Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razlika između matematičke i filozofske logike?

[es] :: Matematika :: Razlika između matematičke i filozofske logike?
(Zaključana tema (lock), by Bojan Basic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11816 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
74.196.213.kr170.zona.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Razlika između matematičke i filozofske logike?14.08.2010. u 04:51 - pre 166 meseci
Koja je?
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?14.08.2010. u 08:00 - pre 166 meseci
Pitao sam svojevremeno tadašnju asistentkinju simboličke logike na Filozofskom fakultetu u beogradu, na odseku za filozofiju šta ima u logici van matematičke logike (ona je završila filozofiju na istom fakultetu). Ona je odgovorila: "Ma, ništa" sa stavom da jedino matematička logika ima ozbiljne rezultate, a da je sve ostalo uopšteno i prevaziđeno trućanje.

Nakon toga sam isto to pitao Kostu Došena, koji je diplomirao filozofiju na istom fakultetu i doktorirao logiku na Oksfordu. Odgovorio je da su logika i matematička logika sinonimi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?14.08.2010. u 15:47 - pre 166 meseci
Ovde (http://www.britannica.com/EBchecked/topic/346177/logic) možete pročitati nešto na tu temu. Videćete da se logika može posmatrati sa više aspekata od kojih je formalna logika tek jedan segment čiji je jedan segment simbolička logika čiji je jedan segment matematička logika.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?14.08.2010. u 18:09 - pre 166 meseci
OK, navedi bar jedan konkretan primer nečega netrivijalnog što pripada logici, a ne pripada matematičkoj logici. U protivnom je Kosta Došen u pravu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?15.08.2010. u 23:18 - pre 166 meseci
Nisam dužan ništa da ti navodim. Tim pre jer tvoji komentari nisu u skladu sa temom.
 
0

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?16.08.2010. u 02:28 - pre 166 meseci
Matematička logika se zasniva na formalnim operacijama nad simbolima.
Filozofska logika se zasniva na prirodnim jezicima. To nije logika u matematičkom smislu iako se nekad koristi matematičkom logikom. Filozofska logika nije vezana samo na proučavanje logike.

Matematička logika se ne bavi sadržajem već samo striktnim formama rezonovanja.
Filozofsku logiku, pored pravilnog rezonovanja, itekako interesuje sadržaj.

Zato matematička logika i filozofska logika nisu isto iako imaju dodirnih tačaka.
 
0

oogi

Član broj: 234620
Poruke: 22
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?18.08.2010. u 22:14 - pre 166 meseci
Logika je dugo bila deo filozofije i negde do 19. veka matematičari se koliko je meni poznato nisu bavili njome, izuzev Lajbnica. Aristotel je tu bio glavni sa svojom teorijom silogizma i srednjevekovni logičari su se manje više bavili komentarisanjem Aristotelove logike, i do 19. veka nije se preterano odmaklo od njegov silogistike. U 19. veku na scenu stupaju matematičari i tada logike počinje naglo da se razvija i prelazeći gotovo potpuno u domen matematike. Gotovo svi logičari od 19. pa naovamo veka su bili matematičari, ne svi, ali 99% da. Što se tiče današnjih filozofa ( govorim o analitičkoj filozofiji ne o kontinentalnoj ) oni vrlo često upotrebljavaju logiku u svom radu konkretno u filozofiji jezika. Neki od danas najznačajnijih filozofa su dali doprinose logici recimo Saul Kripke. Na univerzitetima širom svetu postoje kombinovane studije matematike i filozofije sa akcentom na matematičku logiku. Što se tiče filozofske logike složio bih se sa Nedeljkom da su danas logika i matematička logika sinonimi i da je u formalnoj logici filozofija rekla svoje.
 
0

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?01.09.2010. u 16:57 - pre 165 meseci
Filozofska logika obuhvata pored formalne logike i ostale grane filozofije. Iako se koristi formalnom logikom, filozofska logike ima druge ciljeve od formalne logike. Filozofka logike ima za cilj da utvrdi šta čini sastavne komponente formalnih sistema. Formalna logika evaluira istinitost tih komponenti.
Filozofska logika rasvetljava i ponekad dovodi u pitanje formalizaciju argumenata unutar sistema aksioma koji se koriste.

