvu radi ocuvanja vestackog i nerealnog kursa dinara.

jednostavno dali je taj kurs blagotvoran po privredu jedne zemlje ili ne , upravo pokazuje ovaj odnos industrijske proizvodnje, izvoza i uvoza kao i procenat nezaposlenog stanovnistva.

ako se proizvodnja smanjuje, a uvoz raste neuporedivo vise nego izvoz samim tim je jasno da je pomenuti kurs stetan po srpsku privredu i ekonomiju.

a upravo se to desvalo u srbiji u poslednje 4 godine zbog subvencionisanja kursa dinara . proizvodnja i izvoz su opadali a rastao je uvoz i nasa zaduzenost u inostranstvu....

mislim da nam se u poslednje 4 godine od kako dinkic i ostali "experti" forsiraju tu politiku se zadyuzenost srbije njene privrede i gradjana povecala za preko 20 milijardi dolara....
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 17:24 - pre 182 meseci
mozda nije bas u skaldu sa temom, ali pre neki dan sam gledao neku emisiju o razvoju americke privrede, od pre 500 godina kad su pocinjali, gradili. Gledam samo kako su obuceni, kao komunisti, svi ista odela, svi iste sesire, radni ljudi, zagrljeni, drze lopate, nisu razmisljali mnogo o tome gde ima sta bolje, nisu ni bili u stanju da imaju sve informacije. Teksas, ne znam gde je izmisljen valjda u teksasu, je najodvratniji moguci materijal koji bi predstavljao odelo. Em je tesko, em stipa, em nije lagodno...ali eto sad svi nose to.. To je samo jedan podatak.pa onda one cuvene starke koje su nosili njihovi robijasi, pa coca cola, gde god se covek okrene samo americki brendovi. Moze rusija da proizvodi i nove planete i da kinezi kopaju tunele, ali americko shvatanje privrede i industrije, nacina zivota u ovom trenutku vodi bitku i pobedjuje, kako ce biti za 100 godina to ne znam.
A sve ovo navodim kao preduslov da bih vam rekao koliko smo se udaljili od sebe i koliko smo okrenuti medjusobnom utrkavanju ko ce sta bolje i lepse da postigne. A sva nasa bogatstva i uspesi kad se stave na neku vecu evropsku ili svetsku listu ne znace nista. Zato je potrebno da uspostavimo pravi nacin razmisljanja i da cenimo ono sto je nase i sve ono sto drugi misle da je nase.
A to naravno ne moze da se pocne lokalno vec kao drzavna strategija. I ta drzavna strategija je jedno vreme trajala, kad su bile one reklame kupujmo domace, a pre toga da komsije krava bude ziva i zdrava, a jos pre toga nije tesko biti fin...
zasto se ta politika nije odrzala. Zato sto nemamo lidera. To nije Boris Tadic. nisu ni mnogi drugi...
A upravo se na tome i zasnivala americka industrijalizacija. Oni nama prodaju demokratiju, a u svojoj zemlji ne mogu da je sprovedu. i to ne samo sto ne mogu vec zato sto su i videli da nemaju vremena da cekaju da se svi dogovore, vec se cela njihova politika uvek zasnivala na tome da pronadju pravog lidera, koga ce plasirati kao maskotu i proizvod i koji ce biti pandan za sve sto je dobro.

A za to vreme mi pokusavamao da naucimo da se stidimo, kako to da mi sve to ne znamo, kako to da mi nismo demokraticni, kako to da su svi ostali tako iznad nas, ovde vlada rasulo, bezakonje, svuda je lepo, nama ne valja. Mi treba da se menjamo. Eto i Evropa i Amerika i jedno vreme ceo svet nam je nabio taj kompleks nize vrednosti. I mi sad ne umemo da se izvucemo iz toga.

Mozda je bilo lose za vreme slobodana milosevica, ali danas je gore u politickom smislu. Ne zato sto smo stariji pa nam je uvek gore, vec zato sto izranjaju sve one pojave koje pre nismo ni videli, jer zapravo nismo ni zeleli da prebrajamo i ispravljamo svaku dlaku koju nadjemo u jajetu. Nego se reagovalo jako i stabilno, bolja je i brza greska, nego spora istina.

