Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Regen radio od PCL82

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Regen radio od PCL82

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 31414 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kapetan Maks
Vladimir Maksimovic
Vazduhoplovna Akademija
Beograd

Član broj: 258126
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Regen radio od PCL8203.05.2010. u 13:41 - pre 169 meseci
Pronašao sam, u fioci sa starim stvarima, elektronsku cev marke UNITRA PCL82, trioda i pentoda u jednom. Moj deda ju je kupio kao rezervnu za Čajavec TV... nikad nije zatrebala. Nekorišćena, u originalnoj kutiji, namenjena za pojačalo zvuka. Može li se ova cev iskoristiti za mali DIY regenerativni radio (srednji talasi, za početak oko 1500kHz, bar da uhvati B 202)?



Bilo bi lepo ako postoji mogućnost da se oba dela cevi, i trioda i pentoda, iskoriste; i da radi na običnim slušalicama.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8203.05.2010. u 22:37 - pre 169 meseci
Zasto slusalice? kad to pojacalo sa pentodom daje 3-3,5w i to A klasa.
Uradis sa triodom prijemnik, dodas jednu germanijum diodu za detektor na izlazu od anode... Ima takvih shema samo da nadjem sajt koji je pun takvih ideja.
Moze sasvim dobro pojacalo za gitaru da se uradi.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8204.05.2010. u 00:12 - pre 169 meseci
Vidi sve ovo http://www.b-kainka.de/kosmos/radiomannpcl86.htm ovo je ideja za prijemik.
I prikacen fajl je za dve lampe razlika ECL82 radi grejanje na 6,3v za PCL82 grejanje mora na 16v to je jedino razlika, pinovi su isti.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
89.216.59.*



+13 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8204.05.2010. u 20:10 - pre 169 meseci
Nisu lose ovakve teme cisto radi podsecanja na istoriju radio tehnike i elektronike, ali meni zvuci jako anahrono, a da ne pricam o isplativosti. Takav jednostavan prijemnik koji se ovde pominje moze se napraviti sa par tranzistora i par pasivnih komponenti i sve to po simbolicnoj ceni. Za prijemnik koji koristi cevi i ima audio stepen na izlazu sa cevima treba motati transformator, kondenzatori moraju biti za vece napone, elektroliti za filtraciju su za napon koji je relativno velik itd. barem sto se mene tice vrlo nestimulativno je sve to. Ne bih da nekog odvracam ali mislim da sve to komplikuje stvari nepotrebno. Treba koristiti poluprovodnike, cevi su ipak proslost.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8205.05.2010. u 03:32 - pre 169 meseci
Citat:
Nisu lose ovakve teme cisto radi podsecanja na istoriju radio tehnike i elektronike, ali meni zvuci jako anahrono, a da ne pricam o isplativosti.

Imas forum tamo gde si cesto 'Maticne ploce' zato ti izgleda neisplativo! Profil sve pokaze.
Citat:
Takav jednostavan prijemnik koji se ovde pominje moze se napraviti sa par tranzistora i par pasivnih komponenti i sve to po simbolicnoj ceni.

To uopste nije pitanje, koga zanimaju tranzistori i chipovi to i kupuje.
Citat:
Za prijemnik koji koristi cevi i ima audio stepen na izlazu sa cevima treba motati transformator, kondenzatori moraju biti za vece napone, elektroliti za filtraciju su za napon koji je relativno velik itd. barem sto se mene tice vrlo nestimulativno je sve to. Ne bih da nekog odvracam ali mislim da sve to komplikuje stvari nepotrebno.
Treba koristiti poluprovodnike, cevi su ipak proslost.

Zadnji citat je skretanje sa teme, isto tako izgleda kao da namerno odvraca postavljaca teme, da neradi to sto mu je predlozeno.
Cevi se dan danas koriste i nije tacno da su prevazidjene, pun je internet toga, namena je sasvim druga tema...
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
89.216.59.*



+13 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8205.05.2010. u 23:07 - pre 169 meseci
Ne volim bas polemike, ali ceo post je na moj racun... Gledacu da ne polemisem vise, ako bude ikako moguce.
Kad je u pitanju hobi, nikad nisam razmisljao o isplativosti. Hobi je napraviti radio sa cevima isto kao i sa poluprovodnicima. Mnogo je isplativije i lakse, napraviti ga sa tranzistorima. Na tu sam isplativost mislio. Ja sam sprasio kamaru para na svoje hobije i nikad nisam ni imao nameru da taj hobi unovcim. Zato je to hobi. Apsolutno nisam u zivotu materijalista. Sto se tice foruma i bavljenja maticnim plocama, bavim se time najvise sto to volim a mnogo manje radi zarade.
Moj predlog da se radi sa poluprovodnicima nije doduse direktan odgovor na pitanje koje postavljeno kao tema, ali ima velike veze sa temom jer je alternativno resenje za glavnu ideju - da se napravi prijemnik.
Sto se mene licno tice, svako neka pravi sta i kako hoce, ja to pozdravljam u svakom slucaju, nemam nameru da nikoga ubedjujem ili oduvracam, ali mi je nekako logicno i imam nameru da predlozim bolje resenje po mom misljenju pa kome se svidi neka prihvati, kome ne - njegova volja.
Cevi jesu prevazidjene i zadrzale su se u manje - vise u specijalizovanim oblastima gde njihove dobre osobine prevazilaze tranzistore. Radio - prijemnici sa audio izlazom male snage svakako nisu jedna od tih oblasti. Mada se za elektroniku interesujem odavno, mislim da sam poslednji uredjaj sa cevima (koji radi) video pre desetak godina, mozda i vise...
Pozdrav svima i moja podrska za svaki novi korisni elektronski uredjaj u samogradnji.
 
