Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Access point spojiti na akumulator

[es] :: Wireless :: Access point spojiti na akumulator

[ Pregleda: 6828 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Access point spojiti na akumulator03.11.2009. u 10:59 - pre 175 meseci
Bog ekipa.
Zani ma me dali iko ima ikakvog iskustva sa spajanjem AP na akumulator?
Naime stavili bi jednu pristupnu točku na brdo gdje naravno nema struje, ali spojili bi ap na akumulator i panel ploču za punjenje pomoću svjetlosne energije.
Pa ajde ako neko ima iskustva ili kakvu ideju neka se javi!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator03.11.2009. u 16:11 - pre 175 meseci
Nema tu neke velie mudrosti. Izmeris koliko uredjaj trosi struje i izracunas koliko moze da radi dok ne isprazni kumulator. Na osnovu toga odredis koliki solarni panel ti treba da bi mogao da pravovremeno dopunjava akumulator.
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator04.11.2009. u 17:10 - pre 175 meseci
A jeli treba stavit neki ispravljač ili ide direkt u ap?
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator04.11.2009. u 17:53 - pre 175 meseci
Akumulator (od auta recimo 12v) mozes da spojis direktno (pozeljno preko nekog osiguraca) ako se ap napaja sa 12v.
Neki ap-ovi se napajaju sa 5v i na takav ap mozes isto da spojis akumulator preko nekog stabilizatora napona na 5v.
Nikakvi ispravljaci ti ne trebaju posto je struja iz akumulatora jednosmerna kakva je i potrebna za rad ap-a.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
93.86.178.*



+104 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator04.11.2009. u 18:10 - pre 175 meseci
Ne baš stabilizator, već DC/DC konvertor.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator04.11.2009. u 18:28 - pre 175 meseci
Zasta ce mu konverter kad mu treba manji napon od 12v?
Dc konverter se koristi (uglavnom) kada treba dobiti veci dc napon.
Jedino ako pod dc/dc konverterom podrazumevas i obican stabilizator 7805?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator04.11.2009. u 23:44 - pre 175 meseci
dc/dc treba i ako se napajanje sprovodi kroz dugacak kabal, cak i ako je napon uredjaja manji od napona izvora
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator05.11.2009. u 10:45 - pre 175 meseci
Samo vi komplikujte, vidite da je tu pitanje da li treba ispravljač ako je na akumulator ... Proveri napon i struju kojim se napaja tvoj AP (verovatno piše na ispravljaču ili na samom AP-u). Ako je 12 V, onda može direkt na akumulator samo pazi koji kontakt je +. Ako je 5V, a struja je do 500 ma, možda bi rešenje bilo onaj adapter sa 12V (upaljač na kolima) na USB za punjenje i rad MP3 plejera i ostale elektronike koje se napajaju preko USB kabla. Po standardima bi USB priključak trebao da da 500 mA a u toj kutijici bi trebao da bude pomenuti DC-DC konvertor. Moglo bi i sa 7805 uz odgovarajući hladnjak, ali bi se dosta energije trošilo na grejanje (disipaciju) na 7805.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator05.11.2009. u 12:25 - pre 175 meseci
12V AC, 1A

Evo ovako piše na ap

Evo još i slika panela koji bi punija akumulator!



[Ovu poruku je menjao rx-5 dana 05.11.2009. u 15:57 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
93.87.121.*



