Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hard Disk sta je to?

[es] :: Storage :: Hard Disk sta je to?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)

[ Pregleda: 10860 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivan200
Ivan Jonjic

Član broj: 15260
Poruke: 99
*.dclient.hispeed.ch



Profil

icon Hard Disk sta je to?19.01.2004. u 23:57 - pre 245 meseci
Imam glupo pitanje ali sta cu otkad imam kompjuter ne znam sta je Hard Disk i ne znam gdje se nalazi i cemu on sluzi molim vas ako iko moze da mi malo to objasni molim vas.




Ivan
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?20.01.2004. u 15:42 - pre 245 meseci
Ako znas engleski pogledaj ovo http://computer.howstuffworks.com/hard-disk.htm, tu je lepo i detaljno objasnjeno.

Ako ne znas engleski, onda ti ja dajem ruzno i kratko objasnjenje: elektro-elektronska-mehanicka sprava, koja na elektromagnetskom principu snima i cita podatke na (i sa ) okruglu plocu, koja se vrti velikom brzinom i koja je veoma vazan deo vecine kompjutera. Spomenuta ploca je cvrsta = hard, za razliku od "ploca" - folija u disketama, zato se to i zove hard disk.

Sta si po zanimanju, koliko si star, kad si dobio kompjuter, da li si ga dobio vec sastavljenog i sa instaliranim programima?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

ivan200
Ivan Jonjic

Član broj: 15260
Poruke: 99
*.dclient.hispeed.ch



Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?20.01.2004. u 19:44 - pre 245 meseci
Citat:
tdjokic:

Sta si po zanimanju, koliko si star, kad si dobio kompjuter, da li si ga dobio vec sastavljenog i sa instaliranim programima?

po zanimanju nisam nista imam 17 godina dobijo kompjuter prije 2 godine dobio ga vec sastavljenog i instaliranog i ne razumijem engleski daj mi to malo bolje objasni ne razumijem te bas to sta si reko.
Ivan
 
0

BOOK
Beograd

Član broj: 9769
Poruke: 117
*.151.EUnet.yu

Jabber: BOOK@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?20.01.2004. u 21:06 - pre 245 meseci
Hard disk je jedna komadina metala unutar kućišta kompjutera. Kućište kompjutera je ona uspravni limeni kvadar na kojoj se nalazi dugme za uključivanje kompjutera. Hard disk ima jedno pola kile, i u obliku je omanje knjige. Služi da čuva tvoje podatke čak i kada nema struje, tj. kada isključiš kompjuter: važna osobina hard diska je da za njega nije potrebna struja da bi čuvao podatke.

Na primer, kada budeš pisao maturski rad - sigurno ga nećeš završiti za jedan dan. Da ne bi nestalo sve što si napisao kada ugasiš kompjuter i da ne bi sutradan iznova pisao rad - ti ćeš ga snimiti (sačuvati) na tvom hard disku. Hard disk će strpljivo da čuva tvoj maturski rad i kada naredni put uključiš kompjuter moći ćeš da otvoriš rad i nastaviš da pišeš tamo gde si stao.

Sigurno si čuo za CD - na njemu se isto mogu čuvati podaci. E pa hard disk možeš da shvatiš kao neki debeli, uliveni CD kojeg su neki opaki ljudi zašrafili i sakrili unutar kućišta. Hard disk radi na potpuno drugačiji način od CD-a, i bolje ga je porediti sa "disketom" - ali taj pojam možda nisi čuo. Na hard disku može da stane veoma mnogo podataka (na primer, kao na 50 CD-ova) i na njega uvek mogu da se iznova pišu i brišu podaci. Na hard disku se nalazi i tvoj operativni sistem (najčešće "Windows") i tu čuči i upravlja tvojim hardverom (mehanika) i softverom (programi).
 
0

ivan200
Ivan Jonjic

Član broj: 15260
Poruke: 99
*.dclient.hispeed.ch



Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?20.01.2004. u 23:01 - pre 245 meseci
Hvala BOOK sad sam svatio sta je to puno hvala na odgovoru pozdrav svima.
Ivan
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
216.236.216.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?20.01.2004. u 23:30 - pre 245 meseci
Ivane, ne bih da te vređam, samo mi reci za čega si koristio kompjuter protekle 2 godine?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

ivan200
Ivan Jonjic

Član broj: 15260
Poruke: 99
*.dclient.hispeed.ch



Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?20.01.2004. u 23:34 - pre 245 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Ivane, ne bih da te vređam, samo mi reci za čega si koristio kompjuter protekle 2 godine?

sta ti mislis za sta sam koristio?
Ivan
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
216.236.216.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?20.01.2004. u 23:57 - pre 245 meseci
Pretpostavljam za igrice, ali nije mi jasno ono što ti je BOOK objašnjavao:
Citat:
BOOK:
Da ne bi nestalo sve što si napisao kada ugasiš kompjuter i da ne bi sutradan iznova pisao rad - ti ćeš ga snimiti (sačuvati) na tvom hard disku. Hard disk će strpljivo da čuva tvoj maturski rad i kada naredni put uključiš kompjuter moći ćeš da otvoriš rad i nastaviš da pišeš tamo gde si stao.

Poenta mog pitanja je bila: ako imaš kompjuter dve godine (i ako si ga koristio), trebalo bi da znaš da se ono što je u njemu ne briše kad ga ugasiš. Nemoj pogrešno da me shvatiš, svi smo bili početnici, samo te molim da mi to razjasniš.

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 14.08.2006. u 15:11 GMT+1]
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?21.01.2004. u 00:02 - pre 245 meseci
Nije bitno, igrice verovatno. Evo ja ti sada kazem - otvori taj kvadar (kuciste) i pogledaj sta sve ima unutra. Pokusaj da pronadjes hard disk i gledaj malo okolo za pocetak.Ne moze nista da se desi ako ga samo otvoris i zatvoris - zato probaj. A ako se plasis ili sta ti ja znam onda mozda bolje da ne znas (mada ja mislim da ces to uraditi jer te to ocigledno interesuje)
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
216.236.216.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Hard Disk sta je to?21.01.2004. u 00:08 - pre 245 meseci
Da, i to što stalker reče. Svakako cenim tvoj entuzijazam da naučiš. Sigurno imaš nekog druga koji se malo bolje razume, pa ga pozovi kod sebe, ti "majstoriši", a on neka ti samo daje instrukcije.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

[es] :: Storage :: Hard Disk sta je to?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)

[ Pregleda: 10860 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.