Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????

[es] :: Wireless :: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????

[ Pregleda: 7073 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.verat.net

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????03.01.2004. u 14:02 - pre 246 meseci
Dakle ideja je sledeća:
Ja i još nekoliko ljudi želimo da napravimo wireless mrežu po gradu. Za početak bilo bi nas 10ak. Tražili smo wireless opremu, ali sve je to za max 2km. Najudaljenija lokacija je nešto manje od 10km daleko.
Pa me interesuje kako napraviti ovakvu mrežu. Šta je sve potrebno, i koliko bi to sve moglo da košta, i gde nabaviti opremu?

Hvala unapred.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.ptt.yu.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????04.01.2004. u 10:55 - pre 246 meseci
Znači koje mi kartice trebaju? Kakva antena? Koji Acess Point???

Da li treba uzeti
Citat:
Directional Antenna : Can provide connections over longer distances and improves signal quality. The type shown is a 'Yagi' style antenna, but many others are available. Directional antennas usually provide a range of between 3 > 10km, but greater distances have been achieved by using parabolic or Mesh / MMDS style antennas, although you can easily exceed the 100 MilliWatt transmit threshold by using one.

ili
Citat:
Omni-Directional Antenna : This is used to provide a signal over a greater area, most usually through 180 or 360 degrees. When you connect to the NewryWAN network you will most likley be receiving your signal from one of these. Used mainly in setting up a node


* prteuzeto sa http://www.newrywan.org/equipment.php

I da li mi trebaju neke posebne kartice/ AP i koje???


Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????04.01.2004. u 13:50 - pre 246 meseci
Treba ti AP i na njemu OMNI antena za centralno mesto na koje će se kačiti svi klijenti. Bilo koji AP samo da je kompatibilan sa klijentskim karticama koje uzimaš.

Na klijentskoj strani ide DIREKCIONA antena, u zavisnosti od udaljenosti od access pointa će se menjati i njena veličina.. kreni od 10dB direkcionih antena za najmanje razdaljine, pa povećavaj do 24dB za tu 10km vezu. Moguće je i da 10km neće raditi direktno na tu omni antenu pa ćeš morati sa obe strane po jednu direkcionu, posvećeno samo za tog korisnika pošto je tako daleko.

Ali o ovome se dosta pričalo pa verujem da zato nema baš odgovora na ovoj temi... sve je sažvakano više puta, samo pročitaj sve stare poruke sa ovog foruma.

Sretno i javi šta si uradio.
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????05.01.2004. u 15:46 - pre 246 meseci
ok, hvala Gojko.
Ali samo ako bi mogao da kazes, koje ap da uzmemo, da navedes model.
Naravno i cenu, znaj da smo totalni pocetnici u ovome...
Molio bih da nam, ko hoce, pomoge da napravimo i prvu wireless mrezu u Pirotu...
Hvala.

Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????05.01.2004. u 22:02 - pre 246 meseci
Ne uzimajte mi (buduci) 'leb iz usta, ljudi!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????05.01.2004. u 23:26 - pre 246 meseci
Sta bre, mi tebi???
ne kapiram ??

Nego Gojko, ajde molim te kazi kakvu opremu, konkretno treba da uzmemo?
I cene naravno.
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????06.01.2004. u 21:27 - pre 246 meseci
Vec sam kontaktirao neke ljude koji rade sa tom opremom, nasao neke druge zainteresovane da daju kintu, ali problem je veoma skupa antena koju svaki korisnik treba da ima (100e minimum). To ce broj zainteresovanih (preciznije onih koji to sebi mogu da priuste) znatno smanjiti. Resio sam da sa celi projektom sacekam neko malo bolje vreme. Da pokrijes celi Pirot jednim AP-om je prilicno nemoguce. A kvalitetan AP (mani se D-linka od 120e) sa sve Karlnetovim softverom (koji je skoro neophodan da bi to licilo na nesto), kosta 800-1200e. Plus ti treba odobrenje stanara da koristis Soliter (na primer), plus troskovi... Za 10 ljudi ti se nece isplatiti nikada. Uz to, ti ljudi nece imati velike koristi, jer LAN od 10 ljudi bas i ne nudi nesto. Izlaz svega na net - jos dosta para, koje vi nemate, a i da imate ne ni hteli za to da ih potrosite.
Moja racunica je bila sledeca: da bi mi se sve isplatilo u razumnom periodu (u roku od odmah ) treba mi 100 ljudi. U Pirotu? Nema teorije sa ovim cenama.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.suonline.net

