Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?

elitemadzone.org :: MadZone :: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10024 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?13.08.2010. u 14:10 - pre 167 meseci
Kad bi se uvelo tehnokratsko drustvo institucije kao drzava ne bi vise bile potrebne, znaci ni vlast, i onda ovi sto kazes u sustini ne bi ni imali neku vlast, nego bi se uredjenjem drustva bavili cisto na filozofskom nivou dok zgubidane, da im mozak ne zakrzlja. I naravno da bi svetom upravljale masine. Sto reko onaj, upravljanje svetom je suvise ozbiljna rabota da bi se prepustilo ljudima ;-)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?13.08.2010. u 14:15 - pre 167 meseci
Ok, ali onda nema govora o evoluciji drustva u taj sistem, dolazimo do zakljucka da je uspostavljanje tehnokratije jedino i moguce nasilnim sredstvima. Pitanje onda nastaje kako bi tehnokrate obezbedile materijalnu i brojcanu superiornost neophodnu za prevrat? I zasto bi plebs pratio u borbi tehnokratsku elitu koja ih toliko prezire a protiv harizmaticnih politicara koji imaju mnogo bolje razumevanje za emocionalnu manipulaciju?

I ceo taj koncept raja je problematican. Mislim da si u pravu sto se tice emocije uzivanja ali zaista zasto bi tehnokrata pravio vodovod za plebs, razmisljajuci cisto mehanicki i racionalno? Dakle, ne radi se o emotivnom uzivanju, radi se o hladnoj racionalizaciji lisenoj humanizma. "Ja kao tehnokrata u vlasti imam pristup pijacoj vodi, meni je svejedno. Vodovod kosta toliko i toliko a narod moze da skuplja kisnicu uz prihvatljiv gubitak brojnosti plebsa usled bolesti". Mislim da si mi razjasnio neke stvari, na mnogo mesta sam citao kritike tehnokratije upravo oko toga, nije mi bas bilo najjasnije zasto a tice se izgleda bas maksimizacije racionalnosti na ustrb humanosti i recimo "emocija". To bi bilo jedno veoma nesrecno drustvo za svakog ko nije tehnokrata.

U nastavku, koji bi onda sistem uspostavljanja vlasti preuzela tehnokratija? Nije dovoljno reci "strucnjaci po strucnosti", koji bi mehanizam to osigurao? Dekoratija je svojevremeno i palila umove zbog (sada ocigledno pogresne_ postavke da ce na vlast dovoditi najbolje medju najboljima kroz proces ocene "narodne mudrosti". Ipak, jedina alternativa tome koju znam o je nepotizam (nasledje). Kako bi tehnokratu resio bioloske komponente promovisanja sopstvenih naslednika? I ako bi imto ukinuo zar im ne bi ukinuo i potrebu za razmnozavanjem (sto bi urusilo sistem jer bi na kraju posle x generacija plebs opet preuzeo kontrolu)?




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?13.08.2010. u 14:43 - pre 167 meseci
Ma koješta. Nameštanje tendera, sklapanje štetnih ugovora, kupovanje luksuznih stanova i limuzina direktorima dok je firma u gubitku više stotina miliona evra, zar je potreban neki veliki mudrac i filozof, tehnokrata, da se takve i slične stvari ne bi dešavale? Ili što je bila vest of pre neki dan, da su posle 30 godina konačno oprani prozori na bolnici. Ima takvih primera milion. Većinu tih problema bi rešio neko s tri razreda srednje škole, samo kad bi hteo.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?13.08.2010. u 19:07 - pre 167 meseci
Sve je to Artur Klark lepo razradio u Gradu i zvezdama, ono, kako je organizovan Diaspar, a i Haksli u Vrlom novom svetu je tu malo muvao. Samo tu da se gleda, prvo kod Klarka pa posle ovo drugo, i ne moze da se omane. Kad se toliko razvije tehnologija mislim da to bude moguce da se kompletna briga o svemu prebaci na masine, kao u Diasparu.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?13.08.2010. u 20:18 - pre 167 meseci
Tehnokatija podrazumeva kompetentne i sposobne ljude na rukovodecim mestima, a to se nikome ne dopada

Povremeno se skrece sa teme, pa se tehno-kratija pripisuje inzenjerima, ne toliko zbog tehnickih dostignuca, vise zbog tehnickog, konkretnog, nacina razmisljenje.

Ponekad se i sam zapitam, kako se namnozi ovoliko fiktivnih, pravnika i ekonomista, a nigde ni prava ni ekonomije

Poz
 
Odgovor na temu

rajto
Ucenik

Član broj: 231163
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?13.08.2010. u 20:43 - pre 167 meseci
Citat:
Recimo, politicara nece zanimati mnogo nacin kako da se dodje na Mesec, tehnologije potrebne
za to i slicno - vec ce ga zanimati koliko novaca je potrebno da ulozi (u naucnike i nauku)

Ovo je zanimljivo. Pravo pitanje ovde je zapravo kako politicar uopste moze da zna koliko novca je potrebno da ulozi u naucnike i nauku? Sam ne moze nikako da zna iz prostog razloga jer ima znatno manje znanje o projektu na kome isti naucnici rade.

I ako pogledas malo bolje u sustini nije bitna kolicina novca i upravljanje novcem, vec resursima koje bi taj novac trebalo da predstavlja. I tu opet dolazimo do problema da politicar apsolutno nema pojma koliko i koji resursi su potrebni za izvodjenje nekog projekta.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Tehnokratija! Nada ili jos jedan skup laznih spasitelja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10024 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.