Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Generator na mrezi - isporucena snaga?

[es] :: Elektronika :: Generator na mrezi - isporucena snaga?

[ Pregleda: 4211 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.uns.ac.rs.



+5 Profil

icon Generator na mrezi - isporucena snaga?01.09.2010. u 12:49 - pre 165 meseci
Pozdrav svima...interesuje me sledece.
Ako imam generator od npr 5kW, i pogonsku masinu od 7kW, kada prikljucim generator na mrezu kolika ce se snaga isporucivati, zbunjuje me to da znam koliko je generator opterecen? Ako pre sinhronizacije podesim frekvenciju, napon i fazni stav jednako sa mrezom, da li ce nakon prikljucenje opasti broj obrtaja generatora zbog opterecenja? Zbog tog problema me interesuje kako da znam koliku ce snagu isporucivati..... Nadam se da sam bio jasan sa pitanjem, ako nisam pojasnicu....
Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
62.101.128.94



+333 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?01.09.2010. u 16:38 - pre 165 meseci
Zivadine,
izvini ako sam promasio pitanja, ali redom.
Generator od 5 kW moze davati nominalno do 5kW, ali se kratkotrajno moze i preopteretiti. Sad koliko dugo i kojom snagom treba da pise u uputstvu.
Za mjerenje snage koju dajes u mrezu koristi se vatmetar a za mjerenje energije obicno brojilo. Naravno, pazis kako povezujes jer je mreza ssada potrosac ( obrnuti smjer strujnih ili naponskih namotaja).
Ako je masina asinhrona ( a 99.9% jeste) onda to izgleda ovako.
Ako koristis masinu kao motor broj okretaja je nesto manji od sinhronog ( zavisi od opterecenja), ako bi ( nekim momentom iz vana - npr dizel motor ) povecavao br okretaja snaga koju motor vuce iz mreze ide prema nuli, i na sinhronoj brzini ( recimo 1500 RPM) je jednaka nuli - dakle niti je potrosac niti proizvodjac.
Ako bi dalje povecavao brzinu masina prelazi u generatorski rezim i daje energije proporcionalno ( ne linearno) brzini.

Poz.

PS mali generatori na vodu se bas ovako i sinhronizuju sa mrezom. Pusti se kao motor, onda se odvrce ventil za vodu i masina polako prelazi u generator.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
212.178.234.*



+5 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?02.09.2010. u 19:39 - pre 165 meseci
Merenje mi je jasno... Ali me interesuje ako imam sinhroni generator i vrtim ga sinhronom brzinom i daje 50Hz u trenutku kada ga prikopcam na mrezu da li ce usporiti i koliku ce snagu davati mrezi, ako mu je nominalna npr 5kW ( cime to kontrolisem).... Nadam se da sam bio jasan...
Hvala na odgovoru...
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
89.23.77.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?02.09.2010. u 21:14 - pre 165 meseci
Ako je taj generator sinhronizovan , davaće u mrežu nominalnu snagu , koja se izražava u VA a ne u W .

To je iz razloga što se ne zna smer energije .

Plastičan odgovor na tvoje pitanje je : da , generator će davati 5 kVA energije u mrežu , ako je prethodno sinhronizovan , odnosno adekvatno pobuđen ; i : ne ,neće usporiti , obrtaće se konstantnom brzinom jer je mreža ogromne snage u odnosu na tako mali generator pa neće biti većih kolebanja .

Ukoliko bi generator bio snage 5 MVA , onda su usporenja moguća i takve situacije dovode do promene napona na krajevima generatora .

Pošto su promene napona u nekim slučajevima opasne , te promene se proračunavaju američkim , švedskim i Potjeovim dijagramom .