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????07.01.2004. u 08:34 - pre 246 meseci
Antena kod korisnika kosta oko 20€ ili moze da bude i dzabe ako je napravi od konzerve. A nemislis da je bolje i dva ili tri AP-a D-Link-a po 120€ nego 1 od 800€. Nesto ti ta tvoja racunica bas i nije najbolja (mislim za klijenta)
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????07.01.2004. u 16:30 - pre 246 meseci
Citat:
VRider:
Vec sam kontaktirao neke ljude koji rade sa tom opremom, nasao neke druge zainteresovane da daju kintu, ali problem je veoma skupa antena koju svaki korisnik treba da ima (100e minimum). To ce broj zainteresovanih (preciznije onih koji to sebi mogu da priuste) znatno smanjiti. Resio sam da sa celi projektom sacekam neko malo bolje vreme. Da pokrijes celi Pirot jednim AP-om je prilicno nemoguce. A kvalitetan AP (mani se D-linka od 120e) sa sve Karlnetovim softverom (koji je skoro neophodan da bi to licilo na nesto), kosta 800-1200e. Plus ti treba odobrenje stanara da koristis Soliter (na primer), plus troskovi... Za 10 ljudi ti se nece isplatiti nikada. Uz to, ti ljudi nece imati velike koristi, jer LAN od 10 ljudi bas i ne nudi nesto. Izlaz svega na net - jos dosta para, koje vi nemate, a i da imate ne ni hteli za to da ih potrosite.
Moja racunica je bila sledeca: da bi mi se sve isplatilo u razumnom periodu (u roku od odmah :) ) treba mi 100 ljudi. U Pirotu? Nema teorije sa ovim cenama.

Ne raidere , gresis....dosta///
Nije to bas tako skupo...
Jer, korisniku treba antena od 20 E max. ako je u okolini solitera....
A i nece biti da treba da se daju pare ljudima u soliteru, vec ja imam coveka koji je na 11. spratu i kod njega ce biti AP, koji ce naravno imati omni antenu na krovu solitera...
Tako da to nije prob.
Korisnika nase mreze ce kostati(ako zivi najvise do 2km od solitera) maximalno 4200din(sto je 60 i kusur Eur)
Tako da to nije tako skupo....nadam se da cu realizovati uspesno ovaj projekat.

A da, sto se tice neta....uze cu neku skayDSL karticu, koju cu satelitskim linkom da povezem preko nekog provajdera i uzmem dvosmerni link na npr. 256Kbs i na konju smo, ali to tek posle....kad se rasiri WI mreza...

Toliko.
pzd.

Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
62.193.130.*



+3 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????07.01.2004. u 20:50 - pre 246 meseci
Nemoj te da se zajebavate sa Karlnetom, suvise se je skupa investicija za ono sto vama treba. Koristite ono sto koriste i ostali provideri-Mikrotik OS. To vam je najbolje moguce resenje!!!
Takodje koristite i iskustva drugih da nebiste mnogo lutali. AP vam je srce sistema sto se vidi na primeru da neki provajderi u BG-u koji je zakrcen signalom zakucavaju signalom na 5km sa antenama od konzerve na klijentskoj strani.

