Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera

[es] :: Advocacy :: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6608 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera10.02.2011. u 14:33 - pre 160 meseci
da li proizvodjaci antivirus softvera, imaju neku odgovornost, ako njihov proizvod nezastiti OS od virusa ...

pravo da vam kazem, mrzi me da citam one njihove license agrimente ... moguce da tamo nesto i pise u vezi tog ...

... kakva su vasa iskustva i koje je vase misljenje u vezi odgovornosti.

ja bi reko, ako neko napravi softver koji treba da radi neki posao, (da stiti od virusa), onda i treba da radi taj posao ... ako neradi taj posao ... onda oni prodaju macku i dzaku ?! ... mozda te zastiti a mozda i ne ...

da ili ne ?

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera10.02.2011. u 16:15 - pre 160 meseci
Kooliko vidim, NOD32 licenca kaže da nema nikakvih garancija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera10.02.2011. u 18:07 - pre 160 meseci
@marko1101,

Tesko da ce neko za par desetina EUR godisnje da ti bilo sta garantuje ;-) Svaki end-user sw. sadrzi klauzule u licenci koje oslobadjaju proizvodjaca od bilo kakve odgovornosti.

Tamo gde nije moguce 100% osloboditi se od odgovornosti, limit je obicno u vrednosti samog softvera - dakle, mozes dobiti svojih par desetina EUR nazad :-)

Tebi zapravo treba SLA - gde je definisano ugovorom da se svaki ispad gde su racunari nefunkcionalni naplacuje kao penal pruzaocu usluge... ali to ce da kosta malo vise ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera10.02.2011. u 23:18 - pre 160 meseci
Niko ništa ne garantuje WIN7 Eula biser

Licensed Computer. You may use the software on up to two processors on the licensed
computer at one time.

Citat:
mrzi me da citam one njihove license agrimente ...


Verovatno i negde u licenci av programa koji koristiš stoji
"ne garantujemo da će vaš računar biti zaštićen ukoliko imate cpu i više od 64mb sistemske memorije."
A ti kliknuo I agree bez čitanja, kao uostalom i ja.
Odakle znamo možda sam pristao da im doniram bubreg kad licenca istekne :)
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera10.02.2011. u 23:32 - pre 160 meseci
Nema nikakve potrebe za tim - dovoljno je samo da se korisnik slozi sa tim da u slucaju stete proizvodjac softvera nije odgovoran.

A to je standardni deo svake EULA-e.

To ne mora da znaci da je to po zakonu, i tamo gde to nije po zakonu proizvodjac softvera moze biti odgovoran, ali je i tu obicno limitacija upravo samo do cene softvera zato sto proizvodjac nigde ne garantuje da taj softver zaista radi nesto ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera10.02.2011. u 23:53 - pre 160 meseci
eto sta sve covek nauci ...

dakle mozemo da zakljucimo ...

kad softver neradi ono za sta je namenjen, ... to znaci da nije ispravan,
pa prema tome ili treba da bude zamenjen ispravnim softverom, ili da pare budu vracene kupcu, a da kupac vrati neispravan softver ?


ivane,
a stacemo onda sa hostingom ... takodje par desetina evra godisnje ... da li bi koristili hosting na kojem pise, negarantujemo da ce vasi podaci sutra biti tu ?
btw, nema hosting bez softver ;)


a kako onda funcionise SLA, kad se koristi softver koji negarantuje nista ?


edit: ili zamisli TV, u cijem uputstvu pise, .. negarantujemo da ce se slika uvek videti ? :)))


ja ne znam da ima neki SLA za antivirus, sem da ti sedi proizvodjac u firmi za platu i da mu posao bude da po ceo dan proverava greske ... pa kad zavrsi , sve opet iz pocetka. ... ali onda nisi platio softver, nego programera. ?



 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera11.02.2011. u 00:16 - pre 160 meseci
Oni se utrkuju ko ce da ponudi veci stepen sigurnosti (citaj ispod 100%) tako da vi i ne kupujete garanciju da ce vam podaci biti bezbedni, vec kupujete dodatni nivo zastite na onaj koji bi sami trebali da obezbedite. I opet necete biti 100% bezbedni :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera11.02.2011. u 01:15 - pre 160 meseci
U principu se ne daje garancija za softver. Dobijete period u kome možete dobiti novac nazad i ako vam ne odgovara vratite. Čak i kad kupite neki uredjaj sa softverom proizvodjač je obavezan samo da vam da garanciju za uredjaj ali ne i za softver. Ne postoji nešto kao "pokvaren softver". Ako pažljivije pročitate EULA videćete da vam se ništa ne garantuje osim što se proizvodjač oslobadja svih obaveza u slučaju vašeg nezadovoljstva. Šta više u nekim EULA ćete pročitati da softver radi to što radi i da to nije ono što vi mislite da radi.