Naravno , ovo se proračunava samo za generatore većih snaga i naravno , većih napona , jer kod naglog rasterećenja generatora u kapacitivnom režimu , taj prirast može da bude i ~50% .
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
212.178.234.*



+5 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?02.09.2010. u 23:28 - pre 165 meseci
Hvala na odgovoru, to je ono sto sam trazio.... Sad mi je jasno:)
Imam jos jedno pitanje, da li mi mozete preporuciti neku literaturu, link gde bih mogao nesto vise procitati o sinhronizaciji, tacnije o efektima ako se prikljuci generator a ne zadovolje se potrebni uslovi... Kako se racunaju povratne struje, kako se menja fluks, i o ostalo....
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?28.09.2010. u 10:58 - pre 164 meseci
Navedite sledeće:stepen korisnosti (η),faktor snage (cos φ) i ostale podatke ako ih imate.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?30.12.2010. u 12:23 - pre 161 meseci
Ponovo ja :)...
Primer generatora od 5kVA mi je posluio da razjasnim pitanje oko snaga. Samo da proverim, ako imam motor, kao pogon, o 3 kVA a pogonim generator od 5, u mrezu cu isporucivati ~3kVA, jel'?

Sad me muci drugo pitanje, da li se svaki dobro sinhronizovani generator moze prikljuciti na mrezu. Evo zasto pitam, da li se alternator, kome su skinute diode, izvucene faze, moze prikopcati na mrezu (uz idealizaciju oblika napona ,tj da zamislimo da je sinusni) dacu objasnjenje kasnije oko oblika napona...

Odma da navedem da se alternator nece prikopcavati radi neke proizvodnje energije, ili cega vec...sluzi samo za pokazivanje sinhronizacije generatora... Kasnije cu postavljati slike i objasnjenja cele sinhronizacije i sinhronizatora...

Hvala
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
94.250.24.0



+333 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?30.12.2010. u 12:48 - pre 161 meseci
Zivadine, jel generator sinhroni ili asinhroni?
Ako ce generator raditi paralelno sa mrezom preporucujem asinhrone masine, zbog lakseg starta ( sinhronizacije) i manje elektronike.
Ako je masina sinhrona pustanje u mrezu mozes raditi sa sijalicama ( tzv tamni spoj-ima vec opisano na ovom forumu ).
Daj seme i pojasnjenja.
Poz.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?30.12.2010. u 15:11 - pre 161 meseci
Evo da pojasnim ceo sklop... Imam asinhroni kavezni motor 0.37kW, frekventni regulator VQfrem, i alternator kojem su skinute ispravljacke diode, izvucene faze i zvezdiste. Frekventnim regulatorom upravljam motorom koji mi sluzi kao pogonska masina...Generator mi je ,taj modifikovani alternator. Ovaj ceo sklop mi sluzi za testiranje automackog sinhronizatora, elektronike koja ce sama ispuniti potrebne uslove za prikljucenje generatora. Takodje ovo ce sluziti samo kao pokazna vezba (nije namera neka proizvodnja )....
Sad kad sam poceo da objasnjavam ceo sklop, zelim jos da dodam...oblik napona na generatoru nije sinusan, vec vise lici na trouglove, priblizno je istog oblika kao i zazor medju kandzama...Posto takav oblik ne bih smeo prikljuciti na mrezu ( naravno preko transformatora) jedna od idej je bila da se obradi novi rotor (na strugu od punog gvozdja) u obliku cilinra pa da se onda namota pobuda. Time bih dobio priblizan sinus, koji bih onda mogao prikljuciti. Kasnije bi se mozda premotao stator zbog napona, da izbegnem transformator, nego da to ide direktno...

Interesuje me vase misljenje o svemu ovome... Za sada je postignuto automacko izjednacavanje frekvencija i odredjivanja trenutka ukljucenja na osnovu fazne razlike. Potrebno je jos regulisati napon pobudom.

Kada zavrsim postavicu slike i snimke, mozda neko mi zatreba...

