Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10438 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dsnajde5
Darko Schneider
Slavonski Brod

Član broj: 44161
Poruke: 33
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III06.07.2009. u 17:52 - pre 179 meseci
Poštovane kolege po "oružju",da li ste usporedili ponašanje procesora DIGIC IV i DIGIC III,te koji bolje po Vama "čita" narandžastu boju ,ne uzimajući u obzir generaciju proizvoda?Moje je mišljenje DIGIC III.
Srdačan pozdrav!
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
93.86.194.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III06.07.2009. u 19:04 - pre 179 meseci
Predhodna tema koja se bavila ovim je otisla u totalno drugom pravcu pre nego sto sam stigao ista i da kazem, pa ajd da probam ovde.
Tesko je, ako ne i nemoguce, uporediti dve generacije DIGIC procesora, pa jednostavno zato sto se i opticki senzori razlikuju, kao i ostatak aparata.
Tako jednostavno zaboravimo takvo poredjenje.

Licno, vec nekoliko meseci koristim paralelno EOS 30D sa EOS 50D, u jednom trenutku i 500D, nisam primetio neku odredjenu razliku u nivou "napucanosti" boja.
Osim sto AWB na 500D ume da svrlja malo, pa kao rezultat dobijemo nesto cudnije boje, 50D stvarno nema tih problema.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.3dnet.co.yu.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 00:24 - pre 179 meseci
Nije stvar samo u čitanju narandžaste, nego u njenoj količini. Ko ume da gleda i malo bolje pogleda, lako će videti razliku između 450 D i 500 D recimo.

A ima i drugih neočekivanih razlika, evo dva snimka iz istih uslova u isto vreme:

Canon G 10




Panasonic LX 3

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 02:01 - pre 179 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: lako će videti razliku između 450 D i 500 D recimo.


To i nije nesto novo. 450 je na vecini (velikoj) testova i ocenjen kao aparat koji ima bolju fotku za citavu jednu ocenu. Vise me je cudio naslov "Napokon dobar trocifreni Canon"?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.migcomputers.co.yu.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 02:08 - pre 179 meseci
To se odnosilo najviše na AF, jasno. Lično, bez dobrog AF-a, teško je aparat nazvati dobrim :)

Inače, 450 D ima dosta bolji kolor od 500 D.
 
Odgovor na temu

obama
Tihomir Julich
tehnolog, Skala
Srbija

Član broj: 226066
Poruke: 29
*.abakusbp.net.



Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 07:21 - pre 179 meseci
Planiram da pazarim canon 450d, ali vidim da Nebojša opet spominje njegov AF kao problem.Zar AF kod istog nije rešen?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.222.*



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 08:25 - pre 179 meseci
Nebojsa

Koji od dva navedena procesora se nalazi u Panasonic LX3, kada ovde stavljas slike s njega?

Ako zelis da bude ozbiljna diskusija, potrudi se da ti komparativne slike budu onakve kakve MORAJU biti da bi sve o cemu zelis da pises imalo smisla. Dakle DigicIII vs DigicIV, isto vreme, isto mesto, isti kadar, i sto priblizniji parametri... ovo ovako ne pokazuje (niti dokazuje) nista, pogotovo sto ti (i dalje) zakljucke donosis na osnovu gledanja slika na nekalibrisanom monitoru.

Panasonic u sebi nema Digic procesor, kadar nije isti, vremenska distanca nastajanja dva snimka je vise od mesec dana (ko se ozbiljno bavi fotografijom ZNA na sta konkretno mislim), slika na G10 je "pregorela" sva, a i koristiti ACDSee za resize i/ili bilo kakvu manipulaciju slikama je vise nego neozbiljno. Sam si za sebe rekao da imas hiljade slika sa svih aparata koji su ti prosli kroz ruke i test, pa prema tome, tu sigurno imas dovoljno ilustrativnih kadrova kojima bi mogao da potkrepis sve ono sto je autor izneo kao nedoumicu u uvodnom postu, ali ne slikama sa Panasonica, vec slikama DSLRa i procesora koji su ovde tema.

Pozz

p.s. kao uvod u ozbiljnu diskusiju po pitanju "iskakanja" narandzaste i Digic IV procesora, iz ugla koji si sam trazio ovde...

Citat:
Nebojsa Milanovic: Fenomen o kome pričam nema nikakve veze sa temperaturom boje u kadru, on se javlja pri svim temperaturama boje, a zavisi najviše od dve stvari koje ću opet ponoviti:

1. prisutnost Sunca
2. prisutnost narandžaste boje u kadru

Ispunjenje nekog od ova dva uslova dovodi do izobličavanja boja u celom kadru na način da ceo snimak dobija narandžasti premaz i da narandžasta boja u kadru postaje previše intenzivna.


