Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 78891 | Odgovora: 197 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
..a.nt.ngn2.ppp.infoweb.ne.jp.



+39 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?09.11.2010. u 16:07 - pre 163 meseci
Ti si odlucio da je ta tvoja intelektualna svojina po vrednosti jednaka tim rolerima koji opet imaju svoju vrednost.

Nisu samo procenti u racunu. Posta naplacuje uslugu zastupanja kod carine - 300din manje vise, sto je najjeftinije od svih speditera. Imas fixni deo carina a to su republicke i administrativne takse. Mislim da je to to. Te takse sve skupa izadje valjda preko 1000din. Tako da je skupo uvoziti male pakete, ali sto je vrednost paketa veca to je udeo tih taksi manji. Sto opet ima logike jer svaki paket oduzima vreme... i to mora da se plati.
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?09.11.2010. u 16:07 - pre 163 meseci
Citat:
Nemanja Jakovljevic: Takav obracun je svugde jer je i logican.
Vrednost robe kad stigne do tebe je vrednost robe i postarine. A porez se placa na razliku izmedju onoga na sta je vec placeno u zemlji i trenutne vrednosti - sto je u ovom slucaju puna vrednost robe.


Takav obracun nije svugde i sasvim sigurno nije logican, da ne pocinjemo opet tu raspravu ima je u onoj drugoj temi o carinama. Uostalom ako je to vama normalno, placajte, sta da vam kazem. Nije to ono sto meni smeta, ima jos rupa na kugli zemljskoj, nismo ni prvi ni poslednji, ono sto mi smeta je taj "i jare i pare" koncept. Ne mozes imati ovakav monstruozan carinski sistem i imati razvijenu elektronsku trgovinu. Vozaci autobusa i dalje caruju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

boki
SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.aDSL.Verat.Net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?09.11.2010. u 17:49 - pre 163 meseci
@nemanja

1300din za otvoriti i zatvoriti paket ?

Mislim da u ovoj zemlji trenutno ima sigurno milion ljudi koji bi na keca prihvatili taj posao za 100din po paketu.

Ko je tu lud ?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?09.11.2010. u 19:27 - pre 163 meseci
Hej, alo, mene ste zaboravili?! :-) Rekoh ja da ce biti oko 3.000 RSD i eto, nisam mnogo pogresio. Znaju oni vrednost robe na sajtovima (tu skoro smo imali zescu diskusiju kako to nije merodavno, nije pravnomocno, sto se slazem, ali je vrlo prakticno - i carinici se osavremenili).

To sto pise na paketu, to nista. Oni ocas posla precesljaju net i znaju. Ja bio kupio neku osnovnu plocu za racunar, nesto oko 40 dolara i carinik je specificirao u obracunu u cent prema ceni sa sajta, a ono sto je moj posrednik napisao na papiricu koji prati paket je i onako bez veze. Nikako ne mogu da ga ubedim (nisam doduse mnogo ni pokusavao) da ne pise tamo neke nebuloze, da me bruka :-)

Ne znam tacno princip obracuna ali to je prosek, na osnovu desetak paketa ove godine, s tim sto ih je bar dva bilo oslobodjeno carine, a bili su relativno velike vrednosti. I onda imas komicnu situaciju - na neke srafice od 300 dinara udarili mi dazbine 500(?) dinara a paket od mozda 100 dolara pustili.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?09.11.2010. u 19:39 - pre 163 meseci
Citat:
Nemanja Jakovljevic: Ti si odlucio da je ta tvoja intelektualna svojina po vrednosti jednaka tim rolerima koji opet imaju svoju vrednost.

Nisu samo procenti u racunu. Posta naplacuje uslugu zastupanja kod carine - 300din manje vise, sto je najjeftinije od svih speditera. Imas fixni deo carina a to su republicke i administrativne takse. Mislim da je to to. Te takse sve skupa izadje valjda preko 1000din. Tako da je skupo uvoziti male pakete, ali sto je vrednost paketa veca to je udeo tih taksi manji. Sto opet ima logike jer svaki paket oduzima vreme... i to mora da se plati.
Ne. Vrlo je verovatno da postoje dva nacina - ono kao kad stigne DHL-om i slicnim prevoznicima na aerodrom, pa primalac sam (teoriski) odradjuje administrativni deo, sto u praksi rade spediteri. Ne poznajem usluge postanskog speditera. Govorim samo o uslugama kad je posta i prevoznik iz SAD ovamo i vrsi carinjenje. Evo jednog konkretnog izracuna:

