Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?

[es] :: Wireless :: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9148 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 03:35 - pre 164 meseci
Potreban mi je obicni kucni WiFi ruter za stan od 80 kvm. Kod mene u nesto vecem stanu imao sam problema da najjeftiniji Planetov WiFi ruter nije lepo dobacivao do svih delova stana (laptop je hvatao "jednu crticu" iz nekih prostorija).

Za drugi stan bih kupio nesto osnovno:
TPLINK 340G WDS (oko 2.000 din) – najosnovniji 54 Mbit, ne odšrafljuje mu se antena, nema kontrolu protoka, nema "extranded range"
ili
TPLINK 542G WDS (oko 2.500 din) – jači rang, veći domet, ima "extended range", 54 Mbit, odšrafljuje mu se antena, ima kontrolu protoka po IP adresi = IP QoS

Sta za mene kao korisnika (koji se malo razume) znaci konkretno "extended range"?
Citat:
Pise: "adopts 2x to 3x eXtended Range™ WLAN transmission technology so that transmission distance is 2-3 times that of traditional 11g/b solutions, up to 855.36m tested in China. Transmission range is extended to 4-9 times."

Danas poznanik hoce da mi proda malo koriscen 340G za 1.000 din (pod garancijom, dobio novi ruter), ne znam da li to da uzmem ili da kupim 542G.

Drugim recima, da li "extended range" vredi 1.500 din? :)
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 06:40 - pre 164 meseci
2x to 3x eXtended Range™domet 2-3 veći od standardnih WLAN uređaja.ta tahnologija kod tplinka nazvana eXtended Range vredi svaku paru...
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 07:09 - pre 164 meseci
Samo nemoj blizu dece da stavljaš taj AP... ;)
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 07:50 - pre 164 meseci
Zdravo. "Extended Range" ti vredi samo ako na laptopu imaš njihovu karticu koja takođe podržava ovu opciju. Ako to nije slučaj, nema svrhe davati više para. Ako ti je potrebna bolja pokrivenost, nju ćeš dobiti kupovinom nekog rutera sa 3 antene. Iskustva ljudi po pitanju povećanja dometa su pozitivna kada ruter zamene nekim sa 3 antene. Tamo gde su imali veoma slab signal, sada je veoma dobar. Ne mogu da garantujem da je tako 100 posto ali na takve priče sam nailazio na netu.
Za stan od 80 kvadrata bi trebao da radi i taj najobičniji ruter. Ja imam model 543G i držim ga na četvrtini snage a imam pokrivenost u celom stanu, uključujući i najzabačenije delove. Mada to zavisi i od strukture zidova. Uzmi taj za 1000 dinara, to je dobra cena.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 08:05 - pre 164 meseci
Extended Range radi bez obizira koju karticu koristis(klijent) kada etar iskeniram sa tplink-om ima eXtended range vidim oko 30 kojekvih pristupnh tacki,a kada na istu antenu stavim obican uredjaj vidim oko 10-15(mislim da je to zbog te tehnologije nazvane eXtended range),a za n standard ili kako ti kazes uredjaj sa 3 antene(MIMO-Multiple input - multiple output)treba da imas ceo set na n standardu hocu reci i ap ili router i klijent isto treba da ima uredjaj na n standardu da bi to radilo sa te tri antene.tako da ako imas samo ap ili router na n standardu ne dobijas nista.
Legacy mode:
Ovaj nacin rada koristi se prilikom komunikacije sa starijim standardima. Kako IEEE 802.11n koristi frekvencije iz spektara 2.4 GHz i 5 GHz,moguca je komunikacija sa uredjajima 802.11b/g i 802.11a. U ovom nacinu rada koristi se samo jedna antena za slanje signala.
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 11:41 - pre 164 meseci
jos jedan glas za eXtended range, vredi definitivno

@jablan

sto, jel si vrsio neka naucna istrazivanja?
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 14:20 - pre 164 meseci
Kao što rekoh, "extended range" ima smisla samo ako ga i klijent podržava. Ako ova opcija zahteva da prijemnik ima veću osetljivost, kako mislite da izvedete da vam to radi na uređajima koji ne podržavaju XR? Uostalom, evo šta kaže Ateros:

Citat:
XR is able to maintain standards compliance while providing these unique benefits individually to those stations and APs on a given network that can support this technology.

 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 16:41 - pre 164 meseci
^ Hvala svima. Mislio sam da u dva kucna desktop racuna stavrim po TP-Link
TL-WN321G Wireless USB stick (antena), koji ne podrzava "eXtended
range" (ne pise). Ni ko skupljeg i jaceg modela TL-WN422G (USB antena)
ne spominje se "eXtended range". Ostali racunari u stanu bice 2
laptopa, HP i Toshiba, koji imaju svoj WiFi.