...i to na "tvoj" nacin...

Citat:
Nebojsa Milanovic: Dakle, napravite konačno snimak koji je obradio Digic IV bez dodatnih podešavanja ili vaše obrade u uslovima o kojima govorim i okačite u rezoluciji 800x600 i tek onda bi to bio primer koji vredi razmatrati.


Slike su direkt JPG iz aparata, nastale kit L objektivom, sa narandzastom u najvecem delu kadra, na podnevnom suncu, bec CPLa (cak i bez UVa), od mene najprovokativnije za izazov CONE efekta sto se moglo uciniti.









Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.mpconn.net.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 10:12 - pre 179 meseci
@obama, ne mogu da znam kakav je AF sistem u serijama 450 D koje se sada prodaju, onaj 450 D sa kojim ja sam prošle godine radio, imao je loš AF.

@Beške, jasno da slika sa LX 3 nije u svrhu poređenja DIGIC III vs. DIGIC IV, zato sam i napisao da "ima i drugih neočekivanih razlika" jer, složićemo se, prilično je neočekivano da jedan Panasonic daje bolje boje od Canona iste klase (inače, na temu poređenja G10 vs. LX 3 vrlo uskoro ćete moći da pročitate mnogo više).

Ne znam da li sam i kako podesio datum na ova dva snimka, ali nastala su u roku od nekoliko sekundi jer mi je G 10 bio u jednoj, a LX 3 u drugoj ruci :)

Bilo bi glupo postavljati bilo kakve uporedne slike rađene na drugi način i to naravno nikada ne radim. Svaki primer koji ikada postavim kao uporedni urađen je u istom momentu (dešavalo se da iz nekog razloga u uporednim testovima više aparata sa samo jednim aparatom ne dobijem odgovarajuće rezultate, tada se celo snimanje sa svim aparatima ponavlja).

Tu i jeste osnovni problem direktnog poređenja digic III vs. digic IV. Tebe, veruj mi i mene, najviše interesuje DSLR domen. Rekoh da nemam primere urađene direktno u tu svrhu, jer sam 500 D vratio jedan dan pre nego što sam opisanu pojavu na slikama primetio. Znači, iako imam dosta slika sa 450 D i 500 D, nisam radio njihov uporedni test, pa nemam uporedne snimke u istom trenutku koji bi bili direktan test te pojave.
Zato sam govorio da mi treba 500 D samo na kratko vreme i nakon nekoliko provocirajućih snimaka znaću vrlo precizno kako se ta pojava ispoljava i kako se rešava (ali već sam tamo i to rekao, WB shift + RAW).

Dakle, dok to ne uradim, mogu samo pojedinačno da kačim neke druge snimke koji nisu pravljeni u tu svrhu, zato neću da ih stavljam, samo mogu da kažem svoje generalno mišljenje.

A generalno mišljenje je da 450 D ima bolji kolorit. Ta činjenica se meni lično ne sviđa, jer planiram da kupujem 500 D, ali tako je kako je. Ponavljam da nemam uporedne primere koji bi to potvrdili, ali ni razloga da tvrdim tako nešto, a da to nije istina. Hiljade slika i sa jednim i sa drugim mi omogućava da do tog stava dođem.

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.mpconn.net.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 11:24 - pre 179 meseci
Sad tek ovo videh:

Citat:
koristiti ACDSee za resize i/ili bilo kakvu manipulaciju slikama je vise nego neozbiljno


Nema nikakvih manipulacija na bilo kojim slikama koje sam okačio bilo u test, bilo ovde.

Moguće je da kada okačim neku ličnu fotografiju u forum fotografija da na njoj uradim par poteza, ali ako okačim bilo kakvu sliku u svrhu ilustracije neke osobine pojedinog aparata - ta slika je apsolutno netaknuta.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.87.175.*



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 11:25 - pre 179 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Zato sam govorio da mi treba 500 D samo na kratko vreme i nakon nekoliko provocirajućih snimaka znaću vrlo precizno kako se ta pojava ispoljava...

Mozda, ali opet ne onako sveukupno i kao generalno vezano za sve aparate sa Digic IV procesorom, vec samo taj (bilo kao komad, ili samo iz te serije i/ili pod tom oznakom) koji se u tom trenutku bude nalazio u tvojim rukama.

Ono o cemu sam ja pisao je da se taj fenomen ne primecuje na mom MkII (sto u startu obara teoriju o SVIM kao relevantnom ciniocu), koji je takodje predstavnik novije generacije aparata, sa, u sebi implementiranim, Digic IV procesorom. Kao prilog toj svojoj tvrdnji sam i okacio ove slike (plus onih par indeksa "tamo"), bas zato sto su nastale na nacin i u uslovima u kojima si ti rekao da se to tebi desavalo sa svim aparatima Digic IV "platforme".

