Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux = inovacije?!

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31187 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Linux = inovacije?!09.04.2011. u 08:47 - pre 157 meseci
Malo sam na jednom domaćem sajtu pratio vest da je "Linux pobedio Microsoft" i video da dosta Linux-ovaca opisuje linux kao nešto što "doprinosi napretku i donosi inovacije"...

Može li mi neko od "naših" Linux-ovaca reći šta je to Linux inovirao u poslednjih 20 godina i koji je to koncept unapredio? (no flame)

/edit:
Video sam da postoji tema vezana za "Linux pobedio Microsoft", ali ostavimo prepucavanje tamo. Mene stvarno interesuje šta je to Linux inovirao i unapredio u IT svetu, bilo da se radi o prenosnim uređajima, desktop-ovima, serverima...
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 09:14 - pre 157 meseci
Pa ne radi se toliko o inovacijama u samom OSu koliko se radi o omogucivanju drugih tehnoloskih primena. Ja sam MS-oriented ali u kuci imam vise instalacija Linuxa nego Windowsa, Linux imam u vmware-u, u televizoru, u adsl modemu, u wireless ruteru, kad uskoro nabavim sat-rcv bice neka od Linux dreambox varijanti. Itd.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 09:20 - pre 157 meseci
Linux je, kao nijedan operativni sistem pre i posle njega, na takav nacin ujedinio korisnike - svi daju svoj doprinos (onoliko koliko mogu) za dobro svih korisnika Linuxa. To jeste inovacija i mnogo bolje bi ova knjiga objasnila to nego sto bih ja mogao tebi u par recenica:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cathedral_and_the_Bazaar

Sto se desktop okruzenja tice:

http://semanticweb.org/wiki/Semantic_Desktop

Mislim da ovo nije dobilo na tezini ni na jednom operativnom sistemu pre Linuxa.

Isto lep video za pogledati:

http://www.youtube.com/watch?v=4GAFfjscVyg

Citat:

Može li mi neko od "naših" Linux-ovaca reći šta je to Linux inovirao u poslednjih 20 godina i koji je to koncept unapredio? (no flame)


Po meni, ceo koncept operativnog sistema kao celine je unapredjen i ja za Linux ne mogu da nadjem alternativu. A da nema inovacija ne bi MSFT, Oracle, Apple i EMC kupovao Novell-ov IP da bi se zastitio od mogucih tuzbi ;-)

http://itnews.com/software/309...-apple-emc-and-oracle-lawsuits

I jos jedna stvar, jel postoji jos neki operativni sistem koji podrzava toliko arhitektura a da nije derivat linux kernela ? I ako postoji - kako to da nije doziveo takav uspeh ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 09:47 - pre 157 meseci
Miljane, što se tiče tehnoloških primena, sve to stoji. Ja sam pričao o onome što korisnici svakodnevno vide na svom desktopu. Da pokušam da preformulišem moje pitanje... Pojedinici Linux-ovci pričaju o inovacijama koje je Linux doneo, ali ja sam konkretno pitao šta nam je to revolucionarno Linux doneo? Kako je moguće da, ako već pričamo o inovacijama, cela ta ekipa oko Linuxa nije osmislila neki novi koncept nego, uzmimo za primer KDE, vidimo samo blede kopije onoga što su MS i Apple napravili?


This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 09:49 - pre 157 meseci
@combuster:

Znam, ta priča zaista zvuči lepo, ali koliki zapravo odnos (da ne kažem jaz) između onih koji Linux "samo koriste" i onih koji daju svoj doprinos i poboljšaju nešto, isprave neki bug, napišu/dorade dokumentaciju, pokrenu neki WIKI...?
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 10:19 - pre 157 meseci
Citat:
Palma: Kako je moguće da, ako već pričamo o inovacijama, cela ta ekipa oko Linuxa nije osmislila neki novi koncept nego, uzmimo za primer KDE, vidimo samo blede kopije onoga što su MS i Apple napravili?


Gde ti konkretno vidis bledu kopiju Windows/Mac desktopa na KDE-u :) Jbg, ako mislis na panel kao panel i window dekoraciju kao window dekoraciju - jeste, u pitanju je kopija (za ovo bledo nisam siguran). Ali ako je to u pitanju, evo ti Gnome3 nema ni panele ni minimize/maximize - groundbraking (me shocked). :) Imas tiling window managere koji nemaju ni jedno ni drugo (pogledaj xmonad), za one koji su navikli na terminal a imaju fullhd monitore imas tmux :) Ako posmatramo desktop okruzenja ili menadzere prozora - na kom operativnom sistemu imas toliki izbor i mogucnost prilagodjavanja okruzenja tvojim potrebama ? Na Linuxu apsolutno ne moras da korigujes ono sto zelis od desktopa - za sve imas izbor. Ako ti kvalitet vec ne odgovara onda ili pomozi ili GTFO (ovo se ne odnosi na tebe da me ne razumes pogresno).

Citat:

Znam, ta priča zaista zvuči lepo, ali koliki zapravo odnos (da ne kažem jaz) između onih koji Linux "samo koriste" i onih koji daju svoj doprinos i poboljšaju nešto, isprave neki bug, napišu/dorade dokumentaciju, pokrenu neki WIKI...?


