Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 334344 | Odgovora: 415 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 15:17 - pre 62 meseci
Citat:
Taradrina:
Bojleri(kod mene 250L)se greju pod obavezno 80* i više. Za zaštitu od opekotina postoje termostatski ventili za obaranje T prema potrišačima oko 45-50*. U takvom povezivanju se radi recirkulacija i bajpas sa ventilima za ručnu dezinfekciju cevi(10' sa T 80*)(ako je automatika skupa) .Nije za zanemarivanje jer legionela može da izazove i smrt. Pisao sam o tome. Ako nekom treba, mogu postaviti šeme.


Nakon 55°C nema legionelle, veća temperatura samo za toplinsku dezinfekciju povremeno. Stalno grijati na višu temperaturu pa smanjivati na potrebnu je opravdano kod većih potrošača, iznajmljivači, hoteli, dvorane ili slično.
Da li ti bojleri od 250 litara imaju dodatnu cijev za recirkulaciju ?
Ako može neki link gdje ste pisali o tome i kako je izvedeno stanje volio bi vidjeti isto, shemu spajanja.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 16:14 - pre 62 meseci
Moj bojler je od inox, sa dve inox spirale i el.grejačem (tofazni u zvezdu spojen)od 6kw. Gornja spirala je spojena na kotlovski krug grejanja, a druga "čeka" s.kolektore. Imam ulaz hladne pri dnu, a izlaz vrele vode na sredini sfernog dela. Povratna topla je pored nje na oko 8cm i spusta se do 30cm sa vrha. Na donjem sfernom delu cev sa ventilom za ispiranje. Dodatne opreme ima:skupljač nečistoće, ublaživač pritiska, eks.posuda (bela za solarne kolektor jer je bila nestašica plavih), pumpa i trokr.term.ventil, i td.
Ja imam veliku jednovremenu potrošnju tople vode(za 1h se isprazni bojler T85*) , i ovo mi je super sada.
NA onom forumu se pisalo dosta pre 1,5g.Naći će neko.
Moj je sa dezinfekcijom.






[Ovu poruku je menjao Taradrina dana 10.02.2019. u 17:49 GMT+1]
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 17:09 - pre 62 meseci
To je u redu, problem vidim samo u tome što je najveća temperatura vode prema potrošačima jednaka i određena na jednom mjestu.
Tuš bi trebao imati dodatnu regulaciju po izboru korisnika, pranje ruku može biti isto.
Prijedlog kako se jednostavno može riješiti regulacija više potrošača iz zajedničkog spremnika.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 17:35 - pre 62 meseci
Kod mene je presek 1", imam 6 kupatila i 6 kuhinja. Sve lepo radi već 20g. Bitna stvar je da se presek menja u odlasku a i u povratku nepotrošene vode. Pritisak u glavnoj šahti na plac je oko 7 bari preko ublaživača, a dodatni ublaživač na 2m od bojlera je na 4,5bari.Inače je oko 10-10,5 bari.


Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 18:17 - pre 62 meseci
Sve u redu, bile bi dobre male korekcije za dio iza pumpe, nepovratni ventili i balansiraju ventili, to ima svrhe ako se neki dio tople vode vraća u bojler, tako se može spriječiti povratak i isti iskoristiti za miješanje u termostatskom ventilu, nepovratni prema hladnoj vodi je bitan da se voda iz povrata ne miješa sa hladnom vodom zbog djelovanja pumpe, hladna ima normala protok kroz nepovratni ventil.
Moguće da sve to imate ali nije prikazano na shemi.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 18:35 - pre 62 meseci
Ako nema potrošnje T. Vode u objektu, ona se izmiksovana vraća prema bojleru. Zato što nema potrošnje, hladna ne ulazi u bojler, pa se izmiksovana mlaka voda koja se vraća usmerava u termostatski ventil. On je ne rashlađuje već šalje prema potrišačima(pumpa). Kada krene potrošnja, i ako se vraća deo mlake vode, dodaje se i hladna i miks.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 18:50 - pre 62 meseci
Ako nema potrošnje, zaostala topla voda se kod vas miješa sa hladnom vodom, tako izmiješana može se samo ohladiti nema protoka koji bi je vratio sa hladnom u bojler. Također i hladna voda kroz pumpu hladi taj krak sve do termostatskog ventila, treba nepovratni ventil iza pumpe. Kad se uključi potrošač onda je sve u redu i po tom spoju.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem10.02.2019. u 21:25 - pre 62 meseci
Pzec
Dali ste fokus na ovu šemu, a ja sam opisao moj bojler i malo je drugačije povezan. Ja imam recirkulacija i ona se sa T komadom deli na jedan krak ide u bojler, a drugi na cev kao na slici(u hladnu koja ide prema term.mešnom ventili sa T komadom).To vraća pumpa na 1 brzini i fi3/4"cev. Ako posmatrate sami spoj povratne tople 50* sa hladnom kao hidrauličnu sretnicu, topla ide u T.m.v. (ako nije uključen neki potrošač). Ako ima potrošnje, ide deo povratne i deo hladne u miks.