Ako vam trebaju jos neke informacije ili pomoc kontaktirajte me na pm.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????07.01.2004. u 22:00 - pre 246 meseci
Antena mora biti nasoliteru. Kabl od antene do AP (uredjaja) mora biti kratak jer dolazi do gubitka signala. Samim tim celo cudo mora biti ili na krovu, ili na terasi tog lika sa 11 sprata. Ako je na krovu, treba ti odobrenje svih stanara (veca stanara ili tako necega), a ko je na terasi, pola grada (ili cak 2/3) to nece videti.
Mozda u Pirotu kad kazes Soliter svi znaju na koji mislis, ali to ne znaci da je jedini. Ne vidi se iz svih delova grada. Ne vidi se iz veceg dela grada. Prosetaj gradom i pokusaj da uocis soliter. Cak ni oni oko samog solitera ga ne vide, sto zbog Ceslja, sto zbog Hotela, Slavonska ga ne vidi zbog zutih zgrada (gde je Alberto). Kabl od kartice do antene (kod korisnika) ne sme biti duzi od par metara, tako da nikakvo dizanje antene na krovove, motke i tako dalje ne dolazi u obzir!
Grad se moze pokriti sa minimum 3 AP-a (Soliter, Sarlah i brdo nad Djermom). Ako stavis na Soliter i Djeram, mozda mozes i bez Sarlaha, ali tesko.

A u vezi antena od 20e, vidjao sam takve stvari, ali su mi neki ljudi (Gojko, Veljko) rekli da nema mnogo leba od toga.
U svakom slucaju, mnogo srece! Ako zatreba pomoc (finansijska i svaka druga), vici!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????07.01.2004. u 23:01 - pre 246 meseci
Ok, VRidere, pomoc finansijska je u svako doba dobrodosla....naravno mozes da se i ti uljucis u realizovanju ovog projekta.
DA ti kazem da soliter vidi ceo grad, ti mi neces verovati ali nema veze....ipak SVAKO, AALI SVAKO ko digne antenu na svoj krov mora da vidi MORA da vidi(napominjem) krov solitera, iz vise lokacija sam posmatrao, naravno da ja kao pesak ne mogu da ga vidim kad sam kod ceslja ili u slovenackoj, ali sa krova sIGURNO.
E da, cela oprema nece biti na krovu vec samo omni antena, a kabal nece biti duzi od 7m garantujem, jer je od druga do krova manje od 5m.
Sve ce se to uspesno realizovati, samo uz malo truda i PARA.
Zato ovom prilikom pozivam sve zainteresovane pirocance da dodju na www.wpn.cjb.net posete sajt, i detaljno procitaju faq i ako su zainteresovani da se jave organizatorima, kako bi imali u vidi koliko njih je u pocetku zainteresovano.
Naravno svaka finansijska ili bilo koja druga pomoc ne bi skodila....
Pozdrav
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????07.01.2004. u 23:36 - pre 246 meseci
pazi V, oprema oko AP ce nas kostati oko 300 EUR, znaci to ce za pocetak biti jedan Ap, u centru i tako cemo sve dok ne vidimo koliko ce ljudi biti zainteresovano....
Poslecemo dici jos nodova, ali po potrebi!
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????07.01.2004. u 23:46 - pre 246 meseci
Odgovor na tvoje pitanje....
NECE niko da se ogrebe, jer je to community mreza, a ne komercialna.
Toliko!
Bice samo simbolicne cifre kako bi otplatili opremu!
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????08.01.2004. u 10:32 - pre 246 meseci
Evo i konacno sta smo planirali da uradimo, vi kazite da li je odlicno ili nije :)
Ok, evo sta mene konkretno zanima:

Imam ovakav plan da napravim jedan AP koji ce biti na najvisoj zgradi u Pirotu, na popularnom soliteru.
E sve to mislim da smestim kod druga koji je na vrhu(na 11. spratu), a antenu da izbacim na krov, koji je od mog druga max 10m.
Evo sta ja konkretno mislim da stavim i naravno da li to moze da radi:

