Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dijagram toka podataka u Visio

[es] :: Baze podataka :: Dijagram toka podataka u Visio

[ Pregleda: 7315 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

goxkojic
Student

Član broj: 263624
Poruke: 14
85.114.46.*



Profil

icon Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 10:07 - pre 167 meseci
Napravio sam bazu podataka biblioteke u accessu iako sam je našao već na ovome sajtu uz potrebnu dokumentaciju, s obzirom da je na ovom sajtu profesionalna biblioteka napravio sam svoju ali sam zastao kod dijagrama konteksta, dekompozicije i prošireni model objekti-veze. Većina to radi u BPWinu i ERWinu ali meni treba u Microsoft Viso-u. Da li mi neko može pomoći oko ove baze podataka???
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 13:46 - pre 167 meseci
Ja sam uz pomoć ljudi sa ovog foruma napravio tu biblioteku koja se nalazi na ovom forumu (ima i verzija sa nekim ispravkama na adresi http://biske.hyperphp.com/viewtopic.php?f=5&t=4 ). Dosta sam vremena proveo radeći je tako da sam prilično saznao o procesima u biblioteci. Sve funkcionalnosti koje ima biblioteka, imaš u BPwin fajlu. Uzmi instalaciju BPwina i hvataj šta te interesuje. Isto tako imaš i ERwin fajl u kome možeš da vidiš logički i fizički dizajn baze podataka. Pošto je to bio moj diplomski morao sam da obratim pažnju na svaku sitnicu. Na primer strogo sam pratio uputstva za kreiranje kardinalnosti veza i sličnih stvari. Hoću da kažem da se sa tih modela može pokupiti dosta informacija. Pored toga ako te nešto interesuje slobodno postavi pitanje ili ovde na forumu ili preko e.pošte ili preko skajpa.
Tvoje pitanje je "Da li mi neko može pomoći oko ove baze podataka?" ali nisam siguran šta ti tačno treba. Vidim u ovoj bazi koju si okačio da si odradio par upita, formi i izveštaja. Ne znam tačno gde si zapeo pa ti treba pomoć. Što se tiče Visio programa radio sam preko njega neke sitne stvari kad mi je trebao ali koliko mi se čini to je program za crtanje a ne modelovanje. Možda grešim. ERwin alat ima generator šeme baze podataka a ovaj Visio ne znam da li ima to. Reci tačno oko kojeg dijagrama imaš problem pa možda budemo znali da pomognemo. Ali ako je problem oko dijagrama a ne oko baze onda bi trebalo da postaviš pitanje u podforumu "Baze podataka".
Pozdrav i puno sreće sa izradom modela i baze podataka.

P.S. Jel' ovo za neki ispit pa moraš da radiš u Visio?
 
Odgovor na temu

goxkojic
Student

Član broj: 263624
Poruke: 14
85.114.46.*



Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 14:40 - pre 167 meseci
Ovo mi je zadatak za seminarski rad iz informacionih sistema, profesor mi je dao shapes za Visio da bih napravio dijagrame tokova. Problem je što se nikada nisam susretao sa dijagramima tokova i trebao bih na osnovu svoje baze izraditi dijagram konteksta i dekompozicije, i da problem je oko dijagrama, znam napraviti bazu u accessu ali ne znam dijagrame tokova napraviti. Naime ne koristimo još ERWin i BPWin pa moramo koristiti Viso za koje sam dobio shapes. Kačim i shapes za Visio za izradu dijagrama. Hvala što si se javio. Ukulio bi mi mogao pomoći oko dijagrama toka i dekompozicije bio bih zahvalan
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 16:42 - pre 167 meseci
Ovo je za forum Baze podataka.
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 18:08 - pre 167 meseci
Eto primera loše organizovanog školstva. Čisto da se odradi. Postupak modelovanja se uvodi najpre da se problem dobro razume pre nego što se krene sa programiranjem. Ako si ti napravio bazu zašto ti onda treba bespotrebno da se vraćaš na modelovanje. Modelovanje ne bi trebalo samo sebi da bude svrha. Na primer ako ti neko naruči da mu napraviš bazu podataka za biblioteku. Ako i napraviš da takva biblioteka radi bez problema onda ti poslodavac neće tražiti neke modele, on i ne zna šta je to. Njemu treba baza a ne model. Razumem da to nije do tebe samo hoću da ti kažem koliki je značaj modeliranja. Jedna od mnogo bitnih stvari je i to što da dok modeluješ možeš lako da vršiš izmene u zahtevima. Na primer neko ko ti je naručio da mu praviš bazu za biblioteku odluči i da mu ipak ubaciš da se ne vodi evidencija samo o knjigama već i o CD-ovima koji dolaze uz knjige. Ako taj čovek dodje sa takvim zahtevom u toku modelovanja onda to tebi nije veliki problem. Nacrtaćeš još koji kvadratić, dodaćeš još koju tabelu i unećeš malo koda više nego što bi trebalo. Ali ako se takav zahtev javi dok se recimo vrši testiranje aplikacije onda to mora da bude veoma veliki problem, i izgubićeš mnogo više vremena nego u prvom slučaju. A kako je vreme novac ne moram da ti pričam ništa dalje. Pored toga da si prvo uzeo da modeluješ program uvideo bi njegov značaj i to bi ti kasnije mnogo pomoglo u životu. Ovako se navikavaš da budeš aljkav programer, loše navike se teško izbacuju. Ali dobro nisi ti za to kriv, šta je tu je.
Ja sam svoj informacioni sistem radio po knjizi profesora Alempija Veljovića koja se zove "Razvoj informacionih sistema i baze podataka". Vidi se da ova knjiga nije napravljena tako što je autor uzeo pa isprepisivao neke knjige, već se temelji pre svega na velikom iskustvu u izradi informacionih sistema. Tako da bih ti preporučio da je malo prelistaš, tamo imaš objašnjeno kako bi trebali da se rade dijagrami. Ja trenutno radim master rad pa sam zauzet a i da nisam ne bih ti radio ceo model, pošto svrha foruma izrada domaćih zadataka i seminarskih već razmena iskustva i pomoć kod konkretnih problema. Time ti ne bih pomogao već naprotiv, samo bi ti odmogao. Kada me je profesor terao da dorađujem svaku sitnicu tada kada sam radio ja sam se ljutio ali sada tek vidim koliko je dobro što sam lepo odradio taj model. Nego ti uzmi neku literaturu pa malo pogledaj o tim dijagramima i kada ti nešto konkretno ne bude jasno onda pitaj. Postaviš sliku tog modela ovde na forumu i pitaš za konkretni problem. Uostalom pogledaj u top temi ima link ka temi u kojoj sam ja postavljao pitanja pa vidi i tako i ti uradi. Pozdrav
 