Evo je. Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Taradrina dana 10.02.2019. u 22:49 GMT+1]
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 15:49 - pre 62 meseci
Citat:
pzec:Prijedlog kako se jednostavno može riješiti regulacija više potrošača iz zajedničkog spremnika.
Ja zaista ne razumem svrhu ovakve šeme. Ovde je iskoristivost bojlera manja od 50% a razlika temerature vrha i dna je bar 40-50*C (vrh je npr 70*C a dno kao voda iz vodovoda tj. 15*C).
Da li je neko video u prodavnici bojler koji ima grejač GORE?

Da bi ovo iole bilo prihvatljivo mora da ima pumpu koja meša vodu sa vrha i dna ali to su vrlo retka rešenja zbog tehničkih zahteva (npr. ukopan bojler u rupu pa je servisiranje otežano itd.).
Svi normalni bojleri i AT imaju grejače pri dnu jer je tada temperatura vode iznad grejača pa do vrha skoro jednaka (oko 5-10*C razlike na 1.5m visine bojlera), može da se iskoristi niža tarifa i iskoristi se ceo kapacitet.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 16:40 - pre 62 meseci
@tihi2
Moguće da ne razumiješ kao radi takav spoj pa ću pojasniti. Kad bilo koji potrošač zahtjeva toplu vodu, pali se pumpa koja vuče toplu vodu iz spremnika ( bojlera ) preko miš ventila koji ograničava najveću dozvoljenu temperaturu vode prema potrošaču. Višak te tople vode vraća se kroz pumpu u miš ventil kroz nepovratni ventil i prvi obični ventil prije miš ventila, samo onaj dio koji nije iskorišten za svrhu povrata može otići u bojler miješano sa hladnom vodom iz mreže koja napaja bojler, nije izgubljen taj dio vode. Hladna voda za miješanje može samo kroz drugi nepovratni ventil ( na hladnoj vodi ) prema miš ventilu, toliko koliko je određena temperatura miš ventila, omjer topla i hladna voda za održavanja izlaza na stabilnoj temperaturi prema potrošačima.
To gore nije grijač nego zaštitni ( sigurnosni ) ventil. Svi veći spremnici za sanitarnu vodu imaju pretežno grijač odozgo ili bočno. Obični zidni bojler ima grijač odozdo.
Servis tog spremnika vrši se sa gornje strane, pumpa koju spominješ postoji, grijač koji grije vodu je poželjno montirati pri vrhu gdje je i topla voda, zašto bi topla voda prolazila kroz hladnu i tako se produžuje vrijeme punjenja bojlera ili spremnika.
Ovo je isto što je opisao @taradrina uz neke detalje koji su različiti, funkcija i namjena je ista.

 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 17:47 - pre 62 meseci
sta odreduje paljenje pumpe ,koji parametar
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 18:03 - pre 62 meseci
Pumpa može raditi stalno kod velikih potrošača, kad nije uključen niti jedan potrošač, troši se samo onoliko energije koliko treba za održavati krug tople vode koji bi trebalo izolirati.
Druga mogućnost je da se pumpa pali kod uključenja potrošača preko tlačne sklopke.
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 18:20 - pre 62 meseci
tlacna sklopka ,kojom logikom ,,diferencija
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 19:29 - pre 62 meseci
Citat:
pzec:
zašto bi topla voda prolazila kroz hladnu i tako se produžuje vrijeme punjenja bojlera ili spremnika.

Pa u ovom tvom slucaju se upravo topla voda mesa sa hladnom u donjoj zoni bojlera.Kad je grejac u gornjoj zoni bojlera
podlozan je cescim crkavanjem, i kao sto tihi rece dobija se jako mala kolicina tople vode bez recirkulacije.
Potorebno vreme za grejanje odredjene kolicine vode je isto i za grejac u gornjoj zoni sa recirkulacijom i za grejac u donjoj zoni sa i bez recirkulacije,razlika je samo sa grejacem vode u gornjoj zoni bez recirkulacije jer ce brze ugrejati ali samo gornji deo bojlera sto kao posledicu ima
manju kolicinu tople vode.

