Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sunny Spain suspends solar subsidy scam

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Sunny Spain suspends solar subsidy scam

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7107 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam17.06.2010. u 21:24 - pre 169 meseci
Pa evo recimo primer za kućni sistem:

Ako koristiš ove panele, 200 x 100cm, max snage 300W, cena da kažemo oko 600 evra:
http://www.dmsolar.com/somo30.html

Ako kažemo da neka prosečna kuća osnove otprilike 8x8 metara ima oko 80 kvadrata površine, koristimo samo jednu stranu kuće.

40m² krova @ 300 €/m² = € 12.000,-
Ukupna instalisana snaga 6.000W (6 kW)
Nakon DC > AC konverzije: 4,62 kW

Ukupna godišnja proizvodnja (Beograd): 6469 kWh
Prosečna mesečna proizvodnja: 539 kWh

Sada u na scenu mora doći elektrodistribucija da otkupi tu struju od tebe, jer ti recimo u Junu proizvedeš 750 kWh, a u Januaru samo 250 kWh, i treba ti neko kome ćeš to da proslediš kako bi uprosečio svoju proizvodnju. I ti si ovim generalno pokrio svoju prosečnu mesečnu potrošnju od 500 kWh.

Međutim, ako ti elektrodistribucija otkupljuje tu struju po subvencionisanim cenama, onda je i iznos investicije srazmerno manji. Po ovoj ceni investicije, i sa obzirom na jako nisku cenu struje sada, tebi treba 33 godine da isplatiš ove PV ćelije (€12.000 Investicija / €30 prosečan račun = 400 meseci). Ako te država subvencioniše sa 3x cenom struje, znači da će ti se investicija isplatiti za 11 godina, ili ako subvencioniše sa 5x cenom struje investicija ti se otplaćuje za 7 godina.

Za kalkulacije oko ovih kućnih varijanti, ovaj kalkulator je prilično zgodan:
http://rredc.nrel.gov/solar/calculators/PVWATTS/version1/

 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.251.*



+438 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 07:53 - pre 169 meseci
http://www.nadlanu.com/Dynamic...,153574,intCategoryID,112.html

U nasem slucaju je donesen zakon,ali naravno treba ocekivati birokratsko kocenje od strane EDB i ostalih karika u tom lancu. Ko hoce da postavi malu PV elektranu na svom krovu ili dvoristu moze da ocekuje povrat investicije prema nekom mom racunu za oko 10-12 godina,prema sadasnjim cenama kod nas. To je u slucaju da se cena drzavnog KW nece menjati,a bogami hoce. Ionako su cene po kojima mali proizvodjac kupuje i prodaje struju balansirane na nekom uobicajenom odnosu 1:4-5,cena nase struje po KW je smesno mala i bice tu uskoro povecanja oho-ho. Drzava garantuje otkupnu cenu od 0,23 E/KW 12 godina,a ja sam ubedjen da ce za godinu-dve in/out odnos biti 1:2. U tom slucaju nemojte racunati na povrat investicije pre isteka roka trajanja solarnih modula. Znaci,zarada = 0.

U Sloveniji je prelomna tacka(posle koje se investicija vraca) posle 8 godina,imam precizan proracun firme koja se bavi time. Drugo,moguce je dobiti kredit u 100% iznosu,bez ucesca,namenski za taj projekat. Sve je vec dosta uhodano i funkcionise...za sada.Cena jedne instalacije od 4 KW(vise nego dovoljno za jedno domacinstvo) iznosi oko 15.000 E.

Citat:
Pa nisam bas nesto uveren da je evropski model subvencija izrodio zesci napredak u tehnologiji - stavise, gomila revolucija u fotocelijama je dosla iz nekih drugih krajeva.


Moja firma upravo ucestvuje u jednom projektu poboljsanja iskoriscenosti sunceve energije.Nista spektakularno,samo jedna inovacija,ali podstaknuta upravo trendom subvencionisanja.Nisam se nesto raspitivao,ali mislim da tu ima nekih kredita iz EU fondova. Ucesnici projekta su iz par evropskih zemalja,nisam primetio da nekom vire stapici iz dzepa kao pribor za jelo ;-)


Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 08:04 - pre 169 meseci
@morihei ueshiba:

Jel može ponovo da pastuješ link pošto nije ispravan?