I iz ovog ugla, a sad, malo pametniji, nego pre mogu da kazem. Da je jedina greska cele te politike i ideje bila to sto jednostavno nismo imali zamenu.ŽNismo imali rezervnog igraca. Jedini rezervni igrac bio je vuk draskovi koji je furao jednu sasvim drugi stranu kao reakciju na ceo sistem. Ali iz partijske garniture nismo imali pravog coveka. To ne govorim kao politicar, vec kao srbin. Boli me k*** kako se partija zove.

U toj visokoj politici vlčadaju neka sasvim jednostavna pravila. Da, Dosadio im je slobodan milosevic. Znate to je druzenje. Za vreme tog coveka mi smo vise uzimali nego sto smo davali. Ali to nije moglo vise da traje, jer je on postao olicenje njihove nevolje i zla. Zasmetao im je.
I smeta ce im uvek bilo koja figura, kad god krene da igra bezobrazno. Mi te figure nemamo. Imamo njihove ljude. Sve do jednog. Skolovane po njihovim zakonima i pravilima. Oni su se sad povezali, druze se piju kafe, posecuju se. I mi tu ne mozemo nista. Sve dok se oni slazu i smeju. Znajte lose je. Ipak ono sto vidimo, deluje pristojno i donekle ozbiljno.
Mozda i ima nade.

A sva ova prica, na samo da ima veze sa kursom dinara, nego ima veze sa celom nasom naciom.







 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.219.*



+558 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 17:27 - pre 182 meseci
Sve je to lepo, nego koji ste to vi i sta je to vase ?
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 17:41 - pre 182 meseci
Mi. Ko god misli isto. Pola Bosna, pola Kosova i delic hrvatske i ovo sto vec znamo da je nase.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
77.46.219.*



+558 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 17:49 - pre 182 meseci
Pa koji ste to vi sto mislite isto, opet je nejasan odgovor. I kako se prepoznajete? Jel nosite bedzeve?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.195.*



+5251 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 17:54 - pre 182 meseci
Pa nije bas tako. Pola bosne, delic Hrvatske, zaista nije nase, i za to smo se "odavle" slozili. Kosovo ce ostati sporan, medjunarodni problem, i u kratkom, a za istoriju je i 20god sica, periodu, besmisleno je da smatramo, ovih dana, koju godinicu plus minus, da je "nase" ili "njihovo". Mora da se resi, kako, svi ce videti, kada, daj boze da unuci dozive...

Sto se "realnog kursa" tice, to je politikantska terminologija, koja indirektno pokusava da oceni neke ekonomske mere, ili neko stanje...

Inace bi prosto bilo, pogledas kursnu listu, i to je realan kurs.

Sta se hoce vise? Kakav ce kurs biti, to je zanimljivije, posto nikakva nepostojeca zeljena ili nezeljena vrednost koja se manipulise terminom "realan kurs" objektivno ne sluzi nicemu.

I mislim da je to pravi odgovor. "Realan kurs dinara", kao termin, je politicki instrument, u sluzbi spina i manipulacije, realno bez upotrebne (monetarne, konkretne, operativne) vrednosti.

Poz
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 17:57 - pre 182 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Sve je to lepo, nego koji ste to vi i sta je to vase ?


isto pitanje :)

nego,sto te stipa teksas ,tj materijal od koje su napravljene farmerice? [p.s. to je "obican" pamuk :) ,a farmerice je prvo napravio levi strauss jos davno..bla bla...nije tema]

i kakve veze ima to s dinarom,mislim citava prica?

hajde sad ontopic:
zasto se kurs zaokruzuje na 4 cifre,kada ne postoji mogucnost da se to naplati?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.195.*



+5251 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 18:00 - pre 182 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Pa koji ste to vi sto mislite isto, opet je nejasan odgovor. I kako se prepoznajete? Jel nosite bedzeve?


Pa neki valjda koji jednoobrazno misle, a ponece bedzeve-znacke, kada zatreba...valjda.

U glavnom, doticni "vi" su veoma iskljucivi, bez takta, ideologije iliti smisla. Mozda ponajvise lice na komuniste. Zalepe situaciji ETIKETU i to je tako. Nema sta da se diskutuje, izdato je saopstenje.

Poz
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: realan kurs dinara?18.05.2009. u 20:11 - pre 182 meseci
Citat:
posle ovog mog posta niko od navedenih neznalica i trolova nije ni pokusao da argumentima pobije moje tvrdnje...

