Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SSD kupovina SLC ili MLC - win2003 server

[es] :: Storage :: SSD kupovina SLC ili MLC - win2003 server

[ Pregleda: 2693 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenadst

Član broj: 10090
Poruke: 15
..17.156.dynamic.cablesurf.de.



Profil

icon SSD kupovina SLC ili MLC - win2003 server13.04.2010. u 13:51 - pre 170 meseci
Planiram da zamenim na mom windows 2003 network serveru postojeci harddisk, za jedan ssd.
Gledao sam malo po netu postoje dve vrste ssd diskova tj. chipova, MLC i SLC.
SLC je bolji kao - brzi transfer, i duze traje

pa da predjem na stvar, uzeo bih sledeci MLC disk:
Corsair 2.5" SATA SSD 64GB (TS64GSSD25S-M)
0,20 ms, NAND-Typ: MLC, 300 MB/s r, 220 MB/s w,128 MB Cache

izmedju ostalog naso sam na drugom sajtu, za isti disk:
# Samsung controller and MLC NAND flash for compatibility and consistent performance
# No moving parts for increased durability over standard hard disk drives
# Decreased power usage for cool and quiet operation and increased laptop battery life
# 100+ Year Life Expectancy (MTBF)

uporedjivao sam sa nekim SLC diskovima, i vidim da taj mlc disk ima bolje karakteristike od nekih slc diskova, koji inace vise kostaju.
jel moze neko malo da mi objasni o cemu se zapravo radi, i jel mogu bez problema da zamenim postojeci disk na serveru, ili da ipak uzmem slc ?

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: SSD kupovina SLC ili MLC - win2003 server13.04.2010. u 14:09 - pre 170 meseci
SLC diskovi danas nemaju nuzno bolje I/O performanse od MLC diskova.

Kontroler je tu najvazniji deo price. SLC celija ima teoretski maksimalne performanse bolje od MLC celije, ali da bi to video moras zaista imati neki enterprise SLC disk, kao sto je Intel X25-E.

Razlika izmedju MLC i SLC celija je prvenstveno u maksimalnom broju upisa. SLC diskovi imaju rok trajanja koji se meri decenijama (i vise) dok MLC diskovi za sada imaju rok trajanja koji je otprilike 5 godina za neki jaci desktop rad.

Intel i Micron najavljuju novu generaciju MLC celija koje ce imati vek trajanja uporediv sa SLC celijama, tako da ce novi "Lyndonville" X25-E diskovi biti bazirani na "enterprise" MLC flash-u. Ali to mozes ocekivati pocetkom 2011.

Glavni pitanje za tebe je kakav rad ocekujes? Ako se ocekuje gomila upisa tipa desetina GB dnevno - onda obavezno uzmi SLC. Ako je kolicina upisa uporediv sa nekom jacom desktop upotrebom, onda je MLC OK resenje, i sa kvalitetnim MLC diskovima kao sto su Intel X25-M, taj Samsung MLC koji pominjes ili OCZ Vertex (ili Vertex 2) mozes ocekivati ~5 godina rok trajanja, posle cega MLC disk verovatno nece vise biti u mogucnosti da upisuje nove pdoatke.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nenadst

Član broj: 10090
Poruke: 15
..17.156.dynamic.cablesurf.de.



Profil

icon Re: SSD kupovina SLC ili MLC - win2003 server13.04.2010. u 15:26 - pre 170 meseci
hvala puno na odgovoru, uzecu ipak SLC

a cisto informativno da pitam, ovi novi ssd diskovi koji se prikljucuju preko pcie busa, velicine 1,2TB jer i oni svi koriste mlc i imaju tako mali ogranicen rok trajanja, jer koliko sam video u pitanju su samo mlc chipovi...

poz
nenad
 
Odgovor na temu

rajco

Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: SSD kupovina SLC ili MLC - win2003 server13.04.2010. u 15:40 - pre 170 meseci
Takođe je velika razlika u vremenu prebacivanja sa read na write i obratno u korist SLC. U kontinualnom (read ili write) transferu ta razlika nije tako drastična.
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: SSD kupovina SLC ili MLC - win2003 server

[ Pregleda: 2693 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.