Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?

[es] :: Elektronika :: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?

[ Pregleda: 3719 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
92.60.232.*



+1 Profil

icon Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?10.02.2010. u 14:33 - pre 172 meseci
Interesuje me da li stari modeli električnih brojila mere blago veću potrošnju električne energije kada se u uređaju nalazi Power Factor Correction (PFC) stepen koji stalno vuče struju u obliku sinusa u odnosu na porošače bez njega koji vuku struju u pikovima?
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
109.93.233.*



+101 Profil

icon Re: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?10.02.2010. u 16:07 - pre 172 meseci
Citat:
barum: Da li stari modeli električnih brojila mere blago veću potrošnju električne energije ,,,,u odnosu na porošače bez njega koji vuku struju u pikovima?


HHhhmm,

cini mi se da ce ovo skatljivo pitanje da "potraje"-!

--Ne zbog laziranja starog strujomera ,,,vec zbog dokazivanja,,,
 
Odgovor na temu

djordje1979
Đorđe Trifunović
Beograd

Član broj: 31540
Poruke: 218
91.150.70.*

Jabber: djordje1979


+92 Profil

icon Re: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?10.02.2010. u 18:39 - pre 172 meseci
Ideja PFC-a je da se smanji reaktivna snaga koju uredjaj vuce. Brojila za domacinstvo ne naplacuju reaktivnu snagu tako da ti je ne bitno imas li PFC ili ne.
 
Odgovor na temu

Stefanović Nikola
Cacak

Član broj: 215534
Poruke: 14
93.86.184.*

Sajt: www.nixte.in.rs


Profil

icon Re: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?10.02.2010. u 19:33 - pre 172 meseci
Da, ali koliko znam ,,industrijska`` brojila su ista kao za domacinstva, a reaktivnu snagu u industriji mere posebna brojila.
 
Odgovor na temu

vranjin
Vranjin Vanja
Kikinda, Podgorica

Član broj: 37295
Poruke: 716
*.opera-mini.net.



+4 Profil

icon Re: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?11.02.2010. u 12:20 - pre 172 meseci
I=P/U x cosfi. Što je cosfi bliži 1 manju struju vuče i manje vrti brojilo. Samo ne znam šta imaš u običnom domaćinstvu od reaktivnih potrošača. Još jedna prednost korektora faktora snage je što imaš manje struje prilikom uključenja recimo elektromotora. To se lepo vidi, u industriji, na maksigrafu.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?11.02.2010. u 16:20 - pre 172 meseci
manje vrti brojilo jalove energije, ali ne i radne. Dodavanjem kapaciteta poništavaš induktivitet

 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
92.60.232.*



+1 Profil

icon Re: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?11.02.2010. u 20:52 - pre 172 meseci
Citat:
vranjin: I=P/U x cosfi. Što je cosfi bliži 1 manju struju vuče i manje vrti brojilo. Samo ne znam šta imaš u običnom domaćinstvu od reaktivnih potrošača. Još jedna prednost korektora faktora snage je što imaš manje struje prilikom uključenja recimo elektromotora. To se lepo vidi, u industriji, na maksigrafu.


Nisam mislio na kosinus-fi faktor motora već PFC kod AC/DC pretvarača koji se nalaze svuda u domaćinstvu. Naime bez PFC-a grec ide direktno na kondezator, kondezator se dopunjava samo u delu periode kada diode greca provode što izgleda kao kraći strujni puls. Sa PFC kolom između greca i kondezatora kroz grec teče struja sinusnog oblika. Dakle PFC kolo transformiše potrošača u omsko opterećenje. Zanima me da li kod starih brojila sinusni oblik više "gura" rotor brojila od iste energije koja je koncentrisana u kraćem pulsu. I da li u novilim brojilima postoji neka kompenzacija koja kažnjava pulsne potrošače negde u nekim elektrosistemima gde brinu o kvalitetu energije u mreži.

Nadam se da sam sada bio malo jasniji.

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Utiče li PFC na merenje potrošnje el.energije sa starim modelom strujomera?

[ Pregleda: 3719 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.