Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Presretači - Mit ili Istina!?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Presretači - Mit ili Istina!?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25952 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?04.02.2010. u 23:59 - pre 173 meseci
Pozdrav,

na najmanje dve prezentacije svojevremeno su nasi predstavnici zajedno sa hrvatskim predstavnicima birali sebi modele. U jednom slucaju istovremeno, u drugom slucaju dan-za-danom iz razloga nekog kasnjenja, ali je bilo predvidjeno zajedno da budu. Broj i tip vozila uglavnom su nepoznati za obe drzave i menjaju se. Postoji poseban sistem obuke vozaca, kondicione voznje, usavrsavanja i slicno. Trenutno to nije nista spektakularno ali su u budzetu za ovu godinu bile trebovane i takve obuke sa vecim kapacitetom. Takodje su se pojavili presretaci i na dva tocka u bojama redovnih serijskih "trkalica". Funkcionisu vec neko vreme i jedan i drugi tip vozila-presretaca.
 
Odgovor na temu

ki111er

Član broj: 158867
Poruke: 381



+53 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 00:07 - pre 173 meseci
Mog burazera zaustavi na putu za NS malo pre nove godine e sad koji je auto bio u pitanju ne znam. Pitacu ga i javiti sutra.

Pozdrav
ti propadaš, ti propadaš jer se opijaš
ti propadaš, ti propadaš jer se drogiraš
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
79.101.149.*



+371 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 06:00 - pre 173 meseci
Svi vozaci presretaca su prosli posebnu obuku u Austriji, voznja po trkackoj stazi, voznja na simulatoru leda, klizavom kolovozu, snalazenje u odredjenim situacijama, sve to pod budnim okom profesionalaca, da bi dobili sertifikat treba da odvoze odredjen poligon za sto kraci vremenski period, imaju i gornju vremensku granicu, bez tog sertifikata ne mogu da voze takav auto.
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 07:16 - pre 173 meseci
Ja mogu da potvrdim za crnog Passata, u septembru prošle godine na auto putu bg-zg, kod izlaza za kuzmin, pored mene je prvo projurila mečka s- klase siva metalik švajcarac, recimo da sam ja išao oko 140 km/h, ovaj je išao sigurno oko 180 km/h, za njim je nakon desetak sekundi prošao crni Passat Bg tabli, u suštini ništa novo na auto putu, sve dok se nisam približio isključenju sa autoputa gde je napred stajao passat sa upaljenim displejom na zadnjem staklu, a iza njega ponosni vlasnik mečke, izašao je policajac i i prilazio mečki , dalje nisam pratio, odjezdio sam sa oko 100 km/h ;-)
 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 852



+152 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 08:23 - pre 173 meseci

Kakav Golf GTI, s njim ne mogu stici ni dizela 3.0 a kamoli nesto vece.

Mada bolje da to koriste na obicnim putevima jer mnogo je opasnije kad voze 130 tamo gde je 80 ogranicenje+takvih je mnogo vise.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.teletrader.com.



+10256 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 08:28 - pre 173 meseci
Ne znam zašto ovde prevledava mišljenje da presretači treba da jurcaju preko 300 na sat ?! 95% prekršioca propisa o brzni su u granicama do 200 km/h. A one koji jure preko 200 ionako je preopasno juriti, pre svega zbog ostalih ičesnika u saobraćaju. Jer, na kraju krajeva - mora da dođe do naplatne rampe.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Kempesh
Cacak

Član broj: 236989
Poruke: 60
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 08:48 - pre 173 meseci
Iz ličnog iskustva mogu da potvrdim postojanje presretača !!! Zaustavio me je na ibarskoj magistrali, deo puta G.Milanovac - Čačak,prosle godine u leto. Pežo 607 me je pretekao ,upalio rotaciju. Pozvali su me u auto, gde su bili: vozač, policajac u civilu napred i saobraćajac koji je sedeo pozadi. Pokazali su mi snimak kamere koja stoji ispred suvozača,na kome se jasno videlo da sam preticao kolonu od 2-3 vozila !!!! Odmah su mi napisali prekršajnu prijavu,još uvek očekujem poziv kod sudije za prekršaje.... I da,u vreme dok su mi pisali prijavu ,dok sam bio u autu, magistralom je prolazio crni Audi A6 koji ih je pozdravio i upalio na kratko rotaciju.....
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 10:28 - pre 173 meseci
Citat:
Kempesh: ,na kome se jasno videlo da sam preticao kolonu od 2-3 vozila !!!! Odmah su mi napisali prekršajnu prijavu,još uvek očekujem poziv kod sudije za prekršaje....


