Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata

elitemadzone.org :: MadZone :: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata

[ Pregleda: 8116 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata21.11.2009. u 20:28 - pre 175 meseci
neki dan su mi postom stigla 2 identicna letka,u vezi postanskog adresnog koda [pak u daljnjem tekstu] i sad pise tu rec-dve sta je to,kako se moze saznati neciji broj i naravno moja adresa sa pak-om

e sad...cemu to?
cemu zamena postanskog broja [od 5 "logicnih" cifara] sa pak-om [od 6 "nelogicnih cifara"]?
umesto da zapamtis mesto u koje saljes i postanski broj,ti ces morati da pamtis i mesto i pak adrese na koju saljes,naravno,da bi dobio pak kod neke adrese moraces pozvati 0700 broj [ako se ne varam,tarifira se po ceni lokalnog poziva] ili da odes na internet

da li su i vama poceli pristizati ovi leci "za pripremu"?

[na stranici poste pise u fazonu da je pak za lakse i sigurnije slanje posiljki bez bojazni da ce se zagubiti...]
 
Odgovor na temu

budjavlebac
Srbija, brale

Član broj: 179059
Poruke: 72
*.BVCOM.NET.



+1 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 03:13 - pre 175 meseci
Citat:
e sad...cemu to?


Mislim da je ovo stvar koja bi trebalo da ubrza proces slanja-primanja pošiljki.



Citat:
cemu zamena postanskog broja [od 5 "logicnih" cifara] sa pak-om [od 6 "nelogicnih cifara"]?


Zapravo, nije da nema logike... Logika izgleda da postoji! Eureka! Google search!

http://sr.wikipedia.org/wiki/Adresni_kod


Citat:
umesto da zapamtis mesto u koje saljes i postanski broj, ti ces morati da pamtis i mesto i pak adrese na koju saljes,naravno,da bi dobio pak kod neke adrese moraces pozvati 0700 broj [ako se ne varam,tarifira se po ceni lokalnog poziva] ili da odes na internet


Ne, koliko shvatam, adresni kod MENJA poštanski kod i ulicu i broj, pa ne moraš da pamtiš sve!

Što se tiče toga da moraš da pozivaš neki broj ili da ideš na internet, pa zar ne moraš da znaš i adresu onoga kome nešto šalješ. Normalno je da ćeš, ako ne znaš adresu, pozvati 988 ili konsultovati net ili će ti je onaj kome šalješ reći. Misliš da će mu biti teško da ti da i taj kod?


Citat:
da li su i vama poceli pristizati ovi leci "za pripremu"?


Da.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
91.148.81.*



+110 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 07:41 - pre 175 meseci
Pretpostavljam da je mnogo lakse napraviti OCR koji skenira i obradjuje 6 numerika i radi klasiranje nego 3 reda nekog svrakopisa... Znaci automatizacija...
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 11:14 - pre 175 meseci
Citat:

budjavlebac: Ne, koliko shvatam, adresni kod MENJA poštanski kod i ulicu i broj, pa ne moraš da pamtiš sve!


a zasto onda na stranici poste pise ovo
Citat:
U prelaznom periodu prilikom adresovanja pošiljaka korisnici mogu upisivati poštanski broj ili adresni kod ili i jedno i drugo.
izvor

a ne pise postansku adresu!

inace,adresa na letku koji mi je stigao izgleda ovako,samo sto ne sadrzi ono polje za postanski broj


--

pa nekako mi je jednostavnije da zapamtim adresu i grad na koji saljem, a postanski broj ako zapamtim zapamtim,ako ne,ima tabla u svakoj posti s postanskim brojevima

a po ovom novom ces morati da pamtis adresu i grad i ovaj fancy broj,a ako ga ne zapamtis,moraces da zoves 0700... ,jer sumnjam nesto da ce biti svi kodovi iz citave drzave biti u svakoj posti ;)

---

pa nema logike,ne mozes jednostavnim znanjem ulice i grada da sam napises broj jer ne znas po kojoj logici su uzeli sta ce biti kod za koju ulicu i za koji deo ulice,cak i ako saznas koji je kod za grad
dok postanski broj znas po gradu/mestu
Citat:
Adresni kod sastoji se od dva dela, po šest znakova.
[sa wiki sto si dao]


odakle? pak ima 6 cifara,ne 12...

@Black_eyed, jeste i masine ce popunjavati pisma pa nece biti svrakopisa...





 
Odgovor na temu

gojnik
Borko Mihajlović
Web Developer
Subotica

Član broj: 10998
Poruke: 1299
93.86.224.*



+25 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 14:07 - pre 175 meseci
Pa ne moraš da zoveš 0700, može i za dž na http://www.posta.rs/struktura/...ji/web/sr_nadjiPakPretraga.asp
-GoJNiK-
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 14:10 - pre 175 meseci
a sta sam napisao u 1. poruci? :P
 
Odgovor na temu

gojnik
Borko Mihajlović
Web Developer
Subotica

Član broj: 10998
Poruke: 1299
93.86.224.*



+25 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 14:59 - pre 175 meseci
Istina, ali neka je, eto i adrese pored broja 0700/100-300.

