Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele

[es] :: Access :: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele

[ Pregleda: 5856 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fresh.bm

Član broj: 162156
Poruke: 182
*.teol.net.



+1 Profil

icon Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele09.08.2009. u 11:43 - pre 178 meseci
Naisao sam na jedan problem.
Pocetnik sam u Access-u.

Ne znam kako bih postavio pitanje, ali pokusacu sto jednostavnije objasniti sta mi treba.
Imam tri tabele : .
Zelim da mi pri izboru marke vozila u tblVozila pokazuje marke vozila koje sam unio u tblMarkeVozila.
To sam i uspio preko lookup wizarda.
Sada, to je ono sto mi predstavlja problem, htio bih da mi pri izboru tipa vozila prikazuje tip vozila samo za odredjenu marku vozila. Npr. :
Marka vozila - VW, da mi prikaze Golf 4, Golf 5, Passat ...
koji su vec u tabeli tip vozila. Kako da to izvedem?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele09.08.2009. u 15:43 - pre 178 meseci
U tbl Vozila ti Tip Vozila nije povezan. Za to što hoćeš ti treba dupli ključ u tblTipVozila. Pošto vozilo može da bude samo jedne marke i u oviru te marke jednog tipa, logično je da i u tblVozilo bude složeni ključ. Klasična hijerarhija i nasleđivanje ključeva. Ja bih to ovako predstavio.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

fresh.bm

Član broj: 162156
Poruke: 182
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele09.08.2009. u 18:53 - pre 178 meseci
Pogledao sam vasu bazu.
Sada me zanima da li je moguce u da kada u tabeli Vozila upisujem marku vozila ne pisem Id broj, vec da mi ponudi marke u combobox-u ili list box-u kao sto ste to uradili u tabeli Tip vozila. npr. VW, Mercedes, Fiat, Opel ... i da kada izaberem marku vozila u polju tip vozila prikaze samo ona vozila koja su te marke.
Ako u tabeli Tip vozila imam dva golfa, jednog pasata marke VW i tri mercedesa kada u tabeli Vozila unosim novo vozilo odaberem marku VW u polju tip vozila da mi prikaze samo golfove i pasata.
Hvala
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele09.08.2009. u 21:05 - pre 178 meseci
Ako hoćeš da unosiš vozila iz tabela, onda to uradi u tabeli tblTipVozila. Otvori je, klikni na (+) ispred određene marke i tipa i unosi VoziloID, VlasnikID, BrojTablica. Za svaku marku i tip možeš da kreneš od jedan jer je to obezbeđeno jedinstvenošću ključa. Drugačije ne može.
Međutim, pravi unos podataka zahteva forme i na formama combo boxove koji su zasnovani na tabelama ili query-jima.
 
Odgovor na temu

fresh.bm

Član broj: 162156
Poruke: 182
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele09.08.2009. u 22:01 - pre 178 meseci
Hvala na pomoci.
Jos jedna molba, kako kreirati upit tako da uradi to sto mi treba. Tj. kako zadati kriterijum filtriranja da na osnovu vrijednosti text box-a ili combo box-a na formi selektuje samo onaj tip vozila koja je u odgovarajucom marki automobila.
Hvala
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele10.08.2009. u 04:42 - pre 178 meseci
Evo ovako:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

fresh.bm

Član broj: 162156
Poruke: 182
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele10.08.2009. u 15:13 - pre 178 meseci
Ok, puno hvala.
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele03.11.2009. u 16:36 - pre 175 meseci


Da ne otvaram novu temu...


Imam jedan problem, probao sam na razne nacine ali uzalud.
Kada zelim da otvorim novi nalog za odredjeno vozilo i pocnem da ispunjavam stavke naloga iskoci prozor: You cannot add or change a record because a related record is required in table 'tblVozilo'.
U cemu je stvar?
Pomoc bi dobro dosla, unaprijed sam zahvalan.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele03.11.2009. u 16:54 - pre 175 meseci
Imaš nepotrebno prenesene ključeve iz tabele tblVozilo i u tblNalog i u tblStavkaNaloga. Dakle suvišnost podataka ili redudanca je osnovna greška. A onda kasnije access ti ne dopušta da unosiš nešto u tabelu "Dete" čega nema u tabeli "Roditelj".

Ako jedan putni nalog važi za jedno vozilo, onda je potrebno da tblVozilo i tblNalog budu direktno povezani, a tblNalog da bude povezan sa tblStavkeNaloga onako kako si ga povezao. Ima dosta grešaka u povezivanju.
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele03.11.2009. u 17:46 - pre 175 meseci

Hvala puno Getsbi!
Sada radi onako kako treba.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Selektivno prikazivanje podataka unutuar polja tabele

[ Pregleda: 5856 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.