Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?

[es] :: Vodič za posao :: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14375 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macak_88
branko sucur
web dizajner,panex
banja luka

Član broj: 236126
Poruke: 11
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?16.10.2009. u 19:36 - pre 176 meseci
Imam poslovni prostor i ja i brat smo mislili otvoriti internet cafe a u sklopu tog jos dodatne poslove ka npr. servis i prodaja racunara i racunarske opreme,kucanje seminarskih i maturskih narezivanje cd-ova,koricenje,izrada pozivnica za vjencanja...Ako neko ima iskustva pa da mi kaze da li je ovo isplativo????
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?16.10.2009. u 19:47 - pre 176 meseci
koliko ima igraonica u kraju? ili mislite da ne budete igraonica nego za ozbiljnije stvari,bas i-net caffe?

predlog da ne pravite i servis i sta ja znam,nego samo igraonicu/inet caffe i u sklopu toga da bude i redovan kafic,mislim ono,kafa,sokovi,cajevi,bezalkoholno,ukoliko ima prostora
 
Odgovor na temu

macak_88
branko sucur
web dizajner,panex
banja luka

Član broj: 236126
Poruke: 11
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?16.10.2009. u 22:19 - pre 176 meseci
Prostor imam ali razmisljamo da stavimo i servis u sklopu tog sad ne znam koliko je to pametno???
 
Odgovor na temu

macak_88
branko sucur
web dizajner,panex
banja luka

Član broj: 236126
Poruke: 11
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 01:42 - pre 176 meseci
Prostor je ogroman, na sredini prostora je zid ali ne skroz pregradjen vec ima mali prolaz iza njega, e tu da ubacimo 8 racunara u svrhu internet caffea bez igraonice, naravno kafa bezalkoholna pica se podrazumjevaju, a u drugom djelu, odnosno odmah na ulazu sa vrata otvoriti servis i prodaju racunara, punjenje tonera, kopiranje, kopiranje u boji, termo koricenje, kucanje vec svega navedenog na pocetku, jednostavno prodaju svih vrsta usluga (izrada pozivnica za vjencanje, kalendara, logoa...)? Poslovni prostor je nas, radili bi nas dvojica, jako dobro se razumijemo u sve vrste izrade svega navedenog, ali nismo se nikad bavili preduzetnistvom tako da smo malo nesigurni, koliko je to sve isplativo na duze staze, svjesni smo da nekoliko mjeseci treba raditi i dzabe ali ima li tu zarade? Da li neko ima iskustva, jako bi nam pomoglo?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 09:11 - pre 176 meseci
Prema drzavi ces imati sledece obaveze:

Ako se registrujes kao pausalac, placaces fiksno poreze i doprinose na mesecnom nivou, oko 10-15 hiljada i sve ostalo sto pretekne je tvoje. Samo moras da postujes godisnji limit prometa koji ne sme da predje 3 miliona (to ti je 250 hiljada mesecno a pod prometom se smatra sve ono sto fakturises, bez troskova. Dakle ako kupis sok za 50 dinara i prodas ga za 150 onda je tvoj promet 150 a ne 100). Verujem da ako bi ti krenuo posao sigurno bi probio taj limit i izgubio status pausalca.

Ako se registrujes kao preduzetnik koji placa poreze i doprinose na ostvarenu dobit onda ce ti drzava uzeti oko 45% na dobit koju ostvaris. Dakle ovde je rec o dobiti, sto znaci da imas prihod, imas troskove pa kad te troskove oduzmes od prihoda dobijas dobit. Na primer, kupovina inventara i racunara za opremanje objekta ti ide u troskove i samim tim ti 'umanjuje' dobit i naravno obaveze prema drzavi. U ovoj varijanti moras imati knjigovodju koji bi ti sve obracunavao i vodio knjige.

