Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Digitalizacija audio snimka!

[es] :: Audio softver :: Digitalizacija audio snimka!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11589 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

akibono
beograd

Član broj: 79053
Poruke: 195
*.smin-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Digitalizacija audio snimka!18.10.2009. u 23:27 - pre 176 meseci
kako da digitalizujem snimak sa audio kasete, analogni zapis, sta mi treba od opreme da bih ga prebacio u sound forge ili cubase za editing? imam sonijev snimac koji pusta audio kasete al ne znam kako se povezuje na racunar, jel mi treba posebna zvucna kartica u kompu il nesto drugo? hvala!
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!18.10.2009. u 23:58 - pre 176 meseci
Za prosecno dobar snimak dovoljan je taj snimac (ako ima linijski izlaz) i postojeca zvucna karta.
A kako ces povezati, zavisi koji konektor se nalazi na izlazu tog snimaca.

Za ozbiljno prebacivanje snimaka potreban je dobar kaset dek i kvalitetnija zvucna karta.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!19.10.2009. u 08:01 - pre 176 meseci
Citat:
akibono: kako da digitalizujem snimak sa audio kasete, analogni zapis, sta mi treba od opreme da bih ga prebacio u sound forge ili cubase za editing? imam sonijev snimac koji pusta audio kasete al ne znam kako se povezuje na racunar, jel mi treba posebna zvucna kartica u kompu il nesto drugo? hvala!


Može bilo koja zvučna kartica, dakle ona koju imaš.
Output (izlaz) snimača odgovarajućim kablom povežeš sa line in ulazom u zvučnu karticu.
Za snimanje ti treba neki program koji ima opciju snimanja - npr. Sound Forge, WaveLab itd.
Fajl snimiš u WAV formatu.
 
Odgovor na temu

akibono
beograd

Član broj: 79053
Poruke: 195
*.smin-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!19.10.2009. u 13:45 - pre 176 meseci
Od interfejsa na snimacu imam PHONES, LINE OUT(PB ONLY) i LINE IN/MIC.
Dajem i fotku sa port panelom da se vidi o cemu se radi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!19.10.2009. u 13:58 - pre 176 meseci
Citat:
akibono: Od interfejsa na snimacu imam PHONES, LINE OUT(PB ONLY) i LINE IN/MIC.
Dajem i fotku sa port panelom da se vidi o cemu se radi.


Dakle, Line out na snimaču povežeš kablom sa Line in na zvučnoj kartici svog računara.
Ostala podešavanja su stvar softvera za snimanje i Windowsa (Control Panel/Sounds And Audio Devices/Audio/Sound Recording itd. kod XP-a).
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!19.10.2009. u 15:01 - pre 176 meseci
Ako je to mono snimac (tako mi izgleda), dobices zvuk samo na jednom kanalu kada budes prebacivao snimak na komp, nemoj da te to zbuni.
U Sound Forge-u nakon snimanja samo treba da selektujes (osencis) taj kanal koji sadrzi zvuk i prevuces ga (drag 'n' drop) u prazno polje da bi dobio mono snimak koji ces cuti na oba kanala.

Kabl koji ti je potreban za prebacivanje mora da ima dva konektora 3.5 mm (1/8") stereo:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

akibono
beograd

Član broj: 79053
Poruke: 195
*.smin-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!19.10.2009. u 15:25 - pre 176 meseci
evo oznake za snimac: SONY WM-D3 STEREO CASSETE-CORDER, PROFESSIONAL


nego nije mi jasno sta je to na line-outu sto pise u zagradi (PB ONLY), kakva je to oznaka, kel to nesto za analogne audiokasete kako mi se cini, jel to menja nesto kod prebacivanja materijala???
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!19.10.2009. u 15:27 - pre 176 meseci
Onda ima stereo izlaz, tako da ces dobiti zvuk na oba kanala.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!19.10.2009. u 16:44 - pre 176 meseci
PB only je skraćeno od playback only a pretpostavljam da znači da tu može da se sluša snimljeno ali ne i da se proverava u toku snimanja. Verovatno nebitno u tvom slučaju.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!20.10.2009. u 07:53 - pre 176 meseci
Citat:
calexx: PB only je skraćeno od playback only a pretpostavljam da znači da tu može da se sluša snimljeno ali ne i da se proverava u toku snimanja. Verovatno nebitno u tvom slučaju.


Tačno to, znači da uređaj koristi taj izlaz samo kod reprodukcije već snimljene kasete, ali ne i uživo, prilikom snimanja novog materijala (tape monitoring), za šta bi morao da ima dve glave (za snimanje i za reprodukciju) /ne računajuči glavu za brisanje/.
Apsolutno nebitno za postavljeni cilj.
 
