Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko gradnje double biquad antene???

[es] :: Wireless :: Pomoc oko gradnje double biquad antene???

[ Pregleda: 3702 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

saleaaa
Student, Elektronski fakultet Nis
Srbija

Član broj: 225303
Poruke: 29



Profil

icon Pomoc oko gradnje double biquad antene???13.08.2010. u 17:55 - pre 165 meseci
Pozdrav!

Pokusavam da pravim double biqad antenu za wireless pa bi hteo da postavim neka pitanja u vezi nje. Bakarna cev za koja je pricvrscena za reflektor ima unutrasnji precnik 5.5mm a spoljasnji precnik RG58 kabla koji koristim je 3mm. Ne znam sta da radim sa luftom od 2.5mm unutar bakarne cevcice posto oplata kabla treba da ima dobra kontakt sa cevcicom????? Da li je mozda bolje upotrebiti N-konektor umesto ove bakarne cevcice posto sam video da neki koriste njega a neki cevcicu? Da li bi tad gubici na samom konektoru bili manji nego prilikom koriscenja cevcice? Dobro bi mi dosli saveti od onih koji su imali iskustava sa gradnjom ove antene,a naravno i od ostalih... Hvala unapred!!!
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???13.08.2010. u 21:54 - pre 165 meseci
naj bitniji deo ti je aktivni element njega treba iskriviti sto preciznije.pravio sam obe varijante opcija sa konektorom se pokazala bolje ali ne nesto preterano.koristio sam bakarni lim ne pertinax.probane su variante sa zicom od 1,5mm i od 2mm bolje se pokazala ova od 2mm ali ne nesto drasticno.probana je varijanta sa cevcicom od 10 i od 12 mm... u globalu ako je napravis ovako ili onako neces pogresiti..nema velikih razlika izmedju te dve izrade..
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

saleaaa
Student, Elektronski fakultet Nis
Srbija

Član broj: 225303
Poruke: 29



Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???13.08.2010. u 22:48 - pre 165 meseci
Aktivni element sam napravio najbolje sto sam mogao. Presek zice je 1.3mm. Da li je to OK? Za reflektor planiram da stavim vitroplast. Sto se tice toga da li da upotrebim konektor ili cevcicu dvoumim se zbog toga sto svuda u uputstvima za gradnju double biquad antene stoji da je ta cevcica 12mm i koristi se pigtail od kabla CFD400 koji ima precnik 10mm tako da se kabal savrseno uklapa u cevcicu. U mom slucaju ja imam na raspolaganju kabal RG58 koji ima precnik 3mm i sad ne znam da li smem da stavim cevcicu manjeg precnika npr 4mm da bi mi se kabal ukolpio u cevcicu. Ne znam da li cu na taj nacin da narusim impedansu od 50 oma???
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???14.08.2010. u 00:13 - pre 165 meseci
Cudan ti je taj rg58 koji ima precnik 3mm.
Ja koliko se secam trebao bi biti oko 5mm.
Najbolje da uzmes komad cfd-200 koji je tih dimenzija (5mm) ako vec neces sa konektorom.
A za remecenje impendanse nemoj puno da brines jer kako god da savijes zicu ta antena nece sigurno biiti impendanse 50 oma jer na to utice jos mnogo faktora kao sto je rastojanje od reflektora,povrsina reflektora,kvalitet i debljina zice....
Sta mislis kako onda rade antene na koje povezu 10 i vise metara 75 omskog kabla?!
Naaravno,uvek treba maksimalno postovati zadate dimenzije i potrebe ali nije to bas toliko precizno posebno kada je amaterska upotreba u pitanju a rekao bih da je kod tebe slicna situacija cim pravis biquad a ne neku jacu i bolju antenu.
Jos da napomenem da je po meni bolje da pravis obican biquad jer je laksi za gradnju a razlika u pojacanju je minimalna (u praksi).
 
