Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)

[ Pregleda: 39947 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dekonstrukcija
Beograd

Član broj: 139752
Poruke: 15
178.250.139.*



Profil

icon Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)06.02.2011. u 03:06 - pre 160 meseci
Zanima me, ukoliko neko zna, kako je moguce dobiti hrvatsko drzavljanstvo na osnovu emigracije, tj. clana 11 Zakona, koji kaze, citiram:

"iseljenik i njegovi potomci te njegov bračni drug (članak 11. Zakona);"

Ovde se ne precizira do kog kolena ovo moze da ide, ali na sajtu ambasade Hrvatske u Kanadi stoji da "svako kome su roditelj ili baba/deda bili Hrvati, ima prava na drzavljanstvo".

"A person applying for Croatian citizenship needs to proof Croatian ancestry for at least one parent or grand-parent."

Zanimljivo je da se ovde nigde eksplicitno ne naglasava da i vi sami morate da se izjasnite kao Hrvat.

Sad, ono sto meni nije jasno (a ni logicno, ali dobro), jeste da neko kome su baba ili deda bili etnicki Hrvati ima prava na drzavljanstvo... A, recimo, mnogi Srbi nemaju, iako im jedan od roditelja ima hrvatsko drzavljanstvo. ???

Evo o cemu je rec: moja pokojna baka bila je Hrvatica po rodjenju, ali njeni su se iselili iz Hrvatske kada je bila dete. Imam dokaz da je upisana kao Hrvatica i skolska svedocanstva na kojima pise da je Hrvatica. U tom smislu, ne razlikujem se od nekog Amerikanca ili Kanadjanina ili Australijanca hrvatskog porekla koji, prema navodima iz zakona, ima prava kada god hoce da zatrazi drzavljanstvo na osnovu emigracije.

Ali... Ja nemam americko, kanadsko ili australijsko drzavljanstvo, vec drzavljanstvo Republike Srbije. Da li ja imam prava da trazim hrvatsko drzavljanstvo na osnovu emigracije?

Zanima me, jer mi je nelogicno da covek moze da trazi drzavljanstvo na osnovu predaka koji su bili Hrvati, ali zato neko kome roditelj ima hrvatsko drzavljanstvo ne moze da ga dobije ako mu se roditelj izjasnjava kao Srbin.

 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)06.02.2011. u 13:25 - pre 159 meseci

U vezi logike:


Jesi li ti čuo za fašizam?


PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

dekonstrukcija
Beograd

Član broj: 139752
Poruke: 15
178.250.139.*



Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)06.02.2011. u 20:15 - pre 159 meseci
Prvo, zensko sam ;)

Drugo, jeste, cula sam za fasizam i da, reklo bi se da je ovde to u pitanju. Pitam se da li ce morati da izmene ove zakone ako hoce da udju u EU?

Trece, niko do mojih roditelja se nije izjasnio ni kao Srbin ni kao Hrvat, a baka jeste kao Hrvatica.

Koliko razumem, treba naci neki dokument gde se ona izjasnjava kao Hrvatica, ali ja nemam nijedan gde se ja izjasnjavam (mislim da se nikad nigde nisam izjasnila po tom pitanju).

U svakom slucaju, znam da je to za emigraciju moguce (npr. neko ko je Kanadjanin, a deda mu je Hrvat, ako pronadje dokaz da se tako izjasnio, moze da dobije drzavljanstvo!)
 
Odgovor na temu

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.prima.com.ar.



+109 Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)11.02.2011. u 14:50 - pre 159 meseci
u argentini masovno dobijaju a ne znaju ni reci hrvatskog. pri tom (sem ustaske imigracije, koja uopste nije brojna kako se misli), najveci deo argentinskih hrvata je ovde po dolasku bio upisivan kao austrijanci ili jugosloveni

mislim da preko babe neces imati problema. ja sam po istom osnovu dobio italijansko drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

mefistofel
student

Član broj: 214472
Poruke: 43
*.catv.pool.telekom.hu.



+35 Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)22.02.2011. u 09:08 - pre 159 meseci
Evo da pomognem tebe i drugim ljudima, iako mi ponekad nije jasno da li su ljudi lenji da saznaju nesto ili prosto ne znaju kako.

Vidis pre nekog vremena, bas u vreme kada si ti postavila ovde post i mene je zanimalo isto to. I ja lepo resim da saznam da li ja to mogu da dobijem, i kako cu pitam se sada. Pa prosto necu postaviti pitanje ovde vec cu da odem u konzulat, mozda tamo ima nekoga ko zna, i gle cuda bilo je.

E sada sta su mi rekli pa ako si rodjen u hrvatskoj onda nemas nikakvih problem, cak sta vise vec si po njihovim pravilima i upisana u sve njihove knjige tako da sto se njih tice ti ko da i jesi hrvatica i imas njihovo drzavljanstvo, sve sto treba da uradis jeste da to aktiviras :) e ako nisi onda ti pomoci nema, kao ni meni.