Ukoliko zaposlis svog drugara ili nekog radnika, racunaj da ces morati da placas za njega jos oko 70% od neto plate koju mu das. Na primer, das mu zvanicnu platu 20.000 a tebe on kosta ukupno 32.000. Tih 12 hiljada su porezi i doprinosi za njega. Dobra stvar je sto se to racuna kao trosak firme pa ako placas poreze i doprinose na osnovu dobiti, isplatom plata ti zapravo smanjujes dobit firme.

Ukoliko sa prometom (ne dobitom) predjes 4 miliona onda ulazis u PDV sistem koji tebi, ako se bavis uslugama fizickim licima, samo steti.

Posto radis sa fizickim licima, moras imati i fiskalnu kasu.

I postoji ta neka komunalna taksa za isticanje firme koja ce kostati mesecno izmedju 500 i 2000 din u zavisnosti od atraktivnosti lokacije na kojoj se nalazis.


Tek kad sam iskucao poruku sam video da si iz Banja luke :) Pa dobro, mozda su tamo zakoni malo drugaciji ali verujem da je dosta stvari slicno.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 13:07 - pre 176 meseci
pa mnogo bi ti da samo vas 2 radite...mislim nije problem ako jednom u nedelju dana udje neko da fotokopira nesto,ali kad dodje kraj [skolske] godine i svi pomahitaju da stampaju/korice/kucaju kod vas,posla preko glave [naravno,to ce se desiti samo u par slucaja,ili ako je lokacija atkraktivna ili ako je cena i usluga atraktivna,odnosno,ako se oba poklapaju]

tako da,prvo se sracunaj u glavi da li bi to fizicki mogli da postignete [da radite neki prosek,par kompova na dan,da neko stalno nadgleda i-net caffe i jos da sluzi musterije,i pored svega toga da se bavi fotokopiranjem,kucanjem i ostalim...]

@saja,moze malo pojasnjenje,ako on radi sa fizickim licima ,a to planira,kako on moze da ne bude u pdv sistemu?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 16:38 - pre 176 meseci
Citat:
Horvat
@saja,moze malo pojasnjenje,ako on radi sa fizickim licima ,a to planira,kako on moze da ne bude u pdv sistemu?


Lepo jer to nema veze jedno sa drugim.
 
Odgovor na temu

macak_88
branko sucur
web dizajner,panex
banja luka

Član broj: 236126
Poruke: 11
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 17:31 - pre 176 meseci
U pravu si, zakoni su manje-vise drugaciji ali sustina je tako kako i ti pises, medjutim, da li ja mogu registrovati internet caffe, prodaju racunara i svih usluga pod jedno? Da necu morati placati neke dodatne poreze?
I da li se tu moze zaraditi sta, je li ima neko iskustva sa ovim poslovima? Za fizicku izdrzljivost nije nikakav problem, radili smo i mnogo teze i iscrpnije poslove, samo nas dvojica bi radili, vrlo smo zagrijani i organizovani samo nemamo neku predstavu kakve su tu marze? Kakav bi vid marketinga bio najbolji, i je li ima jos neku kakvu ideju da nas malo koriguje?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 18:03 - pre 176 meseci
Citat:
macak_88: U pravu si, zakoni su manje-vise drugaciji ali sustina je tako kako i ti pises, medjutim, da li ja mogu registrovati internet caffe, prodaju racunara i svih usluga pod jedno? Da necu morati placati neke dodatne poreze?


Kad registrujes firmu mozes obavljati sve zakonom dozvoljene delatnosti. Ranije se preilikom registracije moralo prijaviti svaka pojedinacna delatnost, sada ne mora vec samo jedna i to pretezna (glavna). Nikakvi dodatni porezi se ne placaju ako ti obavljas vise delatnosti.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 18:06 - pre 176 meseci
moze jos malo detaljnije,kako neko ko izdaje fiskalni racun ,na kojem pise koliko od svakog proizvoda/usluge ide na konto poreza,moze da ne bude u pdv sistemu?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 18:37 - pre 176 meseci
Citat:
Horvat: moze jos malo detaljnije,kako neko ko izdaje fiskalni racun ,na kojem pise koliko od svakog proizvoda/usluge ide na konto poreza,moze da ne bude u pdv sistemu?


