Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu

[es] :: Vodič za posao :: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10069 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu04.12.2009. u 01:46 - pre 174 meseci
Preko naseg preduzeca firma iz Hrvatske treba da uveze robu iz Nemacke, a mi radimo za procenat recimo 25% koji naplacujemo od hrvata. Kako se odvija taj proces? Da li nama nemci salju profakturu, a mi je prosledjujemo dalje hrvatima uvecanu za tih 25% ili postoji neki drugi legalan nacin? Na osnovu cega cemo mi izdati profakturu ukoliko tu robu nemamo na lageru, jer se u ovom slucaju ne obavlja uvoz te robe iz Nemacke u Srbiju vec roba direktno ide za Hrvatsku? To sto mi planiramo da uradimo se zove reeksport u stvari.

Da li neko zna nesto vise na ovu temu?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu04.12.2009. u 06:04 - pre 174 meseci
Moze da se radi profaktura za robu koju nemas.
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu05.12.2009. u 00:03 - pre 174 meseci
Da li si siguran u to? Znas li nesto vise, sta tu placam drzavi itd... ?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
94.189.189.*



+421 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu05.12.2009. u 09:02 - pre 174 meseci
Sto se tice profaktura, to je knjigovodstveno neobavezan dokument. Izdaje se kako bi neko mogao da vidi uslove kupovine i eventualno da plati. Neke firme nemaju sve sto kupcima treba na lageru vec ti izdaju profakturu, ti platis (u celosti ili deo) a firma koja ti prodaje naruci taj deo od dobavljaca (domaceg ili inostranog) i kad stigne obavesti te. U tvom slucaju, ti ne profakturises robu koju nemas jer ti tu robu uopste i ne prodajes. Ti profakturises svoju uslugu provizije a kao napomenu na profakturi napises da je ta usluga po tim i tim artiklima.

Sto se tice same papiroloske procedure reexporta, ne znam to ovako u glavi, morao bih malo da pogledam ali sad nemam vremena da se bavim time.
 
Odgovor na temu

Nenad.d

Član broj: 82705
Poruke: 19
188.124.193.*



Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu07.12.2009. u 02:29 - pre 174 meseci
Vjerovatno je problem rijesen...
Ali evo da pokusam pomoci...
Tebi je potrebno odobrenje Ministarstva za spoljnu trgovinu, od njih treba da dobiješ obrazac koji popunjavaš (vezano za konkretan posao)... oni najbolje znaju
Nema carinjenja u Srbiji,logično, samo primis uplatu iz hrvatske, i platis firmi u njemackoj... razliku zadrzi sebi :)
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu07.12.2009. u 11:14 - pre 174 meseci
Citat:
Nenad.d: Vjerovatno je problem rijesen...
Ali evo da pokusam pomoci...
Tebi je potrebno odobrenje Ministarstva za spoljnu trgovinu, od njih treba da dobiješ obrazac koji popunjavaš (vezano za konkretan posao)... oni najbolje znaju
Nema carinjenja u Srbiji,logično, samo primis uplatu iz hrvatske, i platis firmi u njemackoj... razliku zadrzi sebi :)


Da, to za odobrenje sam pretpostavljala.
Da li mozda znas i ovo: postoji li nacin da se ne fakturise hrvatima roba + moj procenat (zasto bi oni znali koliko ja uzimam, zar ne) vec da se taj procenat nekako ukalkulise u cene?
 
Odgovor na temu

Nenad.d

Član broj: 82705
Poruke: 19
188.124.193.*



Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu07.12.2009. u 20:00 - pre 174 meseci
Mogu ti samo dati predlog, ali nisam 100% siguran da ne postoji drugi način!
Službenici u ministarstvu bi ti trebali dati detaljne informacije (ne znam kako se u srbiji sada zove ministarstvo zaduzeno za spoljnu trgovinu)

Ti mozes zahtijevati od firme u njemackoj da ti posalje predracun, ti kad iskalkulises posalji predracun firmi u hrvatskoj i kada ti plate posalji racun firmi u njemackoj koji ce oni sa robom poslati u hrvatsku (ako oni organizuju transport)... a firma iz njemacke ce tebi poslati svoju fakturu u srbiju. ugrubo :)