Odgovor na temu

goxkojic
Student

Član broj: 263624
Poruke: 14
85.114.46.*



Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 18:50 - pre 167 meseci
ok, hvala na pomoći. Pokušavam napraviti bazu u accessu na osnovu nekog dijagrama. Mislim da je crtanje ovih dijagrama samo gubitak vremena, kao i što si sam rekao svi će tražiti program, a ne dijagrame.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.225.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 18:52 - pre 167 meseci
Na ono sto je biske86 napisao samo bih dodao http://www.cafe022.com/mybb/ra...lempije-veljovic-246-t-37.html

 
Odgovor na temu

goxkojic
Student

Član broj: 263624
Poruke: 14
85.114.46.*



Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 18:56 - pre 167 meseci
hvala na linku, preduhitrio si me... upravo sam krenuo da potražim knjigu... Pozzz
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 19:41 - pre 167 meseci
Izgleda da nisi dobro razumeo šta je biske86 rekao. Crtanje dijagrama služi da bi uštedeo vreme u kasnijim fazama razvoja baze i aplikacije i nikako nije suvišno već neophodno. Hteo je da ti kaže da ako već imaš gotovu bazu ne trebaš ili ne moraš da crtaš dijagram ukoliko je ta baza već u upotrebi jer bi promena takve baze zahtevala ulaganje velikog truda i vremena.

Ono što ću ti ja reći vezano za tvoje prvo pitanje u vezi Visia. Viđao sam ranije da su ljudi koristili Visio za modelovanje baza podataka, ali lično nisam našao upotrebnu vrednost veću od običnog papira i olovke. Mislim da Visio ima mogućnost generisanja skripte za kreiranje same baze podataka ali je prilično ograničen. BPwin i ERwin nisam koristio (ERwin sam samo jednom davno probao), ali znam da su to ozbiljne aplikacije za modelovanje baza podataka i reverse/forward engineering. Jedino što mislim da je ERwin odavno pregazilo vreme.

No, da se vratim na temu. Ako si već uradio bazu, onda će izrada dijagrama za istu biti relativno lak proces. Ako hoćeš da napraviš dijagram od nule, onda ćeš morati da se pozabaviš principima modelovanja baza podataka. Obavezno pogledaj knjgu (knjige) koje se time bave. Ovde se za pomoć svakako možeš javiti ali za konkretne probleme jer je pravilo foruma da ti niko neće rešavati cele zadatke već ti samo pomoći da sam dođeš do rešenja.

[Ovu poruku je menjao rambo dana 05.07.2010. u 14:32 GMT+1]
"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Dijagram toka podataka u Visio04.07.2010. u 21:05 - pre 167 meseci
Citat:
rambo: Izgleda da nisi dobro razumeo šta je biske86 rekao. Crtanje dijagrama služi da bi uštedeo vreme u kasnijim fazama razvoja baze i aplikacije i nikako nije suvišno već neophodno. Hteo je da ti kaže da ako već imaš gotovu bazu ne trebaš ili ne moraš da crtaš dijagram ukoliko je ta baza već u upotrebi jer bi promena takve baze zahtevala ulaganje velikog truda i vremena.

Ono što ću ti ja reći vezano za tvoje prvo pitanje u vezi Visia. Viđao sam ranije da su ljudi koristili Visio za modelovanje baza podataka, ali lično nisam našao upotrebnu vrednost veću od običnog papira i olovke. Mislim da Visio ima mogućnost generisanja skripte za kreiranje same baze podataka ali je prilično ograničen. BPwin i ERwin nisam koristio (ERwin sam samo jednom davno probao), ali znam da su to ozbiljne aplikacije za modelovanje baza podataka i reverse/forward engineering. Jedino što mislim da je ERwin odavno pregazilo vreme.

No, da se vratim na temu. Ako si već uradio bazu, onda će izrada dijagrama za istu biti relativno lak proces. Ako hoćeš da napraviš dijagram od nule, onca ćeš morati da se pozabaviš principima modelovanja baza podataka. Obavezno pogledaj knjgu (knjige) koje se time bave. Ovde se za pomoć svakako možeš javiti ali za konkretne probleme jer je pravilo foruma da ti niko neće rešavati cele zadatke već ti samo pomoći da sam dođeš do rešenja.


Tako je. Rekao sam za gotovu bazu da ne vredi da se rade dijagrami. Ali kad je potrebno da se napravi nova baza onda sam siguran da je najbolje da se ne kreće odmah sa programiranjem već da se krene prvo sa modelovanjem. Ne rade po firmama uzalud to modelovanje nego valjda što time štede vreme (čitaj novac).
ERwin nije idealan alat ali daleko od toga da ga je pregazilo vreme.

 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Dijagram toka podataka u Visio

[ Pregleda: 7315 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.