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 09:32 - pre 169 meseci
Ali niko i dalje ne daje odgovor zasto mi to radimo? Zasto se tech kompanijama poklanjaju pare poreskih obveznika za R&D da bi te iste firme posle drale gradjane tih zemalja kroz patente? Ako ce pare poreskih obveznika da idu na R&D onda i patenti treba da idu onome ko je R&D finansirao, zar ne?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.251.*



+438 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 09:39 - pre 169 meseci
http://www.nadlanu.com/Dynamic...,153574,intCategoryID,112.html

Inace,pokrenuo sam ja temu o tome nedavno,ali nije bila nikome zanimljiva
http://www.elitemadzone.org/t394145-0#2544210
cak sam imao malu raspravu na tehzone o vetrenjacama u vezi toga.

Iskreno,kako se stvari odvijaju u Srbiji,a posle ovoga u Spaniji,ne znam da li vredi ulaziti u rizik investicije. Stvari se zakuvavaju,bio sam nedavno u Grckoj,ali ne na provodu,nego zbog posla u nekoj vukohebini i situacija je veoma...gadna. Ne znam koliko ce trajati ova igranka sa subvencionisanjem u svetu,bojim se ne dugo. Kod nas ce to da rese veoma elegantno,kao i dosad. Podici ce cenu kw,nece podici otkupnu cenu i nikom nista. Osim,naravno,ako neko od znacajnih licnosti ne pozeli da investira u tu oblast,mada ne verujem.

Evo i teksta uredbe:
http://www.kombeg.org.rs/Slike...l_energije_koriscenjem_OIE.pdf
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 13:59 - pre 169 meseci
Citat:
mmix: Ali niko i dalje ne daje odgovor zasto mi to radimo? Zasto se tech kompanijama poklanjaju pare poreskih obveznika za R&D da bi te iste firme posle drale gradjane tih zemalja kroz patente? Ako ce pare poreskih obveznika da idu na R&D onda i patenti treba da idu onome ko je R&D finansirao, zar ne?

Razlozi su čisto politički. To ti je ko što neko kaže, e od sada kupujem samo organsko povrće. Ekonomski nema nikakvog smisla da plaćaš mnogo više novca za organsko povrće kad je nutriciona vrednost i ukus identičan, ali eto, kad kupuješ organsko onda ti je kanda malo toplo oko srca... Brineš se za planetu, ekologiju i tako to..

Ovo sa subvencijama je isti fazon... Kao okrećemo se zelenim izvorima energije, a cena je tu nebitan faktor...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 17:47 - pre 169 meseci
Da, ali ja imam izbora da li hocu ili necu da kupim organsko povrce, ali me za solarne panele ocigledno niko nista ne pita, pera je ugradio solarni panel, zika mu je za to dao dzabe struju, obojca trljaju dlanove i reklamiraju se kao avangardni i "zeleni" a ja sam o da cutim i da dam pare, jel to?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 19:39 - pre 169 meseci
Citat:
mmix: Da, ali ja imam izbora da li hocu ili necu da kupim organsko povrce, ali me za solarne panele ocigledno niko nista ne pita, pera je ugradio solarni panel, zika mu je za to dao dzabe struju, obojca trljaju dlanove i reklamiraju se kao avangardni i "zeleni" a ja sam o da cutim i da dam pare, jel to?

Očigledno je da nisu marsovci došli i uveli takav zakon već političari koje je izabrao narod... Ako se to narodu ne sviđa, političare može da promeni... Međutim ti zakoni su na snazi već nekoliko političkih mandata, tako da se ipak izgleda narod loži na te ekološke stvari...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam18.06.2010. u 20:01 - pre 169 meseci
Nisu marsovci vec salesmani tih kompanija koji su skontali da nije sve u parama od patenata, ima nesto i od par u budzetu. Taman da se od tih para malo "izlobira" pa opet pretekne.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Sunny Spain suspends solar subsidy scam19.06.2010. u 00:32 - pre 169 meseci
Da se to narodu ne sviđa, smenio bi te političare... Ipak su to uređene zemlje u pitanju, ne radi se o Srbiji gde političari svoja mesta dobijaju kao nasledstvo od dede...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Sunny Spain suspends solar subsidy scam

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7107 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.