Ruska nafta? Cekaj... kayes "trolova"? Pa ti i ekipa ste trolovi po definiciji. Sva je prilika da ja necu dobro proci u diskusiji sa tobom, jer stara izreka kaze "ne upustaj se u diskusiju sa budalom. Prvo ce te spustiti na svoj nivo, a onda dobiti na iskustvo"


Citat:
Cenu proizvodnje sljive odredjuje vise cinilaca cije cene zavise direktno ili posredno od kursa dinara, zavisno da li su cinioci uvozni ili domaci.

Koji? Nema cene proiyvodnje sljive - te sljive za jelo se ne prskaju, ne treba im ni oranje, ni navodnjavanje. Jedino ako i ti kao Sopocanac smatras da je cena rada nerealno visoka?


Citat:
zasto se kurs zaokruzuje na 4 cifre,kada ne postoji mogucnost da se to naplati?

Kako mislis ne moze? Ne moze kad ja i to menjamo po 20 EUR-a kad nam zafali, ali kad Mislovic kupuje 50.000.000 EUR-a, ta cetvrta cifra ispada lepa parica :)
 
Odgovor na temu

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444



+2 Profil

icon Re: realan kurs dinara?19.05.2009. u 08:28 - pre 182 meseci
Citat:
Horvat:zasto se kurs zaokruzuje na 4 cifre,kada ne postoji mogucnost da se to naplati?

OK, ako kupujem ili prodajem 10.000 EUR, ima li razlike ukoliko je kurs 95,4381 ili je zaokruzen na 95?[/quote]
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: realan kurs dinara?19.05.2009. u 09:21 - pre 182 meseci
^^a ako kupujes/prodajes 100 eura? ili cak 1 e,kako ce tii onih 0.0001 isplatiti?
sto ne zaokruzuju na 50 [jer u nasem mon. sistemu najmanja novcana jedinica ,tj novcic je 50 para,ne jedna para ne 0,001 para,nego 50 para...]

pa i na milijardu eura postoji mogucnost naplate milionitog dela eura...
 
Odgovor na temu

Laza80

Član broj: 32978
Poruke: 93
77.46.244.*



+1 Profil

icon Re: realan kurs dinara?19.05.2009. u 10:32 - pre 182 meseci
Nije baš tako. Valjda je za cenu šljive bitno gorivo. Druga stvar je što u ceni goriva veći udeo imaju akcize nego cena goriva na svetskom tržištu. I šljive se prskaju.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: realan kurs dinara?19.05.2009. u 11:54 - pre 182 meseci
zaokruzuje sa na 4 decimale zbog transakcija i provizije.
Ako je kurs zaokruzen na 95. Kako bi se onda izracunala provizija. Za 96 je mnogo velika provizija. Onda je provizija recimo 95,0001. Ali to se valjda ne odnosi na menjacnice. Vec kad su u pitanju vece transakcije medju bankama.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: realan kurs dinara?19.05.2009. u 13:34 - pre 182 meseci
ok,uzmem razmenim 100 eura po kursu od 96,5431
i kako ce meni bilo ko dati na ruke 9 654.31 dinara?

ili cak 10 eura,kako ce mi isplatiti 965.431 dinara,jer je najmanja novcana jedinica u dinarskom sistemu,para,koja vredi 1/100 dinara ,a 0.001 je 10-i deo pare

nisam rekao da zaokruzuju bez zareza,nego zasto bas na 4 cifre,zasto ne na 2?
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: realan kurs dinara?19.05.2009. u 13:41 - pre 182 meseci
Citat:
Horvat: ili cak 10 eura,kako ce mi isplatiti 965.431 dinara,jer je najmanja novcana jedinica u dinarskom sistemu,para,koja vredi 1/100 dinara ,a 0.001 je 10-i deo pare

Nece ti vratiti ono sto je nemoguce, vec ce zaokruziti cifru. Ne moze odmah cifru zaokruziti na 2 decimale, jer bi se u tom slucaju na razmjenama velikih kolicina novca gubila/dobijala(zavisi sa koje strane gledas) nepodnosljiva svota novca. Ovako se precizno utvrdi vrijednost koja mora da bude isplacena, a onda se ista koriguje, tj. zaokruzuje kako bi mogla biti isplacena postojecim novcanim apoenima.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: realan kurs dinara?19.05.2009. u 13:44 - pre 182 meseci
@Horvat
Hoces reci, ako ja hocu 10 eurocenti da zamenim, to znaci da mi mogu isplatiti 9, 9.5 ili 10 dinara, sto dalje znaci da kurs ne sme biti nista izmedju osim 90, 95 i 100?!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: realan kurs dinara?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12410 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.