Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uspeti u Srbiji kao posten!?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Uspeti u Srbiji kao posten!?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 22146 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 12:05 - pre 166 meseci
Citat:
Horvat: to nije demokratija,vec oligarhija, jer ne lobira narod svojim glasovima da se promeni stanje, nego lobiraja malen broj "mocnika" u svoju korist (ne u sveopstu korist naroda)


Nije to baš tako. Daću ti više primera koje ja znam.

U jednoj od susednih država naša firma je htela da pokrene jedan novi posao. Napravili smo biznis plan, okupili zainteresovane finansijere, ali po zakonu tim poslom je mogao da se bavi samo jedan monopolista u državnoj svojini. Uspeli smo (bez preteranog napora) da dođemo do ministra ekonomije te zemlje i da mu iznesemo problem. Čovek nam je rekao da shvata našu poziciju i rekao nam da, ako mislimo da zakon ne valja, napišemo novi.

Mis mo to i uradili i napisali predlog novog zakona koji je prošao kroz skupštinske odbore i usvojen u skupštini dotične zemlje. Zbog toga je gore pomenuiti državni monopolista smanjio cene za svoje usluge i to DESET PUTA. Nama, pod tim uslovima, biznis više nije bio isplativ i mi smo odustali od projekta, ali je doneti zakon učinio višestruko dobro - naterao je monopolistu da se ponaša tržišno, a potencijalnoj konkurenciji je dozvolio da eventualno pokuša ono što mi nismo mogli.

U Srbiji smo radili slične stvari, učestvovali smo u više odbora Zavoda za standardizaciju i strukovnim udruženjima i uticali na to da se donesu normalni propisi. Na primer, za sada nepostejeću YUBA platnu karticu smo izboksovali da se definiše format zapisa na magnetnom tragu koji je bio po ISO standardu, dok je predlog bio da format bude specifičan za Srbiju, što bi dovelo do toga da mora da se posebno piše softver za obradu kartice na bankomatima i POS terminalima, umesto standardnog.

Dakle, nije tačno da se zakoni donose da bi štitili korporacije. Oni prolaze kroz skupštinu koja bi trebalo da sagleda širu sliku i da u krajnjoj liniji kodifikuju nešto što već postoji u praksi, ali nije regulisano, ili je tako regulisano da ne dozvoljava slobodnu tržišnu konkurenciju...


[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 19.07.2010. u 13:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Slobodan Milivojevic
Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 12:54 - pre 166 meseci
Ja nisam neko ko ima svoj biznis razvijen, dosao sam pred kraj svog skolovanja, koje je proslo relativno uspesno, stigo sam do nivoa koji sam zeleo, usput radim projekte za par IT firmi, razvijam svoja znanja i vestine, i mislim da je to dobar put ka cilju kvalitetnog zivota za mene.

Pored komercijalnih projekata razvijam sa manjim timom ljudi i par open source projekata koji ce, nadam se, zadovoljiti neke specificne potrebe u prvenstveno mreznim okruzenjima ljudi kod kuce, tako i u malim biznis okruzenjima, sto bi kasnije moglo da posluzi kao osnova za razvoj all-in-one hardverskog/softverskog resenja, ali to je samo na nivou ideje za sad.

Mislim da se uz dobru ideju, i kvalitetnu realizaciju iste, moze postici dosta postenim radom, ne vidim mnogo stvari koje mogu da smetaju uspehu ove moje ideje, pa cak i u Srbiji... Samo vreme ce pokazati da li sam u pravu.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 13:43 - pre 166 meseci
IT je jedna od rijetkih oblasti u kojima ljudi iz nedovoljno razvijenih zemalja mogu da postignu koliko-toliko veliki uspjeh i obezbijede sebi prilicno ugodan zivot.

