Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wifi router i pregled prometa pomoc

[es] :: Wireless :: Wifi router i pregled prometa pomoc

[ Pregleda: 3741 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neohipik
student
tamo gdje vječno sunce s

Član broj: 170785
Poruke: 52
*.tel.net.ba.



Profil

icon Wifi router i pregled prometa pomoc10.07.2010. u 00:24 - pre 167 meseci
Ljudovi, ovako, trebao bih vasu pomoc, jako je vazno...
U motelu u kojem radim imamo ADSL preko wireless routera Billion bipac 5200 r4.
U ovih 9 dana 7.og mjeseca promet nam je nabijen na 19 GB, a kako nemamo Flat, to je problem.
Lozinku za spajanje imaju 2 radnika i jedan gost, a kako smo mi zajedno "potrosili" max 1 GB, krivnja pada na gosta.
Sada imam pitanjce za koje bih volio vašu pomoć.
Može li se nekako na routeru izlistati promet po MAC adresama ili nesto slicno, tek tako da gostu mozemo dati dokaz (i racun) da je on to
"nabio".
Sumnjam da je netko probio lozinku jer smo stavili WPA2, a inače sumnjam da u našem malom mjestu ima sniffera mreža i hakera :D
Hvala na bilo kakvoj pomoci



...nije u megahercima sve...
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Wifi router i pregled prometa pomoc10.07.2010. u 06:53 - pre 167 meseci
router pravi log fajl ali u vezi svog sistema,konektovanja,dhcp-a,diskonektovanja,pppoe konekcije...ali ne pravi log ko je kada bio konektovan(bar ne routeri ove vrste).ali mozes trenutno da vidis ko je konektovan ako si u admin modu i gledas client list.mac adresa moze da se klonira tako da moze da bude bilo ko od pomenutih ,proverite zastitu da li je odradjena kako treba.
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

neohipik
student
tamo gdje vječno sunce s

Član broj: 170785
Poruke: 52
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Wifi router i pregled prometa pomoc10.07.2010. u 16:02 - pre 167 meseci
Da,tako sam i mislio...Znam da ovi mali SOHO routeri nemaju naprednija podešenja, no možda ipak nešto postoji...
Ne vidim potrebu za kloniranjem MAC adrese, jer nismo postavljali filtiranje po MACu na routeru, što znači da nema potrebe za mijenjanjem.
Mi već znamo da je ovaj lik napravio toliki promet, samo nam treba neki "dokaz" da mu možemo račun ispostaviti, da nebi bilo "nisam ja"...
Hvala na pomoći

...nije u megahercima sve...
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Wifi router i pregled prometa pomoc10.07.2010. u 17:37 - pre 166 meseci
pod kloniranjem mac adrese sam mislio da neko od ta 3 korisnika menja mac adresu.na taj nacin i ne mora da znaci da je taj mac u stvari i taj korisnik te mac adrese......
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

neohipik
student
tamo gdje vječno sunce s

Član broj: 170785
Poruke: 52
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Wifi router i pregled prometa pomoc10.07.2010. u 23:20 - pre 166 meseci
Shvacam ja tebe, no ne radi se o tome...
2 radnika znaju lozinku, ja i jos jedan momak, te gost.
Kako ja nisam mijenjao/klonirao MAC adr., a znam da nije ni kolega, to nam ne predstavlja problem.
Uostalom, koliko prosječnih korisnika računala se bavi mijenjanjem MAC adresa i probijanjem lozinki.
Još da je WEP pa i nekako, ali WPA2 nikako...
Znamo da je promet nabio gost, samo nemamo način za dokazati.
Na stranicama telkoma ima detaljan ispis potrošnje prometa po danima/satima, ali to ne dokazuje ništa...
Svejedno ti hvala na pomoći
...nije u megahercima sve...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Wifi router i pregled prometa pomoc11.07.2010. u 22:19 - pre 166 meseci
Čini mi se da ipak samo sumnjate u gosta jer ste sigurni da to niste vi uradili. Šta je razlika ako i on kaže da nije? Možda u vašem mestu postoji neko ko ume da provali zaključavanje? Da li je gostu uopšte rečeno da ne sme da troši mnogo? Zašto to niste uradili prvog, drugog ... ili onog dana kada je potrošnja bila velika? U svakom slučaju pošto nemate nikakvo zvanično merenje potrošnje, verovatno sve zavisi od dobre volje gosta a vi za dalje smislite neki način za merenje koji će gosti uvek moći da vide i provere.
 
Odgovor na temu

neohipik
student
tamo gdje vječno sunce s

Član broj: 170785
Poruke: 52
77.221.15.*



Profil

icon Re: Wifi router i pregled prometa pomoc12.07.2010. u 09:10 - pre 166 meseci
U pravu si, trebali smo gostu odmah na početku reći da nemamo flat i da pripazi sa potrošnjom...
Na našim laptopima imamo NetLimiter i zajedno smo potrosili malo vise od 1GB, tako da nema sumnje da je to on napravio (kada je na ljetovanju sve poslove preko neta obavlja..).
Kako do sada nismo imali takvih problema, nismo baš ažurni u pregledavanju prometa (jednom u 5-6 dana).
Moje pitanje je čisto bilo može li se nekako provjeriti potrošnja preko MAC adrese, no očito da ne.
Opcija da je netko probio zaštitu ne postoji, jer baš zbog takvih stvari smo onemogućili emitiranje SSIDa i stavili WPA2 i još smo sigurni da u našoj jazbini ne postoji netko tko može provaliti...
Mislim da nam jedino preostaje neki Mikrotik sustav ili malo bolji ruter sa boljim opcijama filtriranja i blokiranja prometa
Svejedno, vama puno hvala na pomoći...


...nije u megahercima sve...
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.cybercity.kladovonet.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Wifi router i pregled prometa pomoc12.07.2010. u 13:55 - pre 166 meseci
Ako vec imate limitirani protok, razmislite da nabavite neki mali mikrotik ruter na kome bi podigli hotspot servis.
Time cete biti u mogucnosti da klijentima recimo date 50MB traffica besplatno, a nakon toga ce "vaucere" morati da kupuje na recepciji.
Tu je zadovljan i korisnik jer onaj normalan ce dobiti internet za dz, dok ce onaj ko hoce da se luksuzira da placa.
Resenje broj 2 je nadji boljeg provajdera i uzeti FLAT rate.
Najbolje resenje je uvek bolja kontrola tako da bih ti preporucio resenje 1 :):)

Mi opsluzujemo Hotel Djerdap u Kladovu. Oni meseecno prave oko 25Giga.
Klijenti na hotspotu imaju 30 min sesiju pa 10 min ne mogu da koriste internet. Tako niko ne moze da ostavi neki torent i da skida floyde dok sobaljuje cevape u restoranu...

:D

Po meni je heavy download kada si negde na putu/odmoru totalno bezobrazna stvar. Mail i neki laki surf da se ubije vreme je ok. Tako da ako ti je gost sigurno kriv, nek plati.


 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wifi router i pregled prometa pomoc

[ Pregleda: 3741 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.