Carinska osnovica u Din.: 506,91 (to su oni srafici, spomenuti ranije + prevoz)
Carina 50,69
PDV 100,37
Takse(Adm.,Proc.) 370
Ukupno dazbina 521 dinara
Datum 21/06/2010
Uvozna postansko-carinska deklaracija za gradjane Broj 10504015231

Takse su fiksne i nisu nesto visoke, carina je umerena, ali PDV uzima najvise.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

japanska_kultura
Novi Sad

Član broj: 98816
Poruke: 4
212.69.25.*



+1 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 15:43 - pre 163 meseci
Da sumiramo:
Cena robe (30 USD) - 2.268,70 RSD
Postarina (55,57 USD) - 4.203,80 RSD
Ukupna carinska osnovica - 6.742,49 RSD
Carina - 647,25 RSD
PDV - 1.281.55 RSD
Takse (Adm., Proc.) - 370,00 RSD
Carinski pregled - 266,30 RSD
//////////////////////////////////////////
UKUPNO 2565,90 RSD


na lekove potrosili sve te novce koje na kvarno od nas izvuku...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 16:11 - pre 163 meseci
Rekoh ja da je postarina u pitanju. Za nauk sledeci put kad ti salju nesto postarina da ne bude ukljucena u fakturu i ako je ikako moguce slati iz poste da samo udare "postage paid", eventualno ako salju iz USA USPS barcode printer ima opciju da ne odstampa iznos (njih ionako interesuje samo barkod)

Btw, zanimljiva ova poslednja stavka, sad su uveli i carinski pregled. Kanda vise nije deo takse :) E jesu alavi, majke mi.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

japanska_kultura
Novi Sad

Član broj: 98816
Poruke: 4
212.69.25.*



+1 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 16:16 - pre 163 meseci
pa to je ono sto sam rekao, kasno pronadjoh ovu temu :/
opet cu nesto da narucujem... sada znam i kako :D
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 16:25 - pre 163 meseci
Citat:
mmix: Rekoh ja da je postarina u pitanju. Za nauk sledeci put kad ti salju nesto postarina da ne bude ukljucena u fakturu i ako je ikako moguce slati iz poste da samo udare "postage paid", eventualno ako salju iz USA USPS barcode printer ima opciju da ne odstampa iznos (njih ionako interesuje samo barkod)
Sumnjam da to moze tako odnosno da ljudi tamo hoce sa time da se petljaju pa da ih neko nesto kazni. Sad i tamo svako strepi da ne dobije otkaz zbog bilo cega. Verovatno da je tenicki izvodljivo da se muti ali je prisutan faktor rizika.

Koliko je tezak paket? Govoreci ovako napamet, ako ga ima 4 kg, pa poslat najjeftinijom tarifom USPS-a to bi bilo tih 50-tak dolara, jer prosecno meni bude oko 13 dolara / kg. A od toga tesko ces naci jeftinije i onda ovi nasi samo stave paket na vagu i znaju koliko si platio postarinu, i to minimalnu. Imajte u vidu da postarina varira i do 10x, ako hoces da ti stigne "juce" :-) , koliko bi tek onda naplatili, brrrrrr ..... Dodatno - ako ti salju skupljom tarifom, tj. kurirskom sluzbom, onda stvarno ide na obradu spediteru, pa bude jos skuplje.

Sad ce biti sve stroziji i stroziji i zbog terorizma. Bog te mazo, kad stigne paket a on oblepljen silnim nekim oznakama i nalepnicama, ko novogodisnja jelka, tesko ce tu da se vrda.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

japanska_kultura
Novi Sad

Član broj: 98816
Poruke: 4
212.69.25.*



+1 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 16:50 - pre 163 meseci
4,9kg USPS priority mail... definitivno najjeftinija varijanta, iskopao sam ceo net i iz US niko ne shipuje jeftinije.
Ne zalim se na cenu shipinga, nego na cinjenicu da lihvari carine i lupaju pdv na postarinu oO
Mozda je to nekome logicno i normalno, meni nema smisla...

kada sam vec ovde, kakva je prica sa "lekovima" (nazovimo ih lekovima na biljnoj bazi, znaci ne klasicnim doktorskim medikamentima)...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 16:59 - pre 163 meseci
Citat:
japanska_kultura: Ne zalim se na cenu shipinga, nego na cinjenicu da lihvari carine i lupaju pdv na postarinu oO
Mozda je to nekome logicno i normalno, meni nema smisla...
Bilo je ovde kojekakvih objasnjenja u vezi s tim. Ja gledam na to "zdravom seljackom logikom" - ako nesto cekas 30 dana, mozda ti neka masina stoji zbog toga, mozda nesto ne mozes da zavrsis zbog toga itd., pa onda za tebe ima veliku VREDNOST ako stigne brze. Dakle, i transport je neka vrsta robe.