Vrlo je trazen i profitabilan posao sirom svijeta, i sto je najbitnije u nasem slucaju, zahtjeva minimum novcanih ulaganja, a najvise vremena i znanja(stoga mozemo da pariramo i ljudima iz najrazvijenijih drzava svijeta obzirom da novac ne igra "preveliku" uloga). Zbog toga se sve veci broj zemalja koje nemaju realne mogucnosti da budu dovoljno konkurentne u industrijskoj il' poljoprivrednoj proizvodnji, okrece IT razvoju. Odlican primjer su Indija, Irska i sl.

Tu je i nasa prilika. Srbija treba da vlastite prihode("proizvodnju") usmjeri ka poslovima koji ne zahtjevaju velike novcane izdatke, brojno ljudstvo i naprednu tehnologiju proizvodnje. Paralelno sa tim, potrebno je aktivno raditi na pravnoj stabilizaciji, eliminaciji korupcije itd kako bi bili pogodno tlo za strane investitore koji, za razliku od nas, vec imaju neophodni kapital i tehnologiju.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 14:15 - pre 166 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Nije mrtvo slovo na papiru, jer se ekonomija sastoji od svih ucesnika u njoj i nju guraju na napred oni koji su sposobni i pametni.

Treba da imas kriticnu masu njih, i da se oni ne smatraju budalama tj. da drustvo ima minimalni nivo vladavine zakona i prava.

Ova tvoja priča o Ivici i Marici bi se možda i dala svariti da nisu u igri i ovakvi Iebeni ekonomisti:


Obzirom da je tebi itekako poznata ova realnost, pomalo već smara tvoje skakanje na pomen reči licemerje.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 14:40 - pre 166 meseci
@Hadžihalef,

Nemam nikakvu nameru da se upustam u besmislenu raspravu o ovakvim teorijama zavere jer to ne ide nigde. Jedino sto covek moze reci je da sam ja kupio Gorenje ves masinu u sred Berlina jer je bila jeftina i dobra... da se Skoda kupuje kao luda isto tako, da je firma sa kojom radim izmestila gro proizvodnje u Madjarsku itd...

Kad moze jedna Ceska ili jedna Slovenija ili Madjarska, nemamo sta mi vise tu da pricamo. Ocigledno moze i njih nisu sprecili nikakvi vanzemaljci ili NSA (boze budalastine... NSA :-) - razlog je samo u tome koliko neko drustvo zeli da se civilizuje i dovede u red.

Naravno, nekima je to prica o Ivici i Marici - oni ce se baviti izbegavanjem placanja karata za GSP, nazivanjem svog primitivizma i anti-socijalnog ponasanja ustavnim pravom i neprekidnim mudrosranjem o CIA zaverama... Ako te to cini srecnim, samo napred - samo nemoj to naturati kao nekakav fakat zivota, jer se slika razlikuje cim predjes Horgos.

Ima dosta i vrednih i uspesnih ljudi u Srbiji, fala bogu - UPRKOS brilijantnom okruzenju metafizicara i kalimera i perpetualnih zrtvi svega i svacega.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 14:56 - pre 166 meseci
Dimkovicu, mozes da linkujes i neki Looney Tunes crtani sa youtube, lepo bi ti se slozio sa textom.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 15:13 - pre 166 meseci
Evo ti Looney Tunes...

http://www.gorenje.com/

Citat:

Gorenje is the largest Slovenian manufacturer of home appliances, and with its share of 4%, it is one of the eight largest manufacturers of home appliances in Europe.


That's all folks... :)

Mora da su oni imali neku super-tajnu kako da se odupru Novom Svetskom Poretku (TM) - ah da... super-tajna se zove RAD... Ali psst!
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.213.*



+471 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 15:37 - pre 166 meseci
Dimkoviću, znači onih 160 000 kasirki, trgovaca, magacionera i vozača da se sada bavi programiranjem. Nije loša ideja. Moram kevi da kažem, samo prvo da je naučim da pošalje poruku sa mobilnog.
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 15:41 - pre 166 meseci
Gorenje je "naraslo" u Jugi. Tako da to nije vise kompanija koja treba da bude eliminisana, vec kompanija koja je dovoljno velika i sposobna da sama eliminise potencionalne pionire-konkurenciju. :)
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 15:44 - pre 166 meseci
Citat:
žutokljunac: Dimkoviću, znači onih 160 000 kasirki, trgovaca, magacionera i vozača da se sada bavi programiranjem. Nije loša ideja. Moram kevi da kažem, samo prvo da je naučim da pošalje poruku sa mobilnog.