@tihi2
U vezi ocuvanja prirodne sredine.....da menjas novcanik pod hiiitno ;-)
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 19:43 - pre 62 meseci
@mali genije
Pišemo o dvije različite stvari, spremnik tople vode od 300-3000 litara koji se grije iz sistema centralnog, kolektorima i najmanje na struju.
U bojleru gdje je grijač samo sa donje strane, tijelo grijača oko sredine bojlera kod potpuno hladnog bojlera topla voda oko grijača mora se dizati prema vrhu i tako prolazeći kroz hladnu vodu ima gubitke u °C prema vrhu, taj gubitak nije izgubljen, samo je duže vrijeme zagrijavanja bojlera, tako sam i napisao prvi put.
Kod svih spremnika za toplu vodu koja se koristi za potrebe ljudi u kući topla voda iz kotla za grijanje se dovodi na gornji izmjenjivač, to nešto govori samo za sebe.
Opiši poziciju i situaciju gdje vidiš miješanje tople i hladne vode na shemi koju sam objavio ?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 19:47 - pre 62 meseci
samo onaj dio koji nije iskorišten za svrhu povrata može otići u bojler miješano sa hladnom vodom iz mreže koja napaja bojler
Ovo si napisao gore u postu
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 19:58 - pre 62 meseci
Da upravo tako, taj dio je toliko mali da ga gotovo i nema, primjer spremnik na 80°C, prema potrošačima termostatski ventil podešen na 50°C kad pumpa povuče vodu iz spremnika, voda se miješa u nekom omjeru i 50°C ide prema potrošačima, povrat je 50°C, termostatski ventil zatvara ulaz tople vode iz spremnika i propušta onu iz povrata, dodaje samo toliko tople koliko nedostaje prema potrošačima, rashlađuje toplu samo po potrebi sa hladnom.
Kad je potreban takav sistem onda je svaka investicija opravdana. Zamisli hotel sa 10 katova, voda u podrumu, kad bi topla voda stigla do zadnjeg potrošača. U maloj kući to nema svrhe, postoji i spremnik sa 3 cijevi što je bolje, ovo se može primjeniti i na obični bojler, to je prednost toga spoja.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 20:07 - pre 62 meseci
Citat:
pzec: Da upravo tako, taj dio je toliko mali da ga gotovo i nema, primjer spremnik na 80°C, prema potrošačima termostatski ventil podešen na 50°C kad pumpa povuče vodu iz spremnika, voda se miješa u nekom omjeru i 50°C ide prema potrošačima, povrat je 50°C, termostatski ventil zatvara ulaz tople vode iz spremnika i propušta onu iz povrata, dodaje samo toliko tople koliko nedostaje prema potrošačima, rashlađuje toplu samo po potrebi sa hladnom.
Kad je potreban takav sistem onda je svaka investicija opravdana. Zamisli hotel sa 10 katova, voda u podrumu, kad bi topla voda stigla do zadnjeg potrošača. U maloj kući to nema svrhe, postoji i spremnik sa 3 cijevi što je bolje, ovo se može primjeniti i na obični bojler, to je prednost toga spoja.

Ma meni je potpuno jasno sta si napisao,samo jos nigde u projektu nisam video da se recirkulacija mesa sa hladnom vodao vec se kaci na sredinu
bojlera na rec.prikljucak.Iz dosadasnjeg iskustva bas na objektima koje si naveo (hoteli) gde je potrebna velika kolicina vode se izuzetno pazilo na raslojavanje vode u bojleru,grejanje je uvek bilo u donjoj zoni.
Te neke stvari u ssm varijanti i za manju kolicinu vode mogu da prodju.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 20:15 - pre 62 meseci
Citat:
pzec:
@mali genije
Pišemo o dvije različite stvari, spremnik tople vode od 300-3000 litara koji se grije iz sistema centralnog, kolektorima i najmanje na struju.
Moguće je da ja ne razumem gde se ovaj bojler na šemi greje iz centralnog grejanja ili solarno. Ja to ne vidim. I vidim da iz tog, kako ga ti zoveš "zaštitni (sigurnosni) ventil" viri žica za struju a u bojler je uronjen štapni grejač.
Citat:
pzec:
@mali genije
Kod svih spremnika za toplu vodu koja se koristi za potrebe ljudi u kući topla voda iz kotla za grijanje se dovodi na gornji izmjenjivač, to nešto govori samo za sebe.
Naravno, da bi potrošač što pre imao topliju vodu.
Citat:
pzec:
@mali genije
U bojleru gdje je grijač samo sa donje strane, tijelo grijača oko sredine bojlera kod potpuno hladnog bojlera topla voda oko grijača mora se dizati prema vrhu i tako prolazeći kroz hladnu vodu ima gubitke u °C prema vrhu, taj gubitak nije izgubljen, samo je duže vrijeme zagrijavanja bojlera, tako sam i napisao prvi put.
Zanima me po kojem zakonu fizike će se bojler sa šeme ceo zagrejati na 70*C? Tvrdim NIKADA. Tako urađena instalacija će imati bojler koji je od polovine (isprekidane linije povrata unutar bojlera) pa na dole POTPUNO HLADAN. Bačen kapacitet i pare.

Ako se želi topla voda stalno onda pumpa mora raditi stalno. Inače se možeš do pola okupati dok topla voda iz podruma ne dođe do 2. sprata porodične kuće. O hotelima da i ne pričamo.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem11.02.2019. u 20:24 - pre 62 meseci
da tihi pumpa sa vrha na dno
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: solarno zagrevanje vode slikovito moj sistem
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 334344 | Odgovora: 415 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.