Drugo je pitanje ceo koncept oko carinjenja i prakticno destimulacije uvoza fizickim licima, koja najcesce placaju carinu i PDV na tamosnju MALOPRODAJNU cenu, znaci gde je vec uracunat porez i slicno i zato je nama nesto preterano skupo kad nabavljas napolju. Tu i tamo se desi da nesto dobijes i jeftinije ali je uglavnom skupo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

japanska_kultura
Novi Sad

Član broj: 98816
Poruke: 4
212.69.25.*



+1 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 17:09 - pre 163 meseci
Pa to i ja kazem, carini ti preduzecima (mada i tu treba obratiti paznju sta i koliko carinis ako zelis da imas ikakvu proizvodnju ovde, a ne da ljudi sve narucuju iz kine)...
A ne da carinis fizicko lice, zato sto je odlucilo da uveze nesto iz inostranstva (zato sto ti nisi u stanju da obezbedis iste te uslove kupovine i ovde), mada prilicno sam siguran da njihova logika i planiranje ne sezu toliko daleko, nego daj da napunimo budzete kako znamo i umemo posto vicni sa parama nismo...

A sto se tice da li je roba skuplja ovde ili tamo, da sam platio rolere po ceni po kojoj ih je doticni prodavao, platio shiping, carinu i 1300din za fiksni sto sam potrosio da mi odblokiraju paypal racun, opet je sve to 5000din jeftinije nego ti roleri ovde, cija se cena krece negde oko 200e...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?10.11.2010. u 20:43 - pre 163 meseci
Preduzecima se to ne carini jer oni, bar sa mozgom, robu i logistiku ugovaraju i fakturisu zasebnim ugovorima o pruzanju usluge koji se ne carine i ne oporezuju. Ili ste vi u tripu da faktura za robu u deset kontejnera ukljucuje cargo shipping troskove? I cela ta prica za "treba mi hitnije pa mi je vrednije" je apsolutno nebulozna a da zavrsimo time da prevoz nije roba nego usluga. Ako hoces plastican primer procesa za fizicko lice ja sam 2007 uvezao auto iz holandije (tj agencija je to uradila za mene) i carinski obracun NE ukljucuje troskove dopremanja vozila u Srbiju iako je cak i tada bilo obavezno vozilo dopremiti na prikolici sto ukljucuje troskove. Dakle oporezivanje psotarine je cist politikantski dil izmedju lihvarske drzave gladne para i uvoznika kojima odgovara da postanska uvozna roba bude skupa.

Kao sto sam rekao u drugoj temi po medjupostanskoj konvenciji postarina se naplacuje i u CELOSTI ponistava u polaznoj posti koja zadrzava sav prihod, profit i VREDNOST postarine, a odredisna isporuka se obavlja kroz uslugu prebijanja gde se disbalans u kolicini poste izmedju drzava se prebija iz PROFITA postanskih organizacija, ne iz carinskih ili poreskih fondova. Da bi se roba ispravno carinila i znala njena PRAVA vrednost na komercijalnim fakturama se Shipping & Handling zapisuje zasebno.

I nije to prica "tako je kod nas, mi smo fala bogu posebni", radi se i o mnogo ozbiljnijim stvarima kao sto je protekcionizam u suprotnosti sa bilaterlanim trgovinskim ugovorima. Ako Amerika ne carini i ne oporezuje postarinu na posiljke iz Srbije a Srbija to cini za robu iz amerike onda je roba iz Amerike disproporcionalno opterecena u odnosu na robu iz Srbije. Neko sa jacim politickim ledjima bi trebao da pocne pricu sa state departmentom oko toga, pa kad bi SD zapretio Srbiji trgovinskom odmazdom brzo bi se carina dovela u red, problem je sto igraci koji to mogu to i nece jer oni ionako ne placaju carinu i pdv na shipping, njima i odgovara da ti placas i alimentaciju postaru ako je ikako moguce jer ces onda robu da kupis u njegovoj reziji.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.27.tss.panda-world.ne.jp.



