Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Free open source software vs commercial closed proprietary software

[es] :: Advocacy :: Free open source software vs commercial closed proprietary software

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17314 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 10:06 - pre 173 meseci
Kupio ja pošteno u Maxi-ju komercijalan šahovski program Chessmaster - Grandmaster edition (jelte, velemajstorsko izdanje) i hajde da ga uporedim sa standardnim slobodnim šahovskim programima otvorenog koda, koje bih od najjačeg do najslabijeg poređao ovako:

Fruit 2.1,
Crafty 19.3,
GNU Chess 5.07,
GNU Chess 4.0.

Svaki od njih ulazi u završnicu protiv komercijalnog konkurenta sa najmanje jednom figurom viška. Razvaljuju ga, pa ga urnišu!

E, sad, komercijalni konkurent ima neke prednosti. Nijedan od ovih FOSS programa ne ume sa sigurnošću da matira konjem i lovcem u 50 poteza. Najbliži tome je Crafty - u najgorem slučaju su mu trebala 52 poteza za mat, što se ne priznaje po pravilima šahovske igre. Sa druge strane, Chessmaster u pozicijma sa ne više od 4 figure na tabli (ne znam za 5 i 6 figura) brojeći i kraljeve zna da matira u najmanjem mogućem broju poteza, odnosno da žilavi maksimalno ako se brani. To inače nije nikakav problem isprogramirati (s tim da 6 figura zahteva koju desetinu gigabajta prostora, dok slučaj sa 5 figura bez pešaka staje i u pristojan RAM, ali ne znam koliko bi sekundi trajao proračun, dok su 4 figure su mačji kašalj). Iznenađujuće je da najbolji FOSS programi to nemaju.

Dalje, Chessmaster ima lepe 3D table (što se valjda može naći i za ove programe koji podržavaju GNU Chess protokol), kao i modul za učenje i bolji interfejs.

Znači, ni FOSS nije toliko loš u poređenju sa uglednim komercijalnim konkurentima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 10:09 - pre 173 meseci
Citat:
Nedeljko
Znači, ni FOSS nije toliko loš u poređenju sa uglednim komercijalnim konkurentima.


U slucaju saha, ocigledno da - to si zaboravio da dodas.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 10:36 - pre 173 meseci
ROFL and LMAO :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 10:53 - pre 173 meseci
u nekim stvarima je FOSS na nivou, ako ti paše sigurno da ćeš ga prije koristiti nego da za istu stvar plačaš nešt, ali u slučaju npr Visual studia što ćeš tu koristiti ili ne znam nekog naprednijeg alata?
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 11:16 - pre 173 meseci
Visual Studio je za w00ne, vi je jedino priznato... okruzenje (Emacs se ne racuna, to je za jos gore w00ne od onih koje koriste Visual Studio :-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 11:30 - pre 173 meseci
Citat:
w3bl0rd: u nekim stvarima je FOSS na nivou, ako ti paše sigurno da ćeš ga prije koristiti nego da za istu stvar plačaš nešt


Nisam siguran u ovo. Nestručnjaci (kakvih je najviše) obično razmišljaju na način "Ne znam šta je dobro, ali znam šta je skupo". Jedan drugar mi otvorano kaže da nema vremena za isprobavanje raznih rešenja i da stoga besplatna rešenja ne uzima u razmatranje. I dalje smatram da bi isti ovakav Linux bio zastupljeniji kada bi se plaćao.

Citat:
w3bl0rd: ali u slučaju npr Visual studia što ćeš tu koristiti ili ne znam nekog naprednijeg alata?


Ja ne znam na šta liči MonoDevelop, ali za C++ imaš Qt SDK - kompletno zaokruženo rešenje. Od jezika imaš Python, Ruby, PHP, a u okviru MonoDevelop-a ASP.NET, C#.NET, VB.NET, ljubitelji Pascal-a imaju Lazarus itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 11:39 - pre 173 meseci
Mono-develop liči na visual studio od prije 10-15 godina ako ne i više...

za nestručnjake se slažem da će često uzeti neku stvar zato što košta, jer ako košta onda valjda i valja, što je samo po sebi apsurdno...
Al ako sam nije htio proučit malo tržište, onda si je sam kriv što je neinformiran, pa nek samo plača...


za qt i ovo ostalo ne znam, ionako programiram .NET pa mi onda *nix i OS rješenja ne dolaze u obzir...
al opet ista stvar i s php-om...
zend i rapidphp,vc.php su po mojemu najnapredniji i mislim da jedini imaju intellinsense, i vidi svi su closed source i plačaju se opet
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 11:42 - pre 173 meseci
Citat:

vi je jedino priznato... okruzenje


Lol, da, on ima neko... okruzenje :D Ja ga izbegavam kad god je to moguce i koristim ga samo kod system util's-a koji ga koriste za editovanje konfiguracionih fajlova, inace ne bih sebe mogao da zamislim da pisem i najbanalniji moguci kod u vi :D Nano ajde i nekako... Kate i Gedit su tu vec dosta "komforniji".

