Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pazite sta jedete i gde kupujete...

elitemadzone.org :: MadZone :: Pazite sta jedete i gde kupujete...

[ Pregleda: 3801 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Pazite sta jedete i gde kupujete...16.06.2009. u 20:24 - pre 181 meseci
Citat:

POSLE STUPANJA NA SNAGU NOVOG ZAKONA NA GRANICI NE KONTROLIŠU NAMIRNICE
Srbija uvozi otrovnu hranu
Preko graničnih prelaza u zemlju ulazi oko 200 kamiona dnevno, a među njima su i oni sa robom kojoj je istekao rok trajanja, punom pesticida, otrova, antibiotika, hormona...

BEOGRAD - Građanima Srbije preti opasnost od trovanja i epidemija, jer u Srbiju u poslednjih sedam dana ulazi hrana bez ikakve kontrole, saznajemo od izvora sa carine. Po stupanju na snagu Zakona o bezebednosti hrane, sanitarna inspekcija više ne kontroliše namirnice, već se poslednjih dana na srpskoj granici roba odmah pušta u promet.
Skandalozan postupak, kako kaže naš sagovornik, nastao je kako bi se uvoznički lobi na brzinu obogatio uvozeći sav otpad iz Evrope.

- Ministarstva poljoprivrede i Ministarstvo zdravlja praktično su omogućili uvoz hrane bez ikakvih obaveznih uzorkovanja i laboratorijskih ispitivanja radi utvrđivanja kvaliteta, a prvenstveno zdravstvene ispravnosti. Zdravstvena ispravnost većeg broja namirnica se više ne vrši prilikom uvoza već se odmah carine i puštaju u promet samo sa evidentiranjem od strane fitosanitrane i veterinarske inspekcije, koje, u krajnjoj liniji, nisu ni kompetentne za procenu njihovog štetnog uticaja na zdravlje ljudi, jer su one pre svega nadležne za kontrolu biljnih bolesti i sprečavanja unošenja biljnih štetočina u zemlju, a veterinarska za bolesti životinja. U suprotnom, ljudi bi se lečili kod veterinara i poljoprivrednih inženjera - kaže naš izvor. - Tim postupcima pojedinci su celo stanovništvo izložili opasnosti od unosa kontaminirane hrane i svih eventualnih pojava epidemija.
On ističe da se prvi kontingenti hrane koja je jeftina i sumnjivog porekla već nalaze u prodaji.
- Radi se o velikoj količini voća, povrća, konditorskih proizvoda, mesa, ribe, dečje hrane... Zbog ovakvih dešavanja uvoznički lobi je intenzivirao uvoz jer se na ovaj način dolazi do enormne zarade. U proseku, na graničnim prelazima tokom 24 sata ulazi oko 200 kamiona dnevno u zemlju. Tu ima i robe sa isteklim rokom trajanja, pune pesticida, otrova antibiotika, hormona...“
O kakvim interesima je reč, dovoljno govori to što je Zakon o bezbednosti hrane (koji isključuje nadležnosti sanitarne inspekcije) počeo da se primenjuje istog dana kad je i donet, odnosno 10. juna, iako sam zakon ostavlja mogućnost dve godine za primenu jer je potrebno stvoriti materijalno-tehničke i kadrovske uslove, odnosno ko će šta raditi i na koji način.
- Oni čak nisu doneli ni podzakonske akte koji bi bliže uredili ovu oblast. Nekome se jednostavno žurilo da napuni džepove uvozničkom lobiju. Ali nije jasno zašto sanitarna inspekcija i dalje ne radi svoj posao, jer je na to obavezuje Zakon o sanitarnom nadzoru, koji je i dalje na snazi. Sada oko ovog problema traju žučne rasprave između Ministarstva zdravlja i poljoprivrede, koje je iniciralo brzu primenu zakona. Međutim, dok se oni raspravljaju, ljudi će nastradati - ističe naš sagovornik.


Kontrolišemo

Dušan Pajkić, direktor Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede, negirao je da se hrana uvozi bez ikakve kontrole, već da umesto sanitarne inspekcije to sada rade fitosanitarna i veterinarska.
- Naprotiv, pored kontrole fitosanitarne i veterinarske inspekcije, koja je kompetentna, i proizvođači imaju obavezu da pre puštanja robe u promet dostave analizu o bezbednosti za svaki proizvod - kaže on i dodaje da se uzimaju uzorci na granici i da ne puštaju hranu samo sa evidentiranjem. Po odgovor na pitanje zašto sanitarna inspekcija ne kontroliše zdravstvenu ispravnost, iako je po zakonu obavezna, on nas je uputio na Ministarstvo zdravlja. Na konstataciju da je za primenu zakona ostavljena mogućnost od dve godine, a da su oni počeli sa primenom odmah, Pajkić objašnjava da je dve godine rok za privredne subjekte da se adaptiraju na nove propise. Sa druge strane, u Ministarstvu zdravlja nisu odgovorili na pitanja koja se tiču kontrole zdravstvene ispravnosti namirnica, iako je pod njihovom nadležnošću sanitarna inspekcija.