 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.28.134.*



+228 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu08.12.2009. u 15:20 - pre 174 meseci
Pre nego ti dam detaljniji odgovor na postavljeno pitanje. Da te pitam kako se zavrsio onaj slucaj sa radnicom. Secam se da je bilo nesto u stilu ti zelis da joj das platu, a ona niako ne zeli da uzme pare.detaljnije
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu08.12.2009. u 15:46 - pre 174 meseci
Konislave, hvala na ponudi, ali ne bih zaista da mi ti dajes detaljnije odgovore :)

Nenade, hvala puno na odgovoru.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.28.134.*



+228 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu08.12.2009. u 16:06 - pre 174 meseci
Ako smo mogli resiti problem radnice koja ne zeli platu, jos lakse ce mo resiti problem sa jednom obicnom fakturom. Pootovo ako radis "nesto kao reeksport". Kakav crni reeksport, ako ti roba nije ni usla u Srbiju. Ti imas (ako nisi sve ovo izmislila) klasicno posredovanje u medjunarodnom prometu. Uvek sam se cudio ljudima koji pokusavaju da rade nesto sto ne samo sto ne znaju kako da urade, vec ne znaju ni kako se to nesto zove. Ja vam se divim, u svakom pogledu!
 
Odgovor na temu

Nenad.d

Član broj: 82705
Poruke: 19
188.124.193.*



Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu08.12.2009. u 16:30 - pre 174 meseci
Kakve veze ima sto roba ne ulazi u srbiju. to je i dalje reexport...samo se ne vrsi carinjenje u srbiji...
Ja pretpostavljam da je cilj da se zaradi na razlici u cijeni, a kupcu sakrije dobavljac...
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu08.12.2009. u 16:41 - pre 174 meseci
Konislave, evo malo da naucis o reeksportu posto vidim da te "interesuje" ta oblast:

Reeksport bez uvoza robe u Srbiju

U zakonu o spoljnotrgovinskom poslovanju četvrti deo se odnosi na privremene režime i mere. U okviru ovih mera propisano je da domaće lice plaćenu robu ne mora da uvozi ako se roba izvozi u inostranstvo i isporučuje u inostranstvo na osnovu ugovora.

Vlada Republike Srbije donela je odluku o evidenciji odnosno izveštavanju o pojedinim spoljnotrgovinskim poslovima i o sadržaju evidencije odnosno izveštaja kojom je između ostalog bila propisana i obaveza evidentiranja kod naležnog ministarstva ugovora o reeksportu. Meñutim Vlada Republike Srbije donela je odluku izmenama ove Odluke o evidentiranju koja je stupila na snagu 11.08.2007. godine. Ovom izmenom prestaje obaveza evidentiranja poslova reeksporta kada roba ne ulazi u zemlju odnosno ne prelazi carinsku liniju. To znači da domaća pravna lica nemaju obavezu evidentiranja poslova reekspora kod nadležnosg ministarstva. Domaća lica mogu da plate robu u inostranstvu a da tu robu ne uvezu u Srbiju pod uslovom da se ta roba na osnovu ugovora o prodaji, zakupu ili drugog ugovora isporučuje u inostranstvu. Iako se radi o spoljnotrgovinskom poslu koji se odvija u inostranstvu za ovu vrstu posla važno je da se obavi u skladu sa spoljnotrgovinskim i deviznim propisima koji važe u Republici Srbiji. To se odnosi na obavezu vođenja kontrolnika uvoza i izvoza robe, na obavezu unošenja deviza u zemlju kao i unošenje odgovarajuće šifre naplate na propisanim obrascima za vršenje platnog prometa sa inostranstvom.