@weblord

IDE-a ima koliko ti dusa iste :) CodeBlocks, Kdevelop, Eclipse, NetBeans and many others (izuzeo sam one koje je Nedeljko spomenuo)

edit: Ako radis .NET onda ti Monodevelop (koliko je meni poznato) nema alternative bas neke...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 12:06 - pre 173 meseci
Ne znam koliko Eclipse i NetBeans rade sa nekom otvorenom verzijom Jave. Ipak je originalna Java vlasnička.

Citat:
w3bl0rd: za nestručnjake se slažem da će često uzeti neku stvar zato što košta, jer ako košta onda valjda i valja, što je samo po sebi apsurdno...
Al ako sam nije htio proučit malo tržište, onda si je sam kriv što je neinformiran, pa nek samo plača...


Takvih je najviše. Jesi li siguran da nema krštenih otvorenih okruženja za PHP? To mi baš čudno zvuči.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 12:11 - pre 173 meseci
http://linux.softpedia.com/pro.../gPHPEdit-Screenshot-3859.html
make love - !war
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
213.147.114.*



+26 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 12:26 - pre 173 meseci
ne mogu naći za windows...
uglavnom sumnjam da ima intellinsense...
netbeans ima intellinsense ali je loš, veoma loš, bugovit...

there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 12:39 - pre 173 meseci
http://www.activestate.com/komodo_edit/
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.cisco.com.



+2 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 13:00 - pre 173 meseci
Eclipse radi pod Windows i ima plug in za PHP. Ja to nisam probao, ali kolega koji se bavi PHP-om mi ga je hvalio. Taj PHP plug in je projekat koji je tu vec vise godina, tako da verujem da je vec dosta dobro razvijen.
Kako sam Eclipse ima autocomplete i za Javu i kod CDT plug in-a, verujem da ga ima i u PHP-u. Kazem, nisam ga nikada video, ali bi mi bilo cudno da tamo nisu to omogucili.

Sto se tice inicijalnog posta...
Koliko sam ja do sada mogao da ukapiram, sve vrste komercijalnih proizvoda se realizuju i plasiraju na trziste prateci jedan "princip", a to je da izgled, ambalaza, forma - prodaje taj proizvod na prvom mestu, a da kvalitet i drugi neki parametri manje uticu na uspeh tog proizvoda na trzistu, kao i na njegovu cenu. Kod slobodnog software-a stvar je nesto drugacija i "pakovanje" nije nuzno najbitnije. Takodje, cesto se radi o projektima koji se iniciraju nekakvom idejom, nekada svezom, nekada eksperimentalnom itd.

Prema tome, razumljivo je da ce komercijalni sah imati lepse "pakovanje".
Sto se tice razlike u ponasanju vestacke inteligencije, moja pretpostavka je da su tvorci otvorenih resenja vise paznje poklonili kvalitetnijem radu u otvaranju i sredisnjici, odnosno u komplikovanijim i zahtevnijim situacijama nego sto su zavrsnice sa malim brojem figura. Kako je u ranijim fazama igre nuzno vrsiti odsecanja mogucih varijanti, verujem da su autori ovih otvorenih resenja ulozili dosta truda u optimizaciji algoritma, ako nisu cak napravili u potpunosti razlicit algoritam od autora komercijalnog resenja. Dalje, ne bi me cudilo da taj algoritam kod slobodnih resenja, kao nekakav trade off ima problem upravo sa daleko jednostavnijim situacijama, koje se inace sablonski resavaju.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 13:40 - pre 173 meseci
Nedeljko kad vec volis da se zanimas ovime, ajd uzmi pa ove oss programe uporedi sa Fritz-om
 
Odgovor na temu

Nemke_BG

Član broj: 163822
Poruke: 341
*.static.sbb.rs.

