Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to

[es] :: Fizika :: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to

[ Pregleda: 4684 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nammy
Beograd

Član broj: 216137
Poruke: 18
92.244.144.*



Profil

icon Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to01.11.2010. u 13:34 - pre 163 meseci



Zbog cega je putanja oko Sunca talasasta, a ne elipsasta?? Koje sve sile deluju na kretanje zemlje oko sunca?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to01.11.2010. u 13:40 - pre 163 meseci
Slika ti sve objašnjava.
Ovo talasanje je prenaglašeno, ali imaš da je putanja centra mase sistema Zemlja-Mesec elipsa, dok je putanja samo Zemlje talasasta linija koja prati elipsu.
Znači, na slici se opisuje poremećaj Zemljine orbite koji jee nastao pod uticajem Meseca.
 
Odgovor na temu

rile77

Član broj: 18607
Poruke: 56
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to01.11.2010. u 14:22 - pre 163 meseci
Treba jos dodati uticaj ostalih planeta u Suncevom sistemu... :)
 
Odgovor na temu

Nammy
Beograd

Član broj: 216137
Poruke: 18
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to01.11.2010. u 15:41 - pre 163 meseci
A moze li neko da mi da sugestiju kako uticu ostale planete?? Preko kog zakona, formule? Trebam zadatak da napisem u vezi tog retanja, tj da simuliram kretanje Zemlje u Suncevom sistemu. Znam da na to utice gravitacija Zemlje, Sunca, Centrifugalna sila...i koje jos??

Mnogo vam hvala na odgovoru, slika me je na kratko bas zbunila i zabrinula

 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to01.11.2010. u 18:33 - pre 163 meseci
Za koje potrebe radis tu simulaciju?
Poprilicno sam siguran da nema potrebe za takvom preciznoscu i da mozes da smatras da Zemlja ne talasa.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Nammy
Beograd

Član broj: 216137
Poruke: 18
92.244.144.*



Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to01.11.2010. u 20:09 - pre 163 meseci

Za fakultet, koristimo program CSMP. Upravu si, ne moram tako detaljno da radim, ne bih ni koristila talasanje Zemlje, nego mi treba bar tri sile koje deluju na njeno kretanj. Uprincipu tad mi ne treba sila privlacenja u odnosu na Mesec jel da? Zemlja bi se kretala i bez meseca, pretpostavljam. Koje jos sile da koristim? Malo mi cudno da u kretanje ne ukljucim Mesec, mozda samo zanemarim to talasanje ;)
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to03.11.2010. u 09:54 - pre 163 meseci
Dve najdominantnije sile koje deluju na Zemlju su gravitaciono privlačenje Zemlje i Meseca. Ostale planete deluju daleko slabije i njihov uticaj se može modelirati periodičnom orbitalnom perturbacijom. Kako se tačno modeluje ta perturbacija ne znam, pošto nisam astronom.

Uostalom, šta tačno ti treba da uradiš? Nije mi baš najjasnije iz svega što si napisala.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to03.11.2010. u 23:50 - pre 163 meseci
Neka imaš n tela, čiji su položaji i mase . Tada važe jednačine

,

gde je gravitaciona konstanta.

Dakle, imaš sistem diferencijalnih jednačina drugog reda. Ako zadaš položaje i brzine u jednom trenutku, imaćeš jedinstveno rešenje sistema diferencijalnih jednačina koje zadovoljava taj početni uslov.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to04.11.2010. u 10:31 - pre 163 meseci
Citat:
Nedeljko: Dakle, imaš sistem diferencijalnih jednačina drugog reda. Ako zadaš položaje i brzine u jednom trenutku, imaćeš jedinstveno rešenje sistema diferencijalnih jednačina koje zadovoljava taj početni uslov.


Eto šta ti je pravi matematičar :D Ne zna rešenje, ali ume da dokaže da postoji ;)

Imaš dva velika praktična problema ovde: jedan je da rešenje ove diferencijalne jednačine ne postoji u analitičkoj formi (možda za tri tela postoji neki smisleni razvoj u red), a drugi je što je sistem od više od dva tela u gravitacionoj interakciji haotičan pa je onda vrlo teško i numeričkom integracijom biti dobro rešenje. Koliko se sećam, ni simplektički integratori nisu u stanju da predvide putanje u Sunčevom sistemu za periode duže od 10-20 miliona godina, a da je za unutrašnje planete situacija drastično gora i da predviđanja postaju nepouzdana posle 10-20 hiljada godina.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to04.11.2010. u 13:56 - pre 163 meseci
Ma, nije problem numerički rešiti sistem običnih diferencijalnih jednačina. Problemi su:

1. uticaji tela koja nisu uračunata (npr. uleti kometa i drmne Jupiter),
2. relativistički uticaji,
3. nepoznati uticaji,
4. ograničena tačnost unetih konstanti (jer su dobijene merenjem),
5. ograničena tačnost računa (koja se doduše može povećavati proizvoljno).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to04.11.2010. u 14:05 - pre 163 meseci
Citat:
NicholasMetropolis:Imaš dva velika praktična problema ovde: jedan je da rešenje ove diferencijalne jednačine ne postoji u analitičkoj formi (možda za tri tela postoji neki smisleni razvoj u red), a drugi je što je sistem od više od dva tela u gravitacionoj interakciji haotičan pa je onda vrlo teško i numeričkom integracijom biti dobro rešenje. Koliko se sećam, ni simplektički integratori nisu u stanju da predvide putanje u Sunčevom sistemu za periode duže od 10-20 miliona godina, a da je za unutrašnje planete situacija drastično gora i da predviđanja postaju nepouzdana posle 10-20 hiljada godina.


Govorimo o Sunčevom sistemu koji zbog postojanja jedne dominantne mase nije haotičan, već vrlo stabilan. Mali poremećaji ne mogu uticati da npr. Zemlja uđe u Jupiterovu orbitu ili da postane bliža Suncu od Venere.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nammy
Beograd

Član broj: 216137
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to04.11.2010. u 14:40 - pre 163 meseci
nedeljko mozes li mi samo reci kako si izveo te jednacine? Jel to neki zakon?

Evo slicnog zadatka koji smo radili na vezbama:

By nammmy at 2010-11-04

By nammmy at 2010-11-04

By nammmy at 2010-11-04

I resenje izgleda ovako:


Uploaded with ImageShack.us

ja tako nesto slicno treba da napises, naravno nemora biti preciyno tecno, jer iskreno mislim da ni asistent ne zna koje sve sile mogu da deluju na kretanje Zemlje. Sad bih samo okvirno da probam da sastavim te jednacije pa cu da proverim na konsultacijama da li je sve ok.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to04.11.2010. u 22:28 - pre 163 meseci
Pa, to je običan Njutnov zakon gravitacije sa Njutnovim zakonom "sila je masa puta ubrzanje".

je ubrzanje -tog tela. Sila koja deluje na njega je . E, sad, njeno poreklo je privlačenje od strane ostalih tela. -to telo ga privlači silom intenziteta . Znači, vektor sile je . Saberi sve te vektore da dobiješ vektor ukupne sile.

.

Skrati sve sa i čiča miča i gotova priča.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nammy
Beograd

Član broj: 216137
Poruke: 18
92.244.144.*



Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to08.11.2010. u 21:57 - pre 162 meseci
Zna li neko kako da izracunam kolika je centripetalna sila i centrifugalna sila.
Preko univerzalnog zakona gravitacije dobila sam da je privlacenje izmedju zemlje i sunca jednako 3.52 *10 na 22N...sad vise ne znam sta mi je to??Koja sila??

[Ovu poruku je menjao Nammy dana 10.11.2010. u 14:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to23.11.2010. u 12:29 - pre 162 meseci
Citat:
Nedeljko: Govorimo o Sunčevom sistemu koji zbog postojanja jedne dominantne mase nije haotičan, već vrlo stabilan. Mali poremećaji ne mogu uticati da npr. Zemlja uđe u Jupiterovu orbitu ili da postane bliža Suncu od Venere.


Nisam baš siguran da je Sunčev Sistem stabilan. Pregledao sam malo skorije članke na tu temu i pitanje je još uvek otvoreno. Nisam imao vremena da detaljno prođem kroz radove, ali mi se čini da sam u nekom pročitao da se za spoljašnji Sunčev Sistem može dosta sigurno reći da je haotičan, dok je pitanje stabilnosti orbita unutrašnjih planeta još uvek nerazrešeno.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to23.11.2010. u 12:31 - pre 162 meseci
Citat:
Nammy: Preko univerzalnog zakona gravitacije dobila sam da je privlacenje izmedju zemlje i sunca jednako 3.52 *10 na 22N...sad vise ne znam sta mi je to??Koja sila??


Gravitaciono privlačenje Sunca je centripetalna sila.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kreranje zemlje oko sunca i sile koje deluju na to

[ Pregleda: 4684 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.