Znaci, da bi celu pricu kvalitetno obadio, dobio adekvatne, i podlozne ozbiljnoj analizi i kritici rezultate i kao takve ih predstavio u pravom svetlu svom citalackom auditorijumu, koji si (budi siguran u to) svojim nastupom u "onoj" temi veoma zaintrigirao, ali i neargumentovano isprovocirao, moras (a tebi to ne bi trebalo da predstavlja problem, obzirom na... ) SVIM aparatima iz Digic IV serije (G10, 500D, 50D, 5DMkII...) uslikati isti provokativan kadar (ili vise njih), u najkracem mogucem vremenskom intervalu (doba dana) sa (bar) priblizno istim parametrima, pa tek onda porediti svoje "JPG direkt iz aparata" fotke i praviti ozbiljnu analizu problema cije postojanje toliko potenciras i generalizujes. Sve ostalo je...

Pozz

p.s.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Sad tek ovo videh:

Citat:
koristiti ACDSee za resize i/ili bilo kakvu manipulaciju slikama je vise nego neozbiljno

Moguće je da kada okačim neku ličnu fotografiju u forum fotografija da na njoj uradim par poteza, ali ako okačim bilo kakvu sliku u svrhu ilustracije neke osobine pojedinog aparata - ta slika je apsolutno netaknuta.

Vezano za ACDSee, izbegavaj ga za bilo koju vrstu post-procesa. Mnogo puta je i ovde (ES) vec pisano zasto.



 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 12:09 - pre 179 meseci
@Nesa

Na primeru G10 si promasio expoziciju. Ako je automatika, treba ici na +2/3


@Beske

Ne mogu biti isti parametri na razlicitim aparatima. Parametri treba da budu takvi da rezultati budu "isti" odnosno da expozicija bude pravilna jer se "iste" vrednosti razlikuju od aparata do aparata (o tome sam vec govorio vise puta).

Ovi primeri koje si postavio ne sadrze onu provokativnu narandzastu o kojoj je bilo reci u prethodoj temi vec neku drugu koja nije provokativna i napadna i koja pripada jednom drugom delu spektra ne toliko iritirajucem po senzor ili procesor.

P.S. Ono vezano za AcdSee je samo delimicno tacno. Postoje verzije koje ne prave probleme.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.mpconn.net.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 12:18 - pre 179 meseci
Žare, nisam ja ništa "promašio", jer ni nemam tu šta da promašim (nije mi jasno kako to ne razumeš...)

Oba snimka su urađena u Av modu bez ikakve korekcije jer se u takvim snimcima korekcija ne radi. Razlika je ta koja se vidi, u ekspoziciji -1/3 EV u korist LX3.

To je za njih dvojicu sasvim prosečna vrednost, LX3 malo podeksponira, što sam u testu i rekao.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.87.175.*



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 12:19 - pre 179 meseci
Citat:
zarsilic: @Beske... Ne mogu biti isti parametri na razlicitim aparatima.

tu sam prvenstveno mislio na rucno podesavanje WBa, bilo preko preseta, ili K odabirom, gde je to (i koliko god) moguce.

Citat:
zarsilic: ...Ono vezano za AcdSee je samo delimicno tacno. Postoje verzije koje ne prave probleme.

ne bih se bas kladio u to, ali to i nije tako vazno...

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.mpconn.net.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 12:26 - pre 179 meseci
Beške, upravo tu grešiš, WB se ne može jednako podešavati na svim aparatima (ne može ni približno, a kamoli jednako...).

Zato je veoma važno šta neki aparat daje na kvalitetno napravljenom snimku bez ikakvog podešavanja.

Jasno je da je što je klasa veća, to na raspolaganju ima više mogućnosti za podešavanje. Ali to ne znači da onima koji te mogućnosti imaju, ako bez njih daju loše rezultate - da im se to treba tolerisati.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 12:29 - pre 179 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:Žare, nisam ja ništa "promašio", jer ni nemam tu šta da promašim (nije mi jasno kako to ne razumeš...)

Oba snimka su urađena u Av modu bez ikakve korekcije jer se u takvim snimcima korekcija ne radi. Razlika je ta koja se vidi, u ekspoziciji -1/3 EV u korist LX3.

To je za njih dvojicu sasvim prosečna vrednost, LX3 malo podeksponira, što sam u testu i rekao.


Ali tako ne ide. Moras iskorigovati expoziciju ako zelis istestirati ove parametre o kojima pricamo. Pogresna expozicija ima za posledicu razlicito zasicenje boja gde se color kriva drasticno pomera u jednu, ili drugu stranu pa se samim tim i vizualni efekat menja.

