Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

[es] :: Advocacy :: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34179 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 16:54 - pre 161 meseci
Da li postoji šansa ili mogućnost, možda su neki bolje upućeni, da se neka linux distribucija jasno izdvoji od ostalih i da pokuša da osvoji windows tržište? S obzirom da je to ogroman zalogaj, takac operativni sistem mora da košta nešto, tj. da nije besplatan ali da i dalje bude otvorenog koda. Distrowatch kaze da ubuntu napreduje, ali šta se krije iza kulisa ne znamo, ili znamo!
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.adsl.verat.net.



+373 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 17:20 - pre 161 meseci
Jesam li razumeo:
Ti hoces da neko napravi Linux operativni sistem koji ce se placati nesto, ali da pruzi source code od istog besplatno? I to ce kako naterati druge da ga kupe?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 17:50 - pre 161 meseci
Ne. Ne moze ni jedan Linux da se izdvoji i da PRUZI KORISNICIMA SVE, jer je to ogroman broj programa i to ni sada ne rade same distribucije, nego bezbroj grupa i pojedinaca i zvanicnih firmi sirom sveta. Slicna je situacija i sa MS Windowsom, ni on ne pruza sve programe, ali ima prednost, posto je prvi poceo, pa se uglavnom sve pravi za Windows obavezno a za ostale kako ko, pa kako nam se zalomi.

I ovako udruzeni pa je muka ziva, uvek 'nesto malo' ne radi ili su oni glavni programi veoma preradjeni da bi radilo, ali onda mogu da se koriste samo za tu distribuciju. Ili korisnik mora nesto da doradjuje / preradjuje ako ima neki cudan hardver itd.

Tako ja to vidim sa visegodisnjim prakticnim iskustvom a vrlo skromnim ili nikakvim teoriskim znanjem.

A ovaj model sa placanjem vec postoji, jer su neke distribucije komercijalne, sa placenom podrskom i slicno, ali i one koriste opste programe kao i svi ostali.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:09 - pre 161 meseci
Citat:
plague: Jesam li razumeo:
Ti hoces da neko napravi Linux operativni sistem koji ce se placati nesto, ali da pruzi source code od istog besplatno? I to ce kako naterati druge da ga kupe?


A šta ja da radim sa open source, meni treba program koji ce da radi, znaci ja bih kupio a tako i svi drugi neprogrameri.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:12 - pre 161 meseci
A koji program bi ti platio konkretno ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:15 - pre 161 meseci
Citat:
tdjokic: Ne. Ne moze ni jedan Linux da se izdvoji i da PRUZI KORISNICIMA SVE, jer je to ogroman broj programa i to ni sada ne rade same distribucije, nego bezbroj grupa i pojedinaca i zvanicnih firmi sirom sveta. Slicna je situacija i sa MS Windowsom, ni on ne pruza sve programe, ali ima prednost, posto je prvi poceo, pa se uglavnom sve pravi za Windows obavezno a za ostale kako ko, pa kako nam se zalomi.

I ovako udruzeni pa je muka ziva, uvek 'nesto malo' ne radi ili su oni glavni programi veoma preradjeni da bi radilo, ali onda mogu da se koriste samo za tu distribuciju. Ili korisnik mora nesto da doradjuje / preradjuje ako ima neki cudan hardver itd.

Tako ja to vidim sa visegodisnjim prakticnim iskustvom a vrlo skromnim ili nikakvim teoriskim znanjem.

A ovaj model sa placanjem vec postoji, jer su neke distribucije komercijalne, sa placenom podrskom i slicno, ali i one koriste opste programe kao i svi ostali.


Ja mislim da moze. I da će se to desiti kad tad. Ali ne postoji volja, jer niko ne vidi krajnji cilj a to je jedan operativni sistem za ceo svet.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.st3.cable.xnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:20 - pre 161 meseci
Takva solucija nije nemoguca, dapace UNIX vendori su preferirali taj model prije 30 godina.

Citat:

The earliest distributions of Unix from Bell Labs in the 1970s included the source code to the operating system, allowing researchers at universities to modify and extend Unix


Znaci ja tebi prodam proizvod sa sourceom, i tvoja prava su da mozes radit in-house modifikacije, koje ne smijes niti prodavat niti distribuirat dalje.
Ne mozes forkat proizvod u svoju "distribuciju", kod je i dalje moj, ali mozes radit audit i prilagodjavat ga vlastitim potrebama shodno tvojim mogucnostima.



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:24 - pre 161 meseci
Citat:
combuster: A koji program bi ti platio konkretno ?