Reeksport bez uvoza robe u Srbiju - http://www.ikspeditor.rs/index...rticle&id=31&Itemid=37
Postupak reeksporta - http://www.upravacarina.rs/srp...zvoz/objasnjenja/reeksport.htm
Malo starije, ali i dalje vazi - http://www.carinskatarifa.com/faq/faq.asp?1718
Kao i ovo - http://www.carinskatarifa.com/faq/faq.asp?388




[Ovu poruku je menjao mima_cool dana 08.12.2009. u 17:56 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mima_cool dana 08.12.2009. u 17:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu08.12.2009. u 16:44 - pre 174 meseci
Citat:
Nenad.d: Kakve veze ima sto roba ne ulazi u srbiju. to je i dalje reexport...samo se ne vrsi carinjenje u srbiji...
Ja pretpostavljam da je cilj da se zaradi na razlici u cijeni, a kupcu sakrije dobavljac...


Da, Nenade, gospodin je jednostavno preveo bukvalno sa engleskog "reeksport" - "ponovni izvoz" i misli da roba mora da se uvozi u Srbiju ako je reeksport u pitanju. Reeksport ne znaci samo to vec i ovo sto meni treba.
 
Odgovor na temu

Nenad.d

Član broj: 82705
Poruke: 19
188.124.193.*



Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu08.12.2009. u 18:22 - pre 174 meseci
Mene ne interesuje vase prepucavanje koje izgleda vuce korijene od ranije...
Samo ti moram reci da ocigledno ne poznajes bas najbolje tu problematiku a pricas o tome...
Reeksport bez fizickog uvoza ii izvoza ili direktan reeksport nije posredovanje u medjunarodnom prometu...
Dakle to ne tvrde neki "sabani" vec je to tako...
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.28.139.*



+228 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu09.12.2009. u 06:39 - pre 174 meseci
Citat:
Reeksport bez fizickog uvoza ii izvoza ili direktan reeksport nije posredovanje u medjunarodnom prometu...
Dakle to ne tvrde neki "sabani" vec je to tako...


A sta je posredovanje u medjunarodnom prometu ?
 
Odgovor na temu

Nenad.d

Član broj: 82705
Poruke: 19
188.124.193.*



Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu09.12.2009. u 15:45 - pre 174 meseci
Spajanje kupca i prodavca, i naplacivanje posredničke provizije...
pri tome kupac i prodavac znaju jedan za drugog (ne nuzno) i znaju za cijenu... a posredniku proviziju placa onaj ko ga je angazovao...
Mima_cool je trazila nacin da proda robu a da kupac ne zna koliko je ona zaradila na tome...
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.28.131.*



+228 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu09.12.2009. u 22:22 - pre 174 meseci
I time sto kupac ne treba znati koliko je posrednik zradio, to postaje reeksport? Masala!
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu09.12.2009. u 22:43 - pre 174 meseci
To ti je to, samo sto ima vise oblika reeksporta. Evo ovde ti je to odlicno objasnjeno samo da si se potrudio malo da procitas kad si vec usao u temu: http://www.carinskatarifa.com/faq/faq.asp?388 .
 
Odgovor na temu

Nenad.d

Član broj: 82705
Poruke: 19
188.124.193.*



Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu09.12.2009. u 23:02 - pre 174 meseci
Ne čini samo to razliku... pravo gledano to nisu isti poslovi... ugovori su različiti.
A i poslovi reeksporta mogu da imaju i drugačiju svrhu...
Npr. ako isporučuješ ruskom kupcu jabuke i na domaćem tržištu privremeno nestane te robe, naravno da ne smiješ prekinuti kontinuitet isporuke, već ćeš pronaći dobavljača recimo u Poljskoj i premostiti problem u snabdijevanju, možda čak i bez ikakve zarade.
 
Odgovor na temu

Nenad.d

Član broj: 82705
Poruke: 19
188.124.193.*



Profil

icon Re: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu09.12.2009. u 23:09 - pre 174 meseci
Mima, nije ni tu dobro objašnjeno, generalno gledano reexport jeste posredovanje... ti posreduješ izmedju onoga ko ima i ko nema robu...
Tako gledano i klasična trgovina je posredovanje, izmedju proizvodjača i potrošača...
Pravno gledano reexport i posredovanje u mejdunarodnom prometu nisu iste stvari.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Firma posrednik izmedju dve firme u inostranstvu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10069 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.