Ako nisi uletao u makaze i ako pre zapocetog preticanja nisi prekoracio dozvoljenu brzinu i naravno ako to nisi cinio na mestu gde je znakom oznaceno zabranjeno preticanje (ili puna linija) , zbog ovoga sto si napisao (3 auta u "koloni"), ne moze te kazniti.

3 auta u "kolini" su koliko i 2 rezanca u supi.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.teletrader.com.



+10256 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 10:52 - pre 173 meseci
A koliko automobila čini kolonu ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 10:55 - pre 173 meseci
Pozdrav,

tri vozila je opasan broj:


Član 7.
Izrazi upotrebljeni u ovom zakonu imaju sledeće značenje:

1).....

............

77) kolona vozila je niz od najmanje tri vozila koja su zaustavljena ili se kreću
jedno iza drugog istom saobraćajnom trakom u istom smeru, čiji je način
kretanja međusobno uslovljen i između kojih ne može bez ometanja ući
drugo vozilo,

a to se onda ovako regulise:

4. Nasilnička vožnja
Član 41.
Nasilnička vožnja je postupanje vozača koje je u gruboj suprotnosti sa
pravilima saobraćaja, odnosno, prilikom koje vozač ne pokazuje obzir prema
bezbednosti ostalih učesnika u saobraćaju.
Pod nasilničkom vožnjom smatra se i:
1) kada vozač dva ili više puta prođe svetlosni saobraćajni znak kada mu je
tim znakom zabranjen prolaz, ako između dva uzastopna prolaska nije
prošlo više od 10 minuta,
2) kada vozač izvrši preticanje kolone vozila pri čemu svojim vozilom prelazi
ili se kreće po neisprekidanoj uzdužnoj liniji koja razdvaja kolovozne trake
po smerovima kretanja.


Navodno se u praksi bas nece tako ponasati, odnosno pisace se prekrsaji za ovakve situacije koje su na ivici, ali ZOBS to tako definise.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 11:00 - pre 173 meseci
Mislim da se kolona vozila (sto cini najmanje 3 ili vise vozila) ne smije preticati po novom zakonu nikako odjednom osim u slucaju da postoje 2 trake za isti smjer pa se onda to i ne smatra preticanjem...

Ima neka rasprava ovdje o tome: http://www.vrelegume.rs/forum/...mp;sk=t&sd=a&start=720
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 11:02 - pre 173 meseci
To zakon ne definise niti bi takva definicija bila smislena cak i kada bi je definisao. (Nema je ni u drugim EU zemljama).

Isto tako ne definise ni potrebno vreme izmedju dva preticanja sto bi takodje bilo besmisleno.

Sve zavisi od date situacije. Neki put je i 2 (pa i 1) automobila opasno preticati, dok je u nekim drugim situacijama i 5 potpuno bezopasno (ili tacnije receno sa malo rizika jer potpuno bezopasno teoretski ne postoji).

Pojam (stavka) preticanja kolone je kod nas uvedena zbog bahatih vozaca koji voze na granici nemoguceg i predstavljaju porecijalnu opasnost u saobracaju; kako po njih same tako i po ostale ucesnike u saobracaju pa se na temelju toga mogu propisno kazniti sto svakako i zasluzuju.


Edyt:

Clan 7 stav 77 u bukvalnom prevodu znaci:

Ako se 3 babe krecu magistralnim putem van naseljenenog mesta brzinom od 30 km/h i to 100 km (koliko su planirale da se vozaju) na taj nacin sto su se jedna drugoj uvukle u dupe, ispada da niko nema pravo da ih pretice.

Naravno da to nije tako. Nije tako ni ako 5 ili vise baba tako nesto cine.

Zbog toga postoji sudija pa je stvar prepustena na odlucivanje ipak nekom sa visim koeficijentom.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 05.02.2010. u 12:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 11:08 - pre 173 meseci
Slazem se ja sa tobom ali znas i sam kako policija gleda te propise... isto kao kad konju stavis ono sa strana na oci pa moze da gleda samo pravo... mislim da ce kaznjavati svakoga ko pretekne 3 ili vise vozila odjednom... to je i najavio neki prepametni starjesina na televiziji...
Tu stvarno ima rizika kada se pretice kolona vozila ali ovo pravilo je trebalo odrediti sa jos jednom stavkom a to je brzina vozila koja se krecu u koloni... ovako, bice da kaznjavaju ako si pretekao 3 vozila koja su isla 10 km/h...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 11:31 - pre 173 meseci
Znam kako gledaju. Zato sam i napisao onaj post Kempeshu.