+104 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator05.11.2009. u 18:03 - pre 175 meseci
E, samo ima još jedan mali problem. Naime, da bi se 'kumulator pošteno punio, obično mora da se dovede na nj' nešto viši napon od nazivnog. Neki standardni napon za punjenje ćelije 'kumulatora je oko 2.2V, što će reći 13.2V za komplet. Vidi jel to čudo od solarnog panela tera ravno 12V ili možda malo više, a i proveri koji je napon napajanja samog uređaja (morao bi da istrpi i do pomenutih 13.2V).
Ako ne može više, onda bi možda morao da računaš sa malko predimenzionisanim 'kumulatorom, kako bi prenoćio neku zimsku noć bez prekida napajanja.
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator05.11.2009. u 22:25 - pre 175 meseci
Puni 14.2V
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.cybercity.kladovonet.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator09.11.2009. u 19:19 - pre 175 meseci
Akumulator ne moze non-stop da se puni jer ce da rikne. U redu je da postoji sistem koji ce ga puniti recimo svakih 12 sati po nekoliko sati. Zavisi od jacine akumulatora i velicine potrosaca.
Najbolje resenje ti je kao za alarmne sisteme: naizmenicni trafo od 13.8V da puni mali akumulator (6-7A) i plocica koja ce da ti prebacuje kao UPS kad nema struje.... imam negde plocicu pa cu da postujem sutra u toku dana kad je nadjem u ovom krsu i lomu na stolu :)

PS. Ne mogu da se napajaju uredjaji koji trose vise od 3A

Gde mogu da se nadju ovi solarni paneli i koliko kostaju ? Ima li toga u Srbiji ?
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator10.11.2009. u 00:11 - pre 175 meseci
Akumulator spojen na solarnu celiju ce se u najboljem slucaju puniti 12-13h na dan (leti kad je dan najduzi) sto mislim da nece biti dovoljno da ap radi bez problema.
Naravno treba razmisljati da ce nekad biti i kisnih dana kada se akumulator nece puniti nikako ili vrlo malo a ap ce trositi struju konstantno.
U principu je jako bitan kapacitet tih solarnih celija to jest struja kojom moze da puni akumulator da se ne bi desilo da sve to postavis a to radi 2 dana pa 3 neradi.
Tu bi ipak trebalo odraditi neki proracun koliki je kapacitet akumulatora,struja punjenja solarnih celija i potrosnja ap-a da se vidi da li to sve moze da radi kako treba i koliko je to pouzdano.
Citat:
Najbolje resenje ti je kao za alarmne sisteme: naizmenicni trafo od 13.8V da puni mali akumulator (6-7A) i plocica koja ce da ti prebacuje kao UPS kad nema struje.... imam negde plocicu pa cu da postujem sutra u toku dana kad je nadjem u ovom krsu i lomu na stolu
Izgleda da nisi procitao prvi post?Covek hoce da postavi ap na brdu gde nema struje nikako i gde ce se napajati samo iz akumulatora tako da varijanta sa UPS otpada sto bi bilo najlakse odraditi.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
93.87.222.*



+104 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator10.11.2009. u 01:29 - pre 175 meseci
Citat:
zivanicd: Akumulator ne moze non-stop da se puni jer ce da rikne. U redu je da postoji sistem koji ce ga puniti recimo svakih 12 sati po nekoliko sati. Zavisi od jacine akumulatora i velicine potrosaca.


Nije baš ni sve tako crno. Tačno je da se punjenje akumulatora mora raditi ipak malo obazrivije, kako se ne bi životni vek akumulatora drastično smanjio, ali:
a) Možeš uvek ići na računate gubitke, tipa računam da će me ovaj akumulator služiti sledećih 4 godine umesto 10 (jeftinije ti da zameniš/popraviš akumulator nego da uzimaš složenu elektroniku za regulaciju punjenja)
b) Ako ploča daje max 14.2 V, a sigurno će dati nešto manje u radu, to je oko 2.37 V. jeste značajno više od 2.23 V na šta su baterije uglavnom konstantno zakačene, ali nije ni toliko visoko da izaziva momentalno oštećenje baterije. Jedini problem je možda vreli letnji dan, kada u ploču bije max sunca, a u isto vreme je i temperatura prostorije gde je baterija visoka.