Ovakvim pristupom se moze diskutovati samo o tome kako cija automatika radi, a ne kakve maximalne rezultate pruza ovaj, ili onaj aparat.

Ocigledno je G10 fotka preexponirana, odnosno LX podexponirana (mada meni deluje da je kako treba).


Citat:
beske: tu sam prvenstveno mislio na rucno podesavanje WBa, bilo preko preseta, ili K odabirom, gde je to (i koliko moguce) moguce. ;)


To oko WBa je skatljivo pitanje. Da li korigovati, ili ne? Da li dopustiti AWB, ili pribeci etalonu? Pitanje?

Ni ja nisam nacisto sa tim. Za razliku od expozicije koju sigurno treba korigovati, a i vrlo je jednostavno izvesti na vecini aparata, WB bih ipak ostavio na AWB.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.mpconn.net.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 12:42 - pre 179 meseci
Kakvo bre korigovanje ekspozicije u ovakvim slučajevima Žare, pa time bi se onda pokazivalo kako snimatelj ume da koriguje, a ne šta aparat daje :)

To su snimci gde se gleda šta aparat daje u nekoj situaciji, a ne da li je iskorigovano ili ne.

Evo ti situacije u kojoj se vrši korekcija ekspozicije:




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.87.175.*



+17 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 12:55 - pre 179 meseci
Citat:
zarsilic: To oko WBa je skatljivo pitanje. Da li korigovati, ili ne? Da li dopustiti AWB, ili pribeci etalonu? Pitanje?

Ni ja nisam nacisto sa tim. Za razliku od expozicije koju sigurno treba korigovati, a i vrlo je jednostavno izvesti na vecini aparata, WB bih ipak ostavio na AWB.

Hmmm, za povrsno testiranje jos i kako-tako, ali za ono sto Nebojsa pokusava da dokaze po pitanju CONE-a i uticaj na "JPG direkt iz aparata sa Digic IV procesora" AWB moze biti dobar putokaz, ali u pogresnom smeru.

Moze se koristiti radi metode uzorkovanja, ali za ozbiljnu analizu AWB je apsolutno neprihvatljiv, te njegov uticaj (vrlo ceste promasaje i uticaj na citav kolorni spektar) treba svesti na apsolutni minimum.

Pozz

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 13:08 - pre 179 meseci
Expozicija se MORA korigovati. Naravno tamo gde je to potrebno. U protivnom nema govora o bilo kakvoj diskusiji po pitanju boja.

Da je tema postavljena drugacije, recimo: "kako rade automatike na ovim, ili onim aparatima", onda bi stvar bila drugacija. Ovako ne.

Za detaljnu analizu, verovatno bi se i WB morao korigovati.

Pre diskusije o bilo cemu, potrebno je prethodno postaviti uslove. Tek nakon toga se pristupa analizi.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.mpconn.net.



+1342 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 13:09 - pre 179 meseci
Citat:
beske:

Moze se koristiti radi metode uzorkovanja, ali za ozbiljnu analizu AWB je apsolutno neprihvatljiv, te njegov uticaj (vrlo ceste promasaje i uticaj na citav kolorni spektar) treba svesti na apsolutni minimum.


A to se može postići samo RAW snimanjem :)

I opet se vraćamo na početak priče gde kažem da je kvalitetno napravljen snimak bez dodatnog podešavanja WB vrlo važan za konačni sud o aparatu.

To je jedini način za sve aparate bez RAW snimanja, kao i za JPEG snimke onih koji imaju RAW. Dakle, - za ogromnu većinu slučajeva.

Jasno je da onaj ko uopšte neće da razmišlja o reprodukciji boja i WB - puca samo RAW, ali to nije način kako se aparati dominantno koriste.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III07.07.2009. u 13:28 - pre 179 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Beške, upravo tu grešiš, WB se ne može jednako podešavati na svim aparatima (ne može ni približno, a kamoli jednako...).

Možda nemaju svi Kelvin skalu i WB-shift, ali SVI IMAJU presete i njih je neophodno koristiti u priči o bojama.
Ako poslovično imbecilni algoritam za AWB koristimo u kontekstu priče o bojama, tehnički kvalitet diskusije je na nivou pijačarskog cenjkanja.

Citat:
Nebojša Milanovic: Moguće je da kada okačim neku ličnu fotografiju u forum fotografija da na njoj uradim par poteza, ali ako okačim bilo kakvu sliku u svrhu ilustracije neke osobine pojedinog aparata - ta slika je apsolutno netaknuta.

Tehnički je nemoguće uraditi SaveAs u ACDSee-ju, a da on ne zase** boje. Za loseless resize je neophodno koristiti ozbiljnije alatke.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Usporedba Canon procesora DIGIC IV i DIGIC III

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10438 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.