Odgovor na temu

akibono
beograd

Član broj: 79053
Poruke: 195
*.smin-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!20.10.2009. u 18:14 - pre 176 meseci
sve sam povezao po vasim savetima i sve je ok, usao sam u sonde forge, opcija new(ctrl + N) i posle record(ctrl +R). samo sad imam pitanja vezana za sam proces. kad odem u new i otvorim novi prozor kako da setujem, sample rate(na 44khz ili 48khz il nesto trece), dubina bitova(8,16,24,32bitova), za kanal mi je jasno idem na stereo posto mi je uredjaj stereo?
kad odem u prozor record(ctrl + R) sta treba da podesim, method, mode.....ima tab meters i advanced, na sta da obratim paznju kod setovanja?

veliko hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!21.10.2009. u 07:48 - pre 176 meseci
Citat:
akibono: sve sam povezao po vasim savetima i sve je ok, usao sam u sonde forge, opcija new(ctrl + N) i posle record(ctrl +R). samo sad imam pitanja vezana za sam proces. kad odem u new i otvorim novi prozor kako da setujem, sample rate(na 44khz ili 48khz il nesto trece), dubina bitova(8,16,24,32bitova), za kanal mi je jasno idem na stereo posto mi je uredjaj stereo?
kad odem u prozor record(ctrl + R) sta treba da podesim, method, mode.....ima tab meters i advanced, na sta da obratim paznju kod setovanja?


Koji sample rate i bit depth ćeš izabrati zavisi od toga šta hoćeš dalje da radiš sa tim snimcima, kakva ti je zvučna kartica i na čemu ćeš da ih puštaš.
Ako ćeš da ih režeš kao CD audio (za puštanje na CD plejeru) onda izaberi 16/44.1 (mada kod naprednijih korisnika treba izabrati 24/96, pa nakon svih obrada uraditi downbitovanje i downsamplovanje na 16/44.1, uz odgovarajući dither, ali je to za jednog početnika možda previše komplikovano).
Ako ćeš fajlove da puštaš preko računara, a kartica ti podržava 24 bitni output, i imaš dovoljno mesta na HD-u i planiraš da ih puštaš preko vrlo kvalitetnih uređaja, onda snimaj na 24/96.
Ako planiraš da ti snimci posle obrade završe kao mp3 ili u nekom drugom lossy formatu, onda snimaj na 16/44.1.
32-bitni format se koristi samo kao međuformat, radi veće preciznosti računanja prilikom obrade, inače nema svrhe jer ima više bitova nego što (pojednostavljeno rečeno) iziskuju najviši zahtevi ljudskog sluha.
Nikakva naročita setovanja ti nisu potrebna, osim da paziš kada podešavaš nivo snimanja da ti snimak ne ode u clipping (da ne bude prejako snimljen, odnosno da nivo ne ide preko 0 dB). Praktično, gledaj da ti pikovi što manje ulaze u crvenu zonu VU metra (mada ne valja ni kada uopšte ne ulaze, jer gubiš dinamiku i dobijaš više šuma).
Iz tvog screen shota se vidi da su ti najveći pikovi na -11.2 dB (tanke zelene linije na VU metru), što je prenizak nivo snimanja. Po meni, najviši pik treba da bude negde max. oko -1.0 dB (ovo ne važi ako presnimavaš sa LP ploča koje su izgrebane, jer scratchevi na ploči mogu iznositi i po par dB iznad najvišeg pika samog snimka).

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 21.10.2009. u 09:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!21.10.2009. u 08:49 - pre 176 meseci
Nivo treba odrzavati na oko -6 dB da bi se ostavio prostor (headroom) za eventualne varijacije nivoa u snimku. Cak bi i tih -11 dB bilo sasvim dovoljno za usnimavanje, ali ipak ne na integrisanoj zvucnoj karti jer one same po sebi imaju daleko veci nivo suma u odnosu na kvalitetnije audio karte, sto se moze odraziti na pojavu dodatnog suma (zajedno sa onim koji ces neizbezno dobiti sa kasete) u snimku.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!21.10.2009. u 10:06 - pre 176 meseci
Citat:
acaradio: Nivo treba odrzavati na oko -6 dB da bi se ostavio prostor (headroom) za eventualne varijacije nivoa u snimku. Cak bi i tih -11 dB bilo sasvim dovoljno za usnimavanje, ali ipak ne na integrisanoj zvucnoj karti jer one same po sebi imaju daleko veci nivo suma u odnosu na kvalitetnije audio karte, sto se moze odraziti na pojavu dodatnog suma (zajedno sa onim koji ces neizbezno dobiti sa kasete) u snimku.