+39 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?11.11.2010. u 01:56 - pre 163 meseci
Sto se tice koliko naplacuju po paketu - uzeti u obzir da se ne ocarini svaki paket - tako da je prosek po paketu nizi.
Posao carinika je odgovoran i mora da dobije visu platu nego neko ko pere sudove.

Sto se tice vas koji tvrdite da vrednost robe nije transport plus vr. robe - ako kupite nesto za 1000 necega negde i platite troskove dopreme 300 necega do ovde, da li biste to nesto prodali za 1200 necega i rekli da ste zaradili 200?

Bas zato sto pare ostaju tamosnjoj posti, i sto je usluga placena stranoj firmi se i ne placa porez na tu uslugu nego samo carina. Zato je i potrebna vrednost robe da bude jasno napisana. Vi koji dva puta placate porez - to je vas problem, ja sam od svih prodavaca od kojih sam kupovao trazio da odbiju VAT ili sta vec iz koje god zemlje sam narucivao, a narucivao sam dosta.

Tih 300 i kusur dinara je tu odavno, to su spediterske uslige. Spedicija nije samo kod DHLa TNTa i sl. nego i kod poste, samo sto ti posta to naplati 300din a ove druge sluzbe naplacuju 50eur. Koliko mi se cini republicke i adm. takse su pojeftinile. Tih 300 din se inace placaju i za odlazni saobracaj.

Sto se tice kompanija, iz prve ruke vam mogu reci da se placa carina i na prevoz, iako su odvojene fakture, iako se placanje vrsi razlicitim kompanijama, iako dve razlicite kompanije vrse dostavu do odredista, dakle tri fakture, tri firme - ali sve to se carini. Da bi izvrsio devizno placanje kao firma moras da imas fakturu za sve. Znam da za sve postoji mogucnost da se na ovaj ili onaj nacin zaobidje, ali to je ono sto na eng. kazu tax fraud. A upravo zbog takvih je finansijski sistem takav kakav je, upravo zbog onih koji izbegavaju placanje dazbina je penzioni fond u rasulu, upravo zbog takvih i plate nisu kakve bi trebale biti.

Ako zelis da zivis u bilo kojoj zemlji i da imas te zemlje drzavljanstvo - postuj zakone te zemlje. Kakva je da je - tvoja je. Ako ti se ne svidja - a ti idi.


Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?11.11.2010. u 02:12 - pre 163 meseci
To ako je tebi logicno - svaka cast. Meni (a mislim ni drugima sa bar 2g mozga) nije...
A sto se tice ovog
Citat:
Ako zelis da zivis u bilo kojoj zemlji i da imas te zemlje drzavljanstvo - postuj zakone te zemlje. Kakva je da je - tvoja je. Ako ti se ne svidja - a ti idi.

- zakoni su tu da se menjaju, a i odlazak ce uzimati sve vise maha, jer ljudi postaju svesniji razno-raznih s*anja
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.27.tss.panda-world.ne.jp.



+39 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?11.11.2010. u 02:27 - pre 163 meseci
Argument ti je na nivou... Ja isto tako mogu da kazem da ce oni sa barem dva grama mozga da shvate da je logicno.
Koliko vidim ti si od onih koji bi tvrdili da u onom mom primeru su u plusu 200 necega.
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

susumiga
Novi Sad

Član broj: 35816
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yoyoyu.knot-theory.co..


Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?11.11.2010. u 06:42 - pre 163 meseci
Japanac ima srece sto su roleri stigli u NS na carinu pa su ovi "progutali" laznu fakturu.
Da je to doslo u BG, platio bi dazbine na svih 150$, a mozda i na malo vise.
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.27.tss.panda-world.ne.jp.



+39 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?11.11.2010. u 07:02 - pre 163 meseci
A da obavestimo mi upravu carina o ovome - pa neka on njima objasni sta treba da se placa a sta ne i koliko...
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?11.11.2010. u 08:56 - pre 163 meseci
Citat:
Nemanja Jakovljevic:Ako zelis da zivis u bilo kojoj zemlji i da imas te zemlje drzavljanstvo - postuj zakone te zemlje. Kakva je da je - tvoja je. Ako ti se ne svidja - a ti idi.