Sto se tice toga po statusu iseljenika to u praksi radi tako da ako je doticna osoba u pitanju maloletna onda moze da prodje, ali problem je sto mora da se dokaze da si se negde izjasnjavala kao hrvatica, i ne cak samo ti vec i tvoji roditelji, a da opet to bi znacilo da ti majka ili otac moraju biti drzavljani hrvatske, sto opet znaci da je i neko od njih tamo rodjen. Tako da se sve svodi na to rodjenje kod njih i na maloletnu decu ostali nemaju sanse...
 
Odgovor na temu

novibl
Banja Luka
BiH

Član broj: 283113
Poruke: 40
*.teol.net.



Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)27.01.2014. u 07:58 - pre 123 meseci
Zna li ko da li u sledećem slučaju može da se dobije hrvatsko državljanstvo:

Jedan roditelj mi je Hrvat i skoro je dobio državljanstvo HR. Baba i djed su bili Hrvati, imali su domovnice , a majka mi se ne izvjašnjava. Ja sam punoljetna i nigdje se ne izjašnjavam kao pripadnik HR naroda?
Kakve su mi šanse da dobijem HR državljanstvo?
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.ncr.com.



+18 Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)22.04.2014. u 18:55 - pre 120 meseci
Sanse su ti u promilima da dobijes drzavljanstvo hrvatske. Postoje neke cake, ali ni one vise ne pale...navala je velika...Kao da pises pismo, da se ceo zivot osecas kao hrvatica, da volis hrvatsku bla, bla, bla bla...Da nisi punoletna to bi islo kao po loju u suprotnom, mrka kapa...
 
Odgovor na temu

Serbwolf
Nikola Antic
medicinski tehnicar
Valjevo

Član broj: 327852
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)11.02.2015. u 14:37 - pre 111 meseci
da li postoji mogucnost da dobijem hrvatsko drzavljanstvo obzirom da sam punoletan,majka mi je rodjena u Sibeniku imam krstenicu.
 
Odgovor na temu

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)11.02.2015. u 15:24 - pre 111 meseci
--
+1.845.704.5244
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)11.02.2015. u 18:06 - pre 111 meseci
Citat:
Serbwolf:
da li postoji mogucnost da dobijem hrvatsko drzavljanstvo obzirom da sam punoletan,majka mi je rodjena u Sibeniku imam krstenicu.

Dali si se zvanicno izjasnio nekada kao hrvat...?
Ako jesi, dali imas dokaz za to...?


[Ovu poruku je menjao madmax-wifi dana 11.02.2015. u 20:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Serbwolf
Nikola Antic
medicinski tehnicar
Valjevo

Član broj: 327852
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)12.02.2015. u 17:08 - pre 111 meseci
Jesam,da imam,sta da radim sa time sad ?
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)12.02.2015. u 20:13 - pre 111 meseci
To je jako bitno.
Pozovi ambasadu pa pokusaj da dobijes info preko telefona sta sve treba od dokumenata da poneses.
Neznam kojoj ambasadi Valjevo pripada dali Beogradskoj ili Subotickoj.
Najbolje da nazoves da se nesetas za dzabe.

Kolko se ja secam da je potrebno da imas dokaz da si se izjasnjavao kao hrvat, da se upises i da uzmes potvrdu da si upisan u spisak hrvatske nacionalne manjine, srpski izvod i drzavljanstvo, licna karta, domovnica od tvoje majke, ako ima moze i njena putovnica.
Ako ne govoris hrvatskim dijalektom potrudi se, sve pises latinicom, spremi se da ces morati napisati kratku biografiju i to zasto trazis drzavljanstvo (zato je potrebno da se izrazavas na hrvatskom).
Kad udjes u ambasadu ponasaj se normalno (kao da si u svoju kucu dosao) nemoj da te uhvati neka trema, da primete da se osecas nelagodno, ti si ipak hrvat koji zeli da mu se utvrdi da je hrvatski drzavljanin.

Nije nemoguca misija, malo se potrudis i eto drzavljanstva... :)
Ali kazem najbolje prvo pozovi pa pitaj gde da ides i sta da poneses.
 
Odgovor na temu

Lilly Bennet
kozmeticar
Privatno
BELGIJA,DILSEN-STOKEM

Član broj: 332485
Poruke: 1
..09.adsl-dyn.isp.belgacom.be.



Profil

icon Re: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)17.02.2016. u 22:09 - pre 98 meseci
Pozdrav ako moze neko tacno da mi odgovori:Amerikanac sam,a otac je hHvat imam 21 godinu ,da li je moguce da dobijem i hrvatsko drzavljanstvo na osnovu njega,i koliko dugo procedura moze da traje
hvala,…..
LILLY BENNET
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu predaka (iseljenika)

[ Pregleda: 39947 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.