Ne kazem, ima Linuxovaca koji misle da samim tim sto ga koriste da su 1337 hax0ri u odnosu na Win boraniju - sto je skroz pogresno i takvi se vrlo brzo obrukaju u zajednici kao celini koju opet vuce ekipa koja doprinosi testiranju/patch-ovanju ili razvoju/distribuciji Linux projekata. Neko ko ne voli da se zeza sa git-om ili da debug-uje kod svoj doprinos daje kroz prevodjenje/pisanje wikija ili raznorazne dokumentacije a poznajem puno linuxasha koji rade i jedno i drugo i na tome im svaka cast. Opet i veliki deo tih istripovanih se "opameti" i na kraju budu vrlo korisni clanovi zajednice - za sve je potrebno vreme i edukacija, nisu svi oni takvi jer su 3peri po ubedjenju vec cisto zbog neiskustva a iskustvo dolazi vremenom. Svako je nekad bio n00b :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
195.78.86.*



+73 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 10:34 - pre 157 meseci
Danas je vreme evolucije i marketinga, tako da se mora reci da je to krenulo davno pre

Jednostavno mnoge stvari su se prvo pojavile na unix-u a sada su standard, recimo
danas svi koriste tcp/ip (mada su neki probali sa svojim protokolima ipx/spx, pa netbeui),
kazu da je mail tehnologija stara vise od 25 godina, a i danas se koristi skoro kao prvog dana

A pre 20 godina jedna masina u rangu pc-a je opsluzivala desetak korisnika sto je za dos(m$) bilo nezamislivo, recimo
procesor 386 sa 32 mb memorije i disk od 320 mb je opsluzivao 20 teminala, at&t unix, oracle baza 6, vt100 terminali
Bilo je u to vreme i grafickih terminala, ali po paprenoj ceni
Postojao je QNIX za real-time aplikacije

Mnoge stvari su postojale ali nisu mogle biti relizovane jer su bile preskupe, danas je sve drugacije

Ne moze se zanemariti cinjenica da su jetini pc napravili revoluciju na svoj nacin

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 11:45 - pre 157 meseci
Linux kao kernel sto je inovirao?

dobro pitanje.
ako cemo bit zlocesti on je inovirao onaj koncept tainted module ako se ne varam.
odnosno ako imash modul koji je binary-only on ga oznaci kao tainted.

najbolje posalji e-mail Linusu torvaldsu pa da vidimo sto ce reci.
NO FATE
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 13:28 - pre 157 meseci
Otisli ste u offtopic, opet se prica svela na "ja volim/mrzim zato sto ...".
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 18:00 - pre 157 meseci
Citat:
Pa ne radi se toliko o inovacijama u samom OSu koliko se radi o omogucivanju drugih tehnoloskih primena.


Ova recenica je prakticno sustina cele price.

Velika je greska fokusirati se na Linux kao desktop okruzenje, jer tu tek polako dolazi do tacke pristojnosti, i to tek u nekih
par distribucija.

Medjutim, Linux kernel i prvi sledeci nivo korisnickih biblioteka su u poslednjih 5-6 godina u velikom (i rastucem) procentu
bilo kog komada tehnologije koji ima CPU. Osim ocitih razloga (kvalitetan kernel), za tehnoloske kompanije je izuzetno privlacan
i iz razloga mogucnosti da se u potpunosti ima kontrola nad source kodom. Za razliku od bivsih scenarija u kojima se kupi real
time OS pa u slucaju bagova zavisis u potpunosti od vendora (koji najcesce nema racunicu da ti posveti vreme), u slucaju
open source Linux-a prvo nema iznenadjenja, a ako ih i ima, nista te ne sprecava da sam popravis ono sto skripi.

Cesto se navode i drugi razlozi - daleko bolja mogucnost diferencijacije tehnologije firme od ostalih takmaca na marketu.

Takodje sam u par zvanicnih diskusija izmedju firmi cuo da se kao razlog navodi i ovo: sta god privlacno je firma XYZ razvila za
Windows, postojale su realne sanse da ce to nesto MSoft implementirati vec u sledecoj reviziji OS-a i ponuditi trzistu u okviru
regularne ponude.

Da se jos jednom osvrnem na Linux desktop - iako sam sigurno vec 10-tak godina u development-u na Linux-u (poslednjih 5
gotovo eksluzivno), nigde nisam imao Linux desktop kao sluzbenu masinu. U velikom broju firmi zaposleni dobijaju ili Apple
masinu ili Win7, a za razvoj se Linux ili tera na VirtualBox/VMWare/Parallels ili se skocka neki skromniji desktop (jeftiniji Dell
model najcesce) na kojem je primarni OS neki Linux. Stavise, najcesci pravi razlog za dedicated Linux desktop je eliminisanje
problema sa USB plug-n-play i slicnom klasom problema.

