Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)

[es] :: Elektronika :: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)

[ Pregleda: 3244 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivex_M

Član broj: 213468
Poruke: 77
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)12.09.2010. u 14:03 - pre 165 meseci
Poz svima. Zelim da napravim jedan el. sklop kojim bi zamenuo Grebenastu sklopku sa relejima. Mislio sam da to uradim sa dva tastera (+/-,pritiskom na taster + prelazio bi sa polozaja 1 na 2,ponovnim pritiskom sa 2 na 3, a taster - bi to isto radio samo u nazad,npr sa 3 na 2,pa sa 2 na 1. polozaj) Za sve to ukupno mi treba 3 releja od 16A 12V spulna ( Jedan polozaj bi palio jedan relej ) ,Da li bi ovo bilo izvodljivo napraviti ? ? I kako ? ?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
62.101.128.94



+334 Profil

icon Re: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)12.09.2010. u 16:14 - pre 165 meseci
Tesko samo sa relejima ( doduse moguce ali treba mnogo vise od 3 releja), sa logickim kolima ili kontrolerom je lako rjesivo, ali ostaje pitanje ako je to u energetici jel korektno mijenjati nesto tako robusno i jeftino kao grebenjak.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)12.09.2010. u 17:54 - pre 165 meseci
Citat:
Ivex_M: Poz svima. Zelim da napravim jedan el. sklop kojim bi zamenuo Grebenastu sklopku sa relejima. Mislio sam da to uradim sa dva tastera (+/-,pritiskom na taster + prelazio bi sa polozaja 1 na 2,ponovnim pritiskom sa 2 na 3, a taster - bi to isto radio samo u nazad,npr sa 3 na 2,pa sa 2 na 1. polozaj) Za sve to ukupno mi treba 3 releja od 16A 12V spulna ( Jedan polozaj bi palio jedan relej??? ) ,Da li bi ovo bilo izvodljivo napraviti ? ? I kako ? ?

Lako je izvodljivo,samo treba resiti neke tvoje osnovne greske.
Grebnjak je predvidjen za u/izkljucivanja, a relei samo za ostvarenje automatike i ako pise na njemu da je za 16A to znaci da preko smirenih kontakata moze proci ta struja ali ne da on prekida! Za tu namenu se koriste elektromagnetni kontaktori.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Ivex_M

Član broj: 213468
Poruke: 77
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)12.09.2010. u 21:17 - pre 165 meseci
Znam da moze sa logickim kolima,ali ne znam kako i sta ide.. Kontroler gledam nekako da izbegnem ako ikako mogu,jer nemam programator,ali ako ne postoji drugi nacin..onda cu morati sa njim .Horvat 1 znam za to,struja koja protice kroz kontakte releja bi bila oko jednog ampera,inace imam viska par releja od 16 A pa reko aj' da ih iskoristim,da se ne bace :) .
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)12.09.2010. u 21:43 - pre 165 meseci
Na poslednju primedbu nisi obratio paznju! Taster (obicno) ima s a m o 2 polozaja a ti bi 3 relea.
Napisi proizvodjaca,tip i kontaktnu kombinaciju tih relea da vidimo sta dalje.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)12.09.2010. u 22:45 - pre 165 meseci
ovo moze sa integralcima da se resi, jedan up/down BCD u kombinaciji sa BCD na Decade dekoderom i dva tastera...

nisi nam rekao sta taj sklop treba da ganja , mozda moze i bez integralaca, ako to treba 1-0-2 grebenjak da zamenis, to moze sa dva relea i tri tastera da se odradi...
 
Odgovor na temu

Ivex_M

Član broj: 213468
Poruke: 77
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)13.09.2010. u 08:37 - pre 165 meseci
Horvat 1 milim da me nisi bas najbolje razumeo,koristio bi 2 tastera jedan za UP drugi za DOWN,odnosno jedan za unapred drugi za korak unazad.Grebenasta sklopka koju zelim da zamenim sa ovim sklopom je imala polozaje 1-2-3,znaci umesto grebenjaka hocu da stavim releje koji ce sluziti kao kontakti na GS sklopci,releji su najobicnij imaju ukupno 4 kontakta, od toga 2 su za spulnu (12 v) ,a 2 su radni kontakti. shadow88 ta GS sklopka je bila u ispravljacu,imala je ulogu promenu napona (6,12,24).Da li bi mogao neku semu da nacrtas za ovo,ako ti nije tesko.. ?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)13.09.2010. u 17:36 - pre 165 meseci
Ovo su izvrsna relrea sa njima se ne moze ostvariti nikakva automatika.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Zamena Grebenaste sa Tasterima (+,-)

[ Pregleda: 3244 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.