Umesto kupovine softvera mnogo bolje je kupovina usluge. Kupite uslugu "zaštita računara od virusa". Onda je davaoc usluge obavezan da vam nadoknadi štetu a na njemu je da odredi način kako će vam štititi računar, na primer instalacijom antivirus softvera. Vas ne zanima da li softver može da obavi traženi zadatak. Ali zato provajdera stisnete za bubreg kad god vam virus napravi neku štetu.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera11.02.2011. u 08:49 - pre 160 meseci
Citat:
1) The liability of the Licensor for damages shall be limited to five times the amount of the purchase price paid for the Software or license file. The determining amount in this case is the net amount paid (without VAT) at the time of purchase.


Citat:
4) For the recovery of data and other damages due to loss of data, the Licensor shall only be liable to pay an amount typical for the effort and costs involved in such a recovery, and only then if the Licensee has ensured that this data can be reproduced with a justifiable amount of effort according to the standards of proper data processing for databases in machine-readable form, and if the Licensee has in particular regularly created backup copies in a way that is reasonable in view of the level of risk.


http://row.avira.com/documents...l/pdf/en/avira_eula_oss_en.pdf
 
Odgovor na temu

gbsss

Član broj: 154723
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera11.02.2011. u 08:57 - pre 160 meseci
antivirusne kompanije nisu odgovorne zato sto si ti zapatio virus niti sam softver koj si kupio,
krivi su krakeri (u narodu poznatiji kao hakeri) i u vecini slucajeva sam korisnik (razni krakovi za igrice,
koje kao nisu virusi samo vi iskljucite antivirus pa posle nevalja antivirus ) ako ne zelis da platis antivirus a zelis
100% zastitu ti nemoj da palis komp.
Vidi sa nekim osiguravajucim drustvom oni ce mozda da ti daju osiguranje da nece komp da ti se zarazi ako koristis
odredjeni antivirus, pa od njih naplati stetu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera11.02.2011. u 09:07 - pre 160 meseci
"Krivci" za takvu situaciju zapravo nisu proizvođači, već korisnici, kojima se proizvođači prilagođavaju.

Ako kupac želi punu garanciju, to onda mora da košta mnooogo više, ali kupac između jeftinog đubreta i skupog kvaliteta bira đubre.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera11.02.2011. u 13:53 - pre 160 meseci
pravo pitanje je:
kako je moguce da je nekom dozvoljeno da prodaje djubre ... ???!!!

da li AV softveri , imaju neki spisak, od kojih virusa mogu da brane sistem ?


a svi pominjete "ako hoces da se odbranis to kosta", ...

pa koliko kosta najskuplji AV ... ?

predpsotavljam da pod tim "kosta", ne mislis na dodatnog admina, ili obuku zaposlenih, da svaki put kad ubace UBS, prvo mora da ga skeniraju ...

pa zasto onda u AV softveru pise da automatski skenira od virusa na USB-u..., ako mora da ja obcavam nekog da skenira rucno USB , onda oni lazu u vezi automatike ?

 
Odgovor na temu

gbsss

Član broj: 154723
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera11.02.2011. u 14:56 - pre 160 meseci
Opasno si resio da isteras po svom pa to ti je.
Pa da ti resim dilemu jednom za svagda, sto se tice antivirusa
1.antivirus kosta koliko kosta u to nezalazimo (svaki ima svoje prednosti i mane)
2.ako imas svoju firmu instaliraj antivirus na sve poslovne racunare i unesi lozinku
3.blokiraj sve sajtove (bas sve), mozes da dozvolis samo saj tvog dobavljaca ili kupca (moze i konkurencije)
4.podesi da se azurira automatski na svaki sat
5.podesi da automatski skenira sve spoljne uredjaje ( fles, kartice, i t.d.)
6.smaraj tehnicku podrsku za sve sto ti nije jasno zato si ga i platio
7.kad sve ovo resis onda si na pola puta
8.druga polovina puta je da pratis ko od radnika donosi razne male igrice
neki antivirusni programi imaju i podrsku za zakljucavanjem prikljucaka za prikljucivanje spoljasnjih uredjaja
i pre nego kupis antivirus raspitaj se malo, nije uvek najskuplje i najbolje .
mogo bi da ti pisem i pisem ali 80% slucajeva korisnici prave greske