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 18:31 - pre 157 meseci
Ah, divota... nacin da ljudi rade nesto za dz. sto ce posle kompanije koristiti da zarade na tome! Stvarno odlican koncept :D
Citat:
combuster: Linux je, kao nijedan operativni sistem pre i posle njega, na takav nacin ujedinio korisnike - svi daju svoj doprinos (onoliko koliko mogu) za dobro svih korisnika Linuxa. To jeste inovacija i mnogo bolje bi ova knjiga objasnila to nego sto bih ja mogao tebi u par recenica:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cathedral_and_the_Bazaar

Sto se desktop okruzenja tice:

http://semanticweb.org/wiki/Semantic_Desktop

Mislim da ovo nije dobilo na tezini ni na jednom operativnom sistemu pre Linuxa.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 18:58 - pre 157 meseci
Citat:

Ah, divota... nacin da ljudi rade nesto za dz.


Jel' ? Cek da vidimo:

Windows 100$
Office 200$
Photoshop 200$
(valjda su takve cene)

Linux 0$
OpenOffice 0$
Gimp 0$

i ja ako prijavim bug, istestiram patch, poteram snapshot ili release candidate ja to radim za dz ? Ne batac, ja to radim da bi mi software radio na mojoj masini bez greske kada izadje stabilna verzija :) I uvek imam na jednoj particiji rock solid linux a na drugoj sve zivo iskompajlirano iz git-a (mada ponekad teram i dev verzije na primarnoj particiji ukoliko mogu da teram paralelno oba a cesto mogu).

+ sto te kompanije sto zaradjuju na Linuxu mi pruzaju mogucnost da na poslu mogu da radim na software-u koji mi je poznat i na cijem razvoju sam ucestvovao koliko toliko :) Win-win scenario :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 20:22 - pre 157 meseci
Citat:

Windows 100$
Office 200$
Photoshop 200$
(valjda su takve cene)

Kamo sreće
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 20:25 - pre 157 meseci
Ma ako je verovati google shop-u na brzinu :)

Ooops, make that 400$ za office...
make love - !war
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
92.244.158.*



+52 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 20:27 - pre 157 meseci
Citat:
milanche: ... najcesci pravi razlog za dedicated Linux desktop je eliminisanje problema sa USB plug-n-play i slicnom klasom problema.


Kad smo već kod inovacija, čisto da se podsetimo da je i taj PnP prvi put uveden u Linuxu, tačnije Yggdrasil Linux . Par godina kasnije pojavio se i u Win 95-ici ;-)
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 21:05 - pre 157 meseci
Sta god istorijski podaci tvrdili na tu temu,...ko je god jeo zlatnom kasikom dok je drugi jeo prstima...naglasak u
mojoj prici je bio na tome da emulirani OS (sta god to bilo) ne dobija signal o prikljucenju uredjaja pre host OS-a
(sta god to bilo), i da je to jedini razlog drzanja dedicated <OS> desktop-a (umesto da se sve vrti na virtualizaciji).

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 21:06 - pre 157 meseci
Citat:
combuster: Jel' ? Cek da vidimo:
Windows 100$
Office 200$
Photoshop 200$
(valjda su takve cene)

Linux 0$
OpenOffice 0$
Gimp 0$

Windows obično dobiješ uz računar, i OEM-ovi ga plate mnogo, mnogo manje od tih 100 dolara, tako da se to u ceni računara praktično ni ne oseti.. A OpenOffice i Gimp imaš i na windowsu. A ako ćemo objektivno, za windows imaš drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux. Uključujući i gomilu igrica.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 21:17 - pre 157 meseci
Citat:
ventura: Windows obično dobiješ uz računar, i OEM-ovi ga plate mnogo, mnogo manje od tih 100 dolara, tako da se to u ceni računara praktično ni ne oseti.. A OpenOffice i Gimp imaš i na windowsu. A ako ćemo objektivno, za windows imaš drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux. Uključujući i gomilu igrica.


Pitanje je bilo:

Citat:

Ah, divota... nacin da ljudi rade nesto za dz. sto ce posle kompanije koristiti da zarade na tome! Stvarno odlican koncept :D


i usledio je onakav odgovor. Nisam rekao da openoffice i gimp ne postoje za Windows, izneo sam svoje razloge zasto radim to sto radim kao i hiljade drugih i zasto to nije za dz :)

Samo mi nije jasno ovo kad smo vec kod spinovanja:

Citat:

A ako ćemo objektivno, za windows imaš drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux.


Odakle si ti pokupio da za windows imas vise besplatnog (i jbt kakva odvala kvalitetnijeg) software-a nego za linux ? Istina je da dosta floss projekata ima i port za win - sto svakako pozdravljam, istina je i da postoji gomila napustenih floss projekata koji vise ne sljakaju dobro (ili ne sljakaju uopste) na novijim distroima - ali to ne utice na kvalitet (i kvantitet) dostupnog software-a za linux.
make love - !war
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 21:30 - pre 157 meseci
Citat:
combuster: Odakle si ti pokupio da za windows imas vise besplatnog (i jbt kakva odvala kvalitetnijeg) software-a nego za linux ?

Od koje kategorije softvera želiš da počnem?

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux = inovacije?!09.04.2011. u 21:34 - pre 157 meseci
Be my guest, take a pick...
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux = inovacije?!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31187 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.