1. Access Point(koji ce biti kod druga u stanu) - Wireless Access Point 11 Mb/s, 802.11b - Intersil PRISM chip sa 200 mW izlaznom snagom, Web management, LAN-to-LAN point-to-point ili point-to-multipoint bridge, AP/AP klijent, prikljucak za eksternu antenu, WEP 64/128 bita, MAC access liste...
2. Omni antena(na krovu solitera) - Omni antena 12 dBi - ISM 2.4-2.5 GHz, N konektor, VSWR <=2.0, sa držačem za montažu
3. Kabl(ne duzi od 10m) - HDF400
4. Adapter(to vec ne znam sta da stavim, ali neki obican)

E ovo bi bilo sto se tice AP-a, znaci to nameravam da stavim na soliteru, i interesuje me da li cu ja moci preko toga da se zakacim na mrezu?
Naravno planiram da postavim i 2 kompa servera, koji(kako sam ja planirao) necu postavljati na soliteru , vec kuci kod mene, znaci imam 1 Pentium I na 200MHz sa 128 Ram memorije na kojem planiram da dignem Slek 9.1(nemora X) i gde cu podici servise tipa:
1. HTTP - Apache 1.37 - LINUX
2. FTP - ProFtpd 2.xx - LINUX
5. SSH - OpenSSH - LINUX
6. ESMTP - Sendmail - LINUX
7. DHCP - - LINUX
8. Jabber - - LINUX
E da li to moze?(to mene interesuje)
Znaci da li moze ovaj server da bude umrezen mojim Athlonom XP 1800+ lokalnom mrezom, a na kecu da bude Wireless kartica koja je povezana antenom(znaci keca necu nikad gasiti, a ovog mogu, kad ocu, jel tako?:))
E a sa onim drugim kecom na 233MHz sa 32 ram memorije(on ce biti kod druga), istu ce ulogu imati kao i prvi, stim sto ce imati servise tipa:
1. CS Dedicated Server 1.5 - WINDOWS
2. War server bnet - WINDOWS ili LINUX
3. POP3 - Popa3d - LINUX
4. DNS - BIND9 - LINUX
Da li ce on to moci da podnese??(mislim pre svega na CS i war, ako ne onda da li ce prvi moci da podnese?)

E kljucno pitanje je da li ce sve ovo(kako sam ja zamislio) moci da radi, bez problema???
Napomonjem mi koristimo ovu opremu(znaci za povezivanje na AP):
1. Wireless PCI card - Wireless PCMCIA LAN Card 11 Mb/s, 802.11b
2. Direkcionu antenu od 20db(mozda i kantenu, posto sam ja blizu, ali je drug 8km od ap-a), a za druga bi antena bila - Grid Alu Antena direkciona 24dBi
3. I neki kablovi za povezivanje karte i antene, znaci najobicniji.
Naravno ovu opremu, ce koristiti svaki clan nase mreze(moze jel tako?)

Evo to bi bilo sve.Znaci mene interesuje vase misljenje o svemu ovome, da li je ovo izvodljio ili nije, pre svega mislim na ona dva Penium 1 racunara, da li mogu da igraju ulogu servera??

Toliko od mene.
Pozdrav.
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

Nemanja Dubravac
Nemanja Dubravac
Sombor / Wien

Član broj: 4621
Poruke: 955
*.dialup.neobee.net.

Sajt: https://www.shpock.com


+3 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????08.01.2004. u 18:25 - pre 246 meseci
mislim da bi bilo dosta bolje kad bi tog P1 prebacio kod druga i vezes ga UTP kablom to AP-a, tako da ne trosis bandwith wireless konekcije..
npr ako bi onaj tvoj drug udaljen 8km hteo da koristi neki servis servera, AP bi morao da radi duplo..

za ostalo nemam dovoljno iskustva da ti odgovorim :)
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.vdial.verat.net

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????08.01.2004. u 19:13 - pre 246 meseci
ok, to sam i na BG wireless forumu saznao, definitivno cu staviti onaj P1 kod druga u soliteru!
A uzecu i PRISM karticu, rekli su da je bolje a jeftinije, naravno sa 200mW izlaznom snagom.
Mislim da je ovo dovoljno dobra varijanta.
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Konkretno pitanje: Kako bežično umrežiti 10ak lokacija udaljenih do 10km????

[ Pregleda: 7073 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.