Moja nije, ja je nisam birao, nametnuta mi je i ja hocu da idem, samo sto sporo ide zbog seke. A i veoma je diskutabilno sta dobijes kao drzavljanin ove rupetine u odnosu na apatrida jer kao apatrid jos negde i mozes da dobijes azil iz milosrdja, kao drzavljanin Srbije si osvedoceni genocidas i prijatelj druzine iz Djenove. Tako da, sa jedne strane partokratija, porezi i idiotski propisi, sa druge strane, hmm, nista (dobro, mozes da dises vazduh). Super deal, zanimljivo kako me uglavnom expati ubedjuju da idem ako mi se ne svidja jer je ovde tako super i sve je normalno. Tako da sedi ti tu u japanu gde si i ne beri brigu za moje sposobnosti procenjivanja, ako se tebi bas toliko svidja a ti se vrati.

A za ostalo, ti cak ne znas ni o cemu pricas ali si ocigledno pun sebe toliko da ni ne vidis da sam sebe uterujes u evidentnu laz, za neke stvari si u pravu (VAT ali njega ionako ne placas kad narucujes direktno od retailera) sve ostalo si proizvoljno odseko. U srbiji se placa porez na postarinu, tj, izvini, ne samo na postarinu nego na postarinu uvecanu za iznos carine po tarifi ROBE koja se prevozi. Dakle prvo je platio 10% carine na iznos pa je onda platio 18% PDV na 110% iznosa, tj ukupno je na postarinu platio drzavi Srbiji 29.8% od iznosa postarine. Ali ajde, valjda ja na umem da sabiram, probaj ti.

O spediterskom mafijasenju necu ni da pricam, to je vec stvarno poduza tema a i nemam neki problem sa 370din za takse i uslugu izrade carinskog racuna, ne isplati se cimati se za te pare kao sto se isplati za 50e. Problem je sto ti sad drzava naplacuje i ekstra kintu da ti skalpelom sje*e paket. U redu, drzava ima interes i obavezu da spreci promet zabranjene robe, nekako mora da vidi da nema gudre unutra i slicno a kad vec nemaju xray masine moraju da otvaraju, ali da ti bas naplati tu "uslugu" i kazu da je to tvoj problem dok sprovode svoj interes, to je bezobrazluk. Aj ti sad priznaj sta si slao a Djura ce ti oprostiti sto te je tukao? Izvini ali to samo ovde prolazi, ja sam ziveo u zemlji u kojoj se 90% potreba namiruje iz uvoza i gde carine cine gro javnih prihoda i nikad nisam platio carinu na shipping, speditersku usluge su bile $15 ali sam mogao to i sam da uradim ako sam hteo (sad moze i online), carinski pregledi su bili cesti ali ni jedan jedini put mi nisu ni ostetili robu niti mi naplatili "uslugu". Kako to da oni ne naplacuju sve sto Srbija naplacuje? Gadi im se kinta? Tako da vidis imam i ja neka iskustva sa "normlanoscu" koja meni izgleda sasvim logicnije od lokalnih idiotluka.

AKo cemo da pricamo o finansijama, zaboravljas kopncept operativnih troskova. Naravno da nesto sto ocarinjeno i pdvovano platis 1000 i potrosis 300 na logistiku neces prodavati za 1200 vec za 1500 zbog pritiska operativnih troskova. Na razliku od 500 ces platiti 90 na ime PDVa, a tih 300 ide iz operativnih troskova za koliko ce ti biti i manji profitni porez i ostaje ti bruto profti 110 neto profit cirka 99 (sa odbijenim porezom). A sta ti sad radis? Umesto da platis 1300, platices 1400 (30% na onih 300), da bi imao profit od 110 moras da prodajes sa dodatim PDVom za 135 vise, dakle za 1535. I ko naje*e tu? Pa potrosac naravno. Ali ako ti sad kao fizicko lice uvezes tu robu za 1300 kako ce uvoznicki lobi da pravi pare? Tako sto pritisne drzavu da se placaju carine i porezi na usluge renderovane u stranim drzavama tako da ti sad moras da platis 1400+taksu+secenje paketa. Dakle, molim te nemoj da pricas kako je to logicno i normalno jer nije. TO je PROTEKCIONIZAM, onaj isti kojeg smo se odrekli za pocetak usvajanjem sporazuma o asocijaciji.

Citat:
A upravo zbog takvih je finansijski sistem takav kakav je, upravo zbog onih koji izbegavaju placanje dazbina je penzioni fond u rasulu, upravo zbog takvih i plate nisu kakve bi trebale biti.


