Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu

[es] :: Elektronika :: Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu

[ Pregleda: 7143 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

da10

Član broj: 261190
Poruke: 2
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu01.06.2010. u 16:53 - pre 168 meseci
Evo prvo pozdrav svim forumasima,dobio sam za zadatka slozit i napisat maturalni rad o pokretanju trofaznog asinkronog motora izravnim spajanjem na mrezu,evo u cemu je sad tu problemcic :p,nisam dobio nikakvu shemu,trazio sam po netu i po knjigama ali nigdje sheme za ovaj nacin spajanja,ono sta sam dobio su 4 osiguraca,2signalne zarulje,1prekostruji rele,1cn sklopnik,2tipkala e sad mi smo u skoli spajali na ploci pokretanje tam u dva smjera i zvijezda/trokut,to smo spajali pomocni strujni krug,znaci da bi ja nesto tako trebo napravit,znam od prilike kako bi trebalo izgledat,al ako netko ima shemu pomocnog strujnog kruga ovog pokretanja izravno na mrezu puno bi pomoglo.fala unaprijed:p
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu01.06.2010. u 17:26 - pre 168 meseci
po specifikaciji materijala, zakljucujem da je rec o semi start-stop, a ne o semi levo-desno , samo mi nije jasan izraz "izravno" spajanje na mrezu, sta podrazumevas pod time ? mogu ti na brzinu iscrtati semu start-stop pokretanje trofaznog asinhronog motora, ali nisam siguran da ti bas to treba zbog onog "izravno"....

ako si vezivao nekada motor na vezbi sa semom levo desno, onda bi ovo trebao znati iz glave da vezes, ukratko , sa prikljucne klemne ti dolaze tri faze , uzemljenje i nula, zemlju i nulu vodis mimo osiguraca ( logicno ali aj da napomenem ) a tri faze vodis na tri osiguraca a jednu mostis na cetvrti osigurac ( ovo ti je upravljacka-komandna "cetvrta" faza ) , dalje tri "energetske" faze ( one koje nisu upravljacka, premostena ) vodis na tri radna kontakta sklopke i sa ta tri radna kontakta sklopke, u koju je uboden bimetalna prekostrujna zastita, (to je ono sto ti nazivas prekostrujni rele , pretpostavljam ) na ista ta tri radna kontakta sa druge strane sklopke, ( ako taj rele nije unapred konstruisan da se ubode u sklopku (kontaktor), tj ako nema tri viljuske na sebi , onda prosto sa sklopke tri energetske faze premosti sa drugog kraja radnih kontakata na taj rele a sa njega na motor , isto tako ako ima ulaz i izlaz nule, povezi i nju, ali pazi sta vezujes jer moze da ima i izlaz faze kad iskoci za signalnu sijalicu ) dve signalne sijalice , jednu vezujes paralelno spulni sklopke da ti signalizira rad motora, a drugu paralelno jednom radnom kontaktu prekostrujne zastite da ti signalizira kad je motor u ispadu tj kad iskoci prekostrujni rele... ovo ti je sve energetska sema, a za komandnu ti ne mogu nista napisati dok mi ne kazes kakvu si opremu dobio, tj koliko sklopka ima radnih a koliko mirnih kontakata, isto i za tastere i prekostrujni rele...

vodi racuna o debljini provodnika, za energetske faze stavi bar 4 kvadrata a za komandne mozes i 1,5 ili 0,75 kvadrata... cekam te da se javis da ti nacrtam tacnu semu za tvoju opremu jer ovako ti mogu nacrtati samo osnovnu semu za start-stop...

pozz
 
Odgovor na temu

da10

Član broj: 261190
Poruke: 2
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu02.06.2010. u 00:22 - pre 168 meseci
Citat:
shadow88: po specifikaciji materijala, zakljucujem da je rec o semi start-stop, a ne o semi levo-desno , samo mi nije jasan izraz "izravno" spajanje na mrezu, sta podrazumevas pod time ? mogu ti na brzinu iscrtati semu start-stop pokretanje trofaznog asinhronog motora, ali nisam siguran da ti bas to treba zbog onog "izravno"....

Ono sta sam vidio po knjigama pise tzv direktno(izravno) pokretanje znaci samo prikljucenje motora na puni napon mreze,evo sta u knjizi o strojevima daju kao shemu takvog pokretanjatako da to nema previse veze
sto se tice bimetalne prekostrujne zastite ona ima tri "viljuske" ali ja moram napravit radnu plocu gdje to nece bit spojeno pa ce se kasnije povezivat sa vodicima,znaci ja cu samo poslagat elemente i izvuc vani spojna mjesta,tako da cu bimetalni relej spojit dole a ne samo ubost :P,znaci sto se tice signalnih sijalica,spajam ih jednu sa pocetka glavnog kontakta(oznaka bi bila A) sklopnika i do nule,a drugu sa pocetka nekog radnog kontakta relea na nulu,to bi bilo paralelno ako sam dobro shavtio,uglavnom sutra cu popodne otic do skole pa cu sa mentorom malo detaljnije to sve pogledat,pa cu onda sutra postat detaljnije o opremi,puno hvala za ove natuknice do sad
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu02.06.2010. u 14:21 - pre 168 meseci
e pa ova sema ti je samo energetski deo, nema upravljacko kontrolnog dela. sto se tice bimetala, pravilno je ubosti ga u sklopku i nikako drugacije nemoj da ga montiras, a sto se tice kontrolnih sijalica, isto tako je pravilno da ih vezes kako sam ti rekao, da jedna signalizira rad motora a druga da je ispao bimetal, mozes bimetal vezati tako da komandni radni kontakt na njemu vezes redno sa spulnom sklopke pa kad ispadne bimetal da ti ugasi sklopku tj motor, a sijalicu drugu vezi paralelno sa rednom vezom spulne sklopke i radnog kontakta bimetala.
 
Odgovor na temu

EasyCorps

Član broj: 45760
Poruke: 247
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu04.06.2010. u 11:27 - pre 168 meseci
Direktno pustanje TAM
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
82.117.202.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu05.06.2010. u 19:23 - pre 168 meseci
i na ovoj semi jos samo fali osigrac za upravljacki deo :) - to je onaj cetvrti.

pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Pokretanje TAM sa izravnim prikljuckom na mrezu

[ Pregleda: 7143 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.