Nego... najgori ti mesec decembar, u proseku imaš 2 kWh po m2 svakog sata. Što će reći da dobijaš dnevno oko 3.4 Ah po m2 panela, a trošiš oko 24Ah. Ili sam se ja negde zeznuo u računici, ili će ti trebati više panela.
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.235.*



+13 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator10.11.2009. u 05:04 - pre 175 meseci
Citat:
marko37: Nego... najgori ti mesec decembar, u proseku imaš 2 kWh po m2 svakog sata. Što će reći da dobijaš dnevno oko 3.4 Ah po m2 panela, a trošiš oko 24Ah. Ili sam se ja negde zeznuo u računici, ili će ti trebati više panela.
Yup, malecki zez: u sahari u avgustu mozes da racunas sa 1100 W/m2 - u decembru u srbiji tesko da prelazi 300-400 W/m2. Uz to solarni paneli imaju jako mali stepen iskoriscenja (izmedju 10 i 15%) tako da u najgorem slucaju mozes da racunas na oko 40 W po kvadratu panela. Drugim recima, trebace ti jedno 10 kvadrata da bi ap radio u decembru :>
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator10.11.2009. u 16:07 - pre 175 meseci
Evo šza su mi napisali na drugom forumu:
Citat:
AP troši 10 W na 24 sata potroši 240 Wh Uzmimo da želiš autonomiju od 5 dana (nema sunca da ga dopuni) to je onda 1.2 kWh što će reči za 12 V akumulator 100Ah, nisu uračunati gubitci kao ni to da nije baš dobro akumulator potpuno isprazniti.
Kaj se tiče modula to mjeriš napon bez onog čudnog solarnog punjača (regulatora) ili ? Daj izmjeri napon bez opterečenja i struju kratkog spoja po sunčanom danu.


A što se tiče decembra mislija sam napravit malu vjetrenjaču jer ima dosta vijetra tako da bi se moglo punit.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator10.11.2009. u 16:26 - pre 175 meseci
Citat:
A što se tiče decembra mislija sam napravit malu vjetrenjaču jer ima dosta vijetra tako da bi se moglo punit.

Bas bih voleo da vidim kako ce to na kraju da izgleda posto i sam volim takve neobicne poduhvate.

ps:mozda bi bilo najjednostavnije da zaposlis nekog kineza da vrti bicikl koji je povezan na neki alternator pa da ne komplikujes sa solarnim celijama i vetrenjacama.
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator10.11.2009. u 17:01 - pre 175 meseci
Citat:
ps:mozda bi bilo najjednostavnije da zaposlis nekog kineza da vrti bicikl koji je povezan na neki alternator pa da ne komplikujes sa solarnim celijama i vetrenjacama.

Čini mi se da su mali crnci jeftinioji i izdržljiviji!
 
Odgovor na temu

jdejansb
Dejan Jakovljevic
Nis/Sokobanja

Član broj: 14483
Poruke: 11
93.86.22.*

ICQ: 7436642


Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator10.12.2009. u 18:57 - pre 174 meseci
... A šta se dešava kada sneg naveje na solarni panel? Trebao bih postaviti jednu, kako ste negde pomenuli, skalameriju sa solarnim panelom i akumulatorima i sve smo fino proračunali a onda je zli čikica rekao "a ko će da ide na brdo da čisti sneg sa panela?" .


D.
Dejan Jakovljević
SokoWireless / PC Centar - Sokobanja
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
77.222.1.*



+104 Profil

icon Re: Access point spojiti na akumulator14.12.2009. u 00:22 - pre 173 meseci
Htedoh i to pomenuti, baš ovih dana "uživam" u blagodetima snega. Mada, ako sam ja dobro skapirao, pokretač teme ovo planira da postavi u neki primorski kraj.
Ovih dana često prolazim pored jedne bazne stanice u kanjonu Morače koja se napaja sa kombinacije solarni panel/vetrenjača (mada su garantnovano negde zakopali i kabl). Baš ću da slikam pa da okačim kada sledeći put budem prolazio tuda.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Access point spojiti na akumulator

[ Pregleda: 6828 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.