Odgovor na temu

Kapetan Maks
Vladimir Maksimovic
Vazduhoplovna Akademija
Beograd

Član broj: 258126
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Regen radio od PCL8210.05.2010. u 12:09 - pre 169 meseci
Uranijum, jesu tranzistori ekonomičniji, ali su uobičajeni i mali. A kad vidiš neku gvožđuriju sa cevkava, obrtnim promenljivim kondenzatorima, kalemima, feritnim antenama i limenim kondenzatorima na njoj, to izgleda ko sajens fikšn. To je poenta.
Peco, ja nisam mnogo upućen u elektroniku, ako znaš neki sajt ili knjigu o tome (pogotovo cevna elektronika i prosti radio aparati), daj posavetuj me. Nzm koliko je 3 w u audio tehnici, al imam i jedan Blaupunktov 16-omski zvučnik sa starog tv-a, pa ako može...
I hoću sa 1 cevkom da ovo učinim (eventualno 1 germanijum dioda, tolko imam; trebaće mi kilo baterija, al ajde). Ima neko još neku ideju?

[Ovu poruku je menjao Kapetan Maks dana 10.05.2010. u 13:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
89.216.46.*



+13 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8211.05.2010. u 06:13 - pre 169 meseci
Nisi napisao da je poenta "sajens fiksn" izgled, kako ti kazes. Uvek je zanimljivo imati nesto sto je retko ili unikatno. Nadam se da ces uspeti i da ces nam poslati sliku kad zavrsis projekat.
3 W je sasvim dovoljno za glasno slusanje, budi siguran u to.
Sto se tice baterija, trebace ti stvarno ta kila a mozda budes morao da dodas jos jednu... :-). Da li si razmisljao da kao izvor koristis elektricnu mrezu?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8211.05.2010. u 06:44 - pre 169 meseci
Od knjiga najbolja na našem jeziku (sada jezici sa ovih prostora) je
Priručnik za amatere i tehničare od dr.Metzgera.
Video sam skoro da može da se skine na internetu. Ne pitajte me za link naćićete lako na google.

A tu ima sve o cevnim prijemnicima od najjednostavnijih do najkomplikovanijih
sa šemama, uputstvima i slično. prava stvar.
 
Odgovor na temu

Kapetan Maks
Vladimir Maksimovic
Vazduhoplovna Akademija
Beograd

Član broj: 258126
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Regen radio od PCL8212.05.2010. u 19:40 - pre 168 meseci
Lucky, danke ti ko bratu rođenom. Uranijum, razmišljo sam o tome, al ako će radio biti cevni, biće cevni. Onda mi treba vakuumska dioda. Ispravljač znam kako da napravim. Ima neko jednu? Na prodaju??? Ili zna de mogu da nabavim jednu??

[Ovu poruku je menjao Kapetan Maks dana 12.05.2010. u 20:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
89.216.46.*



+13 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8212.05.2010. u 21:48 - pre 168 meseci
Podrazumeva se da budu vakuumske diode u ispravljacu. Neka svetli kao Las Vegas. Ja sam dugo vremena koristio jedan televizor sa lampama i sam sam ga i odrzavao, to je bilo vrlo davno. Znam da sam imao puno jednu tregericu lampi. Dugo je nisam video. Potrazicu je ako budem isao da posetim roditelje za vikend. Ako pronadjem i bude dioda dobices ih na poklon. Trebalo da stavis dve jednostruke ili jednu dvostruku, tako da imas punotalasno ispravljanje. Ako bude samo jedna dioda onda ce mnogo da bruji.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8213.05.2010. u 00:51 - pre 168 meseci
Imam je nešto lampi, novih philipsovih, mislim da imami EZ80 za ispravljač.
Napiši koje ti lampe trebaju pa ću pogledati.
Inače mogu se kupiti neke lampe u MG electronik u Nišu,bilo je ranije, mislim da još ima kod njih.
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8213.05.2010. u 02:14 - pre 168 meseci
Šalu na stranu, mogu se naći lampe iz starih radio aparata i tv-a, i radiće dobro.
Ali ako hoćeš da staviš novu lampu, a ne nađeš je drugde, evo ustupiću ti ja ovu EZ80 EI-Niš
mnogo jeftinije nego u prodavnicama. Da imam polovnu dao bih je bespaltno bez problema.