Crno na belo

Ministarstvo finansija, odnosno Uprava carina poslali su svim carinarnicama uputstvo u kojem, između ostalog, stoji da oni ne znaju ništa o uverenju o zdravstvenoj sanitarnoj ispravnosti i da će ih obavestiti „kad dobiju bliže informacije“. U obaveštenju se dalje navodi da će se „kontrola kvaliteta hrane obavljati kroz uobičajene kontrole zdravstveno-higijenske ispravnosti, tako da se uverenje o kvalitetu više neće izdavati i samim tim neće biti uslov za carinjenje robe“.


http://www.glas-javnosti.rs/cl...009/srbija-uvozi-otrovnu-hranu

no comment... znaci trenutno moze da se uveze bilo sta, a to ce 'sluzbe na terenu' (kad i ako uhvate), sankcionisati.
Bravo
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...16.06.2009. u 20:40 - pre 181 meseci
to "trenutno" traje godinama :)
puni su hangari javnih skladista u subotici raznih smesa,od kojih ovde prave "kobasice" ,"salame","virsle" i slicno ;)
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
93.86.218.*



+32 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...16.06.2009. u 21:40 - pre 181 meseci
Auu a1200 pa ti ko da nezivis u Srbiji. Nema tu nikakve novosti.
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+9 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...16.06.2009. u 23:51 - pre 181 meseci
Igrom slučaja , kao fitoinspektor na jednom prelazu radi moj bliski rodjak i iz njegovih priča mogu vam samo reći da su u poslednjih godina višestruko uvećane kontrole i povećana pažnja nadležnih organa , štaviše toliko da padaju na nos od posla . Baš sam se juče čuo sa njim i verujte mi da ako bi postojala neka opasnost od te uvozne hrane da bi mi sigurno skrenuo pažnju . Pa na kraju krajeva i svojoj deci , a dobro znam da nije . Tako da ... rekla kazala .
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 00:04 - pre 181 meseci
Citat:
Zdravstvena ispravnost većeg broja namirnica se više ne vrši prilikom uvoza već se odmah carine i puštaju u promet samo sa evidentiranjem od strane fitosanitrane i veterinarske inspekcije, koje, u krajnjoj liniji, nisu ni kompetentne za procenu njihovog štetnog uticaja na zdravlje ljudi, jer su one pre svega nadležne za kontrolu biljnih bolesti i sprečavanja unošenja biljnih štetočina u zemlju, a veterinarska za bolesti životinja.


tako je! veterinar ne zna da proceni da li je hrana animalnog porekla stetna za zdravlje ljudi... bas bih voleo da lekari izdaju Uverenje o zdravstvenom stanju zivotinje i da vrse trijazu na istim, da recimo vrse trihinoskopski pregled svinja, pregled na bobicavost, limfnih cvorova itd itd, tj. sve ono sto moze ugroziti zdravlje ljudi... budalastina...

u principu, sve ovo se svodi na pregled urednosti dokumentacije tako da je onaj tamo negde falsifikovao dokumenta sve ovo je sviranje k***u...
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 12:29 - pre 181 meseci
@barakuda111: Ocigledno da ne znam gde zivim

...
Onda, sve je u redu... jer ovo je, izgleda, normalno stanje za Srbiju.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 15:13 - pre 181 meseci
Cek, ti stvarno ko da si s'marsa pao :)

Pa jel ti mislis da na zlatiboru ima onoliko govecadi i prasadi koliko ih vidis u pakovanjima zlatiborca po svim lancima hiper-marketa u dragoj nam SRBiji :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 16:01 - pre 181 meseci
Pa, jasno je meni sve to... isto kao i "sirce od divlje jabuke"... mislim, koliko Srbija ima tih divljih jabuka :)

...
Nego, ovo je totalno drugi nivo problema.