Kad kupis antivirus instaliraj sistem od pocetka i trazi da ti u prodavnici u kojoj si kupio dodju
i instaliraju antivirus i da ga podese kako tebi odgovara , ako nek trosi vise memorije i procesor ali samo kompletna zastita je bolja od prosecne( preporucena ili ti custom, ili express install )

Osnovna pravila kod kupovine antivirusnog softvera:
1.Izuzetna podrska 7/24 (99,99%)
2.obavezno da moze da se zakljucavaju podesavanja lozinkom i ostale izmene
3.sve opcije da mogu da se podese na automatsko ( skeniranje, nadogradnja, skeniranje flesa,cd,dvd, itd)
4.nikako ne uzimaj antivirus ako moze da se stopira njegov rad rucno
5.___________________________________
6.___________________________________
7.___________________________________
Dopisi sve sto ti smeta i kreni u radju i trazi
Nemoj da se nerviras
covek se uci dok je ziv
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera12.02.2011. u 07:52 - pre 160 meseci
Citat:
marko1101: pravo pitanje je:
a svi pominjete "ako hoces da se odbranis to kosta", ...

pa koliko kosta najskuplji AV ... ?

predpsotavljam da pod tim "kosta", ne mislis na dodatnog admina, ili obuku zaposlenih, da svaki put kad ubace UBS, prvo mora da ga skeniraju ...

pa zasto onda u AV softveru pise da automatski skenira od virusa na USB-u..., ako mora da ja obcavam nekog da skenira rucno USB , onda oni lazu u vezi automatike ?


Neko ti već reče, kupovinom antivirusnog programa ti samo kupuješ dodatni nivo zaštite, a ne savršenu zaštitu. dobra zaštita mnogo košta zato što između ostalog traži i stalno angažovanje ljudi i dodatnu opremu i uvoeđnje raznih procedura u radu na računarima, i obuku korisnika i šta sve ne.

A savršena zaštita ne postoji, čak i ako računar ne povezuješ ni na kakvu mrežu niti u njega turaš USB diskove, CD'ove i sličnu menažeriju.

Pravo pitanje je u stvari koliko si ti spreman da platiš zaštitu. Kada to odrediš, onda ćeš moći i da saznaš koji nivo zaštite možeš da dobiješ.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera12.02.2011. u 09:18 - pre 160 meseci
Prevare nema, jer softver zaista skenira USB, kao što piše i specifikaciji. Međutim, nigde ne piše da se ne može desiti da neki malver promakne niti da se ne može dobiti lažno upozorenje. To ne znači da softver ne radi kako treba. To je kao kada bi za čoveka koji radi neki posao rekao da ga ne radi kako treba zato što mu se potkrade neka greška. Ko radi, taj i greši i to važi za sve vrste poslova inače bi ispalo da niko ne radi svoj posao kako treba.

No, ono što tebe zanima je da budeš siguran u smislu da će ti neko nadoknaditi štetu u slučaju da je pretrpiš. Smatram da bi u tom slučaju trebao da se obratiš nekom osiguravajućem društvu. Oni će sve lepo da ti izračunaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera12.02.2011. u 09:54 - pre 160 meseci
pedja,

znas kako kaze onaj shvaba .. znas me, znam te ...

sve je meni to jasno ko dan ... od toga zivim ...

samo me cudi da niko ni u jednom momentu nije rekao .. da su programeri (proizvodjaci AV) prevaranti, pilicari ... itd ... nego naprotiv svi do jednog brane sistem i kazu tako mora, ako hoces bolje plati vise.

a u mom poslu i pored toga sto svuda pise, 'negarantujemo' brzinu, kvalitet itd, ... cim neko ima manju brzinu ili nema net 10 minuta, odmah katastrofa... , odmah okace provajdera na stub srama ...

... niko , nikad, nijednom nije rekao, pa kad budes placao skuplje , onda ce ti raditi bez greske ... a pritom provajderi mogu da garantuju mnogo vise nego sto AV proizvodjaci mogu da garantuju , kad se plati vise, ... a AV cak ne moze da ti garantuje da li ce sledece nedelje znati koji sve virusi postoje

a sve mi je ovo palo napamet, jer smo pre neki dan platili novi racun za AV na 2 godine, za masine u firmi... da nebude zabune, ja nemam problem na tim masinama ... ali samo zato, jer je nas posao (od toga zivimo) da radimo ostatak zastite, ... kako drugima, tako i u firmi za nas.

... ali kad pricamo o proizvodu, 'AV vs INTERNET PAKET' ... mene cudi fenomen shvatanja "ograde" u smislu garantovanog rada i eventualne stete, ... kod prvih je to OK, a drugi su prevaranti, ?! ... dupli arshini ...

btw, programeri su maltene bogovi, dok su provajderi pilicari.