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
62.101.128.95



+333 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?30.12.2010. u 16:31 - pre 161 meseci
Ako je tako, mislim da neces imati mnogo problema zbog oblika napona, jer ce sam trafo 14/220 ( samo pazi sta je efektivni a sta vrsni napon) malko pojesti harmonike, a i mreza je neuporedivo jaca od alternatora pa ce se to ispeglati.
Puno srece u projektu.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 11:44 - pre 161 meseci
Hvala...
Mozes li mi reci sta mislis o tome da stator premotam pa da direktno prikljucujem na mrezu, da izbegnem transformator...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-47-9.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 14:57 - pre 161 meseci
Zivadine,
nisam mnogo razmisljao kad sam odgovarao, ali slutim da ces imati veliki problem sa alternatorom.
Pazi, na rotoru imas one zube ( kao cesalj), e svaki taj zub je magnet, dakle imas 2*n zuba, ili n polova na rotoru. Daklem, ti moras za 50 ercova da vrtis taj rotor sa n*3000 RPM pod uslovom da je dvopolni stator.
Elem, ti ces morati premotati i rotor tj, promijeniti i rotor komplet ( napraviti drugi ) ili masinu tjerati sa ko zna koliko obrtaja ( slobodna procjena reda 30 000 RPM). Ali tada ce se rotor raspasti od centrifuge.
Ako treba jos nekopojasnjenje oko mag polja alternatora tu sam.
Mozda je lakse naci neki sinhroni motor, u industrijskim sivacim masinama sam vidjao simpa sinhrone motore, nego se zlopatiti sa alternatorom.

Poz.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 17:57 - pre 161 meseci
Vidi, ja imam 50Hz na relativno malom broju obrtaja... Kako sam ja pregledao, mislim da je to 12-to polna masina, pa je taj mali broj obrtaja oko n=60*F/p=> n=60*50/6=> n=500 ob/min... Hteo sam sledece da uradim, da se napravi cilindrican rotor na kome ce biti pobuda, a da se stator namota za nominalan napon 400VAC, ali kako si mi rekao da sadasnji oblik napona (priblizno trouglasti) smemt prikljuciti na mrezu, onda sam mislio samo da se preomota stator i to bi bilo to...

Zelim svima lep provod veceras, i sve najbolje u Novoj godini...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
62.101.128.95



+333 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 18:03 - pre 161 meseci
Au sta mi je danas.
Ne 30000 RPM nego 300-tak RPM.
Izvinjavam se.
Poz.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 18:20 - pre 161 meseci
Veliki Pozdrav Veselinovicu !!!

http://www.youtube.com/watch?v=4KaXBCdvGGs

 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 18:34 - pre 161 meseci
:) :).... Dobro ide docek Nove, sve je dozvoljeno... :)
Da li je u redu da ne diram rotor, a da stator samo premotom, i onda tako da ga preikljucujem direktno na mrezu?
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 19:19 - pre 161 meseci
Živadine,Živadine,

-Jel baš moraš NEŠTO večeras da priključuješ na mrežu ?

Odloži malo," ima dana"--"elte ?

Imaš Dušu !

---A i mreža ima dušu !

Živadine Sretna TI Nova Godina--Junačino !
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.73.*



+52 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?31.12.2010. u 19:25 - pre 161 meseci
Svima srecna Nova sa sto manje kvarova i sto vise resenja problema sa sto manje para,,,
pozdrav celoj ekipi i ZIVELI!!!

(malo smo u OFF-u,
ali nece valjda niko zameriti,
pa samo je jednom Nova godina a dana vise nego kobasica,
pa moze i alternator da priceka da se i Zivadin a i mi malko otreznimo i porazmislimo)
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Generator na mrezi - isporucena snaga?01.01.2011. u 12:53 - pre 161 meseci
@radarac66

Ma ko če nam zameriti ?

Evo još dan-dva i vračamo se na pravi put i u Normalu

-da SVI Budemo " u Vinklu "
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Generator na mrezi - isporucena snaga?

[ Pregleda: 4211 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.