Jabber: Nemke_BG@elitesecurity.org
Sajt: https://www.nmdesign.rs


+45 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 13:57 - pre 173 meseci
php okruzenje -> eclipsa je dobra ali se meni mnogo vise svidja http://www.aptana.com , inace bazirano je na eclipsi tako da je i vecina pluginova kompatibilna...
...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 14:35 - pre 173 meseci
Citat:
pri3rak: Nedeljko kad vec volis da se zanimas ovime, ajd uzmi pa ove oss programe uporedi sa Fritz-om :)


Može ako ti sponozorišeš kupovinu Fritz-a. Piratčina na moj komp neće.

OK, verujem ja da je Fritz najjači program za PC. Ja nisam napisao da ovi programi igraju bolje od bilo kog komercijalnog programa, već od uglednog komercijalnog programa Chessmaster - Grandmaster Edition.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 14:48 - pre 173 meseci
Citat:
VladimirCDT
Koliko sam ja do sada mogao da ukapiram, sve vrste komercijalnih proizvoda se realizuju i plasiraju na trziste prateci jedan "princip", a to je da izgled, ambalaza, forma - prodaje taj proizvod na prvom mestu, a da kvalitet i drugi neki parametri manje uticu na uspeh tog proizvoda na trzistu, kao i na njegovu cenu. Kod slobodnog software-a stvar je nesto drugacija i "pakovanje" nije nuzno najbitnije. Takodje, cesto se radi o projektima koji se iniciraju nekakvom idejom, nekada svezom, nekada eksperimentalnom itd.


Ovo nije skroz tacno.

Tj. tacno je kada je u pitanju "consumer" i odredjen deo profesionalnog softvera (Adobe & Co) - medjutim, postoji i dosta profesionalnih igraca koji su duboko fokusirani na kvalitet i ono sto kupci traze.

Medjutim, takav softver gde figuriraju zahtevi/kvalitet je ili vezan za usko-specificne stvari (CGI, matematika, projektovanje, muzika - opet izuzev Adobe-ovog trasha koji je unistio CoolEdit...) ili za B2B/embedded/automotive trzista gde kupci imaju izuzetno ostar kriterijum.

Recimo, firma za koju radim radi usko-specificni middleware gde su zahtevi kupaca neverovatno gadni. Nista ambalaza, nista prica, stvar prodaje iskljucivo kvalitet i performanse (i, naravno, donekle cena - posto svi gledaju i tu komponentu)

Na zalost, kada je end-user/consumer sw. u pitanju, tu je otisla mast u propast odavno. Ali to i ne cudi, jer je u pitanju omasovljenje a sve sto je masovno i "mainstream" je osudjeno na bloat/nepotrebni sarenis.

Mada, i OSS softver se trudi da sledi/imitira komercijalne aplikacije pa se cesto ubacuje apsolutno nepotrebno djubre. Mozilla Firefox je najbolji primer - eto sada se bave re-dizajnom UI-ja kako bi izgledao "stakleno" na Visti/Win7 umesto da hebeno smanje svoj memory footprint i fiksiraju tone bagova koje su nakupili.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 15:02 - pre 173 meseci
Citat:
Nedeljko: OK, verujem ja da je Fritz najjači program za PC. Ja nisam napisao da ovi programi igraju bolje od bilo kog komercijalnog programa, već od uglednog komercijalnog programa Chessmaster - Grandmaster Edition.

Pa to sam i zeleo da cujem.Ako vec poredis resenja, uzmi lepo pravi alat, a ne fensi/smensi kindergarten zezalicu :)
 
Odgovor na temu

malikarlo

Član broj: 193346
Poruke: 9
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 15:12 - pre 173 meseci
A koji su to? Koje su to firme i koji software rade? Padaju mi na pamet samo IBM, HP i SUN sa svojim unixima, iako nemam pojma koja je kvaliteta doticnih.
Zanima me cisto malo da vidim, mozda mi se nesta svidi, iako me nista profesionalno nije potrebno osim mozda s podrucje biomedicine.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Free open source software vs commercial closed proprietary software16.12.2009. u 15:27 - pre 173 meseci
@pri3rak

Teško da je Chessmaster - Grandmaster Edition fensi smensi kindergarten program. On je vrlo poznat komercijalan program. Očekivalo bi se da takav šije sva besplatna rešenja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Free open source software vs commercial closed proprietary software

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17314 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.