... mozda je to tako, jer u narodu ima vise programera, ... a oni su i najbucniji kad im neradi neki FTP ili nesto slicno, i recenica je odprilike, 'Ja zivim od toga, mora da radi , ja vam placam, kako sad neradi' ... i kad im kazes pa niste kupili garantovani paket (citaj: platili vise) ... odmah drvlje i kamenje, ... a placaju samo par desetina eura i za paket i za hosting.

btw, nije ovo zelja za borbom sa vetrenjacama ... kako neko gore rece, isterivanje svojeg ... sve ja to znam ... ali pisem ovo da bi drugi, za koje mislim da su u zabludi, poceli da shvataju neke stvari, i da onda imaju iste arshine ... a znam da ce to ici teshko ... ali neko mora.
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera12.02.2011. u 10:08 - pre 160 meseci
sad mi je nesto palo napamet ...

kad u sribji svi budu placali AV softver, umesto sto koriste piratske verzije, onda ce i AV proizvodjaci imati isti problem.

jer sad i nemogu da ih zovu i da se zale ...

;)
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 737
*.directonpc.com.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera12.02.2011. u 20:41 - pre 160 meseci
Antivirusni softver je samo alat koji sluzi da se pokusa odraditi odredjen posao.

Isto kao sto i srafciger sluzi za odvrtanje sarafa. Pa kad glava sarafa pukne i isti (saraf) ostane gde je, niko ne krivi proizvodjaca srafcigera.

ANtivirusni programi nude prilicno dobru zastitu kada je i korisnik disciplinovan. Ni najbolji i savrsen (haha) antivirus nece zastiti racunar kojim rukuje neko ko je navikao da uvek klikne na YES, LIKE, neko ko apsolunto ne cita sadrzaj raznih upozorenja vec klikne na YES, i slicno.

U principu, racunari koji su u privatnom vlasnistvu relativno racunarski pismenih korisnika, su i dovoljno bezbedni. Medjutim, racunari po kancelarijama gde jako mnogo ljudi rezonuje u stilu "pa to nije moje, bas me bruiga sta ce se desiti"... e tu je problem.

Na primer, kako to da za sve ove godine gde sam, nisam imao NI JEDAN problem sa virusima na mrezi od osamdesetak racunara (koja ima i izlaz na Internet)? Pa tako sto sam ja "zli admin" koji eto ogranicava sve i svasta (u principu zabranjeno je sve sto nije eksplicitno dozvoljeno). Mozda i jesam takav, ali sistemi RADE. Neko ko je na recepciji (na primer samo) nema apsolutno nikakve potrebe da koristi bilo sta osim hotelskog programa, prpograma za key cards, word i excel (navodim samo primere).

Ili, da skratim pricu, AV programi mogu solidno da zastite racunare od virusa, ali jako tesko i od samih korisnika.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera12.02.2011. u 20:51 - pre 160 meseci
@marko1101

Pa, već sam ti napisao da problem o kome pišeš nije nerešiv, već ima sasvim praktično rešenje - osiguravajući zavod. Šta ti više hoćeš?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera13.02.2011. u 01:16 - pre 160 meseci
nedeljko,

pogresno si shvatio moje pitanje ...

nepitam ja kako da se zastitim od virusa, nego koja je odgovornost proizvodjaca AV softvera.

ja znam kako da se zastitim i takodje nikad u zivotu nije postojao nijedan problem na racunarima o kojima ja brinem , direktno ili indirektno.

tako da prica o osiguranju ne stoji ...

Dali bi ti osigurao svoju internet liniju, jer ti provajder negarantuje da ces uvek imati ono sto si platio ?

osiguranje nema veze sa mojim pitanje u prvom postu.

neko je pomenuo da ne kupujemo djubre od softvera ... pa onda ce morati ili da zabrane prodaju, ili da na neki drugi nacin zastite kupce.. mislim na drzavu koja je donela brdo zakona koji stite potrosace internet usluga.

a provajderi mora da koriste softvere u kojima pise, da programer negarantuje nista ... pa onda mora da imamo sve duplo, duple rutere, duple linkove, duple hosting servere ... sve zivo puta 2, kako bi ispostovali zakon

e ako je tako , onda i programeri ima da postuju zakon i da prave softvere koji rade, i ako pise da stiti od USB virusa, ima da stiti.

i necu ja da placam nikakva osiguranja, nego ti programeri mora da prave softvere koji rade.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Odgovornost proizvodjaca Antivirus Softvera

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6608 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.