Mene brine situacija gde neki "baja" moze da uveze meso koje je odbaceno kao nezdravo za uvoz u Nemacku (zato sto je puno hormona itd.). Neki nas "preduzetnik" se pojavi i otkupi ga za bud zasto... i naravno doveze ovde u nasu divnu zemljicu, bez ikakve kontrole, gde se to posle valja u pljeskavice, prodaje po mesarama kao premium meso ili servira kao obrok u obdanistima i studentskim domovima/bolnicama. Ili recimo, genetski modifikovane zitarice i sl, kao i hranu kojoj je istekao rok trajanja...
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 17:32 - pre 180 meseci
Hm, kolko ja kapiram, po novom će situacija sa uvoznom hranom da bude jednaka situaciji sa domaćom hranom. A ja pravo da vam kažem ne vidim zašto bih se više plašio uvozne hrane nego domaće.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+7 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 18:48 - pre 180 meseci
Citat:
Horvat: to "trenutno" traje godinama :)
puni su hangari javnih skladista u subotici raznih smesa,od kojih ovde prave "kobasice" ,"salame","virsle" i slicno ;)

Horvat,ajde molim te raspitaj se oko Subotice da li na nekom salasu neko gaji mangulice.

Definitivno cu morati da skinem paucinu i izbacim lom iz svinjaca pa opet Jovo nanovo...

salamura,sunke,slanine,svargle,dzigernjace,k o b a s i c e,cvarci...

pa nek uvoze stagod hoce,B A S M E B R I G A !!!!

A aktiviracu i kosnice...

U se i u svoje kljuse.

Mater im pokvarenu...

A porez,bilo kakav,da im placam?!?

SIPAK!!!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 19:10 - pre 180 meseci
koliko znam,na hajdukovu ima vise uzgajivaca
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+7 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 19:25 - pre 180 meseci
Jesu li to uzgajivaci farmskog tipa ili onako,domacini samo.
Ako ti nije tesko da nadjes neki telefon za kontakt sa njima.
I nije ovo van teme.... ako se nekome slucajno ucinilo...

Samo reagujem na vreme da ne bih bitangama pao na jasle,a oni s tim sto uvoze nek hrane svoje familije.

Drzavi,koja ovakve marifetluke omogucava, NE PLACAJTE POREZE!!!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 19:27 - pre 180 meseci
ne mogu ti dati trenutno nikakve sire informacije,probacu se raspitati ;)
[koliko sam razumeo,tebi trebaju zivi prasici,ili ti ipak treba meso samo?]
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+7 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 19:29 - pre 180 meseci
U redu, cekam...

Ma treba mi za uzgoj...
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...17.06.2009. u 21:04 - pre 180 meseci
Citat:
a1200
Nego, ovo je totalno drugi nivo problema.

Mene brine situacija gde neki "baja" moze da uveze meso koje je odbaceno kao nezdravo za uvoz u Nemacku (zato sto je puno hormona itd.). Neki nas "preduzetnik" se pojavi i otkupi ga za bud zasto... i naravno doveze ovde u nasu divnu zemljicu, bez ikakve kontrole, gde se to posle valja u pljeskavice, prodaje po mesarama kao premium meso ili servira kao obrok u obdanistima i studentskim domovima/bolnicama.

Haha, pa o tome ti upravo i pricam. Precizno si opisao biznis model Zlatiborca :) Argentina via Kosovo/BiH, proverenim kanalima... tranziranje, susenje, pakovanje...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bvcom.net.



+744 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...19.06.2009. u 14:44 - pre 180 meseci
Za zlatiborca ne znam... odnosno trebao bi da bude bas budala pa da se igra sa celom firmom i stavlja takvo meso, a pritom ulaze u 'brend' Zlatiborac... Siguran sam da kupuje meso sa strane (ali verovatno ispravno), pa ga prodaje za skupe pare na racun 'brenda', to mi je nekako realnije...

...
Nadam se da se slazemo da je, posle ovakve odluke vlade, jos lakse vrsiti distribuciju i uvoziti prehrambene proizvode najgoreg kvaliteta (otpad, koji ni jedna zemlja koja drzi do sebe ne bi dala svom stanovnistvu)
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
*.adsl-1.sezampro.yu.



+7 Profil

icon Re: Pazite sta jedete i gde kupujete...22.06.2009. u 16:34 - pre 180 meseci
Odavno je Haksli u Vrlom novom svetu apslovirao temu reciklirane hrane sa kontrolisanim sledovanjima some i seksa,medjutim,dok sam to citao,nisam verovao da cu i doziveti da "zivim" u tom,tada svetu iz maste.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pazite sta jedete i gde kupujete...

[ Pregleda: 3801 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.