Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?

[es] :: Vodič za posao :: Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?

[ Pregleda: 5560 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.224.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?29.11.2009. u 11:08 - pre 175 meseci
Kako da ostvarim obavezno zdravstveno osiguranje kao nezaposleni koji poseduje 3.8 ha obradive površine ? Supruga i ja smo nezaposleni, pošto na svom imenu imam zemlju rečeno mi je da mogu obavezno zdravstveno osiguranje da ostvarim isključivo kao zemljoradnik, što znači da treba godišnje da platim za penzijisko oko 45.000 dinara a za zdravstveno oko 22.000 (ne može samo zdravstveno da se plati). Zemlja je izdata, ugovor overen u opštini, godišnji prihod od zemlje je 44.000 dinara. Načelnik službe za zdravstveno osiguranje mi kaže da je samo vlasništvo nad zemljom jedini osnov za zdravstveno osiguranje, ako sam nezaposlen. Nikakvi proseci po članu domaćinstva se ne gledaju, jedina mogućnost je da platim tih ~67.000 godišnje, odakle ne znam !?
Da li neko ima neki savet ili iskustvo povodom ovakvog slučaja ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?29.11.2009. u 12:16 - pre 175 meseci
Koliko je meni poznato (treba se raspitati), svako ko ostvaruje neki prihod moze da bude socijalno osiguran (pio, zdravstveno...). Ako ti imas prihode na osnovu izdavanja zemlje onda bi trebalo da mozes da se prijavis da placas socijalne doprinose za taj prihod i samim tim postanes "socijalno osiguran". Ako takav prihod ne priznaju (sto ne verujem) onda mozes da se registrajes kao poljoprivrednik pa na osnovu toga sigurno mozes uplacivati doprinose.

Doprinosi se placaju na ostvarenu zaradu ali postoji neki minimum ispod koga ne moze. To je upravo to sto si rekao, za PIO je oko 42000 a za zdravstveno 22000 godisnje (to je za 2009.godinu, menja se prema kretanju zvanicne prosecne zarade u zemlji).

Ti izdajes 3.8 ha obradive zemlje za 44000 godisnje? Ne razumem se u zemlju, ali cini mi se kao da je to ispod cene? Jel to stvarno tako malo vredi ili si namerno ugovorio malu cenu kako bi manje placao porez a ostatak uzimas u kesu? Kako god, ti mozes da prijavis prihod od 44000 godisnje ali ces opet doprinose platiti 64000 jer je to godisnji minimum. Ne moze se postati PIO i zdravstveni osiguraonik sa manjim placenim iznosom bez obzira sto je tebi prihod manji.

Druga solucija ti je da uplacujes privatni PIO fond a sto se tice zdravstvenih privatnih fondova koliko znam jos se nisu pojavili ali u planu su.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.224.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?29.11.2009. u 12:41 - pre 175 meseci
To je stvarni prihod, 3.8 ha je 6.65 jutara, a po jutru se isplaćuje 700 kg žita što je oko 4655 kg žita pomnoženo sa 9.45 dinara je oko 44.000 dinara. Pa taj minimum meni nije jasan, on ne pravi razliku da li imas jedan hektar zemlje, ili 200 hektara, iznos je isti, da li je to ok ? Druga stvar ja po članu domaćinstva imam mesečni prihod od 44.000:12= 3667 dinara i to podeljeno da tri člana domaćinstva iznosi 1223 dinara po članu, a po drugom osnovu za zdravstveno osiguranje je iznos do nekih 16.000 dinara po članu domaćinstva mesečno, iznos ispod kojeg je lice osigurano preko zavoda ???
Zbog toga sam pitao da li neko ima neko rešenje, jer ja sa prihodom od 44.000 dinara od kojeg i treba da živim, nemogu da platim ~67.000 dinara za penzijisko i zdravstveno osiguranje. Znači nema šanse da na taj način rešim zdravstveno osiguranje. Pitao sam da li mogu svom detetu koje ide u srednju školu da po nekom osnovu rešim zdravstveno osiguranje, odgovor je NE.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?29.11.2009. u 13:55 - pre 175 meseci
Koliko znam, nezaposlena i socijalno ugrozena lica takodje imaju pravo na zdravstvenu zastitu. U tom slucaju osiguranje placa drzava iz budzeta. Pogledaj clan 22 Zakona o zdravstvenoj zasiti.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.224.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?29.11.2009. u 14:01 - pre 175 meseci
Problem je što svi kod kojih sam bio (službenik na šalteru, šef odelenja, načelnik) tumače zakon tako , da ukoliko neko ima u vlasništvu zemlju, a nezaposlen je, to je jedini mogući osnov za zdravstveno osiguranje, neverovatno ali tako tumače.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Zdravstveno osiguranje za nezaposlene ?

[ Pregleda: 5560 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.