Odgovor na temu

saleaaa
Student, Elektronski fakultet Nis
Srbija

Član broj: 225303
Poruke: 29



Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???14.08.2010. u 00:52 - pre 165 meseci
I meni je cudan RG58 ali merio sam ga, tacno je 3mm.
Znam da povezuju antene na 75 omski kabal ali mislim da to ne bi trebalo tako jer i najjeftiniji 50 omski ce odraditi posao bolje od 75 omskog.
Relativno sam blizu AP pa nemam potrebu za nekom jakom antenom. Da je druga situacija sigurno bi pokusao sa 3D korner ali nema potrebe. Vec sam pravio kantenu ali pokusao bi i sa biquad jer mislim da bi za moje potrebe radio bolje. Biquad, ako se ne varam, ima nesto vece pojacanje od kantene. A sto se tice double biquada oko 2dB vise od obicnog biquada sto nije neznatno. Mislim da cu ipak ici sa konektorom, lakse je...
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.dynamic.stcable.net.



+54 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???14.08.2010. u 14:21 - pre 165 meseci
Citat:
saleaaa: I meni je cudan RG58 ali merio sam ga, tacno je 3mm.
Znam da povezuju antene na 75 omski kabal ali mislim da to ne bi trebalo tako jer i najjeftiniji 50 omski ce odraditi posao bolje od 75 omskog.
Relativno sam blizu AP pa nemam potrebu za nekom jakom antenom. Da je druga situacija sigurno bi pokusao sa 3D korner ali nema potrebe. Vec sam pravio kantenu ali pokusao bi i sa biquad jer mislim da bi za moje potrebe radio bolje. Biquad, ako se ne varam, ima nesto vece pojacanje od kantene. A sto se tice double biquada oko 2dB vise od obicnog biquada sto nije neznatno. Mislim da cu ipak ici sa konektorom, lakse je...


Tu grešiš, RG58 ima mnogo veće gušenje signala na tim frekvencijama od televizijskog 75 omskog kabla. U svakom slučaju, ako rešiš da ostaviš taj RG58 a imaš cevčicu 4mm, stavi takvu.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

Marusa1993
Vladimir Marusic
Cacak-Srbija

Član broj: 275677
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???01.02.2011. u 22:20 - pre 160 meseci
pa po vamo koji je onda bolji kabal????


da li taj televiziski,,sto se koristi kod televiziskih antena,,75 oma,,ili ovaj RG58???
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???01.02.2011. u 22:27 - pre 160 meseci
kabel koji bi trebao da se koristi je CFD 200,400 lowloss 50 oma....to je kabel koji je i namenjen za wi-fi...
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???01.02.2011. u 22:45 - pre 160 meseci
Nijedan nije idealno resenje ali ako bas nemas da stavis cfd-200 onda ti je svejedno jer oba ta kabla imaju velike gubitke mada ako ce duzina kabla biti mala,ne vise od 1m onda ce to mozda i da radi.

Pravio sam biqud i sa 75 omskim kablom i sa rg-58 i isto su radili samo sto je ovaj moj rg-58 bio neki vojni pa je mozda malo bolji a u svakom slucaju mi je cudan taj tvoj rg-58 od 3mm precnika pa je mozda bolje stvarnostaviti taj od tv-a pod uslovom da nije onaj najgori koji se nalazi po buvljacima i koji ima par zicica u opletu kabla.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???02.02.2011. u 09:01 - pre 160 meseci
Radila ja meni Kanta sa ~ˇ8m najobičnijim pijačnim koaksom odlično.Za sve ove godine sam iskusio da je najveći problem kod provajdera što ne povećava kapacitete u skladu sa povećanjem korisnika!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko gradnje double biquad antene???02.02.2011. u 11:24 - pre 160 meseci
rade one sa bilo kojim od pomenutih kablova ali verovatno bolje radi sa cfd nego sa rg...
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Pomoc oko gradnje double biquad antene???

[ Pregleda: 3702 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.