Tipično pitanje na koje treba da odgovori filozofska logika bi bilo "da li zaista postoje samo dve istinitosne vrednosti tačno i netačno?".
U formalnoj logici cilj je odredjivanje vrednosti valuacije iskaza i uopšte se ne dovodi u sumnju da su tačno i netačno jedine dve moguće istinitosne vrednosti.

Ako bi postojale tri istinitosne vrednosti {T, F, U} tada za a = 'p je tačno' i b = 'p je netačno'

p a b pU
--------
T T F F
F F T F
U F F T
 
0

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
209.107.204.*



+21 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?01.09.2010. u 17:04 - pre 165 meseci


Poincaré disliked Peano's work on a formal language for mathematics, then called "logistic." He wrote of Russell's paradox, with evident satisfaction:

"Logistic has finally proved that it is not sterile. At last it has given birth - to a contradiction."

from R.Hersh, What is Mathematics, Really?
Oxford University Press, 1997
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?02.09.2010. u 09:16 - pre 165 meseci
Citat:
holononi: Tipično pitanje na koje treba da odgovori filozofska logika bi bilo "da li zaista postoje samo dve istinitosne vrednosti tačno i netačno?".


Pa, to zavisi od toga šta se opisuje.

E zato je Kosta Došen (koji je inače svetsko ime) u pravu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?02.09.2010. u 09:21 - pre 165 meseci
U bazama podataka se npr. koristi trovalentna logika sa istinitosnim vrednostima TRUE, FALSE i NULL, pri čemu je rezultat poređenja NULL = NULL zapravo NULL (osim u MS SQL Serveru, gde je TRUE). U matematičkoj logici postoji gomila tzv. neklasičnih logika, pri čemu kod nekih ima a kod nekih nema smisla govoriti o pojmu istinitosne vrednosti. Drugim rečima, neke se ne mogu zadati ni konačnim ni beskonačnim istinitosnim tablicama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.nlayer.net.



+21 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?02.09.2010. u 21:05 - pre 165 meseci
Citat:
Nedeljko:  U matematičkoj logici postoji gomila tzv. neklasičnih logika, pri čemu kod nekih ima a kod nekih nema smisla govoriti o pojmu istinitosne vrednosti. Drugim rečima, neke se ne mogu zadati ni konačnim ni beskonačnim istinitosnim tablicama.



Slazem se sa Nedeljkom.



Citat:


"Logistic has finally proved that it is not sterile. At last it has given birth - to a contradiction."

-Poincaré
 
0

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.torservers.net.



+21 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 07:59 - pre 165 meseci
Lol. Obrisane su sve poruke osim onih u kojima se neko slaze sa Nedeljkom. Eksperiment je uspeo. Fantasticno. Mozda ipak ima malo sujete i autizma na forumu nauke. Malo samo.
 
0

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
..-100-1.static.steadfast.net.



+5 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 09:20 - pre 165 meseci
Ovi se ne slažu da su "prevazidjeno trućali":

Peter Abelard
Theodor Adorno
Thomas Aquinas
Hannah Arendt
Aristotle
Augustine
Francis Bacon
Roland Barthes
Georges Bataille
Jean Baudrillard
Simone de Beauvoir
Walter Benjamin
George Berkeley
Judith Butler
Albert Camus
Noam Chomsky
Hélène Cixous
Gilles Deleuze
Jacques Derrida
Rene Descartes
John Dewey
Michel Foucault
Hans-Georg Gadamer
Jürgen Habermas
Donna Haraway
Wilhelm Friedrich Hegel
Martin Heidegger
Thomas Hobbes
David Hume
Edmund Husserl
Luce Irigaray
William James
Kant Immanuel
Julia Kristeva
Lao Tzu
Emmanuel Levinas
John Locke
Jean-François Lyotard
Maurice Merleau-Ponty
John Stewart Mill
G.E. Moore
Friedrich Nietzsche
Plato
W. V. Quine
Ayn Rand
Jean Jacques Rousseau
Jean-Paul Sartre
Arthur Schopenhauer
Benedict de Spinoza
Ludwig Wittgenstein

Tu na spisku ima onih čija se razmišljanja pamte hiljadama godina. I ne samo da se pamte već su predstavljali putokaz mnogima. Reći da su ti ljud "prevazidjeno trućali" je veoma prepotentno i naduveno.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 12:41 - pre 165 meseci
Ja nemam nikakvog uticaja na brisanje poruka sa ove teme, osim mojih, koje nisu starije od 6h. Lepo bi bilo da moderator bar objasni zašto ih briše.

