Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE

[es] :: Elektronika :: zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)

[ Pregleda: 11530 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

madmaxx31
Mario Markić
Elektotehničar, Tehnička zaštita
BiH

Član broj: 216058
Poruke: 5
*.tel.net.ba.



Profil

icon zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE07.08.2009. u 20:50 - pre 179 meseci
Tema je vođena i ranije ugašena, ja ću biti kratak:problem je sljedeći: u mene je u kući zaštita NULOVANJEM , dovod je 4*16 elkalex(aluminij), na GRO-u su brikovane nula i uzemljenje(kojeg ustvari nema, ali služi za nulovanje), imam sklopku 4-polnu na kojoj piše oznaka B32 i koja je funkcionirala na sljedeći način: kad bude kratki spoj izbaci osigurač koji je zadužen za taj strujni krug , a sklopka ne izbacuje "špilu"(ručicu) te 4-polne sklopke nego izvrši prekid te faze koja je u problemu a ostale 2 funkcioniraju normalno,a ispala faza se vrati u funkciju spuštanjem i ponovnim dizanjem te sklopke, bitno je napomenut da je ovo funkcioniralo već 13 godina bez problema, ali u zadnju godinu dana počinju problemi...stari vari osigurač iskače, meni na tv-u kondezator rikava, aj nisam skužio šta je(bio dan brzo stari isklj.sklopku), neki dan palim sijalicu..pufff...kratki spoj osigurač odradi svoje i sklopka izbaci fazu ALI i NULU!!!!...sve se sijalice pojačaju, pocrkava brdo elektronike po kuću(modem, telefon, klima, elekt.od rolo vrata...) i čim sam ja isključio tu sklopku i digao sve ok....ali dosjetio sam problema i izmjenim tu 4-polnu sklopku, stavim 3-polni c-32 osigurač kao glavni, a nulu direktno sa sata na ostale nule...i testiram sa par kr.spojeva(nula-faza, nula-zemlja) I sve ok...e sad me zanima vi koji imate iskustva vidio sam temu ali ju je gosp.Veselinović zaključao gdje je se prikazalo kako se spaja FID sklopka zajedno sa nulovanjem...dakle moje pitanje je (napravit ću kad dođem kući upload tih slika) vidljivo je sljedeće da ako nulu(po toj shemi) spojimo sa uzemljenjem(i odatle(sabirnice PE) sve žutozelene idu na zaštite po trošilima) i onda odatle( sa sabirnice PE) kroz nulu FIDA mi imamo opet kroz FID nulovanje, jel tako, s tim da kod nestanka nule(što mene jako zanima) faza će opet bit na kućištu uzemljenog aparata(zatvara se krug baš preko uzemljenja) kao i kod običnog nulovanja bez FID-a s tim da će ovdje prilkom(po meni) dodira čovjeka na to kućište FID izbaciti punoooo prije nego osigurač, jer ćim čovjek dirne aparat pod naponom dio struje će poteći kroz njega i FID će ispasti iz ravnoteže i izbaciti objekat sa napajanja....molim pomoć jer mi je jako bitno da saznam vaša iskustva, dakle sad imam nulovanje klasično i sve fercera za 5 (kao što sam rekao testirao sam sve) ali me zanima da stavim i FID jer on će ipak izbaciti punooo prije nego osigurač...jel tako FID izbacuje na 0.5 ampera klasični(znam ima i puno osjetljiviji ali je standard 40/0.5), a osigurač od bojlera npr 16A...nemojte govorit dovedi uzemljenje jer to sad nije moguće, tek za koju godinu(uvest ću tada zemljom drugi kabel) sad me zanima samo da li bih sa ovim FID-om dobio veću zaštitu od dodirnog napona od sustava bez FID-a...a vi koji govorite protiv ove sheme(gledao sam onaj zatvoreni sajt o ovome) ...zaboravili ste samo jedno: ovo je i dalje zaštita nulovanjem samo što još dodatno FID povećava zaštitu od napona dodira...pozdrav svima
 
0

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE07.08.2009. u 21:52 - pre 179 meseci
Citas li Ti dosadasnje postove,,????