Kad sam rekao program mislio sam na operativni sistem. Pa platio bih Ubuntu kada bi mi pružio sve što mi treba, iz tog ugla platio bih i windows ali necu zato što su monopolisti.
Drugo, ne mora gnu linux, dalje linux da sadrži sve moguće idejne programe i zamisli koje su davno ugašene već osnovne programe koje trebaju čoveku. Pre svega internet i sve u vezi toga, obrada dokumenata , slika, štampa, muzika, video.
Neko će reći, pa to linux i sada nudi, ali ja iz ugla korisnika kažem da je to slabo, jer je windows vise userfrendly. Budućim korisnicima računara ili kompjutera i ostalih micro proizvoda neće biti važno koji sistem sve to pokreće,a li će im biti važno da je to lako i brzo, a to se i danas očekuje.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:30 - pre 161 meseci
Citat:
z@re: Takva solucija nije nemoguca, dapace UNIX vendori su preferirali taj model prije 30 godina.



Znaci ja tebi prodam proizvod sa sourceom, i tvoja prava su da mozes radit in-house modifikacije, koje ne smijes niti prodavat niti distribuirat dalje.
Ne mozes forkat proizvod u svoju "distribuciju", kod je i dalje moj, ali mozes radit audit i prilagodjavat ga vlastitim potrebama shodno tvojim mogucnostima.


Ne znam kako ide sa licencama i pravima, ali jedan operativni sistem bi trebao da sadrži disk(flash) i priručnik sa nekih 300 strana. sve to lepo upakovano i tako promovisano. Košta negde oko 50 evra po sadašnjem kursu. Naravno neko uvek to može da modifikuje, kopira, umnoži, prodaje pod drugim imenom, da li je zabranjeno ili ne ne znam, ali live suport neće moći da dobije jer nije kupio proizvod od relevantnih kuća.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:38 - pre 161 meseci
Windows ima prejaku OEM bazu da bi sa razlikom od par desetina eura Linuks mogao da mu prismrdi.
A to sa priručnikom i resto, možeš kupiti mnoge Linukse baš tako: platiš CD+knjižica+privezak-sa-pingvinom
A primer "baš komercijalnog" Linuksa je npr Xandros - 100 dolara košta Desktop verzija.

Ubuntu je najdalje otišao, upravo ulažući u startu puno u popularizaciju, ali i radeći puno na user-friendly pristupu.
E, sad da li će se još više izdvojiti, videćemo...
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:46 - pre 161 meseci
Citat:
maksvel: Windows ima prejaku OEM bazu da bi sa razlikom od par desetina eura Linuks mogao da mu prismrdi.
A to sa priručnikom i resto, možeš kupiti mnoge Linukse baš tako: platiš CD+knjižica+privezak-sa-pingvinom
A primer "baš komercijalnog" Linuksa je npr Xandros - 100 dolara košta Desktop verzija.

Ubuntu je najdalje otišao, upravo ulažući u startu puno u popularizaciju, ali i radeći puno na user-friendly pristupu.
E, sad da li će se još više izdvojiti, videćemo...


Da, mogu i sada da kupim linuxe ali nisam zadovoljan. Nisam programer i ne znam sta je OEM baza ako bi mogao da objasniš.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:52 - pre 161 meseci
Ma ovo je standardna prica svih onih koji uplivavaju u linux vode.

Linux je namenski operativni sistem. Negde za ciljane korisnike, negde za ciljane arhitekture, negde za ciljane sisteme. I zato ih je toliko.

@toplim

Ako mislis da ces time sto ces platiti Linux distro uciniti njega boljim - neces. Ako ces donirati kintu nekom oss projektu kome je potrebna novcana pomoc da bi nastavio sa razvojem - to je druga prica. Eto recimo, uplatis nouveau developerima neki kesh za nabavku GTX 5xx GPU-ova.

Linux distro nije nista drugo nego odredjeni skup oss-a upakovanih tako da odgovara korisnicima koju ta linux distribucija cilja. Period as in "."

Mozda bi maksvelov (ja mislim da je njegov) bivsi potpis objasnio to super sto se tice user friendliness-a:

Linux is user friendly, it's just picky about his friends. Meni recimo Windows nije user friendly, control panel mi je ocaj ocaja, ne svidja mi se sakrivanje menija, ne svidja mi se highlight novoinstaliranih programa itd... A sa druge strane DOS mi je bio user friendly, Linux od pocetka mi je bio user friendly... Sve stvar navike.

Da glitch-eva ima - ima ali sta ces, meni ne smetaju.