Prema ovome cime je espresso poentirao, dovoljan mi je obican 340G
ruter, dok sa 542G ne bih iskoristio njegovu "eXtended rage"
funkcionalnost
, da li je tako?
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 16:48 - pre 164 meseci
To da li ti je dovoljno nikad ne mozes biti 100% siguran, ali trebalo bi da radi, sve zavisi od konfiguracije stana i vrste zidova...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 19:02 - pre 164 meseci
Citat:
Mislio sam da u dva kucna desktop racuna stavrim po TP-Link
TL-WN321G Wireless USB stick (antena), koji ne podrzava "eXtended
range".

U tom slučaju, bolje bi prošao da im ubaciš PCI kartice koje podržavaju XR a uz to su i jeftinije od pomenutih USB varijanti koje ne podržavaju.
Na primer model TL-WN551G košta samo 1250 dinara i ima XR.
http://www.tp-link.com/product...lass=wlan&pmodel=TL-WN551G
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-89-216-186-229.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?19.10.2010. u 23:36 - pre 164 meseci
Em što glasam da uzmeš tplink taj za soma, jer je dobra cena, em što mislim da će tplink bolje da radi od planeta čak iako nema XR tehnologiju; planet koristi Ralink čipset, tplink Atheros: Atheros je kudikamo bolji po pitanju dometa, a pogotovo osetljivosti, tj kvalitetu prijema.

@jablan: il se šališ, il si baš neobavešten: 0.063W EIRP ne može ni komarca da osunča.....
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

medvedic
Dejan Todorovic
Nis

Član broj: 38499
Poruke: 145
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 171484320


+4 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?20.10.2010. u 00:27 - pre 164 meseci
Uzmi taj od 1000. postavio sam desetak po stanovima i kucama i extra je. Znam da ce ti extra raditi u 80kvm te ako ne radi ja otkupljujem od tebe :-) .


Takodje i 321 usb. Prakticnije jednostavnije i mozes ga bolje pozicionirati kablom. Mada mislim da neces imati potrebe.
koliko god gledao sumu ili drvece medu uvek vidis
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?22.10.2010. u 05:05 - pre 164 meseci
Hvala svima na pomoci! :)
 
Odgovor na temu

medvedic
Dejan Todorovic
Nis

Član broj: 38499
Poruke: 145
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 171484320


+4 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?22.10.2010. u 08:21 - pre 164 meseci
Bilo bi lepo da zarad buducih generacija, odnosno onih koje muci isto pitanje, napises kako si razresio problem.
koliko god gledao sumu ili drvece medu uvek vidis
 
Odgovor na temu

anon250940

Član broj: 250940
Poruke: 400
*.broadband.blic.net.



+11 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?29.10.2010. u 21:54 - pre 164 meseci
Citajuci po netu naisao sam na ovu temu koja nije dobro nigdje objasnjena na internetu a evo ja cu da prenesem neka moja iskustva...
Ja koristim TP-Link-ov Wireless Router " TL-WR543G " kod kojeg ima opcija Extended Range i koju sam ukljucio iz vise razloga i ne bih kupio nijedan ruter koji nema tu opciju nakon sto sam se uvjerio u jakoooo bitnu svrhu ove opcije !!!!!!!!!

Na ovaj ruter se spaja nas 20 klijenata koji smo na razlicitim udaljenostima u precniku od 3km !
Router je u sredini tog precnika znaci najdalji drugari koji se spajaju na router su daleko 1,5km (tacnije 1360 metara)
Na routeru je zamijenjena fabricka antena i sad je postavljena Omni od 9 dBi.

Dok nam nije bila upaljena opcija Extended Range raja iz komsiluka koja je bila udaljena od Routera vise od 800m nije uopste hvatala signal Routera!!!
To je jedna prednost sto se automatski poveca domet kad se upali Extended Range !!!

A druga prednost mozda i najveca je ta sto se brzina wireless konekcije ne mijenja ni kod drugara koji se konektuju sa daljine od 1,4km jednako imaju full brzinu kao i ovi daleko samo 50 metara od Wireless Router-a iako ovi na 1,4km daljine imaju jacinu signala slabiju od -80dBi !

Da skratim pricu, opcija Extended Range je odlicna stvar bas zbog toga sto se brzina Router-a tada lokuje na maximalnu brzinu neovisno o jacini signala i daljini korisnika routera jer routeri koji nemaju Extended Range imaju problema upravo sa korisnicima koji se nakace a imaju slab signal i tada router je prinudjen da spusti brzinu komunikacije ako nema XR opciju i tad se javlja problem popularno zvan " Korisnik sa slabim signalom guši ostale korisnike" medjutim to se na wireless routerima koji imaju Extended Range ne moze desavati !!!!!!!