Zakon o fiskalnim kasama propisuje obavezno posedovanje iste za evidentiranje prometa dobara i usluga prema fizickim licima.
Zakon o PDV-u propisuje da firma koja ima godisnji promet do 2 miliona nije PDV obveznik, od 2-4 miliona moze da bude PDV obveznik ako zeli a preko 4 miliona mora.

Dakle, fiskalni racuni i PDV su ti dve razlicite stvari, ne treba ih mesati. Ako ti otvoris firmu i imas godisnji promet do 2 miliona ti onda ni teoretski ne mozes biti u PDV sistemu. Tvoji racuni koje izdajes nemaju iskazan PDV. Ako radis sa fizickim licima onda izdajes fiskalne racune koji nemaju PDV, samo cenu robe ili usluge. Naravno, fiskalna kasa se prethodno podesi da ne iskazuje PDV i to je to. Ne znam kako detaljnije da ti objasnim.
 
Odgovor na temu

macak_88
branko sucur
web dizajner,panex
banja luka

Član broj: 236126
Poruke: 11
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 18:40 - pre 176 meseci
Planiramo uci u pdv sistem, moraju se izdavati racuni za sve, tu nema govora, jer i kad bi kupovali ili uzimali na rabat robu od velikih firmi mora ici pdv.
Kako se po vama cini ideja INTERNET KAFE, KAFA, BEZALKOHOLNA PICA, LAGANICA, UGODAN ENTERIJER, RACUNARI, STAMPACI, OPREMA, USLUGE KUCANJA,STAMPANJA, KORICENJA...? Sve na jednom mjestu, naravno nesto bi i kod kuce radili, neko kucanje veliko ili kopiranje...? Ulog nam je oko 10000 eura, zato smo malo skepticni i interesuje nas ko se bavi vec sa slicnim razmisljamo li u pravom pravcu?
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 19:00 - pre 176 meseci
Pa sta ti to nas pitas? Sve ti je zakon ponude i potraznje. Ovde na Balkanu nisu rasprostranjene te usluzne radnje, ali zato jeste turbo folk muzika. Na zapadu je obrnuto. Capisci?

Nisam studirao marketing, pa ne mogu da ti kazem kako se obavlja istrazivanje trzista. Najbolje je da uradis neku anketu, ili nesto slicno tu u tom kraju grada, da saznas afinitete ljudi. Sta recimo ako si u nekom bloku gde su sve penzosi? Sta ce njima koricenje, njima je potrebniji lekar, svestenik i pogrebnik, kakvo crno kopiranje i internet caffe, i sajber babe i dede? :D

Po meni najbolje je u blizini obrzovnih ustanova, skola, fakulteta... I naravno reklamiranje po skoli, standardni fazon: plakat, letak, itd... Mozda bi mogao i neke kupone da delis(1h interneta dzabe) itd... Mada sve je relativno, mozes ti sve ovo i da odradis, a opet da kisksnes. Sta god da radis moras biti siguran da postoji dovoljno musterija za tebe i da su voljni da plate tu cenu kod tebe. Mozes imati najbolji internet cafe, najbolju uslugu i sve opet da ti bude uzalud ako nema ljudi kojima trebaju tvoje usluge.

Svaki biznis deluje lepo u masti samo se izvrne u totalnu propast ako se ne segleda realno.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

kime1
Srbija

Član broj: 13275
Poruke: 939
195.178.35.*



+2 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?17.10.2009. u 21:02 - pre 176 meseci
ovde u lokalu je baš jedna najstarija igraonica proširila delatnost na sklapanje i servisiranje kompova, prodaju potrošne robe, komponenata, reciklažu tonera i slično, reklo bi se da su uzeli deo tržišta definitivno, zato što imaju svoje mušterije u igraonici, s kojima imaju dobar kontakt i poverenje, pa ovi od njih nabavljaju delove, dobijaju savete za apgrejd itd... nije loša ideja, pogotovo ako ne očekuješ mnogo za početak, to je posao za duge staze, kao i sve ozbiljne stvari, jer je proces sticanja poverenja i stalnih mušterija dugotrajan, a agresivnije reklamiranje skupo :)...
 