Ujedinjenje linux distribucija u jednu distribuciju je nesto najgore sto bi moglo da se desi, i ovako dev-ovi imaju razmirica izmedju sebe a jos kad bi se sakupili svi iz nekoliko distribucija - joooj. A da im je Mark Shuttleworth big boss - evo vec mi se zeludac prevrce.

Hoces binary blobs u svom kernelu - no problemo, imas gro distribucija koji sa tim nemaju problema. Neces binary blobs - eto ti ga Debian ubuduce, gNewSense itd... Choices makes me happy :) No choice - no freedom.

/edit: I da odgovorim na sam thread, da ima sanse da se izdvoji. Meni se izdvojio Arch Linux kao najbolji od svih koje sam ikada probao i eto - sansa se ogleda u tome da nadjes linux distro koji ti odgovara i on ce za tebe biti jedini distro. Pratim upstream developement, pratim arch developement i nista drugo me ne interesuje. Volim da budem "in the loop" i da znam sta se dogadja na svim poljima ali ne isprobavam vise distribucije.
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 18:56 - pre 161 meseci
Jep, to je dobra izreka
@toplim
OEM baza (nije programerski termin ): Proizvođači PC-eva imaju dil sa MS-om da isporučuju Windozu po povoljnijoj ceni, nego da je posebno kupiš u prodavnici, te uz novi računar Windoza izađe malo skuplje od tih 50 jura (naravno, zavisi od verzije), tako da ta razlika ne može uticati na proboj Lindže. A stavljali su neki (dell i šta-ja-znam) Ubuntu za đabe, pa se ta akcija nije baš proslavila.

Mislim, koji je tvoj motiv da poželiš takav distro? Ubuntu je sasvim dovoljno popularisan i ima poprilično korisnika, te na njemu i njegovim derivatima sve 8ili skoro sve;)) fino radi.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 19:05 - pre 161 meseci
combuster ti razmisljas kao programer a ne kao covek :) kako moze DOS da ti bude userfrendly ili sadasnji linux bilo koji.
Ako linux hoce da napreduje, a hoce mora naci svoju ciljnu grupu a to treba da bude većina, tako će parirati windowsu.

Zasto mrzim microsoft:
1. Zato sto su monopolisti
2. Zato sto imaju zatvoren kod
3. Zato sto njihovi proizvodi koštaju mnogo
4. Zato što su se ulizali sa glupim politicarima
5. Zato što nema alternativu.

Zasto nam treba nov operativni sistem:
1. Zato sto iz kapitalistickog, svet ulazi u socijalisticko drustvo
2. Zato sto zelimo otvoren kod.
3. Zato što nećemo novac za nas nego za razvoj.
4. Zato što hoćemo jedan operativni sistem za ceo svet
5. Zato što od ideje nećemo stvoriti kapital
6. Zato što je vreme da Amerika propadne.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 19:09 - pre 161 meseci
Citat:
maksvel: Jep, to je dobra izreka :)
@toplim
OEM baza (nije programerski termin ;)): Proizvođači PC-eva imaju dil sa MS-om da isporučuju Windozu po povoljnijoj ceni


Normalno da imaju dil sa najjacim i ja bih se druzio sa najjacim kada bih razmisljao u svoju korist ali resio sam da malo sada razmisljam u korist vecine, pa cu se truditi da pokrenem razvojni duh novog operativnog sistema.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 19:12 - pre 161 meseci
U jee, kakav proleterijat... :-)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 19:15 - pre 161 meseci
Citat:
Tyler Durden: U jee, kakav proleterijat... :-)

Situacija je ozbiljna.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 19:18 - pre 161 meseci
Onda joj ozbiljno i pristupi ;-)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 19:27 - pre 161 meseci
Ako do sad nisam bio ozbiljan, mogu da objasnim sve sto tebe i druge zanima.
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+184 Profil

icon Re: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?17.12.2010. u 19:31 - pre 161 meseci
Citat:
toplim: combuster ti razmisljas kao programer a ne kao covek :) kako moze DOS da ti bude userfrendly ili sadasnji linux bilo koji.
Ako linux hoce da napreduje, a hoce mora naci svoju ciljnu grupu a to treba da bude većina, tako će parirati windowsu.

Zasto mrzim microsoft:
1. Zato sto su monopolisti

Pa zar ti nise rekao da zelis da linux bazirana distribucija bude jedina koriscena? Koja je onda razlika izmedju te dve stvari?
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li postoji šansa da se neki linux izdvoji ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34179 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.