Ma da, mi smo krivi, reko je to meni Sloba jos na studentskim protestima. Kad bi samo cutali kao ovce zivot bi nam bio toliko lepsi, i uredjeniji, i svi bi imali plate, ne 12 nego 16 ko grci, penzioneri bi trckarali drzeci se za ruku, sa deteom kod lekara ne bih cekao 5 sati u redu. Ma idi, idila da se bravar postidi, bas smo kreteni sto to sprecavamo svojom alavoscu i nepoverenjem prema partokratskom aparatu kojem je nas interes blizak srcu. Hmm, vazi.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

dexxx
Novi Beograd

Član broj: 16471
Poruke: 240
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?11.11.2010. u 08:57 - pre 163 meseci
Citat:
mmix: Preduzecima se to ne carini jer oni, bar sa mozgom, robu i logistiku ugovaraju i fakturisu zasebnim ugovorima o pruzanju usluge koji se ne carine i ne oporezuju. Ili ste vi u tripu da faktura za robu u deset kontejnera ukljucuje cargo shipping troskove? I cela ta prica za "treba mi hitnije pa mi je vrednije" je apsolutno nebulozna a da zavrsimo time da prevoz nije roba nego usluga.


Kao neko kome je posao to o cemu pricas, i ko je potkovan i teorijski i prakticno u vezi ove problematike, moram da ti kazem da je to sto si rekao toliko netacno, da ne mogu da ti objasnim koliko silno gresis (bez obzira sto bi laik - gledajuci duzinu i argumentaciju tvog posta pomislio da si 101% u pravu). Veruj mi... totalni fail.

Cena robe prijatelju (kad se roba uvozi ili izvozi - znaci pri sklapanju ugovora u spoljnotrgovinskom poslovanju) je sastavljena iz vise delova: jedinice, valute, kolicine, INCOTERMS-a, itd... Za vise info o formiranju cena u spoljnoj trgovini, toplo ti preporucujem "Spoljnotrgovinsko poslovanje", autor J. Kozomara. E vidis, ta INCOTERMS pravila su kamen spoticanja nekih ovde... koji su uvozili neke buvljacke zavrzlame, sitnice i "pokloncice" i zato sto su par puta otisli na carinu misle da sve znaju o spoljnoj trgovini i carinjenju.

Ni jedna firma, (bez obzira na prisustvo ili odsustvo mozga) ne moze tek tako da sakrije fakture za prevoz.
Evo zasto:
Imamo par situacija:

1. uvoz iz inostranstva - prevozi domaca firma = posto je u tom slucaju paritet na ino fakturi najcesce EXW ili FCA, domaci transporter prilaze fakturu za prevoz spediteru, koji je uracunava unutar JCI C4, u rubrici 44, pod siframa V31 (troskovi prevoza do granice Srbije) i V81 (troskovi prevoza od granice do mesta odredista). Ta cifra itekako ulazi u carinsku osnovicu. Ako nema fakture za prevoz, carina nece pustiti robu.

2. uvoz iz inostranstva - prevoz organizuje stranac = posto je u tom slucaju paritet neka od C ili D klauzula (u gorepomenutoj knjizi ima dosta i o tome), tad strana firma (dobavljac) placa troskove transporta. U tom slucaju, postoje 2 (pod)varijante:
1a) da stranac naglasi troskove isporuke, pakovanja, itd kao zasebnu stavku na fakturi (pogadjas - ulazi u obracun carine), koja se onda proporcionalno raspodeljuje na naimenovanja, i tako uvecava vrednost fakture
1b) da stranac jednostavno troskove transporta ne stavi na fakturi (DDU npr), ali u tom slucaju lepo zadigne dogovorene cene robe za troskove koje je imao.

Eto, info iz prve ruke: iz iskustva (dugogodisnjeg radnog), sa studija, iz prakse... tako se to radi u spoljnoj trgovini. Kao sto rece N. Jakovljevic, moze mozda nesto i drugacije, ali to je prevara, i mozes se suociti sa ozbiljnim posledicama.
Nemam nameru da diskutujem koliko je to logicno i "da li tako treba". Jednostavno je tako. Ko hoce da shvati, shvatice, ko ne shvata, mogu jos lepe literature da preporucim...

Commander James Bond, CMG, RNVR (+ 2008), R. I. P.
The Cold War couldn't kill you. Hollywood could.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako se Vi snalazite za carinjenje paketa?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 78891 | Odgovora: 197 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.