U 16 bitnom sistemu -6 dB je, ako se ne varam, gubitak od 1 bita (ili čak 2 na -11 dB). Dakle, onda snimak praktično koristi samo 15 (14) bita.
Ako imaš -1dB headrooma od najvišeg pika do 0 dB, taj headroom je u odnosu na sve ostale pikove veći.
Inače, ne znam na kakve varijacije nivoa u snimku misliš, ako nam je reper najviši pik u snimku, čemu onda služi taj -6 dB headroom kada ni teorijski ne može da dođe do clippinga?
Steinberg preporučuje da se čak dozvoli i po par (5-6) malih klipinga prilikom snimanja, jer oni ne mogu da se čuju, a poboljšava se odnos signal/ šum snimka.

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 21.10.2009. u 11:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!21.10.2009. u 11:01 - pre 176 meseci
Citat:
draganmi: U 16 bitnom sistemu -6 dB je, ako se ne varam, gubitak od 1 bita (ili čak 2).

...sto ce na snimku sa kasete biti potpuno neprimetno.

Citat:
Inače, ne znam na kakve varijacije nivoa u snimku misliš

Npr. na ovakve (snimak sa kasetnog "reporterca"):


Varijacije u dinamici.
Pretpostavimo da je u pitanju vokal. Ako taj snimac nema brzi ALC ili neku slicnu kontrolu dinamike, ti skokovi su cesto veoma izrazeni i problematicni za kontrolisanje pri prebacivanju. Nisam ni rekao da treba da drzi ispod -6 dB, vec da se orijentaciono osloni na taj nivo i da bude "tu negde". Ako se bude oslonio na -1 dB, moze da iskusi prilican broj iznenadjenja.

Ja za snimanje vokala u profesionalne svrhe (uglavnom radijska kratka forma) koristim nivoe koji ne prelaze -10 db u trenutku snimanja (doduse na ozbiljnom audio interfejsu i na 24 bita, ali isto je bilo i kada sam radio na 16 bita i sa ne bas idealnim karticama), a istog pravila se drze svi ljudi sa kojima sam radio snimanje vokala.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!21.10.2009. u 11:24 - pre 176 meseci
Citat:
acaradio: Npr. na ovakve (snimak sa kasetnog "reporterca"):


Varijacije u dinamici.
Pretpostavimo da je u pitanju vokal. Ako taj snimac nema brzi ALC ili neku slicnu kontrolu dinamike, ti skokovi su cesto veoma izrazeni i problematicni za kontrolisanje pri prebacivanju. Nisam ni rekao da treba da drzi ispod -6 dB, vec da se orijentaciono osloni na taj nivo i da bude "tu negde". Ako se bude oslonio na -1 dB, moze da iskusi prilican broj iznenadjenja.

Ja za snimanje vokala u profesionalne svrhe (uglavnom radijska kratka forma) koristim nivoe koji ne prelaze -10 db u trenutku snimanja (doduse na ozbiljnom audio interfejsu i na 24 bita, ali isto je bilo i kada sam radio na 16 bita i sa ne bas idealnim karticama), a istog pravila se drze svi ljudi sa kojima sam radio snimanje vokala.


Nemam iskustva sa reporterskim snimcima. Čovek nije rekao na kakve snimke misli, a ja sam iz navike pretpostavio da je u pitanju muzika i to ona koja je već prošla mastering. On ima snimač, pa valjda radi reporterske snimke...
Kada je u pitanju čist vokal i to reporterski, pretpostavljam da ti te stvari znaš bolje od mene.

 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!21.10.2009. u 14:16 - pre 176 meseci
Ako prebacuje sa malog prenosnog snimaca nesto sto je snimano na njemu, pretpostavljam da je to neki terenski snimak (vokal ili slicno)...ako je muzika u pitanju, snimak sa radija ili neki drugi dinamicki obradjen snimak moze slobodno da radi sa visokim nivoima koji bi se vrteli oko -3 do -1 dB.
Ali, kao sto sam vec pomenuo, za neki hi-fi snimak je bolje koristiti dobar kaset dek, bolju audio kartu...i srafciger za precizno doterivanje kalibracije glave, naravno :)

Inace, sto se tice Steinbergovih softvera (WaveLab, Nuendo...), tacno je da su nesto tolerantniji prema peakovima koji prelaze 0 dB u odnosu na Sound Forge, ali opet i to zavisi od same strukture i frekvencije tog skoka...negde ce se cuti klip, a negde izoblicenja nece biti cak i kada ode po 3 dB preko.


