Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Anketa]: Da li postoji Bog?

[es] :: Nauka :: [Anketa]: Da li postoji Bog?

[ Pregleda: 6444 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon [Anketa]: Da li postoji Bog?06.01.2004. u 16:20 - pre 246 meseci
Na osnovu rezultata ispitivanja javnog mnenja Republike Srbije, koje je sprovela agencija za marketing istraživanja "Faktor plus" iz Beograda (http://www.faktorplus.co.yu/), na slučajno odabranom uzorku od 1500 ispitanika punoletnih građana Srbije, oba pola.

38.6 - Ne
21.6 - Da
39.8 - Mislim da verujem

Sudeći prema ovom istraživanju, više od polovine ispitanih građana Srbije veruje u boga. Među njima, četvrtina anketiranih misli da veruje u boga, znači da prilaze tome sa određenim nepoverenjem, dok su preostalih 20 odsto potpuno opredeljeni i posvećeni religiji i bogu. Nije zanemarljiv podatak, dobijen na osnovu rezultata ovog istraživanja, da četvrtina ispitanih ne veruje u boga i ne vidi sebe kao religioznog čoveka odanog bogu i tradiciji.

Da građani Srbije retko odlaze u crkvu, dokaz je nešto manje od polovine anketiranih koji su se izjasnili da nikada ne odlaze u crkvu. Četvrtina ispitanih odlazi u crkvu samo na velike praznike. Najmanje je ispitanih građana (7,1 odsto) koji redovno odlaze u crkvu i obavljaju svoje verske dužnosti i obaveze.

Javnost u Srbiji je podeljena i neopredeljena kada je u pitanju shvatanje religije, s obzirom na to da četvrtina ispitanih pod religijom podrazumeva tradiciju, nešto manje od trećine religiju vidi kao pripadnost grupi, narodu, 10 odsto pod religijom podrazumeva obmanu ljudi, a najmanje ispitanih građana u Srbiji pod religijom podrazumeva duboku veru u boga.

S obzirom na to da je na svako pitanje o ovoj temi bilo nešto više ili manje od 20 odsto neopredeljenih, na osnovu upravo sprovedenog istraživanja, može se izvesti zaključak da petina ispitanih građana Srbije ne želi da komentariše pitanja posvećena religiji i tradiciji našeg naroda ili ne vide sebe kao religioznog ili tradicionalnog čoveka.

A vi?

p.s.
Srodne teme:
Dokazi, činjenice...
postanak sveta
Science VS Religion
Genije protiv Biblije / Feljton: Stiven Hoking

[Ovu poruku je menjao secret dana 06.01.2004. u 18:44 GMT]
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?06.01.2004. u 16:35 - pre 246 meseci
Naravno, pogledaj http://www.bog.com/
Pa šta sve nudi, čudno jedno, lepo kažu da je svemoćan ... :)
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?06.01.2004. u 18:28 - pre 246 meseci
Ja jos uvek ne znam sta je tacno bog pa ne mogu da odgovorim na pitanje.
Koja je definicija boga?
U definiciji ne moze da bude da je to svemoguce bice jer to npr. ne bi ukljucivalo sve grcke i rimske bogove.
E ako je definicija da je to svesno bice sa nadljudskim mocima onda verujem jer pretpostavljam da postoji jos planeta sa inteligentnim bicima od kojih su neka snaznija od ljudi ili inteligentnija ili brza itd....Ti vanzemaljci bi po toj definiciji bili bogovi. Mada mislim da mi ne valja ta definicija.

Sta je bog?
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?06.01.2004. u 21:17 - pre 246 meseci
Ne. Sama ideja u osnovi je pogresna.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?06.01.2004. u 21:33 - pre 246 meseci
Stanislavi ... preterano ...
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?06.01.2004. u 23:28 - pre 246 meseci
Mislim da je jako degutantno praviti anketu o ovom pitanju
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.www.dial-up.TeamNET.ws



+17 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 06:09 - pre 246 meseci


Ateisti će ostati ateisti, a onima što "misle da veruju" ovo može da pomogne. Jedan od detalja kako Boga prepoznati -- citat iz biblije:
"Bog je duh,..."

(evanđelje po Jovanu, 4. poglavlje, 24. stavak)

Kad se uzme u obzir da je i čovek duh, ograničen dušom i telom, očigledno je gde treba očekivati komunikaciju ako Bog postoji (i gde ne!).



ps
Neću definisati duh, samo ću napomenuti da za značenje, umestno u vizuelne prikaze umetnika i medija, pogledate u sebe.


 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 06:54 - pre 246 meseci
Bog definitivno postoji. Bog je bas taj cin verovanja u njega. Zato i ima raznih bogova i zato se cesto kaze da je Bog tamo gde je vernik. Nije Bog u crkvi - u crkvi su popovi. Inace, da ne bude zabune, ja sam ateist, nisam predan religiji i tako to.