Odgovor na temu

macak_88
branko sucur
web dizajner,panex
banja luka

Član broj: 236126
Poruke: 11
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?18.10.2009. u 01:07 - pre 176 meseci
u pravu si nema sta, ma dosta tog ja vec imam u glavi otprilike ali cisto se jos konsultujem, nalazim se u jednom naseljenom mjestu medju zgradama, tri minute je osnovna skola a 5 minuta srednja.
Rizika ima, posao je na duze staze, spremni smo i 6 mjeseci raditi dzabe ali da steknemo povjerenje ljudi.
A turbo folka ima ne pitaj koliko, i svi odlicno rade.


 
Odgovor na temu

ognjenizrs
rs zvornik

Član broj: 103036
Poruke: 61
*.teol.net.



Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?18.10.2009. u 08:40 - pre 176 meseci
Drzao sam ja internet klub i igraonicu do skora pa sam zbog poslovnih obaveza morao zatvoriti(nisam stizao na sve strane).Ovako sto se internet kluba tice ako planiras samo to(bez igraonice) mislim da neces imati neku bog zna zaradu,jer danas vecina stanovnistva u Banjaluci ima internet(wirelles,ADSL,kablovski itd..)Mislim da tu ne bi imao neku zaradu.Mozda par klinaca koji ce visiti na faceb. ili slicno ali prave pare se uzimaju na igraonici,bar je kod mene tako bilo.Velika prednost ti je sto si blizu skole,a sto se tice bezalkoholnih napitaka to je isto dobra stvar ali ako ne prijavljujes tu vrstu djelatnosti.U slucaju da prijavis treba ti :
1.knjiga sanka(bar je tako bilo prije 2 god).
2.razne vrste sanitarnih dozvola i cuda
3.uvijek inspekcija moze da ti nadje nesto.
Servis ubaci obavezno ne treba ti ni neko iskustvo bog zna u bavljenju sa tim jer ces uglavnom raditi reinstalacije sistema i zamjenu komponenti,ali to odvoji u neku manju prostoriju ako je moguce.
Sa ulogom 10k evra ako je prostor tvoj mozes sasvim fino da prodjes,fotokopir masinu ne bih preporucio da nabavljas jer je to velika investicija koja ne znas hoce li se isplatiti.Umjesto toga mozes da iznajmis kakav hoces fotokopir(firma ti daje fotokopir masinu koja vrijedi 7-8k evra dzabe,puni tonere na masini dzabe,tvoje je da ubacis papir i sa njima djelis zaradu,tj tipa kopija njihova kosta recimo 0.02 KM a ti stavis 0.04 i tvoje je 0.02 pfeninga,ovo je samo primera radi ne znam tacno koliko uzimaju po kopiji).Posle ako ti posao sa kopiranjem krene mozes da kupis svoju masinu i da radis.Ako te interesuje ovo mislim da imam negdje kontakt info od njih pa cu ti dati na pm.
Bices pausalac u sustini,gledaj da kroz kasu provlacis samo onoliko koliko ti treba da pokrijes obaveze koje se moraju platiti preko racuna+ nesto malo da ostane,bar u pocetku.
Racunare mozes nabaviti nove za nekih 400 e po komadu sve sa LCD monitorima,e sad ako planiras iskljucivo internet kafe sto ti ne bih preporucio mozes i jeftnije da prodjes,ne treba ti graf vec ce sasvim solidno posluziti bilo kakva integracija na ploci.
Ako treba jos kakav info javi se....
Pozz
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?18.10.2009. u 11:54 - pre 176 meseci
hvala saja,sad mi je jasnije
jos jedno pitanje,prijavis se da ne budes u pdv sistemu[ocekujes profit manji od 2 milje],ali desi se da ti profit bude veci od 4,da li moras da "u toku posla" trazis zahtev za pdv i podesavas kasu,ili tek sledece godine,nakon sto predas izvestaj moras to da uradis?
i da li placas neku kaznu ako prekoracis 2 mil?