Ne smatram to nekim velikim cimanjem, treba malo vremena da se narod navikne. Ionako se sve manje šalje klasničnim putem, pa šta i da se nerviram.
Šta dovoljno je samo PAK i broj kuće, meni to odgovara, nego li da pišem sve ono.
-GoJNiK-
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 15:13 - pre 175 meseci
Citat:
gojnik:Šta dovoljno je samo PAK i broj kuće, meni to odgovara, nego li da pišem sve ono.


???
umesto 5 cifara pisaces 6 ,pored "svega onoga" [ime,prezime,adresa i broj,grad]

 
Odgovor na temu

gojnik
Borko Mihajlović
Web Developer
Subotica

Član broj: 10998
Poruke: 1299
93.86.224.*



+25 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 15:44 - pre 175 meseci
Pa onda je bezveze, jer sa strane pošte trebalo bi da im je dovoljan samo PAK i broj kuće, i naravno ime i prezime primaoca.
-GoJNiK-
 
Odgovor na temu

budjavlebac
Srbija, brale

Član broj: 179059
Poruke: 72
*.bvcom.net.



+1 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 22:57 - pre 175 meseci
Citat:
Horvat: ???
umesto 5 cifara pisaces 6 ,pored "svega onoga" [ime,prezime,adresa i broj,grad]


U rečenici ,,U prelaznom periodu prilikom adresovanja pošiljaka korisnici mogu upisivati poštanski broj ili adresni kod ili i jedno i drugo.", uprono ti
promiču podvučene reči.

Dakle u ovom periodu ne moraš da pišeš adresni kod, a i možeš da bi stekao naviku. Kada PRELAZNI PERIOD prođe (koji služi da se korisnici, a i službenici, naviknu na novi način adresiranja),
adresa ti više neće trebati, jer se ona nalazi u okviru adresnog koda.

Što se tiče pamćenja koda moram da te pitam kako pamtiš brojeve telefona. Ako ih ne pamtiš, verovatno imaš mobilni ili tefter... Evo rešenja!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 23:09 - pre 175 meseci
a zar onda po logici ne bi trebalo da pise

"U prelaznom periodu prilikom adresovanja pošiljaka korisnici mogu upisivati poštanska adresa ili adresni kod ili i jedno i drugo"
?

a ne,kako sada pise
"U prelaznom periodu prilikom adresovanja pošiljaka korisnici mogu upisivati poštanski broj ili adresni kod ili i jedno i drugo"

ili postanski broj od sada oznacava adresu,broj i "broj grada" [ranije znan kao postanski broj]?

---
a kako's narucitavi razne stvari,npr iz inostranstva preko interneta?

ako vec na mesto dostavljanja ne treba da se nalazi i adresa i grad,nego samo "sifra"?

zasto jednostavno,kad moz' i komplikovano
Citat:
budjavlebac: adresa ti više neće trebati, jer se ona nalazi u okviru adresnog koda.


daj mi zvanicnu informaciju [npr. sa site-a poste] da je to tacno

evo ja probe radi,upisao moju adresu,dobijem broj,upisem istu adresu,ali broj kuce pored i dobijem,zamisli sad,OPET ISTI BROJ
dok kontra parni [dakle ako je moj broj parni,upisem neparni,odnosno obratno] je razlicit za jednu cifru

tako da,nije jedan kod - jedna adresa
 
Odgovor na temu

budjavlebac
Srbija, brale

Član broj: 179059
Poruke: 72
*.bvcom.net.



+1 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata22.11.2009. u 23:51 - pre 175 meseci
Ova rečenica mi je promakla: Šestocifrenim adresnim kodom prerada pošiljaka doseže do nivoa dela ulice, dok u pojedinim slučajevima ide i do individualnog objekta

Verovatno da ti u tom slučaju neće biti potrebna ulica, a ne adresa, kako sam napisao. Priznajem grešku, tekst na Wikipediji je malo drugačiji od ovog nedefinisanog sa sajta.
Opet kažem, radi se o prelaznom periodu, pa konačnu verziju ne znamo ni ti ni ja.
Ako ova ideja ima za cilj da se pojeftini i ubrza proces slanja-primanja pošiljki, ja sam apsolutno za, bez obzira što moram da tražim, pamtim ili upisujem neki broj.

Evo još jednog interesantnog teksta:
http://www.scribd.com/doc/6740567/Adresni-Kod-Predavanje
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata23.11.2009. u 00:02 - pre 175 meseci
tu stranicu wikipedije apsolutno mozes da ignorises,obrazlozio sam vec zasto,pojasnicu jos jednom
na wiki se pominje 12 cifreni broj [odnosno 2x6]
dok je broj samo 6-o cifrenii

to sto si podebljao,to je drugo

jeste da se radi o prelaznom periodu,ali jasno stoji ili ovo [postanski broj] ili ono [postanski kod]
nigde se ne pominje ukidanje ulice i broja i grada,na to sam mislio

sto se tice pojeftinjenja i ubrzanja...nesto mi to ne ide uz "nasu" birokratiju...

pogledacu sutra to predavanje sto ima hostovano na scribd-u
 
Odgovor na temu

pobesnelipostar
zemun

Član broj: 45137
Poruke: 198
*.adsl-3.sezampro.yu.