Tačno je da se diskutovalo o stvarima koje izlaze van okvira teme iz naslova, ali, bar ja mislim, na uljudan način, tako da ne smatram da je bilo nekog jakog razloga za brisanje. Biće da je ipak nam je moderator "lake ruke" na brisanju poruka.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.nlayer.net.



+21 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 12:42 - pre 165 meseci
Pst...holononi...nisam siguran, ali sve mi se cini da oni uopste ne zele da mi pisemo ovde. Oni mogu matematickom logikom da opisu i objasne radjanje i smrt. Tako da je tu filozofska logika u hendikepu, zato sto je naisla na zatvorena vrata.

p.s. Onda ti dugujem izvinjenje Nedeljko. Mislio sam da ih ti brises.

Posto mislim da sam ja uzrok brisanju poruka, uzdrzacu se od daljeg pisanja na forumu nauke. Mislim da bi clanovima kao sto sam ja, bilo korisno da se direktno kroz privatnu poruku ili nekako drugacije, kaze da jednostavno ne pisem na odredjenim forumima. Racunam sebe u slabo-kapirajuceg lika. Jer, steta je obrisati poruke i drugim clanovima zbog mene, za koje mislim da su bile kvalitetne. Po mom misljenju bilo je kvalitetnog razgovora ovde.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 12:45 - pre 165 meseci
Citat:
holononi: Ovi se ne slažu da su "prevazidjeno trućali"

Tu na spisku ima onih čija se razmišljanja pamte hiljadama godina. I ne samo da se pamte već su predstavljali putokaz mnogima. Reći da su ti ljud "prevazidjeno trućali" je veoma prepotentno i naduveno.


Ne misle ništa - mrtvi su! Pogotovu nisi ti pozvan da govoriš u njihovo ime, pa još kada su mrtvi i ne mogu da odgovore. To je kao kad bi ja sad "ubeđivao" Njutna da on zapravo prihvata relativnost.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 12:48 - pre 165 meseci
Citat:
boxxter: Oni mogu matematickom logikom da opisu i objasne radjanje i smrt. Tako da je tu filozofska logika u hendikepu, zato sto je naisla na zatvorena vrata.


A kako ih opisuje i objašnjava filozofska logika? Baš bih vodeo da pročitam bilo šta umno što pripada logici, ali ne matematičkoj. Da se razumemo, ja ne tvrdim da toga nema. Samo tvrdim da meni takve stvari nisu poznate, a preneo sam i mišljenja ljudi koji su kompetentniji od mene da daju sud o tome.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.nlayer.net.



+21 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 12:58 - pre 165 meseci
Ti si izgovorio stvari koje imaju dubinu. Dakle izuzetno je vazan odgovor Koste Dosena. Ne dosegnuti te dubine je isto kao i izgovoriti laz. Ustezem se da pisem ovde. Ipak odustajem na neko vreme.
 
0

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
..-100-1.static.steadfast.net.



+5 Profil

icon Re: Razlika između matematičke i filozofske logike?09.09.2010. u 13:34 - pre 165 meseci
@Nedeljko
Taj primer sa Njutnom mi pripisuješ izišljanjem. Napisao sam da ljudi navedeni u listi netrućaju već da ima smisla u tome šta su pisali i govorili. Siguran sam da isto i oni misle o svojim radovima. To mi kaže zdrav razum protiv koga je logika nemoćna. Osim toga, na primer ovaj (http://en.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky) je još dživ-džav.

@boxxter
Ne popuštaj pod pritiscima. Neko bi hteo da se matematički dokaže tvrdjenje koje se ne može opisati jezikom matematike. Naravno da je to formalno logički apsurd ali može imati svoje mesto u filozofiji.

Nedeljko je ranije napisao "Prirodan jezik dopušta i besmislene konstrukcije". Neko je to brzopleto obrisao jer se očigledno ne razume u materiju. U matematici je iskaz ona rečenica koja ima smisla. Medjutim kako postoje i besmislene konstrukcije potrebna je nauka koja će se baviti i takvim konstrukcijama. Pa to je upravo prilika za filozofsku logiku.
 
0

[es] :: Matematika :: Razlika između matematičke i filozofske logike?
(Zaključana tema (lock), by Bojan Basic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11816 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.