[Ovu poruku je menjao acaradio dana 21.10.2009. u 15:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

akibono
beograd

Član broj: 79053
Poruke: 195
*.smin-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!21.10.2009. u 18:00 - pre 176 meseci
u pitanju je reporterski kasetas, sa njim nameravam da prebacim brdo audio kaseta u digitalnu formu + iskoristio bih ga za snimanja na terenu, materijal za dokumentarni film, posto bolje snima(sony mic) od svih digitalnih koje sam koristio i od tele mikrofona na kameri, jedino sto imam onaj sum od kasete itd. to onda malo procistim u auditionu, noise reduction itd...

http://www.youtube.com/watch?v=wwNiPRtLxGs

[Ovu poruku je menjao akibono dana 21.10.2009. u 19:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!22.10.2009. u 07:38 - pre 176 meseci
Citat:
akibono: u pitanju je reporterski kasetas, sa njim nameravam da prebacim brdo audio kaseta u digitalnu formu + iskoristio bih ga za snimanja na terenu, materijal za dokumentarni film, posto bolje snima(sony mic) od svih digitalnih koje sam koristio i od tele mikrofona na kameri, jedino sto imam onaj sum od kasete itd. to onda malo procistim u auditionu, noise reduction itd...

http://www.youtube.com/watch?v=wwNiPRtLxGs


Imaj samo u vidu da je čišćenje širokopojasnog šuma veoma težak i po meni komplikovan posao koji zahteva dosta znanja i veštine (da se uradi kvalitetno). Poznato je da noise reduction unosi daleko najviše artefakata od svih alatki za audio restauraciju. Uvek u nekoj meri dobijaš izobličenja (najčešće u vidu flanging efekta i varijacija pitcha).
Kvalitetni programi za čišćenje širokopojasnog šuma su najcenjeniji na tržištu alata za restauraciju i najskuplji (neke platforme idu i do više hiljada €).
Ja sam retko zadovoljan rezultatima koje postižem (radi se o audio restauraciji starih muzičkih snimaka).
Za prebacivanje "brda audio kaseta u digitalnu formu" ako se radi o muzičkim kasetama koristi moj savet u pogledu podešavanja jačine snimanja na PC-ju, a kod reporterskih snimaka podesi jačinu na snimaču u skladu sa Acinim savetima.

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 22.10.2009. u 08:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: Digitalizacija audio snimka!22.10.2009. u 08:15 - pre 176 meseci
Uklanjanje sirokopojasnog suma moze da bude uspesno ako je taj sum konstantan, ako se lepo uzme noiseprint, prilagodi brzina odziva filtera i ako se (po potrebi) kombinuje sa EQ obradom. Sve zavisi od snimka. Ako je intenzitet suma visok i ako se korisni zvuk davi u njemu, od toga treba dici ruke.
Ja sam uspeo da ocistim zvuk na vise od 200 crtanih filmova za potrebe jednog foruma...snimci su bili uglavnom sa VHS kaseta, razni ljudi su to prebacivali i slali mi materijal na obradu. Ono sto nije moglo da se uradi, preskocio sam, ali sam uradio nekoliko njih koji su se ucinili kao "nemoguca misija". Negde se radilo u vise koraka, npr. - EQ, hum removal, noise reduction, EQ, noise reduction, EQ i na kraju lagana kompresija.
Inace, drzim se pravila da je bolje da se cuje sum nego flanging koji je (bar meni) daleko iritantniiji od bilo kakvog suma, tako da sam mnoge crtace samo malo "obrisao od prasine" i ostavio kakvi jesu.

Kada je u pitanju restauracija muzike, mnogi imaju stav da ne treba nista dirati. Najbolji primer je poslednji remastering celog kataloga Beatlesa, gde se veoma stidljivo primenjivao noise reduction. Dosta pesama (npr. "Martha My Dear", "I Want You", "Honey Pie"...) ostalo je sa onoliko suma koliko se culo i na izdanju iz 1987.
Vodja tima koji je radio remastering rekao je da je primenjeno ukupno 5 aktivnih minuta redukcije suma na celom katalogu. Sigurno je da bi oni to odradili dobro bez flanginga i slicnih izoblicenja, ali verovatno su hteli da izbegnu sterilnost koja bi uvredila Beatles-cistunce :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Audio softver :: Digitalizacija audio snimka!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11589 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.