Na srecu ima kod nas veoma pametnih i obrazovanih ljudi ciju rec treba cuti. Jedan od takvih je i profesor Milan Vujanic. Covek za zdravom logikom, od koga se mnogo moze nauciti i predlazem svakom, ko je u prilici, da obrati paznju na ono sto ovaj covek govori.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 11:36 - pre 173 meseci
Pozdrav,

Citat:
Nocni: ... mislim da ce kaznjavati svakoga ko pretekne 3 ili vise vozila odjednom... to je i najavio neki prepametni starjesina na televiziji...
Tu stvarno ima rizika kada se pretice kolona vozila ali ovo pravilo je trebalo odrediti sa jos jednom stavkom a to je brzina vozila koja se krecu u koloni... ovako, bice da kaznjavaju ako si pretekao 3 vozila koja su isla 10 km/h...


taj "prepametni" policajac je od pre neki dan zamenik Nacelnika Uprave saobracajne policije MUP-a, i do sada se ponasao i smisleno i racionalno, ali i fleksibilno, ako se uzmu u obzir ogranicenja kojima je pritisnut u svojim izjavama. Ta ogranicenja su svedena prakticno na slovo zakona, a ono glasi ovako za slucajeve preticanja, vozile babe po putu ili se drugari trkali, svejedno:

11. Preticanje i obilaženje
Član 53.
Preticanje i obilaženje vrši se sa leve strane vozila koje se pretiče.
Preticanje mora da se vrši sa desne strane ako je vozilo na kolovozu zauzelo
takav položaj i njegov vozač daje takav znak da se sa sigurnošću može zaključiti da
to vozilo skreće ulevo.
Tramvaj koji se kreće po šinama postavljenim na sredini kolovoza sme da se
pretiče samo sa desne strane, ako između njega i desne ivice kolovoza postoji
saobraćajna traka.
Na putu na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za
saobraćaj vozila u istom smeru, na kome su kolone vozila, brže kretanje vozila u
jednoj traci od kretanja vozila u drugoj traci ne smatra se preticanjem.
Na putu u naselju na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake
namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, prolaženje sa desne strane vozila
koje se ne kreće krajnjom desnom saobraćajnom trakom, ne smatra se preticanjem.
Član 54.
Vozač kome je dat znak za preticanje dužan je da pomeri svoje vozilo ka
desnoj ivici kolovoza.
Vozač ne sme da povećava brzinu kretanja svog vozila dok ga drugo vozilo
pretiče.
Član 55.
Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno
kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za
bezbedno izvođenje tih radnji.
Vozač ne sme da vrši preticanje ili obilaženje kada time može ugroziti druge
učesnike u saobraćaju.
Vozač ne sme vozilom da započne preticanje ili obilaženje:
1) kolone vozila
,
2) ako je vozač koji se kreće iza njega otpočeo preticanje ili obilaženje,
3) ako je vozač ispred njega na istoj saobraćajnoj traci dao znak za
preticanje ili obilaženje,
4) ako bi time ugrozio bezbednost saobraćaja ili ometao saobraćaj iz
suprotnog smera,
5) ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne bi mogao da se vrati u
saobraćajnu traku kojom se kretao pre toga bez ometanja ili ugrožavanja
ostalih učesnika u saobraćaju,
6) zaustavnom trakom,
7) na početku prevoja, na prevoju, ispred i u nepreglednoj krivini, osim na
kolovozu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom
smeru,
8) u tunelu, osim u tunelu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje
vozila u istom smeru,
9) vozila koje se približava pešačkom prelazu ili ga prelazi,
10) vozila koje se zaustavilo i zaustavlja radi propuštanja pešaka na
pešačkom prelazu,
11) na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge,
12) kolone vozila pod pratnjom,
13) saobraćajnom trakom za spora vozila,
14) na mestu gde je to zabranjeno saobraćajnom signalizacijom,
15) na način da prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu
koristi saobraćajnu traku namenjenu za kretanje vozila iz suprotnog
smera.
Obilaženje zaustavljene kolone na putu je zabranjeno ako se vozač nakon
obilaženja ne bi mogao bezbedno uključiti na saobraćajnu traku namenjenu kretanju
vozila u smeru u kome se on kreće.
Izuzetno, obilaženje u slučaju iz stava 3. tačka 15) ovog člana je dozvoljeno,
pod uslovima iz stava 1. ovog člana.

Vozač koji pretiče dužan je da svoje vozilo drži na potrebnom rastojanju i
odstojanju od vozila koje pretiče, tako da ga ne ometa niti ugrožava druge u
saobraćaju.