Aha! Mora da se u Gorenju, Skodi, proizvodnim pogonima Bosch-a, Nokia-e, Siemensa itd.. po istocnoj Evropi svi ubijaju od programiranja.

Citat:
jericho1405
Gorenje je "naraslo" u Jugi. Tako da to nije vise kompanija koja treba da bude eliminisana, vec kompanija koja je dovoljno velika i sposobna da sama eliminise potencionalne pionire-konkurenciju. :)


Pa i Ei Nish je isto bio veliki :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 15:44 - pre 166 meseci
@djoka, svaka cast sto ste kao ne visemilionsko preduzece uspeli da uzdrmate (neki) monopol

ali uzmimo ovo na primer, u srbiji su rusi za dz prakticno preuzeli nis, ali ni to nije dosta, nego nisu hteli, tj ne zele, ni da uloze u "precistace" rafinerija, vec su zatrazili od lokalnih "politicara" da im daju rok do (ako se dobro secam) 2012. godine da se smisle da li ce stavljati filtere i unaprediti proizvodnju ili ne, a cak i da se smisle da ne urade to, nikakve sankcije im ne sleduju i naravno, "nasi" su prihvatili to oberucke...

na takva "lobiranja" sam ja mislio (pored pomenutih "tendera" raznih privatizacija i za izgradnju/nabavku neceg od "drzavnog znacaja") kao "neposteno poslovanje"

@dimkovic, ipak postoji razlika izmedju ceske i madjarske,moras priznati
ni jedna od njih se nije klala skoro (zadnje klanje je bilo za vreme 2. svetskog rata) niti ima zelje za istim u skorijoj buducnosti, sto se (ni po jednoj tacci) ne moze reci za ovu drzavu
niti se stanovnicima madjarske i ceske mogu mazati oci sa "n.d.k." prikrivajuci time prave probleme, neki od njih su:korupcija na svakom nivou drzavne administracije i sluzbe, "izgradnja" infrastrukture...


---
inace,sva ova prica me podseca na tapkarose/sibicare, kad kazu "bez lazi, bez prevare"...

(malo off, pogledajte dokumentarac "the yes men fix the world")
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 15:52 - pre 166 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa i Ei Nish je isto bio veliki :-)

Tu vec nije problem u konkurenciji vec u "sposobnosti" menadzmenta. ;) A imali su dobre predispozicije.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-3.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 18:37 - pre 166 meseci
"Ne, definitivno ne moze da se uspe u Srbiji kao posten. Kao posten i pametan pre svega, u najboljem slucaju mozes da budes socijalni slucaj, da imas da prezivis i nista vise... uostalom sta ima da da se trudis da uspes, pa svi ovi koji su uspeli su ruzni, pokvareni i zli i lopovi i koriste politicke veze, lelemude, a pare beru sa drveca... sta ce ti to? Zar nije lepse biti utopljen u prosek..." p.s. ne znam da li ovde ima onaj smile koji povraca, posto mi je muka kad procitam ili udjem bilo koju diskusiju koja se vodi u Srbiji na temu "uspeti u Srbiji"

Jbg najlakse je kad vidis nekog uspesnog da u sebi pomislis "ja sam posten i neuspesan, a on je lopov", a retko ko se zapita da li je problem u njemu samom...