 
Odgovor na temu

Kapetan Maks
Vladimir Maksimovic
Vazduhoplovna Akademija
Beograd

Član broj: 258126
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Regen radio od PCL8213.05.2010. u 21:06 - pre 168 meseci
Nova, polovna, stara 60 god, cev je cev. Samo da nije pregorela. Treba mi dvostruka dioda (necu 2 jednostruke, mnogo struje ode na grejanje) da izdržava napon min 120 V na obe anode. Napon na grejanju je nebitan. Ako ima neko i detektorsku diodu ili triodu (nzm dal može trioda za detekciju) kupujem. Po mogućstvu da bude "pečurkastog" tipa (fizički veća od PCL82 i duodiode, čisto radi izgleda). Sad mi se javlja nova ideja: Trioda za detekciju i "regeneraciju", PCL 82 za zvučno pojačalo i pretpojačalo. Jel preterujem sa jačinom?? :-D
Čini mi se da će ovaj prost regen radio postati ne baš tako prost, kao i još par nekih projekata koje sam radio.
Lucky, kolko ceniš tu EZ80??

[Ovu poruku je menjao Kapetan Maks dana 13.05.2010. u 22:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8214.05.2010. u 04:02 - pre 168 meseci
Pogledaj na ovom linku, ako nemaš Metzgerov priručnik starije izdanje, ovaj na internetu što je dostupan je
novije izdanje svi prijemnici su sa tranzistorima. Ima dosta šema regen-RX-a.
http://groups.yahoo.com/group/regenrx/
Ja bih preporučio da gradiš jednostavniji superheterodin sa dve-tri lampe, dobiju se bolji rezultati po pitanju
selektivnosti i osetljivosti prijemnika. Mada i sa regenom može uz dosta strpljenja da se postigne dobra selektivnost.

Pa bolje je da imaš NF pojačivač, da se čuje na zvučniku lepo, i kada je slabija stanica. Jedino je problematično za izlazni trafo,
ako već nemaš neki.

Za EZ80 pošto je nova 1.8k din. I šaljem uz nju polovne EF183 dve i neku ECC ili PCC pogledaću od polovnih šta imam.

Imam i polovnu ispravljačku UY41. I PCF80 i PCC88. Televizijske grejanje je oko 7V.

poz.




[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 14.05.2010. u 06:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8214.05.2010. u 06:14 - pre 168 meseci
Evo ovde primer jednog jednostavnog Superheterodina. Ovo je sa nekim prastarim cevima.
Ima slicnih sema sa novijim cevima i jos jednostavnijih.
Problem s ovakvom gradnjom je sto treba praviti Lokalni oscilator za odredjenu frekvenciju.
To bez odgovarajucih instrumenata, frekvencmetra ili dip-metra je skoro neizvodljivo.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8214.05.2010. u 10:41 - pre 168 meseci
Ima iz Ei Nis radija svega...
EABC80 dve djiode+trijoda


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Kapetan Maks
Vladimir Maksimovic
Vazduhoplovna Akademija
Beograd

Član broj: 258126
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Regen radio od PCL8214.05.2010. u 20:02 - pre 168 meseci
Neću graditi superhet, nemam opremu za to. Lucky, vidi šta to još imaš od cevi. Ako sve to ulazi u tih 1800 din, može. Razumeo za nf pojačalo. Nemam trafo, al možda znam gde mogu naći jedan.
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Regen radio od PCL8215.05.2010. u 01:49 - pre 168 meseci
Šaljem za istu cenu od polovnih dve EF183, po jednu PCF80 i PCC189, i extra jednu novu ECH84,ona je ista kao ECH81 osim razlike u rasporedu jednog pina.
I onu EZ80.
Znaci sve to ti saljem. Ako je u redu daj mi adresu na pp. i kako da ti posaljem. Moze i brzom postom.

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 15.05.2010. u 03:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kapetan Maks
Vladimir Maksimovic
Vazduhoplovna Akademija
Beograd

Član broj: 258126
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Regen radio od PCL8226.05.2010. u 10:42 - pre 168 meseci
Lucky, hvala ti veliko. Stigle su.



S leva na desno:
Dve EF183 (Pentoda, rf pojačalo promenljive frek.)
Tunsgram PCC189 (Dupla trioda, UKT pojačalo)
Philips PC88 (Trioda, UKT pojačalo do oko 900 MHz)
Ei Niš EZ 80
Tunsgram PCF80 (Trioda-Pentoda mešač i oscilator 50-190 MHz)
Moja PCL82
Ei Niš ECH84 (Trioda-Heptoda AM modulator ili menjač frek.)

Moj projekat će morati da sačeka dok ne odem u selo. Tamo imam jedan stari radio "lampaš" Ei Traviata iz koga su cevi povađene, ali su ostale "utičnice" za cevi. I, nadam se, audio i "napajački" transformator i promenljivi kondenzator.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Regen radio od PCL82

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 31414 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.