Ali, za mene "religioznost" moze biti i nesto drugo: paznja prema slabijima i nemocnima itd. Imam iskustvo da se neko u nevolji obratio za pomoc coveku koji je imao materijalnih mogucnosti da pomogne, ali je odbio, rekavsi: "Ja sam jako pobozan, stalo mi je do misljenja sta ljudi iz sela misle o meni, ne mogu da te primim da stanujes u mojoj kuci, iako imas dvoje male dece i iako te muz maltretira." Cudna neka poboznost, a?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

stargatenow

Član broj: 9811
Poruke: 258
*.eutelsat.net



+3 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 09:18 - pre 246 meseci
Organizovana religija je ispiranje mozga, i kako civilizacija bude napredovala samo ce ostati u ruznom secanju.

Pogledajte malo http://www.atheists.org/ i neka vam se oci otvore.

A literaturu poput "Sta jedna pravoslavna devojcica treba da zna" treba zabraniti, kao i mnoge druge bisere iz iste kuhinje zbog zalaganja za sve moguce vidove diskriminacije.


 
Odgovor na temu

stargatenow

Član broj: 9811
Poruke: 258
*.eutelsat.net



+3 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 09:22 - pre 246 meseci
Citat:
tdjokic:
Ali, za mene "religioznost" moze biti i nesto drugo: paznja prema slabijima i nemocnima itd.


Tu debelo gresis i podlezes crkvenoj propagandnoj masini, po kojoj su samo vernici sposobni da cine dobra dela. Zapitaj se zasto neko religiozan cini dobra dela? Iako medju onima koji veruju u boga nesumnjivo ima dobrih ljudi, ima i gomila onih koji se tako ponasaju samo iz straha koji im je od malena usadjivan (pakao i sl.).
A ateista koji cini dobra dela to radi samo zato sto je dobar, a ne sto mu neki tamo djavo visi nad glavom...

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 10:47 - pre 246 meseci
Citat:
stargatenow:
Tu debelo gresis i podlezes crkvenoj propagandnoj masini...

Nismo se razumeli - mislio sam tacno tako kao sto ti kazes, zato sam i stavio znake navoda kod religioznosti - mislio sam na svakodnevno ponasanje ljudi medju ljudima, bez prisile od strane crkve ili bilo kog drugog, onako kako oni osecaju da treba. Pozitivne osobine kod ljudi su nekima prirodjene, neki su ih stekli u toku procesa vaspitanja i odrastanja, primerom i objasnjenjima ljudi iz okoline a neki ih ne dobiju nikad. E, onda sira drustvena zajednica krene precicom - upotrebi prisilu: ideologiju, religiju i slicne finese i problem resen...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 11:44 - pre 246 meseci
Neka neko zakljuca ovu temu ... bez veze je ...
 
Odgovor na temu

stargatenow

Član broj: 9811
Poruke: 258
*.eutelsat.net



+3 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 16:39 - pre 246 meseci
Citat:
tdjokic:
Citat:
stargatenow:
Tu debelo gresis i podlezes crkvenoj propagandnoj masini...

Nismo se razumeli - mislio sam tacno tako kao sto ti kazes, zato sam i stavio znake navoda kod religioznosti - mislio sam na svakodnevno ponasanje ljudi medju ljudima, bez prisile od strane crkve ili bilo kog drugog, onako kako oni osecaju da treba. Pozitivne osobine kod ljudi su nekima prirodjene, neki su ih stekli u toku procesa vaspitanja i odrastanja, primerom i objasnjenjima ljudi iz okoline a neki ih ne dobiju nikad. E, onda sira drustvena zajednica krene precicom - upotrebi prisilu: ideologiju, religiju i slicne finese i problem resen...


Sorry na nesporazumu; apsolutno se slazemo - nema nista od toga da pretnjom nateras ljude da budu dobri...
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.yubc.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 17:24 - pre 246 meseci
Ali zato mozes da ih nateras da budu losi i sa dobrim izgovorom (holy wars)
 
Odgovor na temu

manijac
Bor

Član broj: 6227
Poruke: 762
*.beg.sezampro.yu

Jabber: manijac
Sajt: www.instagram.com/3dn4u


+1 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?07.01.2004. u 17:51 - pre 246 meseci
Svako veruje u nesto .Pa prema tome nema coveka koji nije vernik.A verovanje u nesto od toga to bi trebalo da bude njegov bog .
..::3DN4U::..
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?08.01.2004. u 00:25 - pre 246 meseci
Gospodo mod(s)eratori koji ste zapoceli ovu temu,

jeste li vi culi nekad za pravilnik o upotrebi foruma koji se nalazi na startnoj strani ES-a?

I sta kaze pravilo br. 8?

Ko veruje da je nastao od majmuna, neka veruje i dalje, ko ne veruje, neka ne veruje...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: [Anketa]: Da li postoji Bog?08.01.2004. u 00:34 - pre 246 meseci
U pravu si, zatvaramo ovu temu pošto verovatno vređa osećanja mnogih ovde. Znam da je popularna za raspravu ali nije tome mesto na esu. Barem ne u ovom obliku i na ovom nivou.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Anketa]: Da li postoji Bog?

[ Pregleda: 6444 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.