ES Je preplavljen sa takvim pitanjima !!

Pa daj malko Pretrage,,,
Vredi !!!
 
0

madmaxx31
Mario Markić
Elektotehničar, Tehnička zaštita
BiH

Član broj: 216058
Poruke: 5
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE07.08.2009. u 22:20 - pre 179 meseci
Sve sam vido i pročitao i ne zanima me rasprava, ja znam da je ovo što sam rekao tačno, evo upravo sam to i ispitao...dakle nulovanje radi uredno dok FID sklopka (uzeo sam sijalicu i spojio 1 krak na fazu bojlera drugi kraj na metalnu cijev grijanja i FID je izbacio, dok sam ovo isto uradio bez FID-a sijalica je uredno svjetlila....NAPOMENA:cijevi na kojima sam ovo radio nisu u sistemu nulovanja, dakle nisu spojene sa instalacijom el.energije) uredno radi svoje....što se tiče pravila struke ja ne vidim da ovdje ima problema ikakvih...samo molim one koji znaju o čemu pričaju(molim one koji tek nešto kuže pomalo da ne postaju ovdje) da mi ispričaju svoja iskustva sa ovakvom vrstom zaštite...
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE08.08.2009. u 05:49 - pre 179 meseci
Nije bas najjasnije sta si pisao ali bez obzira ako 0 i uzemljenje vezes pre ulaza u fid i nigde drugde, sve ce raditi kako treba
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

madmaxx31
Mario Markić
Elektotehničar, Tehnička zaštita
BiH

Član broj: 216058
Poruke: 5
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE08.08.2009. u 07:51 - pre 179 meseci
da da o tome se radi ..dakle ovako ide shema nula (4-žilna instalacija) ide na sabirnicu uzemljenja(PE) i odatle zaštita ide normalno na mjesto gdje se i kopča zaštita...dok sa te PE sabirnice nula ide kroz FID sklopku na sabirnicu NULA, tako da je nulovano iza FID sklopke, što FID ne vidi, dakle FID + nulovanje fercera, e sad oni koji kažu da ako negdje priej FID-a nestane nule, prekid i slično da će napon doći na kućište metalnih aparata, upravu su....ali ipak moraju se složiti da će FID puno prije izbaciti kad recimo čovjek dirne u npr.bojler pod naponom nego osigurač od 16 A, jer će FID odmah ispasti iz ravnoteže kad struja poteče preko čovjeka ka zemlji....
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
91.191.7.127



+334 Profil

icon Re: zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE08.08.2009. u 09:34 - pre 179 meseci
Prije nego zakljucam temu da odgovorim.
Kod tebe se desavalo da je sklop[ka ili bila neispravna ili pogresno skopcana, iako lici na neispravnost sklopke. Kod prorade FID sklopke po bilo kojoj fazi ona MORA prekinuti sve tri faze i nulu. Po propisima nula se po pravilu ne iskljucuje, ali ako se to radi sklopka mora biti tako napravljena da prvo iskljuci 3 faze pa tek onda nulu. Pri ukljucenju je obrnuto, prvo nula pa faze.
Elem, kod tebe je bio problem sto se gasila jedna faza i nula pa je onda iza sklopke vjestacki pravljena nula ( nepotpuna zvijezda) koja kod nesimetricne potrosnje moze na potrosac dovesti napone bliske medjufaznom naponu ( 380 V).
Ima ovdje na forumu, a i po netu, na beskonacno mjesta sema za povezivanje FID sklopke.
Nulovanje, tj TNC/S sistem je korektan sistem zastite, sve dok je duzina provodnika ( naravno i presjek) korektna. U principu kod TNC/S sistema problem se moze javiti kod jako dugackih napojnih vodova ( od TS) reda par km ( zavisi od presjeka ) i cesce kod dugackih produznih kablova nedovoljnog presjeka.
 
0

[es] :: Elektronika :: zastita od previsokog napona dodira-FID+NULOVANJE
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)

[ Pregleda: 11530 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.