@macak,na os nemoj da se uzdas,srednju da
 
Odgovor na temu

macak_88
branko sucur
web dizajner,panex
banja luka

Član broj: 236126
Poruke: 11
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?18.10.2009. u 12:07 - pre 176 meseci
E puno ti hvala, takav mi neko treba ko ima iskustva malo vec u ovome.
poslovni je iz dva djela, na sredini je zid i ima samo prolaz iza njega, tamo bi internet caffe sa kafom i bezalkoholnim picima, a u glavnom djelu sam planirao prodaju i servis racunara, stampaca...
A masinu bi iznajmio ako se moze za pocetak, nisam ni razmisljao o tome, i onda bi uveo kopiranje, u boji, stampanje, kucanje seminarskih, izrada pozivnica za vjencanje, kalendare i vec mozes pretpostaviti sta sve ide.
A o igraonici nisam razmisljao, sad nemam pojma koliko je to isplativo i koliko je dobro imati na jednom mjestu prodaju, servis, internet caffe igraonicu, bez igraonice bi mi bilo malo ozbiljnije, internet caffe bi otvorio cisto kad kome zatreba jer vec imam prostor pa koliko go da bude dobro, da mi pice i internet pokrije struju i vodu bio bi zadovoljan a da na servisu prodaji i izradi svega vec navedenog zaradim nesto.

Ko je ta kompanija sto iznajmljuje masine?
E da racunare cu za internet caffe kupiti sve polovne to je definitivno, musteriji je vazno da ima pristup i brzinu.
I jos nesto, radili bi ja i brat za pocetak i to je usteda, ne placamo radnika, samo sad ne znam ta igraonica ako je dobra...
Ja vjerujem da uz solidnu prodaju racunarske opreme, stampaca i svega sto ide uz to i uz tu profesionalnu kopir masinu mozemo sebi po finu platu zaraditi.
Kakvo je tvoje misljenje sad kad sam ti malo pojasnio kako konkretno to planiramo?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?18.10.2009. u 12:22 - pre 176 meseci
Citat:
Horvat: hvala saja,sad mi je jasnije
jos jedno pitanje,prijavis se da ne budes u pdv sistemu[ocekujes profit manji od 2 milje],ali desi se da ti profit bude veci od 4,da li moras da "u toku posla" trazis zahtev za pdv i podesavas kasu,ili tek sledece godine,nakon sto predas izvestaj moras to da uradis?
i da li placas neku kaznu ako prekoracis 2 mil?


Cenzus za ulazak u PDV je promet od 4 miliona za godinu dana. Gleda se promet od tog dana do istog tog dana prosle godine. Prema tome, ti moras bukvalno dnevno da pratis da li si problio taj limit (naravno, kad se priblizis toj cifri). Kad kazem ti, mislim na tvoju firmu, najcesce se knjigovodje bave tim stvarima. Onog dana kad probijes limit, imas 5 dana da se prijavis za PDV u protivnom mozes da dobijes kaznu koja nije bas mala. PDV je osnovni i najveci prihod budzeta zemlje pa je sve u vezi njega vrlo kontrolisano i svaka greska moze debelo da kosta.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?18.10.2009. u 12:56 - pre 176 meseci
hvala saja,sad mi je sve jasno :)

@macak,a kako mislis da pravis pozivnice za vencanje? da odstampas tekst na a4 formatu ili sta?
pogledaj malo kako pozivnice za vencanje izgledaju,to se ne radi na fotokopir masini
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li se isplati otvaranje internet cafe-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14375 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.