Eto toliko od mene za sada... i da, zaboravih napomenuti... mi koristimo samo TP-LINK opremu i ja licno pravim patente Wireless Antena u koje ugradjujem USB Wireless adaptere iskljucivo od TP-Linkovih proizvoda jer su nevjerovatno dobri i kvalitetni a takodje i jeftini... domet je neogranicen i ovisi o samo par stvari , drugi put u nekoj drugoj temi cu o tome :)
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?01.11.2010. u 04:10 - pre 164 meseci
^ Vas ruter je TL-WR543G koji ima "eXtended range". Sta je sa
klijentima? Da li su isto TP-Link i imaju "eXtended range" ili opisane
dve funkcionalnosti (domet i brzina) mogu da se osete i sa *drugim*
WiFi klijentima (laptopi sa built-in WiFi-em, desktopi sa USB stick-om
koji nemaju oznaku "eXtended range" ili su drugog proizvodjaca)?
 
Odgovor na temu

anon250940

Član broj: 250940
Poruke: 400
*.teol.net.



+11 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?01.11.2010. u 09:20 - pre 164 meseci
Od 20 klijenata 15 ih koristi ova dva tipa Wireless USB adapter-a od TP-LINK-a :
1. TL-WN422G
2. TL-WN322G

Forsirao sam da bude isti proizvodjac... a ostalih 5 ide sa nekim nestandardnim Wireless USB adapterima , npr. jedan je marke " CEAVI-a" ja ranije nikad nisam cuo za tu marku i takodje radi full brzinom kolko i jeste max. brzina router-a! Inace ista stvar je i sa mojim Laptop-om, on ima integrisanu Wireless kartu i takodje gdje god se nalazim ide maksimalnom brzinom !!!!!

( Sto se tice Wireless Antena ja te USB Adaptere integrisem u antenu i koristim opciju USB extendera koji je takodje moj patent tako da nema gubitaka u signalu , znaci kakav je signal tu na nekom mjestu takav signal i prenesem u racunar , to znaci.. iskljucio sam totalno gubitke i slabljenje signala koji nastaju koristenjem koaksijalnog kabla sto znaci da mogu da koristim izuzetno malene antene za razliku od komercijalnih wireless antena :) , moje antene imaju precnik od 20cm za spajanje na daljinu od 2 km - otvoricu temu o ovome uskoro )



[Ovu poruku je menjao bojan.javorac dana 01.11.2010. u 10:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?01.11.2010. u 23:12 - pre 164 meseci
1. TL-WN422G --> http://www.tp-link.com/product...sp?class=&pmodel=TL-WN422G
2. TL-WN322G --> http://www.tp-link.com/product...sp?class=&pmodel=TL-WN322G

Oba navedena modela ne podrzavaju "eXtended range" za koju je, koliko sam razumeo, zaduzen Atheros chip. Ovim si potvrdio da zapravo klijenti ne moraju da poseduju funkciju "eXtended range", kao sto je nema ni tvoj laptop sa integrisanom wireless karticom -- a da domet i protok zavise od jacine signala rutera.

"Extended range" mozda i nije neka posebna opcija koju dva vezana uredjaja moraju da imaju da bi je koristili (kao protokol), vec samo pojacana snaga (?). Recimo, marketing tim je odlucio da se nazove "eXtended range", iako slicni rezultati mogu da se postignu i na proizvodu koji nema tu oznaku.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?02.11.2010. u 07:14 - pre 164 meseci
kao sto sam napisao u nekim od proslih postova Extended Range(to nije protokol) radi bez obizira koju karticu koristi(klijent), i ima razlike u dometu uredjaja posto to i radi ta opcija...i razlike su veoma primetene sa i bez Extended Range sto se tice uredjaja koji odasilje signal...
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

anon250940

Član broj: 250940
Poruke: 400
*.teol.net.



+11 Profil

icon Re: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?02.11.2010. u 08:30 - pre 164 meseci
DA, tacno ! Uopste nije bitno koji su uredjaji kod klijenata..
To sam u mojoj mrezi i dokazao prakticno!

Wireless Router-i koji imaju "Extended Range" opciju definitivno s tom ukljucenom opcijom imaju mnogo veci domet signala i takav ruter ce forsirati kod svakog svog klijenta maximalnu brzinu konekcije... i svako ko kupuje WIreless Router treba da obrati paznju dal taj router koji se vama svidja ima opciju Extended Range (XR) !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: "eXtended range" -- Sta konkretno znaci i koliko vredi (TPLink terminologijia)?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9148 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.