Pa pogledajte mladjariju, sta im je san, da ubodu posao na drzavnoj sisi i da nista ne rade... skoro citam diskusiju na nekom sajtu/blogu, nebitno... tema uopsteno oko posla, drzavnog, privatnog i prvi odgovor je bio u stilu "trazi posao u drzavnoj sluzbi, plate jesu male, ali je bar posao siguran".

Daj da definisemo sta je pod vama uspeh u zivotu, mislim svi bi da budu bogati k'o Djokovic, a da rade na drzavnoj sisi u kojekakvim javnim preduzecima, posto je tamo jel'te posao siguran.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 18:37 - pre 166 meseci
Citat:
Horvat: ipak postoji razlika izmedju ceske i madjarske,moras priznati
ni jedna od njih se nije klala skoro (zadnje klanje je bilo za vreme 2. svetskog rata) niti ima zelje za istim u skorijoj buducnosti, sto se (ni po jednoj tacci) ne moze reci za ovu drzavu

Ajde da poredimo jednu blizu drzavu. Kad pominjes klanje, Hrvatska ga je organizovala u WW2, a je onda imala i ratove 90-ih. Pa danas imaju duplo bolji standard od srpskog. Dakle, nisu samo ratovi razlog bogatstva/siromastva neke drzave.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 18:48 - pre 166 meseci
Pa bas i nemaju. Sto se tice toga mozemo ruku pod ruku da se uhvatimo...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 18:50 - pre 166 meseci
Pitanje je šta bi Hrvati uradili bez turizma i jadranske obale, dok u Srbiji turizam jedva i da postoji. Mada kao što reče 3way, nije baš da su ne znam koliko ispred nas
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 18:53 - pre 166 meseci
Hrvati imaju turizam, Srbi imaju Vojvodinu.

Hrvati taj turizam koriste koliko mogu, a Srbi nisu u stanju postene kanale za navodnjavanje da urade.

Sa ovim dominantnim mentalitetom, da se obrnu stolice, opet bi bilo isto - tj. to hipoteticko srpsko primorje bi licilo na crnogorsko (koliko god se te 2 drzave tj. njihovi gradjani mrzeli, izuzetno su slicni), tj. plivalo bi djubre svuda a ljudi bi ocekivali da im EUR-i padaju sa neba a ne da ih smaraju neke musterije.

Ali bi na TV-u pricali o MOGUCNOSTIMA... hej, pa Crnogorci bas to rade - Elitni Turizam(TM), to je otprilike to - BAS tako bi izgledalo ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 18:58 - pre 166 meseci
Bezbroj je okolnosti koje mogu uticati na uspjesnost, il' sa druge strane neuspjesnost, jedne drzave. Mislim da nema previse smisla uzeti u obzir samo jednu stavku i pokusavati na taj nacin dokazivati kako je drzava XY uspjesnija od neke druge drzave, iskljucivo zbog tog "fakta".
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 19:04 - pre 166 meseci
Ivane, prevideo si svake godine nov master plan za turizam. :)
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Uspeti u Srbiji kao posten!?19.07.2010. u 19:06 - pre 166 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Hrvati imaju turizam, Srbi imaju Vojvodinu.

Hrvati taj turizam koriste koliko mogu, a Srbi nisu u stanju postene kanale za navodnjavanje da urade.


Poljoprivreda je dobrano uništena u zadnjih 20 godina. Kad je skoro bila ona afera sa Živkovićem, pominjano je da u hektar vinograda treba uložiti 30-ak hiljada evra. Ulaganja u voćnjake ili plastenike su takođe veoma velika, a većina poljoprivrednika u Srbiji jedva može da kupi naftu za raspali traktor, koji je malo mlađi od mene. Cena kukuruza danas je ista (ili možda čak i niža) nego što je bila 2001. godine, itd. Pretpostavljam da je u Hrvatskoj turizam jedna od najbitnijih stvari u zemlji, dok je kod nas poljoprivreda verovatno deveta rupa.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Uspeti u Srbiji kao posten!?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 22146 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.