+37 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata23.11.2009. u 21:37 - pre 175 meseci
pazi ovako...
Na primer....stavis Petar Petrovic,ulica Mihajla Pupina 26-11000 Beograd....
E sad u Beogradu koliko ja znam ima 3 ulice sa tim nazivom...(Novi Beograd-Zemun polje i mislim Kaludjerica)...zbog toga se uvodi PAK...a i radi brzeg razvrstavanja posiiljaka(receno nam je da ce ih masina razvrstavati)
Toliko znam za sada....
 
Odgovor na temu

dachony

dachony
Član broj: 75168
Poruke: 45
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata24.11.2009. u 03:44 - pre 175 meseci
Upravo tako. Sad sam probao da upisem par kucnih brojeva iz komsiluka i moj broj kuce i dobijam uvek isti broj...znaci da taj PAK broj samo odredjuje koji je deo grada u pitanju. Mislim da ce za ljude to malo biti komplikovanije,ali definitivno ce sistem morati bolje da funkcionise. Mada kad se samo setim da se vec godinama desava da postar dodje i ostavi postu za mene i jos nekoliko komsija na istoj adresi i ocekuje da to medjusobno razdelimo kome sta ide,nije mi jasno sta ce im to...al opet,to je moj slucaj...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata24.11.2009. u 03:54 - pre 175 meseci
Citat:
receno nam je da ce ih masina razvrstavati


Znaci bice "racionalizacije" uskoro... :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-243.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata24.11.2009. u 18:40 - pre 175 meseci
Citat:
pobesnelipostar: pazi ovako...
Na primer....stavis Petar Petrovic,ulica Mihajla Pupina 26-11000 Beograd....
E sad u Beogradu koliko ja znam ima 3 ulice sa tim nazivom...(Novi Beograd-Zemun polje i mislim Kaludjerica)...zbog toga se uvodi PAK...a i radi brzeg razvrstavanja posiiljaka(receno nam je da ce ih masina razvrstavati)
Toliko znam za sada....

a ovaj,zar nema i zemun svoj postanski broj [11071-11283] kao i nbg i ta kaludjerica i ostalo?

sad druga stvar sto oni koji salju ne napisu to

@dachony,nije samo kod tebe [meni licno ne,postar u mom kraju je sasvim korektan],znam dosta primera koji tako grupno ubace,pa ti se posle snalazi...

---
apropo masine,a ovaj sta,onda ce postojati i custom made koverte u koje ces samo smeti da stavljas postu,jer ce samo na odredjenom mestu smeti da bude pak?
a sta ako neko iz inostranstva salje pismo?
sta je s paketima?

na koji nacin ce se automatizovati i da se prepozna svaciji svrakopis?
 
Odgovor na temu

pobesnelipostar
zemun

Član broj: 45137
Poruke: 198
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+37 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata26.11.2009. u 21:46 - pre 175 meseci
Citat:
dachony: Upravo tako. Sad sam probao da upisem par kucnih brojeva iz komsiluka i moj broj kuce i dobijam uvek isti broj...znaci da taj PAK broj samo odredjuje koji je deo grada u pitanju. Mislim da ce za ljude to malo biti komplikovanije,ali definitivno ce sistem morati bolje da funkcionise. Mada kad se samo setim da se vec godinama desava da postar dodje i ostavi postu za mene i jos nekoliko komsija na istoj adresi i ocekuje da to medjusobno razdelimo kome sta ide,nije mi jasno sta ce im to...al opet,to je moj slucaj...


primer...U Zelezniku ima ulica Bore Radojevica...ima oko 150 kuca i sve nose broj 2...ok je kad je postar dugo na tom terenu,ali kad dodje neko nov...hebo je cvorka...
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata26.11.2009. u 23:12 - pre 175 meseci
Ja sam danas u posti pitao jel da pisem na koverti i PAK (postanski adresni kod) i dobio odgovor "Kako hoces, ali to jos nije zazivelo".
 
Odgovor na temu

Wajda.W
Vladimir Vajda
Zrenjanin

Član broj: 127039
Poruke: 323
77.46.188.*



+101 Profil

icon Re: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata27.11.2009. u 16:08 - pre 175 meseci
Meni se to svidja, kad bude zazivelo samo napises PAK i broj kuce i miran si.
Ljudi ce znati svoj PAK vremenom ko sto znaju i adresu, tako da ce biti potrebno samo da nekog pitas koji ti je PAK i on ce ti reci, isto kao sto sad pitas za adresu i dobijes odgovor. Licno bih vise voleo da je u PAK broju sadrzana informacija za svaki objekat, ali nije bas za svaki nego u nekim slucajevima samo za deo ulice pa se i kucni broj mora navoditi.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: posle cca. 5 godina,postanski adresni kod ulazi na velika vrata

[ Pregleda: 8116 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.