Prema Zakonu, definisano je sta eksplicitno ne sme da se radi, i to je prvo boldovano, dok se drugi bold odnosi na jedini zakonski izuzetak koji je itekako velika pogodnost za vozace, sto u prevodu znaci da se mogu obilaziti i tri babe, ali jedna po jedna, sa obaveznim "zalazenjem" u svoju voznu traku izmedju pojedinacnih preticanja, s tim da nije neophodno u potpunosti se vratiti u traku, vec samo zaci u nju bez opasnosti da ce isprekidana traka u medjuvremenu prestati. Ukoliko prestane, tu je boldovani izuzetak, pa je time zakonodavac predvideo preticanje baba po putu, ali i protokol kojim se to moze uciniti. Preteknes dve pa jednu, skoro kao da igras poker ;)


Pomenuti profesor je zasebna prica, njega se, po mom licnom misljenju, nema ni izbliza za slusati koliko on to zeli da izgleda. Full komercijalna prica zasnovana na trenutnoj sprezi Fakulteta, beogradskog sekretarijata za saobracaj i firmice za pribavljanje novca sa pompeznim imenom vezanim za nacionalnu bezbednost u saobracaju, kao i njihovih trenutnih satelita tipa obuke vozaca za A kategoriju. Radi se, kao i do sada svaki put, o pokusaju ostvarenja monopola koji je sintetisao sve sto je zelelo na neki nacin da bude "faktor"...necega.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 11:48 - pre 173 meseci
Citat:
lancia88: 77) kolona vozila je niz od najmanje tri vozila koja su zaustavljena ili se kreću
jedno iza drugog istom saobraćajnom trakom u istom smeru, čiji je način
kretanja međusobno uslovljen i između kojih ne može bez ometanja ući
drugo vozilo,

Znaci te tri, cetiri babe nikako ne mogu biti kolona. Kolona je uvek organizovana. Ne moze se smatrati kolonom grupa od nekoliko vozila koja se krecu jedan iza drugoga, i niko ne moze da vas kazni ukoliko obidjete odjednom sva ta vozila, ne krseci propise pri tome.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 12:00 - pre 173 meseci
Pozdrav,

zato sam i naglasio da je zakonodavac ostavio prostora da se odradi preticanje baba ali uz protokol. Ukoliko analiziramo u detalje hipoteticku situaciju sa babama, mozemo lako zakljuciti da je za onoga ko je preticao kolonu od tri vozila veoma tesko da dokaze na kom su medjusobnom rastojanju babe bile u momentu preticanja jer snimak kao dokaz to iz ugla vozila koje ga prati i snima ucinjenje prekrsaja, tesko da moze biti takav da se to jasno vidi. Ipak, na skoro isti nacin, ukoliko vozac prilikom preticanja pokaze svoju nameru da se ubaci izmedju dve babe posle jednog preticanja, odnosno omoguci snimanje jasne promene pravca kretanja u smislu vracanja u samu traku, prakticno ga niko ne bi ni smeo zaustaviti. Cak i ako ga zaustavi, na snimku koji sudiji biva prezentovan moze se videti ta namera i stvar je na strani onoga ko je preticao.

Problem moze biti sto se snimak sada sudijama prezentuje u vidu izvucenih frejmova, kao stand-alone fotka, pa je izbor tih frejmova zapravo mogucnost manipulacije, ali kako se optuzeni moze braniti trazenjem da se citav snimak pusti, verujem da ce se vec nakon perioda uhodavanja sa ovim sistemom dokazivanja prestati sa praksom selektivnog ukazivanja na krivicu kroz manipulaciju frejmovima.
 
Odgovor na temu

codeNO

Član broj: 185745
Poruke: 1192
93.87.244.*



+76 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 12:12 - pre 173 meseci
Dobro


Do sada ko je imao bliski susret sa presretacima su uglavnom vec poznate marke


Passat B6

Peugeot 607

Audi.......

......Secate se da su panduri pre nekoliko godina kupili bele BMW petice, da li njih mozda koriste za presretace ili samo za pratnju?
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 12:24 - pre 173 meseci
@lancia88

Kao sto je @zarsilic napisao -

Citat:
zarsilic:Ako se 3 babe krecu magistralnim putem van naseljenenog mesta brzinom od 30 km/h i to 100 km (koliko su planirale da se vozaju) na taj nacin sto su se jedna drugoj uvukle u dupe, ispada da niko nema pravo da ih pretice.

Znaci nisu ostavile prostora da bi mogao neko da ih obilazi jednu po jednu. Da li je prekrsaj ako ih obidjes odjednom?
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
79.101.149.*



+371 Profil

icon Re: Presretači - Mit ili Istina!?05.02.2010. u 12:43 - pre 173 meseci
Citat:
codeNO:
......Secate se da su panduri pre nekoliko godina kupili bele BMW petice, da li njih mozda koriste za presretace ili samo za pratnju?


Ne koriste ih, previse su ocigledni sa rotacijama, a i nemaju adekvatnu opremu ( kamere, radari,... )
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Presretači - Mit ili Istina!?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25952 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.